Брод со 56 илегални мигранти пресретнат кај Лефкада

3 копии

Бродот бил запрен во близина на островот Лефкада, откако еден од мигрантите испратил повик за помош Брод со 56 илегални мигранти бил пресретнат во Јонското Море, од страна на грчката крајбрежна стража. Бродот бил запрен во близина на островот Лефкада, откако еден од мигрантите испратил повик за помош. Двајцата организатори на патувањето се притворени, а мигрантите, меѓу кои имало осум деца, се згрижени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Голем товарен брод што плови под панамско знаме денеска се насукал на источниот брег на Шведска, во близина на пристаништето Седертеље. Бродот превезува над 1.300 возила, а по ударот во брегот, од него истекло одредено количество гориво. Шведската телевизија СВТ јави дека еден од членовите на екипажот е притворен, и се испитува дали пијан го управувал бродот, бидејќи пред несреќата било забележано дека бродот со часови плови во погрешна насока.
| | веќе видена | слични
3 копии

Брод со 40 мигранти од Африка веќе 11 дена е насукан во близината на брегот на Тунис, а туниските власти не им дозволуваат на луѓето да се симнат на територија на земјата. Претставник на Црвената полумесечина, Монџи Слим изјави дека туниските власти ги сметаат мигрантите за илегалци и бараат да ги прими некоја друга држава, како Малта или Италија. Бродот е на гребен 20 километри од брегот на Тунис. – Мигрантите се во лоша состојба. Капетанот одби да прими хуманитарна помош, сметајќи дека така ќе изврши притисок врз туниските власти да дозволат истоварување на брегот, но се уште не е пронајдено решение, изајви Слим.
| | веќе видена | слични
3 копии

Либиската крајбрежна стража денеска пресретна брод со 40 мигранти, меѓу кои и осум жени и деца, и ги одведе во поморска база во Триполи. Мигрантите беа запрени во близина на брегот на западниот либиски град Зуваре. Мигрантите се од Мароко, Египет, Сирија и Нигерија. Либија е главната транзитна област на патот на мигрантите кои бегаат од војните и сиромаштијата од Африка во Европа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Брод што превезувал над 160 африкански имигранти се превртил во близина на брегот на јужната јеменска провинција Шабва, соопштија претставници на безбедносните сили на Јемен. Според истите извори, кои побарале анонимност, бродот испловил од сомалиското приостаниште Босасо и на него имало околу 100 Сомалијаци и 60-тина Етиопијци, вклучително и жени и деца. Засега нема информации за судбината на мигрантите од превртениот брод. Иако Јемен последниве години е зафатен со граѓанска војна, во земјата често илегално пристигнуваат мигранти од Африка, кои потоа се упатуваат кон побогатите земји во Персискиот Залив.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 16 луѓе загинаа, а по 30 се трага кога брод со 160 мигранти потона кај брегот на северен Кипар. Како што пренесе турската државна агенција „Анадолија“, турската и севернокипарската крајбрежна стража спасиле 101 човек со помош на трговските бродови во таа област, пренесе „Ројтерс“. Бродот ноќеска бил откриен со радар, а потонал рано утрово, објави весникот „Хуриет“. Според информациите, во тек е потрага по исчезнати мигранти, кои се наоѓале на бродот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шеснаесет луѓе загинаа, а по 30 се трага откако потона брод со мигранти во близина на брегот на Северен Кипар. Турската и севернокипарската крајбрежна стража спасија 101 лице со помош на трговски бродови, кои биле во близина на местото на несреќата. Турскиот весник „Хуријет“ објави дека превртениот брод бил откриен синоќа со помош на радар, а утрово целосно потонал.
| | веќе видена | слични

Либиската крајбрежна стража денеска пресретна брод со 158 мигранти и не му дозволи да продолжи кон некоја од европските држави. Африканските мигранти, меѓу кои имало и 34 жени и девет деца, биле вратени во либискиот град Комс и згрижени во локален мигрантски камп. Европските земји бараат од либиските власти да го запрат неконтролираното испловување на мигрански бродови, кои честопати лажно пријавуваа дефект за да бидат собрани од спасувачки бродови, кои потоа мигрантите ги пренесуваат во европските земји.
| | веќе видена | слични

Останато

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 150 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брод со 56 илегални мигранти пресретнат кај Лефкада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: