„Цунами“ над Алабама (видео)


Градот Бирмингем во Алабама минатата недела бил погоден од огромно цунами... Од облаци. Надреалните облаци им овозможиле на граѓаните на Бирмингем глетка која ретко кој може да ја види, иако секако има и научно објаснување за оваа појава. Експретите велат дека ова на фотографијата погоре е училишен пример за т.н. "Kelvin-Helmholtz“ бранови. Дали на море или на небо, овој тип на турбуленции се појавува кога брзо движечка струја од еден флуид минува над побавен и подебел слој на друг флуид. Така на пример, на отворено море воздухот се движи побрзо од водата под него и се создаваат бранови, нешто како на фотографијата погоре.
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Бирмингем, град во американската сојузна држава Алабама, имаа неверојатна глетка пред очите кога на небото почнаа да се тркалаат бранови од облаци, а притоа оваа надреална сцена беше снимена со камера на мобилен телефон. Сепак, не станува збор за натприродни сили, туку се работи за природна појава која е позната како Келвин-Хелмхолцова нестабилност. Таа обично се јавува во широки рамници каде што ветрот брзо ја менува својата брзина при што се создаваат турбуленции. Облакот со поголема брзина и помала густина лизгајќи се преминува преку друг, погуст облак и со тоа се создава ефект на бран. Луѓето во Алабама изненадени од глетката се јавувале во локалната метеоролошка служба прашувајќи "Какви се овие цунами по небото?".
| | веќе видена | слични

Во Алабама (САД) необичен масивен цунами од облаци се појави минатата недела. Изненадените мештани на градот Бирмингем ги фотографирале... ...овие необични облаци и ги испратиле во локалната метеоролошка станица прашувајќи дали е ова случајност или последица на некоја природна појава. Оваа појава се нарекува Келвин – Хелмхолцова нестабилност и настанува во областите каде ветерот може да развие значајна брзина во нивото на облаците. Трае многу кратко – една до две минути и потоа облаците исчезнуваат. Погледнете како изгледа: СТОП! CRNOBELO.com има уште многу интересни содржини: Ние имаме спор за името со Грција, но и Турција е на мака. Имено, тие имаат спор со Бетмен кој наводно го украл името на нивниот град. На јужниот... Казнено поправниот дом изграден во Србија познат под името „Нова Скела“ ќе биде еден од најбезбедните затвори на Балканот- познат и како Балканск... Традиционалниот почеток на скијачката сезона во Швајцарија оваа година е обележана со недостаток на снег на Алпите, заради што скијачките... ...
| | веќе видена | слични

На небото над американскиот град Бирмингем во Алабама жителите можеле да видат многу ретка појава, уникатните бранови кои се креваат како цунами. Граѓаните, кој од страв кој од љубопитност, ја фотографирале оваа појава и фотографиите ги пратиле во метеоролошката станица. Таму им е кажано дека овој феномен се вика „Келвин – Хелмолков бран“ и дека станува збор за потполно природна појава. За повеќе содржини од денеска > ТУКА Нелекториран текст
| | веќе видена | слични

Сосема необична појава можеше да се види во петокот во Бирмигем, во државата Алабама (САД). На небото се создаде вистински цунами од облаци. Изненадените мештани ги фотографирале необичните облаци и ги пратиле во локалната метеоролошка станица прашувајќи дали е ова случајност или е последица од некои природни појави. Како што објаснија научниците, оваа појава се вика ’Келвин-Хелмхолцови бранови’ . За жал појавата е краткотрајна и може да се види само минутка-две, потоа облаците исчезнуваат. Настануваат на висина од околу пет километри. Тогаш облаците изгледаат како танка хоризонтална спирала или како бранови. Услов за нивното настанување е Келвин-Хелмхолцовата нестабилност, која настанува, поедноставно кажано, поради меѓусебно влијание на два слоја воздушни струи со различна брзина и густина. Овие облаци се состојат од ситни кристали од мраз како и сите останати облаци од типот cirrus во кој спаѓаат и Келвин-Хелмхолцовите.
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 161 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 134 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Цунами“ над Алабама (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: