Исламската дражва ја презеде одговорноста за нападот во Кабул


Исламската држава ја презеде одговорноста за најсмртоносниот напад извршен врз новинари во Авганистан, од 2002-та година наваму. Вчера, двајца напаѓачи самоубијци извршија напад во Кабул, убивајќи најмалку 26 лица, вклучувајќи девет новинари. Најмалку 50 други лица беа повредени, вклучително и петмина новинари. Портпарол на Европската комисија Маргаритис Схинас го осуди нападот: „Дури и во војна постојат закони. Цивилите и новинарите кои ги ризикуваат животите за да известуваат од опасни локации никогаш не треба да бидат цел на напад. Европската унија и Европската комисија стојат заедно со авганистанскиот народ и со новинарите од целиот свет.“ Авганистанските власти соопштија дека бомбаш самоубиец кој возел мотор се разнесел во близина на Националната разузнавачка агенција. Полицијата соопшти дека подоцна втор бомбаш активирал експлозив откако спасувачите и медиумските екипи се собрале на локацијата. Во соопштението на Гласот на Америка се изразува жалење поради убиството на новинарите од сестринската ...
| | веќе видена | слични

Возило со кое група продавачи оделе на пазар, денеска налета на бомба на патот во северната авганистанска провинција, Фарјаб, при што загинаа седум лица.Портпаролот на полицијата соопшти дека едно лице се здобило со повреди. До експлозијата дошло во подрачје во кое се активни Талибанците и огранок на „Исламската држава“.Во источната провинција, Пактиј, при напад со автомобил-бомба синоќа беа убиени две лица и повредени тројца. Медиумите пишуваа дека мета на нападот бил локален функционер, а одговорноста за овој напад ја презедоа Талибанците.Преземено од: Макфакс
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 14 лица погинале а повеќе од 30 се ранети во експлозија во џамија во источниот дел на Авганистан.Луѓето биле собрани на послепладневна молитва во џамија, која исто така се користи како регистарски центар за парламентарните избори. Не е познато кој ја подметнал експлозијата.Преземено од: Макфакс
| | веќе видена | слични
5 копии

Армијата на Нигерија соопшти дека спасила повеќе од илјада луѓе кои беа држани во заробеништво од страна на исламистичката група Боко Харам.– Меѓу заробениците најголем број се деца и жени. Тие беа држени во четири села во областа Бама, во нигериската држава Борно, изјави портпаролот на нигериската армија, Тексас Чувку.Погледнете го видеото
| | веќе видена | слични
6 копии

- Мисијата на Обединети нации во Авганистан соопшти дека 30 деца биле меѓу жртвите при минатомесечниот воздушен напад на авганистанската авијација. Авганистански официјални лица тврдат дека тоа бил напад на бунтовници. Во извештај на ОН објавен денеска се наведува дека во нападот на 2 април загинале 36 лица, како и дека имало верска церемонија во провинцијата Кундуз, на која присуствувале стотици мажи и момчиња. Исто така, се наведува дека тогаш биле повредени 71 лице, меѓу кои 51 дете. ОН наведува дека не можат да потврдат дали жртвите биле цивили, ниту дали талибанците биле присутни. На денот на нападот, портпаролот на Министерството за одбрана рече дека во бомбардирањето биле убиени 30 талибански борци, кои учествувале на воена парада и дека цивили не биле присутни.
| | веќе видена | слични

Војската на Нигерија соопшти дека спасиле повеќе 1.000 заложници, поголемиот дел жени и деца, кои исламските екстремисти од групата Боко Харам ги држеле на севериостокот од земјата. Заложниците се спасени од четири села во сојузната држава Борно, посочува војската, која не прецизираше кога акцијата била изведена. Меѓу спасените има и неколку мажи кои биле принудени да се борат за Боко Харам. Таа група е одговорна за илјадници киднапирања, особено на девојчиња и жени, откако во 2009. година почна вооружениеот бунт во Нигерија и околните земји. Нигериската војска претходно изведе неколку акции за спасување, но многу жртви се уште се водат за исчезнати.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мисијата на Обединетите нации во Авганистан соопшти дека меѓу жртвите при минатомесечниот воздушен напад на авганистанската авијација имало и 30 деца. Во извештајот на ОН објавен денеска се наведува дека во нападот на 2 април загинале 36 лица, како и дека имало верска церемонија во провинцијата Кундуз, на која присуствувале стотици мажи и момчиња. Исто така, се наведува дека тогаш биле повредени 71 лице, меѓу кои 51 дете. ОН наведуваат дека не можат да потврдат дали жртвите биле цивили, ниту дали талибанците биле присутни. На денот на нападот портпаролот на Министерството за одбрана рече дека во бомбардирањето биле убиени 30 талибански борци, кои учествувале на воена парада и дека цивили не биле присутни.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 45 лица се убиени во напад врз село во северна Нигерија, соопшти полициски портпарол, дополнувајќи дека нападот се случил во саботата. Најмалку 45 лица се убиени во напад врз село во северна Нигерија, соопшти полициски портпарол, дополнувајќи дека нападот се случил во саботата. Меѓу жртвите во нападот во селото Гванска, во областа Бирнин Гвари, има и голем број жени и деца. Тоа е уште еден во серијата напади во областа во која дејствуваат вооружени банди, кои крадат стока и ги ограбуваат селаните. При изборот за претседател на Нигерија во 2015 година, Мухамаду Бухари ветуваше дека ќе донесе безбедност во најбројната земја и најголема економија во Африка. Критичарите и противниците на нигерискиот претседател го ставаат под прашање неговото справување со големиот број проблеми со кои се соочува земјата - од милитантната група Боко Харам и експанзијата на терористичката Исламска држава на североисток до нападите врз овчарите и земјоделци во внатрешноста.
| | веќе видена | слични

Бројот на смртно настрадани во експлозијата во џамија за којашто се осомничени талибанските бунтовници во источен Авганистан се зголеми на 19 и уште повеќе десетици ранети, соопштија во неделата полицијата и официјални претставници на крајот од крвавата седмица. Според Басир Бина, портпарол на полицијата во покраината Кост, планински предел до границата со Пакистан, експлозијата се случила кога верниците се собирале на пладневната молитва во џамијата којашто исто така била користена и како центар за регистрирање на гласачите за парламентарни избори закажани за октомври. Бина додал дека се чини дека експлозијата е резултат на детонација на експлозивна направа претходно поставена во џамијата, а не од страна на активирање на експлозивен појас од страна на бомбаш самоубиец. Постапката за регистрација на гласачите започна во април и од тогаш следеше низа напади врз центрите за регистрација. Талибаните, коишто го предупредија населението ширум Авганистан да не учествува на изборите, објавија во неделата соопштение ...
| | веќе видена | слични

Најмалку тринаесет лица загинале, а уште 31 е рането во експлозија којашто одекнала во неделата во џамија во покраината Хост на истокот од Авганистан, пренесува агенцијата Reuters повикувајќи се на локалните власти. Верниците се собирале во џамијата за почетокот на пладневната молитва, којашто истовремено се користела и како центар во кој се регистрираат гласачите за претстојните избори, изјавил портпаролот на локалната полиција Басир Бина. Засега ниедна од екстремните исламистички организации кои се активни во Авганистан, не ја презема одговорност за неделниот напад. Претходно авганистанскиот претседател Ашраф Гани го објави почетокот на регистрирањето на граѓаните за учество на парламентарните и локалните избори закажани за октомври годинава.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 358 | | | веќе видена

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 398 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 402 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 157 | | | веќе видена

– Од Итната медицинска помош Неготино ни донесоа 13 мигранти. Еден беше починат, петмина задржавме во оваа болница, а тројца со полесни повреди беа третирани ...
сите 83 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исламската дражва ја презеде одговорноста за нападот во Кабул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: