Денес делови од Скопје ќе останат без струја


Поради изведување технички зафати во дистрибутивната електро-мрежа, без електрична енергија ќе бидат делови од општините Центар и Карпош.Без струја во периодот од 05.00 до 08.30 беа корисниците од ул. Македонија, објектите со број: 19, 20, 23, 25, 37, 41 и околните објекти во општина Центар.Во периодот од 09.00 до 12.30 часот, пак прекин во снабдувањето со електрична енбергија ќе имаат корисниците од селото Бардовци од улица со бр.2., во општина Карпош.
| | веќе видена | слични
4 копии

СВР Куманово ги информира граѓаните дека објектот во кој е сместено одделението за управни работи е без напојување со електрична енергија поради дефект. Според насоките од ЕВН Македонија што ги добила кумановската полиција, дефектот ќе биде отстранет до 15 часот. СВР Куманово ги информира граѓаните кои имаат закажано термин за аплицирање за лични документи, дека ќе им излезе во пресрет за да се стекнат со документите, веднаш по создавање услови за непречено функционирање.
| | веќе видена | слични
3 копии

Корисниците од селото Чајлане во општина Сарај утре од 9:00 до 14:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија. Во периодот од 9:00 до 11:00 часот, без струја ќе бидат и корисниците од улицата „Јуриј Гагарин“ од број 60 до број 72 во општина Карпош, а од 10:00 до 15:00 часот дел од корисниците од село Бразда во општина Чучер-Сандево. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведување закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа од страна на екипите на ЕВН Македонија АД.
| | веќе видена | слични
7 копии

Дел од општините Карпош и Кисела Вода утре, во одреден период од денот, ќе останат без струја. Како што соопшти РЦУК, од 08:30 до 11:00 часот електрична енергија нема да имаат корисниците од дел од улицата „Букурешка“ во Карпош, а од 12:00 до 15:00 часот корисниците од дел од населбата „Теферич“ во Кисела Вода.
| | веќе видена | слични
3 копии

„ЕВН Македонија“ известува дека денеска се планирани исклучувања во електросистемот, и тоа во периодот од 8.45 до 12 часот дел од корисниците од улицата Миле Поп Јорданов, дел од улицата Козле кај бензинската пумпа, дел од улицата Стрезово, како и дел од улицата Џумајска во општина Карпош. Струја во периодот од 8 до 12 часот нема да им и за дел од корисниците од улицата Андреја Петковиќ во општина Кисела Вода. Во периодот од 9 до 12 часот без струја ќе бидат и дел од корисниците од улицата 50. дивизија во општина Центар, а во периодот од 8 до 15 часот корисниците од улицата Јуриј Гагарин, подулица 6, и ОУ „Владо Тасевски“ во општина Карпош.
| | веќе видена | слични
7 копии

Без струја утре ќе останат делови од скопските општини Карпош, Кисела Вода и Центар, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје. Во периодот од 8:45 до 12:00 часот без струја ќе бидат дел од корисниците од ул. „Миле Поп Јорданов“, дел од ул.„Козле“ кај бензиската пумпа, дел од ул. „Стрезово“, како и дел од ул. „Џумајска“, а во периодот од 8:00 до 15:00 часот корисниците од ул. „Јуриј Гагарин“ под ул. 6 и ОУ „Владо Тасевски“ во општина Карпош. Без струја од 8:00 до 12:00 часот ќе останат дел од корисниците од ул. „Андреја Петковиќ“ од општина Кисела Вода, а во периодот од 9:00 до 12:00 часот дел од корисниците од ул. „50-та Дивизија“ во општина Центар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Изложбениот центар за електрична енергија „Матка“ од денеска ја збогатува официјалната туристичка понуда на главниот град. Ова денеска го најави скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Тој и претседателот на Управниот одбор на ЕВН Македонија Штефан Петер потпишаа Меморандум за соработка со кој овој центар прв од ваков вид во Македонија и во регионот ќе добие поголема промоција и ќе ја збогати туристичката понуда на Скопје. Овој центар е добитник на наградата „Музеј на годината“ која ја доделува ICOM (Internacional council of museums) - Македонија, а минатата година ја доби и националната награда за општествена одговорност што ја доделува Министерството за економија. Шилегов потсети дeка претставници на некоку универзитети во Македонија, на средни и на основни училишта и претставници на Бирото за развој на образованието, потпишаа иницијатива за користење на Изложбениот центар Матка во едукативни цели во насока на унапредување на образовниот процес. Поради тоа, како што рече Шилегов, предвидовме можност ...
| | веќе видена | слични

Беше првата хидроцентрала во Македонија која произведувала електрична енергија, а денес е музеј и дел од туристичката понуда на главниот град. За официјализирање на соработката, потпишан е меморандум меѓу Управата на ЕВН и властите на Град Скопје. Претседателот на Управниот одбор на ЕВН Македонија, Штефан Петер, рече дека ова ќе им служи на туристите за забава, а на учениците да научат како се произведува електрична енергија. „Најпрво, имавме над осум илјади посетители во првата година од отворањето на оваа централа. Второ, сега имаме ногу деца овде кои ќе научат како да ја користат електричната енергија, како се произведува и пренесува, бидејќи станува збор за комплексна ситуација“, вели Петер. Отворањето на музејот на ЕВН, ја збогатува туристичката понуда на Скопје рече градоначалникот, Петре Шилегов. Наспроти големиот интерес од домашните и странски посетители, тие се жалат на лошата инфраструктура која им го отежнува пристапот и престојот на Матка. Блерим Беџети, градоначалник на општина Сарај, на чија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Изложбениот центар „Матка“ станува дел од официјалната туристичка понуда на градот Скопје. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и претседателот на Управниот одбор на ЕВН Македонија Штефан Петер потпишаа Меморандум за соработка меѓу Градот Скопје и ЕВН Македонија, со што овој центар, прв од ваков вид во Македонија и регионот, ќе добие поголема промоција и ќе ја збогати туристичката понуда на Скопје. „Град Скопје постојано работи на создавање нови содржини што ќе го поттикнат локалниот економски развој и ќе ја збогатат туристичката понуда. Соработката со приватниот сектор во овој процес е од исклучително значење. Оттука, оформувањето на Изложбениот центар „Матка“ ја збогати целокупната туристичка понуда на Градот, а со тоа Матка покрај природните и историски убавини, станува и дестинација за поинаков тип на туризам. Ние продолжуваме да работиме на поттикнување и создавање на нови урбани содржини кои ќе му дадат на Скопје дополнителен модерен лик“, истакна Шилегов. Изложбениот центар „Матка“, е сметен во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Град Скопје постојано работи на создавање нови содржини што ќе го поттикнат локалниот економски развој и ќе ја збогатат туристичката понуда, рече градоначалникот Шилегов откако денеска заедно со претседателот на Управниот одбор на „ЕВН Македонија“, Штефан Петер, потпишаа меморандум за соработка со ЕВН за користење на изложбениот центар „Матка“, кој е прв од ваков вид во регионот. „Матка заслужува поголема грижа со цел максимално искористување на нејзиниот туристички потенцијал. Во таа насока предвидовме проекти со кои може да се реши сообраќајниот метеж и проблемот со паркирањето. Дополнително, Матка ќе ја збогатиме со нови содржини што ќе ја зголемат атрактивноста на локацијата и ќе придонесат за привлекување нови туристи. Ние продолжуваме да работиме на поттикнување и создавање нови урбани содржини што ќе му дадат на Скопје дополнителен модерен лик“, нагласи Шилегов, кој додаде дека во таквиот процес соработката со приватниот сектор е од исклучително значење. Скопскиот градоначалник истакна дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заврши вештачењето на телефонот на Катица Јанева - но детали нема. Обвинителката Вилма Русковска го добила извештајот од мобилниот телефон на катица Јанева кој ...
сите 322 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја“, рече шефицата на ...
сите 107 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 129 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 158 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес делови од Скопје ќе останат без струја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: