Ноле експресно до 38. победа

Новак Ѓоковиќ експресно се пласираше во второто коло од Ролан Гарос откако со 3:0 по сетови (6:2, 6:1, 6:3) го совлада Холанѓанецот де Бакер... Српскиот тенисер покажа дека ќе биде еден од најголемите фаворити за освојување на турнирот во Париз и дека Рафаел Надал со право ќе стравува за првото место на АТП листата. Со сигурна и лесна игра, без поголеми напори, Ѓоковиќ стигна до триумфот против 71. рангираниот де Бакер. Србинот го доби првиот сет по 30 минути игра бидејќи направи двоен брејк, а на ривалот му дозволи само два гема. Вториот сет го освои уште побрзо, додека во третиот сет се опушти и му дозволи на де Бакер да земе 3 гема. Во следното коло, Ноле ќе се сретне со подобриот од дуелот меѓу францускиот тенисер Паро и Романецот Ханеску.
| | веќе видена | слични

Чехот Томаш Бердих (6. носител) е поразен со 2-3 во сетови од 140. играч на АТП-листата, Стефан Робер од Франција, во 1. коло од тенискиот гренслем-турнир „Ролан Гарос“ Робер, кој обезбеди учество на главниот турнир по одиграните квалификации, воден од домашната публика успеа да направи пресврт по загубените први два сета. Преостанатите фаворити забележаа очекувани победи. Поинтересни резултати, 1. коло Мажи: Ѓоковиќ (2.) - Де Бакер 3-0 (6-2, 6-1, 6-3),Федерер (3) - Лопез (6-3, 6-4, 7-6), Мареј (4.) - Продон 3-0 (6-4, 6-1, 6-3), Роберт - Бердих (6.) 3-2 (3-6, 3-6, 6-2, 6-2, 9-7), Жени: Возњацки (1.) - Дате Крум 2-0 (6-0, 6-2), Скијавоне (5.) - Оуден 2-0 (6-2, 6-2), Шарапова (7.) - Лучиќ 2-0 (6-3, 6-0).
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ и Федерер лесно на стартот Новак Ѓоковиќ доминантно ја почна потерата по првиот трофеј на Ролан Гарос, демолирајќи го Тимо де Бакер во првото коло со 6:2, 6:1, 6:1 и ја продолжи непоразената серија на 40 триумфи во низа. Српскиот тенисер потроши помалку од два часа на централниот терен во Париз, еден ден откако го прослави 24. роденден - Ова е неверојатна серија што не ја очекував на почетокот на годината. Морав скромно да го прославам роденденот со едно парче торта бидејќи ме очекува тежок турнир, и треба да останам концентриран - изјави Ѓоковиќ кој во третото коло би можел да се сретне со првата посериозна пречка и тоа Хуан Мартин дел Потро. Третиот фаворит Роже Федерер исто така рутински се пласираше во второто коло, со триумфот над Фелисијано Лопес од 6:3, 6:4, 7:6, но по мечот ги критикуваше организаторите за квалитетот на топчињата. Швајцарецот е разочаран од новите топчиња кои според него имаат чудни движења, и смета дека треба да се игра со истите топчиња во текот на целата сезона на турнири ...
| | веќе видена | слични

Ништо ново во светот на тенисот. Се менуваат градови, држави, турнири, противници, а само една работа е константна веќе 38 пати во оваа година. Новак Ѓоковиќ и натаму победува, најчесто убедливо како што беше и во мечот од првото коло на вториот Гренд слем сезоната против Тимо де Бакер од Холандија (6:2, 6:1, 6:3). „Имав фантастичен настап како за почеток на Ролан Гарос“, рече Ѓоковиќ по 38 годинашна победа во исто толку одиграни натпревари, вкупно 40 во низа сметајќи ги и последните два меча во 2010 година. „Сервирав многу добро и бев доста агресивен. Притисок се' уште има, но со годините научуваш како да се справуваш со тоа. Знам какви се очекувањата сега кога веќе успеав да добијам толку мечеви во низа. Задоволен сум како го прифаќам тоа и на теренот и надвор од него“, дополни владетелот во машкиот тенис во 2011 година. Почетната пречка во Париз ја мина и Роже Федерер. Швајцарецот славеше над Фелисијано Лопез со 6:3, 6:4, 7:6 и во второто коло ќе се сретне со Максим Тешеира, Французин кој на Ролан Гарос ...
| | веќе видена | слични

ТЕНИС „РОЛАН ГАРОС“ На машкиот дел од најпознатиот тениски турнир на земјена подлога, Отвореното првенство на Франција, во центарот на вниманието се фаворитите Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал. Најкрупната жртва на „Ролан Гарос“ е Томаш Бердих, кој испадна на стартот, а лани беше полуфиналист. Надал, вчера ја почна одбраната на титулата и ја брка шестата титула на неговиот омилен гренд-слем со што би се изедначил со Бјорн Борг. Србинот Ѓоковиќ кој штотуку наполни 24 години, во првото коло го елиминира Холанѓанецот Тимо де Бакер и годинава има низа од 38 победи по ред. - Секогаш постои притисокот. Поради долгата победничка серија, очекувањата од мене сега се многу големи. Засега сум задоволен како излегувам на крај со притисокот на и надвор од теренот - рече Ѓоковиќ на кого му требаат уште пет победи за да го надмине рекордот на Џон Мекинро од 42 победи по ред од почеток на сезоната. Ако го освои турнирот за што му требаат шест триумфи, Ѓоковиќ би станал првиот тенисер по Џим Куриер од 1992 кој во иста година ...
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Рожер Федерер без многу проблеми се пласира во второто коло на Роланд Гарос, совладувајќи го Шпанецот Фелициано Лопез со 3-0 по сетови (6-3, 6-4, 7-6). Србинот Новак Ѓоковиќ со 3-0 по сетови (6-2, 6-1, 6-3) го збриша Холанѓанецот Де Бакер. Шестиот носител на турнирот, Чехот Томаш Бердих беше елиминаран во првото коло од квалификантот Стефан Роберт од Франција со 3-2 по сетови (3-6, 3-6, 6-2, 6-2, 9-7). Пламан во следното коло обезбедија и Гаскет, Монфилс,Троицки, Давиденко, Дел Потро и Русинот Михаил Јужни. (Крај)
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ како на тренинг, со 6-2, 6-1, 6-3 го преслуша Холанѓанецот Тимо де Бакер во првото коло на Отвореното првенство на Франција – Ролан Гарос, забележувајќи ја 38. победа сезонава, или вкупно 40-та во низа ако се земат предвид и оние две од крајот на минатата сезона. - Ова е одличен старт на Ролан Гарос. Сервирав одлично, играта ми беше агресивна. Задоволен сум што потрошив малку време и енергија – изјави популарниот Ноле, кој вчера го прослави 24. роденден во српската амбасада во Париз. Во сличен стил, во второто коло на Ѓоковиќ му се придружи и третиот носител Роже Федерер, кој со 6-3, 6-4, 7-6 славеше над Фелицијано Лопез од Шпанија. Томаш Бердих е првиот од редот на топ 10 носителите кои беше непријатно изненаден уште на самиот старт. Шестиот носител и лански полуфиналист сосема неочекувано ја прокоцка предноста од два сета и со резултат од 3-6, 3-6, 6-2, 6-2, 9-7 загуби од францускиот квалификант Стефан Робер. - Денес го одиграв најдобриот тенис во мојот живот. Дадов се од себе и успеав да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ноле експресно до 38. победа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: