Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев


4 копии

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот за добрососедство со Бугарија. Според донеодамнешниот директор на Националниот историски музеј од Софија, токму договорот меѓу Македонија и Бугарија му пресудил на ВМРО-ДПМНЕ како негов остар критикувач. Тој очекувал партијата да освои 70-80 проценти од гласовите и е многу изненаден што владеачката СДСМ освои апсолутно мнозинство. -Тоа покажува дека таканаречените Македонци му поверуваа на господинот Заев и оти зближувањето со Бугарија наиде на поддршка кај населението во Македонија, што е многу радосно за нас. Ова значи дека со измислувањето и со туркањето со насилство и со безброј фалсификати на политичката идеја на македонизмот е завршено. И започнува неговото бавно или побрзо демонтирање. Искрено, не очекував да го доживеам тој момент, изјави Димитров. За контроверзниот поранешен политичар, и „признавањето на бугарското ...
| | веќе видена | слични

По изгубените локални избори, првиот опозициониер Никола Груевски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ ќе понуди иницијатива за одржување на референдум за Договорот за соседство со Бугарија. Опозицијата коментираше дека тие ја поддржуваат европската интеграција на Македонија, но не го одобруваат Договорот за соседство со Бугарија, кој според нив ја оштетува македонската нација. Партијата на Никола Груевски потенцира дека македонските граѓани имаат право да се изјаснат по овој договор, кој "носи трајни последици за македонскиот идентитет". За ВМРО-ДПМНЕ „е неприфатливо откажувањето од македонското малцинство во Бугарија, како и очигледниот став во Софија да не го признаат македонскиот јазик“, велат од партијата. Од своја страна, владејачката СДСМ пак смета дека ВМРО-ДПМНЕ се обидува да ја скрие својата изборна загуба. Социјалдемократите велат дека причина за референдумот за договорот со Бугарија се локалните избори што ги освои СДСМ. „Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јавната ...
| | веќе видена | слични

Од ВМРО-ДПМНЕ најавуваат дека ќе поднесат иницијатива до парламентот за распишување референдум за Договорот за добрососедство со Бугарија бидејќи граѓаните имале право да се произнесат за асиметричниот договор кој ја става државата во нерамномерна полошта и носи трајни последици за македонскиот идентитет. - Ние како ВМРО-ДПМНЕ целосно сме посветени на евроинтегративните процеси на нашата земја и сметаме дека асиметрични, изнудени и брзоплети договори на штета на едната страна не се воопшто во духот на европските и демократски вредности. Впрочем добрососедство се гради со дела и со доверба, а не со негирања, заглавување во минатото и рушење на достоинството на другата земја. Ова не носи ниту иднина, ниту европски придобивки, ниту пријателство, туку само огорченост и виткање на кичмата на македонскиот народ, на македонската држава и на македонската историја и историографска наука – изјави Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, пак, одговори дека опозицијата не знае како да го сокрие својот изборен пораз на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори.Референдум веќе се одржа минатата недела.Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јасната поддршка на граѓаните за заедништвото и соработката за кои се определи Македонија, наспроти непријателството и омразата што ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски ги ширеа 11 години.Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија затвора долгодишно отворено прашање, истиот е во интерес на двете држави и нивните граѓани и е добар за националните и државни интереси на Република Македонија. Реформска Влада предводена од СДСМ води политика на пријателство и соработка и ги решава сите отворени прашања кои Република Македонија ги има во надворешната, но и во внатрешната политика.Доколку ВМРО-ДПМНЕ се уште има сомнежи дали треба да ги поддржи политиките кои ја водат Македонија напред нека се потсети на резултатите од 15 октомври кога граѓаните масовно гласаа против нивните политики на поделби, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓаните мора јасно и недвосмислено да го кажат својот став за елементите на овој договор, односно да кажат што мислат за фактот дека македонскиот јазик се сведува само на уставна категорија, а не како реалност која Бугарија ја признава, како што впрочем го прави во секој билатерален договор, меѓудругото на денешната прес-конфренција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ рече пратеникот Крсто Јовановски. „Да кажат исто така што мислат за фактот дека никаде во договорот не се споменува македонски народ, а истовремено се прави откажување од било каква грижа за македонското национално малцинство. Да кажат што мислат за фактот дека Македонија се обврзува за прифаќање на заедничка историја која може да датира до 1944 година и притоа прифаќа комисиско преиспитување и промени на учебниците во Македонија“, рече Јовановски. Понатаму Јовановски вели дека ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива до парламентот на Република Македонија за распишување на референдум иако како што рече СДСМ упорно бегал од референдумското соочување со ...
| | веќе видена | слични

– ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори, реагираат од СДСМ на прес конференцијата на Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. – Референдум веќе се одржа минатата недела. Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јасната поддршка на граѓаните за заедништвото и соработката за кои се определи Македонија, наспроти непријателството и омразата што ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски ги ширеа 11 години. Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија затвора долгодишно отворено прашање, истиот е во интерес на двете држави и нивните граѓани и е добар за националните и државни интереси на Република Македонија. Реформска Влада предводена од СДСМ води политика на пријателство и соработка и ги решава сите отворени прашања кои Република Македонија ги има во надворешната, но и во внатрешната политика. Доколку ВМРО-ДПМНЕ се уште има сомнежи дали треба да ги поддржи политиките кои ја водат Македонија напред нека се потсети на резултатите од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

– Самиот факт што Договорот за добрососедство со Бугарија беше брзоплето потпишан, без никаква консултација на стручната јавност, а уште помалку со широк национален консензус, говори дека овој договор мора да го помине тестот на народната волја, односно да биде поставен на референдум. Се работи за премногу сериозен документ кој за век и веков ќе влијае врз нашата позиција во однос на Бугарија, и ќе ги преуредува елементите на македонската државност, историја и идентитет, изјави на денешната прес-конференција Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. – Граѓаните бидејќи мора јасно и недвосмислено да го кажат својот став за елементите на овој договор, односно да кажат што мислат за фактот дека македонскиот јазик се сведува само на уставна категорија, а не како реалност која Бугарија ја признава, како што впрочем го прави во секој билатерален договор. Да кажат исти така што мислат за фактот дека никаде во договорот не се споменува македонски народ, а истовремено се прави откажување од било каква грижа за македонското ...
| | веќе видена | слични

-Се работи за премногу сериозен документ кој за век и веков ќе влијае врз нашата позиција во однос на Бугарија, и ќе ги преуредува елементите на македонската државност, историја и идентитет. Граѓаните бидејќи мора јасно и недвосмислено да го кажат својот став за елементите на овој договор, односно да кажат што мислат за фактот дека македонскиот јазик се сведува само на уставна категорија, а не како реалност која Бугарија ја признава, како што впрочем го прави во секој билатерален договор. Да кажат исти така што мислат за фактот дека никаде во договорот не се споменува македонски народ, а истовремено се прави откажување од било каква грижа за македонското национално малцинство. Да кажат што мислат за фактот дека Македонија се обврзува за прифаќање на заедничка историја која може да датира до 1944 година и притоа прифаќа комисиско преиспитување и промени на учебниците во Македонија, потенцира Јовановски. Тој додава дека граѓаните имаат право и мораат да се произнесат за ваквиот асиметричен договор кој ...
| | веќе видена | слични

Денес на прес конфернција за медиуми од ВМРО-ДПМНЕ ја информираа јавноста дека тие како партија ќе поднесат иницијатива за распишување референдум до парламентот на Република Македонија, на кој граѓаните ќе можат да се изјаснат по повод потпишаниот договор меѓу Македонија и Бугарија од страна на Владата на Заев. Самиот факт што Договорот за добрососедство со Бугарија беше брзоплето потпишан, без никаква консултација на стручната јавност, а уште помалку со широк национален консензус, говори дека овој договор мора да го помине тестот на народната волја, односно да биде поставен на референдум – изјави Крсто Јовановски. Се работи за премногу сериозен документ кој за век и веков ќе влијае врз нашата позиција во однос на Бугарија, и ќе ги преуредува елементите на македонската државност, историја и идентитет. Граѓаните бидејќи мора јасно и недвосмислено да го кажат својот став за елементите на овој договор, односно да кажат што мислат за фактот дека македонскиот јазик се сведува само на уставна категорија, а не како ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ до Парламентот ќе поднесе предлог за организирање на референдум на кој граѓаните би се изјасниле за договорот со Бугарија. Ваквата одлука, како што информираа од партијата, била донесена на последната седница на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Имајќи предвид дека овој договор се потпиша, но Владата, поради изборите, сеуште го нема доставено до Парламентот на ратификација, ВМРО смета дека пред изјаснувањето од страна на пратениците, треба да се слушне мислењето на граѓаните. „Социјалдемократскиот сојуз целосно нетранспарентно и набрзина го протурка договорот без да и овозможи на стручната и општата јавност неопходна дебата по однос на истиот, со што македонските граѓани беа ставени во подредена положба во однос на граѓаните на Република Бугарија, чија јавност и стручна фела беа запознаени со содржината на истиот.“ - изјави Златко Перински, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ веќе испорача серија на забелешки , една од нив е за создавање на државна комисија која треба да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 223 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 267 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 166 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Божидар Димитров: т.н. Македонци му поверуваа на Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: