Идната година ќе биде една од најтешките економски години

Без позитивни сигнали за пораст на странската и домашната потрошувачка, значително поистоштени отколку на почетокот на 2012-та, ќе ја почнеме новата 2013-та која ќе биде една од најтешките години, почнувајќи од кризната 2009-та. Ова во интервју за МИА го вели претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески. Тој смета дека директно или индиректно ќе бидат погодени сите сектори, особено извозно ориентираните. Реализацијата на очекуваниот раст на БДП од 2% проектиран во макроекономската политика за 2012 година, Азески смета дека не е доволен да ја стабилизира неповолната економска ситуација.
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата направи неколку добри потези во ублажување на негативните ефекти од глобалната економска криза, вели во интервју за МИА претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески. “Владата на Република Македонија направи неколку добри потези во ублажувањето на негативните ефекти од глобалната економска криза. Донесе пакет антикризни мерки (новата транша од 100 милиони евра од ЕИБ, докапитализацијата на Македонската банка за поддршка на развојот со нови 10,7 милиони евра за поддршка на земјоделско-прехранбениот сектор, вертикалната поддршка со пакетот на анти кризни мерки за металуршкиот сектор, во тек е раздолжувањето кон приватниот сектор по основ на поврат на ДДВ и исплата на фактурираните побарувања од јавниот сектор“, вели Азески во интервјуто. Првиот човек на СКМ, согласно оценките до крајот на годинава и деловните тенденции за наредната, не се очекуваат позначајни промени во јакнењето на надворешната побарувачка, а со тоа и благо опоравување на домашната потрошувачка. ...
| | веќе видена | слични

-Владата донесе пакет антикризни мерки, во тек е раздолжувањето кон приватниот сектор по основ на поврат на ДДВ и исплата на фактурираните побарувања од јавниот сектор, вели Азески во интервјуто. Во наведените услови на бизнис опкружувањето, како што истакнува Азески, досегашниот приоритет на Стопанската комора - забрзан економски раст и вработеност преку пораст на производството, извозот и инфраструктурните вложувања, се замени со друг - поттикнување на економските активности за стопирање на рецесиските тенденции. - Имајќи ја предвид загрижувачката неликвидност и внатрешната задолженост на македонското стопанство, неопходно е, во соработка со Владата и НБРМ, да се разгледаат можностите за изнаоѓање соодветни решенија на тој план, да се формира гарантен фонд за обезбедување дополнителни гаранции кои на производните претпријатија ќе им овозможат полесен пристап до кредити при аплицирање кај комерцијалните банки, да се поттикнат стопанските активности преку целосна реализација на капиталните инвестиции при што ...
| | веќе видена | слични

Согласно со главните ограничувачки фактори за пораст на економските активности (недоволната странска побарувачка и недоволната домашна побарувачка), директно или индиректно ќе бидат погодени сите сектори, секако извозно ориентираните сектори најмногу, што се потврдува и од тековните движења годинава, одделно по сектори. Ова во интервју за МИА, го изјави претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески. Во однос на планираниот Буџет за 2013 година, Азески вели дека позитивна страна е што кај буџетските приходи не се воведени дополнителни оптоварувања за бизнис-секторот. „Буџетот на Република Македонија бизнис-заедницата секогаш го акцептира само од аспект на неговата, за стопанството, најважна функција - инструмент со кој државата влијае и може да даде позитивен придонес врз економската состојба во земјата. Оттаму, според нашата оценка за предлог-буџетот за 2013 година, позитивната страна кај буџетските приходи е тоа што не се воведени дополнителни оптоварувања за бизнис-секторот, додека на расходната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Идната година ќе биде една од најтешките економски години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: