Идната година ќе биде една од најтешките економски години

Без позитивни сигнали за пораст на странската и домашната потрошувачка, значително поистоштени отколку на почетокот на 2012-та, ќе ја почнеме новата 2013-та која ќе биде една од најтешките години, почнувајќи од кризната 2009-та. Ова во интервју за МИА го вели претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески. Тој смета дека директно или индиректно ќе бидат погодени сите сектори, особено извозно ориентираните. Реализацијата на очекуваниот раст на БДП од 2% проектиран во макроекономската политика за 2012 година, Азески смета дека не е доволен да ја стабилизира неповолната економска ситуација.
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата направи неколку добри потези во ублажување на негативните ефекти од глобалната економска криза, вели во интервју за МИА претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески. “Владата на Република Македонија направи неколку добри потези во ублажувањето на негативните ефекти од глобалната економска криза. Донесе пакет антикризни мерки (новата транша од 100 милиони евра од ЕИБ, докапитализацијата на Македонската банка за поддршка на развојот со нови 10,7 милиони евра за поддршка на земјоделско-прехранбениот сектор, вертикалната поддршка со пакетот на анти кризни мерки за металуршкиот сектор, во тек е раздолжувањето кон приватниот сектор по основ на поврат на ДДВ и исплата на фактурираните побарувања од јавниот сектор“, вели Азески во интервјуто. Првиот човек на СКМ, согласно оценките до крајот на годинава и деловните тенденции за наредната, не се очекуваат позначајни промени во јакнењето на надворешната побарувачка, а со тоа и благо опоравување на домашната потрошувачка. ...
| | веќе видена | слични

-Владата донесе пакет антикризни мерки, во тек е раздолжувањето кон приватниот сектор по основ на поврат на ДДВ и исплата на фактурираните побарувања од јавниот сектор, вели Азески во интервјуто. Во наведените услови на бизнис опкружувањето, како што истакнува Азески, досегашниот приоритет на Стопанската комора - забрзан економски раст и вработеност преку пораст на производството, извозот и инфраструктурните вложувања, се замени со друг - поттикнување на економските активности за стопирање на рецесиските тенденции. - Имајќи ја предвид загрижувачката неликвидност и внатрешната задолженост на македонското стопанство, неопходно е, во соработка со Владата и НБРМ, да се разгледаат можностите за изнаоѓање соодветни решенија на тој план, да се формира гарантен фонд за обезбедување дополнителни гаранции кои на производните претпријатија ќе им овозможат полесен пристап до кредити при аплицирање кај комерцијалните банки, да се поттикнат стопанските активности преку целосна реализација на капиталните инвестиции при што ...
| | веќе видена | слични

Согласно со главните ограничувачки фактори за пораст на економските активности (недоволната странска побарувачка и недоволната домашна побарувачка), директно или индиректно ќе бидат погодени сите сектори, секако извозно ориентираните сектори најмногу, што се потврдува и од тековните движења годинава, одделно по сектори. Ова во интервју за МИА, го изјави претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески. Во однос на планираниот Буџет за 2013 година, Азески вели дека позитивна страна е што кај буџетските приходи не се воведени дополнителни оптоварувања за бизнис-секторот. „Буџетот на Република Македонија бизнис-заедницата секогаш го акцептира само од аспект на неговата, за стопанството, најважна функција - инструмент со кој државата влијае и може да даде позитивен придонес врз економската состојба во земјата. Оттаму, според нашата оценка за предлог-буџетот за 2013 година, позитивната страна кај буџетските приходи е тоа што не се воведени дополнителни оптоварувања за бизнис-секторот, додека на расходната ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 73 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Идната година ќе биде една од најтешките економски години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: