Русите масовно ги продаваат своите имоти во Црна Гора!

Повеќето руски компании кои градат згради останале во Црна Гора. Од 2005 година руски државјани станале сопственици на 100.000 недвижности, кои денеска сакаат брзо да ги продадат. Последните неколку години руски државјани се повеќе ги продаваат своите станови и куќи во Будва, иако расте бројот на нивни туристи во Црна Гора. Од друга страна, се појавуваат купувачи на недвижности од западна Еврипа, а од неодамна и од Турција. Богатируски купувачи се појавиле пред десет години и тогаш рапидно е подогната цената на недвижноси во Будва, а денеска воглавно сакаат брзо да ги продадат. "Нашата агенција бележи пад на побарувачка на руски клиентели за купување или за инвестирање во Црногосркото приморје за 80 отсто, од рдуга страна 80 отсто пораснала нивната продажба". Вели Душан Ранковиќ од агенцијата Камин од Будва, известува Радио Слободна Европа. Драган Божовиќ, од подгоричката агенција за продажба на недвижности, наведува дека во последно време се бележи пад на купување, а од руга страна 50-70 отсто Русите ги ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Црногорската полиција не им дозволи на работници од Албанија да ја поминат границата со Црна Гора, затоа што со себе треба да носат најмалку 50 евра за влез во државата. Околу 50 работници револтирани од одлуката на црногорската полиција го блокираа патот на три часа кај неутралната зона, помеѓу двете граници. Медиумите пишуваат дека се работи за физички работници кои работат во Црна Гора за дневница од 15 евра. Наводно, тие ја минуваат границата наутро и се враќаат вечерта.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во странство сезонците можат да заработат и по неколку илјади евра месечно. Заработката варира, а спасувач во Црна Гора може да заработи 400 евра, додека толку е заработката и на берач на салати во Германија. По сајтовите може да се види дека сезонци се бараат, и тоа готвачи, келнери, помошни работници, берачи и слично. Генерално работодавците обезбедуваат плата, сместување, храна и билет во еден правец. За одржување апартмани во Црна Гора се нудат 300 евра, а се бараат жени постари од 30 години. Агенциите кои посредуваат за работа обично земаат 30 проценти од првата плата. Собарките во Хрватска имаат плати од 600 евра. Во Германија се бараат луѓе за берба на салата од мај до ноември, за што се плаќа по 9.5 евра за час. Дадилки во Швајцарија можат да заработат 600 франци со храна и обезбедено сместување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Осиромашените граѓани на Црна Гора пронаоѓаат начини да стигнат до калифорниските плантажи на марихуана, каде физичките работници можат да заработат стотици долари дневно. Поради партиските вработувања во државата, Игор, кој учел медицина, одлучил да сврти нов лист и да замине во Калифорнија, на повик на тамошен пријател од Подгорица. Таму ќе работи како нискоквалификуван работник во округот Хумболдт, на плантажа со марихуана која во таа држава е легализирана за медицински цели, а од почетокот на оваа година и за рекреативни. Неможноста за наоѓање работа во Црна Гора од една страна и примамливата дневна заработка од друга, создале специфична група мигранти која работи на плантажите со марихуана, покажува истражувањето на CIN-CG/BIRN. Некои соговорници велат дека работа на плантажите со марихуана нашле преку пријателски и роднински врски, додека на некои тоа им го организирале посредници со потекло од Црна Гора. Според информациите, сумите кои можат да се заработат дневно со оваа работа се многу високи – ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Светскиот совет на патување и туризам (WTTC) ја прогласи Црна Гора зе една од најбрзорастечките туристички дестинации во светот, а светските медиуми пренесуваат дека оваа мала балканска земја е идеална дестинација за купување на недвижен имот. Туристите и посетителите на црногорскиот брег годинава ќе ги дочекаат 438 плажи, пишуваат регионалните медиуми. Квалитетот на морската вода на црногорските плажи се следи од мај до октомври во двонеделни интервали, на 100 локации по должината на брегот. Според проценките на туристичките организации, во текот на 2018, Црна Гора ќе има околу 30 плажи со меѓународно признатото сино знаме, кое е показател за нивната уреденост. Светските медиуми пренесуваат дека цените за сместување во Црна Гора се достапни и остануваат на ниво од минатата година. Инаку, земјата има околу 400 хотели со над 40.000 легла, а само во 2017 година беа отворени 32 нови хотела, од кои 75 проценти се од високата класа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Локалните власти во Будва одлучија да ја одбележат 100-годишнината од крајот на Првата светска војна со постери од српската ослободителна армија. На постерите пишува „Жителите на Будва кои со своите очи, во живо, на 8 ноември 1918 година го гледале маршот на српската војска извикувале ‘Ова е народен празник за паметење!’“ Oва предизвика бурни реакции во Црна Гора. Премиерот Душко Марковиќ беше категоричен дека тоа е фалсификување на историјата и увери дека ќе бидат спроведени судски постапки во врска со овој случај. „Тоа е фалсификување на историјата. Ќе реагираме на овој напад врз државата“- изјави тој. Постерите прво ги искритикува црногорското Министерство за култура. Министерството наведе дека Будва е ослободена кога австроунгарската војска се повлекла и без учество на странска армија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Увозот на тутунски производи од јануари до март оваа година во Црна Гора е намален за 59 отсто во однос на истиот период минатата година. Според црногорскиот Завод за статистика – Монстат, увозот на тутунски производи во овој период во 2017 година изнесувал 3,18 милиони евра, а сега е 1,3 милиони. Овие износи се однесуваат на производната цена на една кутија цигари, што вообичаено чини околу 30-40 центи. Акцизите и ДДВ-то подоцна го зголемуваат овој износ за седум пати.
| | веќе видена | слични
3 копии

Будва одлучи да ја одбележи стогодишнината од крајот на Првата светска војна со билборди на кои се воспева српската „ослободителна“ војска, што предизвика бура во Црна Гора. Црногорскиот премиер Душко Марковиќ изјави дека тоа е фалсификат на историјата, а најави и тужби. - Тоа е фалсификување на историјата. Ќе знаеме да одговориме на тој напад врз државата, изјави Марковиќ. Билбордите, поставени од властите во Будва и на кои се слави влегување на српската војска во 1918 година во градот, прво беше осудено од страна на Министерството за култура во Црна Гора. Оттаму објаснуваат дека Будва била ослободена со повлекување на австро-унгарската војска, при што не учествувала армија на ниту една друга држава.
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 454 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русите масовно ги продаваат своите имоти во Црна Гора!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: