Ќерката на Гадафи го тужи НАТО за воени злосторства

2 копии

Ајша Гадафи, ќерка на либискиот водач полковникот Моамер ел-Гадафи, во вторникот поднесе до судот во Брисел тужба против НАТО за „воени злосторства“ За ова светските агенции ги известија правните застапници на Ајша Гадафи кои исто така се обидуваат да ја поништат одлуката на Европската унија за замрзнувањето на имотот на либискиот режим „Одлуката на НАТО да стрела врз цивилни објекти претставува воено злосторство“, изјави за AFP адвокатот Франсес Лук Бросоје кој ја предал тужбата во обвинителството на Брисел и во сојузното белгиско обвинителство. Тужбата се однесува на воздушниот напад на авионите на НАТО од ноќта меѓу 30-ти април и 1-ви мај. врз на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи во Триполи, кога беше убиен најмладиот син на Гадафи, 29-годишниот Саиф ал-Араб , како и три внуци на либискиот водач - двегодишниот Сеиф , двегодишната Картаџе и четиримесечното бебе Мастура , како и неколкумина негови пријатели и соседи. Ајша Гадафи е мајка на бебето Мастура, сестра на Сеиф ал-Араб и тетка на неговите деца ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Адвокатите на ќерката на Моамер Гадафи Ајша вчера во Париз и Брисел поднеле тужба против НАТО. Во тужбата се тврди како припадниците на НАТО извршиле воено злосторство кога на 30 април нападнале цивилен објект во Триполи. Тогаш загинал најмладиот син Саиф ал Араб, како и три внуци на Гадафи стари од четири месеци до две години и неколку пријатели на семејството, пишува хрватски “Дневник“, пренесува НетПрес. Доминик Атдијан, еден од тројцата француски адвокати кои ја составиле тужбата, рекол дека тужбата е поднесена во Брисел и се однесува на обвинение за воени злосторства на НАТО, а тужбата поднесена во Париз од судот бара да “се пронајдат, идентификуваат и казнат виновниците и нивните помагачи“, кои на 30 април учествувале во воздушниот напад во кој биле убиени ќерката на Ајша, братот и две внучиња. “Нема никаков сомнеж дека одлуката на НАТО цивилна зграда да ја прогласи за легитимна цел е воено злосторство“, додал адвокатот Лук Брошолет и додал дека цел на напад била цивилна зграда, а не воен објект ...
| | веќе видена | слични

Аjша Гадафи, ќерката на либискиот водач Моамер Гадафи, поднесе тужба против НАТО, за убиство на нејзиниот брат, четиримесечната ќерка и двајцата внуци. Саиф ел-Араб и трите деца загинаа при НАТО бомбардирањата во Триполи на 30-ти април годинава. Според Ајша Гадафи, Алијансата е виновна за извршени воени злосторства затоа што целта на нивните бомбардирања била приватната резиденција на семејството на Гадафи, а не воен центар на режимот. Тужбата вчера беше доставена до бриселското обвинителство од страна на нејзиниот француски адвокат. Ајша Гадафи, која пред 20 дена ја напушти Либија, е позната по тоа што беше дел од адвокатскиот тим на одбраната на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин.
| | веќе видена | слични

Тројцата француски адвокати на Аиша Гадафи во Париз и Брисел поднесоа тужба против НАТО во која пишува дека припадници на Алијансата извршиле воено злосторство кога во нападот на цивилен објект во Триполи на 30 април ги убија најмладиот син Саиф ал Араб и трите внучиња на Гадафи на возраст од 4 месеци до 12 години-објави АП. Меѓу убиените деца е четиримесечното бебе на Аиша Гадафи. Доминик Атдјиан, еден од адвокатите, изјави дека тужбата поднесена во Брисел се однесува на обвинувањата за воено злосторство против НАТО а тужбата поднесена во Париз од судот бара „да ги пронајде идентификува и казни виновниците и нивните помагачи“. „ Нема сомнеж дека одлуката на НАТО цивилна зграда да се прогласи за легитимна мета е воено злосторство“ изјави адвокатот Лук Бросоле. Според италијанската агенција „Agenzia Giornalistica Italia“ ќерката на Гадафи која го тужи НАТО и самата е адвокат и била дел од тимот кој го бранел Садам Хусеин./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Триполи - Ќерката на либискиот лидер Моамер Гадафи – Ајша Гадафи поднесе тужба во Белгија против НАТО за воени злосторства, јавуваат светските агенции. Ајша Гадафи тврди дека Алијансата намерно бомбардирала цивилни објекти, при што загинаа нејзини роднини. Тужбата се однесува за нападот на НАТО на 30 април во Триполи, кога беше убиен синот на Гадафи и тројца негови внуци.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 405 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 126 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 150 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќерката на Гадафи го тужи НАТО за воени злосторства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: