Од патогени бактерии во храна затруени 13 лица на две свадби во Кочани

02.05.2018 Присуство на ентеропатогени бактерии е откриено при анализата на примероци од храната со која беа затруени пет лица од селото Тркање. Од Центарот за јавно здравје од Кочани потврдија дека мострите што се испитани биле неисправни за исхрана. - Анализата од испитувањата покажаa присуство на голем број бактерии од видот салмонела ентеритидис и ентеробактериаци во веќе подготвените, како и во смрзнатите пирошки со пилешка шунка, кај филот за пирошки и кај смесата од јајца со презла. Единствено исправни за употреба се пирошките со свинска шунка, се вели во информацијата од Центарот за јавно здравје - Кочани
| | веќе видена | слични
4 копии

03.05.2018 Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство заплениле и уништиле околу 300 килограми небезбедна храна, смеса за подготовка на пирошки и јајца, затекнати при инспекциската контрола во објект што не е одобрен и регистриран од Агенцијата. Спроведената истрага утврдила дека небезбедните пирошки кои предизвикаа дополнителни труења со храна, во Штип и во Кочани, се произведувале нелегално, во домашни услови, во објект што се наоѓал непосредно над операторот со храна „Гицов“ ДООЕЛ од Кочани кој на 25 април бил затворен од страна на Агенцијата и Државниот санитарен и здравствен инспекторат.
| | веќе видена | слични
6 копии

Епидемиолозите од Центарот за јавно здравје во Штип се уште работат на анализите по вчерашното пријавено масовно труење на осуммина свадбари.Таткото на невестата Влатко Атанасов вели дека првиот случај на труење од неговата свадба е кај 20-годишно момче, кое во понеделникот во тешка здравствена состојба е донесено на инфективното одделение во Клиничка болница Штип, а од вторникот до вчера во иста здравствена состојба се и останатите гости, кои се хоспитализирани во болницата, исто така и гостинка на нивната свадба од Италија, која веднаш си заминала, завршила во болница во Италија.Атанасов вели дека свадбата ја правел во неделата во кочанското село Грдовци, свадбеното мени му е обезбедено преку кетеринг, односно од истата кочанска фирма, која ги диструбирала пирошките и на останатите свадби во Штип и во Кочани.Случајот е пријавен, а инспекциите веќе ги имаат и направено контролите кај добавувачот, каде се пронајдени залихи од пирошки, а за што епидемилозите посочија дека се причината за бактеријата ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство, вчера доцна попладне извршија запленување и уништување на 300 килограми небезбедна храна (смеса за подготовка на пирошки) затекнати при инспекциската контрола во објект што не е одобрен и регистриран од Агенцијата за храна и ветеринарство. „Спроведената истрага утврди дека небезбедните пирошки, кои предизвикаа дополнителни труења со храна, по Штип и во Кочанско, се произведувале нелегално, во домашни услови, во објект што се наоѓал непосредно над операторот со храна ДПТУ „Гицов“ ДООЕЛ од Кочани, кој на 25 април беше затворен од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство и Државниот санитарен и здравствен инспекторат“, се вели во соопштението на АХВ. Небезбедните производи се повлечени и уништени, меѓу кои и пирошките што биле дистрибуирани на пазарот. Со одземањето и спречувањето на нелегалното подготвување и дистрибуирање на небезбедните пирошки и нивно нештетно уништување под надзор на инспектор за храна, затворена е истрагата за овој случај ...
| | веќе видена | слични

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), вчера доцна попладне заплениле 300 килограми смеса за подготовка на пирошки, како и пирошки и јајца, во простории над операторот за храна ДПТУ „Гицов“ ДООЕЛ од Кочани, кој на 25 април беше затворен од страна на АХВ и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по труење на 20-тина лица во Штип од пирошки. И новите труења на свадбари викендот во Кочани и Кочанско, според АХВ се предизвикани од пирошките што овојпат се произведувале нелегално, во домашни услови. „Со одземањето, спречувањето на нелегалното подготвување и дистрибуирање на небезбедните пирошки и нивно нештетно уништување под надзор на инспектор за храна, затворена е истрагата за овој случај на труење со храна, за што сторителот на делото ќе биде прекршочно и кривично гонет од страна на надлежните државни органи. Агенцијата за храна јавно се заблагодарува на граѓаните за дадената соработка при решавањето на овој случај“, порачаа од АХВ.
| | веќе видена | слични

Спроведената истрага утврди дека небезбедните пирошки кои предизвикаа дополнителни труења со храна, по Штип и во кочанско, се произведувале нелегално, во домашни услови, во објект што се наоѓал непосредно над операторот со храна ДПТУ „Гицов“ ДООЕЛ од Кочани кој на 25 април беше затворен од страна на АХВ и Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Небезбедните производи се повлечени и уништени меѓу кои и пирошките кои биле дистрибуирани на пазарот, се наведува во соопштението на АХВ. Со одземањето, спречувањето на нелегалното подготвување и дистрибуирање на небезбедните пирошки и нивно нештетно уништување под надзор на инспектор за храна, затворена е истрагата за овој случај на труење со храна, за што сторителот на делото ќе биде прекршочно и кривично гонет од страна на надлежните државни органи, додава АХВ. Агенцијата за храна, како што се наведува во соопштението, јавно се заблагодарува на граѓаните за дадената соработка при решавањето на овој случај. /МИА
| | веќе видена | слични

Таткото на невестата Влатко Атанасов вели дека првиот случај на труење од неговата свадба е кај 20-годишно момче, кое во понеделникот во тешка здравствена состојба е донесено на инфективното одделение во Клиничка болница Штип, а од вторникот до вчера во иста здравствена состојба се и останатите гости, кои се хоспитализирани во болницата, исто така и гостинка на нивната свадба од Италија, која веднаш си заминала, завршила во болница во Италија. Атанасов вели дека свадбата ја правел во неделата во кочанското село Грдовци, свадбеното мени му е обезбедено преку кетеринг, односно од истата кочанска фирма, која ги диструбирала пирошките и на останатите свадби во Штип и во Кочани. Случајот е пријавен, а инспекциите веќе ги имаат и направено контролите кај добавувачот, каде се пронајдени залихи од пирошки, а за што епидемилозите посочија дека се причината за бактеријата салмонела. Таткото на невестата најави дека ќе поднесе и приватна тужба против лицето, кое е сопственик на кетеринг службата. Вкупниот број на ...
| | веќе видена | слични

Осум нови случаи на затруени свадбари од втора свадба во Кочани, побарале медицинска помош на инфективното одделение во штипска клиничка. Меѓу нив се и невестата и нејзините родителим кои иако покажувале симптоми на затруенотст, негирале дека труењето е резултат на храната која била послужена на. Сепак, анализите на примероци од храна со кои се затруле 5- мината свадбари од кочанското село Тркање потврдија присуство на ентеро патогени бактерии. Од центарот за јавно здравје во Кочани информираат дека резултатите покажале присуство на голем број бактерии од видот салмонела ентеритидис и ентеробактериаци, во веќе подготвените и замрзнатите пирошки со пилешка шунка, кај филот за пирошки и кај смесата од јајца со презла. Единствено исправнa за исхрaна била свинската шунка. - Резултатите од испитувањата веќе се доставени до инспекциските служби, кои го затвориле објектот во Кочани каде се приготвувала храната, а потоа доставувана во рестораните каде се одржувале свадбите. Иако беше најавена прес конференција на ...
| | веќе видена | слични

Невестата и нејзините родители се новите пациенти кои во попладневните часови со температура, дијареа и повракање побарале лекарска помош на штипска инфектоогија. Невестата и нејзините родители се новите пациенти кои во попладневните часови со температура, дијареа и повракање побарале лекарска помош на штипска инфектоогија. Со нив бројот на затруени свадбари од кочанското село Тркање се искачи на осум. Нивната здравствена состојба е стабилна и тие се лекуваат амбулантски, информираат од штипската болница. Во мегувреме епидеиолозите од Кочани ја утврдија причината за затруените свадбари.Пирошки со пилешка шунка се причина за труењето на петмината свадбари од кочанското село Тркање, кои викендов се гостеле од свадбеното мени. Голем број на бактерии од видот салмонела се пронајдени во веке подготвените,како и во смрзнатите пирошки со пилешка шунка,како и кај смесата од јајца со презла. Единствено исправни за употреба биле пирошките со свинска шунка,информира денес ...
| | веќе видена | слични

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од патогени бактерии во храна затруени 13 лица на две свадби во Кочани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: