МОСТ ги повика граѓаните да ги проверат податоците во Избирачкиот список

Граѓанската асоцијација МОСТ денеска ги повика граѓаните да ги проверат своите податоци во Избирачкиот список во подрачните канцеларии на Државната изборна комисија, како и на интернет-страницата http://izbirackispisok.gov.mk. Увидот во Избирачкиот список за претстојниот референдум трае до 23 август. Од МОСТ информираат дека како и на сите изборни процеси, на бесплатната телефонска линија 080 080 080 граѓаните ќе можат да пријавуваат евентуални нерегуларности поврзани со референдумот. Граѓанската асоцијација МОСТ, покрај сите национални и локални избори во Македонија почнувајќи од 2002 година до сега, го набљудуваше и референдумот на државно ниво во 2004 година, како и трите референдуми на локално ниво – во општина Чешиново-Облешево во 2004 година, во општина Радовиш во 2007 година и во општина Центар во 2015 година.
| | веќе видена | слични

Само нешто помалку од 2500 иселеници до денес се имаат пријавено за гласање на референдумот за Преспанскиот договор, а рокот истекува денеска на полноќ. Државната изборна комисија информира дека 39 од пријавите биле одбиени поради несиполнување на правото за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва. До сега се акредитирани само две организации за набљудување на референдумот – Меѓународната фондација за изборни системи ИФЕС и Граѓанската асоцијација МОСТ. Јавниот увид во Избирачкиот список и пријавувањето на дијаспората за гласање на референдумот на 30 септември, завршува денеска на полноќ. Но шест часа пред истекот на рокот, Државната изборна комисија информираше дека примиле вкупно 2.437 пријави од македонски државјани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва во странство, од кои 29 се одбиени. Дијаспората , која на социјалните мрежи и локални медиуми имаше бурни реакции главно против Договорот со Грција , а организираше и протести во Австралија, според пријавите за гласање се чини ...
| | веќе видена | слични
19 копии

До Државната изборна комисија преку веб апликацијата www.dijaspora.sec.mk, досега се пријавени 2.437 граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. Од нив, 2392 пријави се прифатени, 39 се одбиени, а останатите пријави се во обработка. Најголем број пријави се за гласање во Берн – 256, Љубљана – 213, Лондон – 127, Торонто – 136, Виена – 108, Канбера 99 итн. Пријавувањето трае до вечер на полноќ. Гласањето во странство ќе се спроведе на 29 септември во дипломатско-конзуларните претставништва и конзуларните канцеларии на Република Македонија во кои се прифатени најмалку 10 пријави за гласање. Од ДИК информираат и дека заклучно со вчерашниот ден вкупно 4.959 граѓани извршиле увид во податоците во Избирачкиот список. Најголем број граѓани увид извршиле во Струмица – 509 , Битола – 454, Карпош – 431. Извор: Радио Слободна Европа
| | веќе видена | слични
9 копии

На полноќ завршува јавниот увид во избирачкиот список и пријавувањето на иселениците за гласањето на референдумот на 30-ти септември. До денеска напладне пријавени 2.437 граѓани за гласање во дипломатско- конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. Онаму каде што ќе има помалку од десет пријавени, нема да се спроведе гласање. Од Државната изборна комисија информираат дека увид во избирачкиот список извршиле речиси пет илјади граѓани.
| | веќе видена | слични

До денеска напладне до државната изборна комисија стигнале само 2.437 пријави од  наши државјани кои сакаат да гласаат во странство. Од нив дик прифатил 92 пријави одбил 39, останатите се во обработка, велат во ДИК.  Македонија има 51 дипломатско конзуларно претставништво  во светот, и најверојатно според бројот на пријавени ќе се гласа во 36 од нив.  На изминативе парламентарни избори за гласање од дијаспората се пријавени 21.000, а од нив своето избирачко право го искористиле само 8.000. Вечерва на полноќ истекува и  пријавувањето на дијаспората за гласање на референдумот  и увидот во избирачкиот список . Според податоците од државната изборна комисија  во подрачните единици на комисијата јавен увид извршиле околу 5.000 граѓани, а околу 15.000 преку веб апликацијата на ДИК. Најголем интерес за проверка пројавиле Струмичани. Јавен увид извршиле 509 граѓани, потоа битолчани 454, ова право го оствариле 431 граѓанин од скопски Карпош.   Право на глас за есенскиот референдум имаа 1.805.707 граѓани колку што ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од Државната изборна комисија информираат дека досега до нив пристигнале вкупно 2.437 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство.Од нив, како што инфомираат од ДИК, 2.392 пријави се прифатени, 39 се одбиени, а останатите пријави се во обработка.Најголем број пријави се доставени за гласање во Берн – 256, Љубљана – 213, во Лондон – 127, во Торонто – 136, Виена – 108, Канбера – 99, додека најмал број пријави се поднесени во Талин, Киев и Приштина, односно само по една пријава, и Њу Делхи, Каиро и Сараево, од каде пристигнале по две пријави, информираат од Државната изборна комисија.Пријавувањето, додаваат од ДИК трае до денеска до 24 часот, и истото во странство ќе се спроведе на 29 септември во дипломатско-конзуларните претставништва и конзуларните канцеларии на Република Македонија во кои се прифатени најмалку 10 пријави за гласање.Во однос на податоците од јавниот увид во избирачкиот список, од ДИК инфомираат дека заклучно со вчерашниот ден ...
| | веќе видена | слични

Од нив, 2392 пријави се прифатени, 39 се одбиени, а останатите пријави се во обработка. Најголем број пријави се за гласање во Берн - 256, Љубљана - 213, во Лондон - 127, во Торонто - 136, Виена - 108, Канбера 99 итн.​  Најмалку пријави за гласање се поднесени во Талин, Киев и Приштина - по една пријава,  и Њу Делхи, Каиро и Сараево - по две пријави. Пријавувањето трае до вече на полноќ. Гласањето во странство ќе се спроведе на 29 септември во дипломатско-конзуларните претставништва и конзуларните канцеларии на Република Македонија во кои се прифатени најмалку 10 пријави за гласање. Од ДИК информираат и дека заклучно со вчерашниот ден вкупно 4.959 граѓани извршиле увид во податоците во Избирачкиот список. Најголем број граѓани увид извршиле во Струмица - 509​, Битола - 454, Карпош - 431. Во периодот од почнувањето на јавниот увид донесени се и 19 решенија за запишување, 125 решенија за бришење и 24 решенија за промени на податоци во избирачкиот список. Јавниот увид во Избирачкиот список ќе трае заклучно со ...
| | веќе видена | слични

До вчера напладне беа пријавени вкупно 2.060 пријави граѓани за гласање во Дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство.  Како што соопшти ДИК, од пријавите, 2019 се прифатени, 38 се одбиени, а останатите пријави се во обработка. Најголем број пријави се доставени за гласање во Љубљана - 172, во Лондон - 114, во Торонто - 111, Канбера 88 итн.​Најмал број пријави поднесени се за гласање во Киев и Приштина - по една пријава,  и Њу Делхи, Каиро и Доха - по две пријави. Онаму каде што ќе има помалку од десет пријавени нема да се спроведе гласање. Иселениците кои се пријавиле за гласање на референдумот во ДКП-та, нема да можат да се изјаснат во Македонија доколку допатуваат во земјата. Гласањето во странство ќе се спроведе на 29 септември.  Јавен увид во Избирачкиот список, заклучно со вторник 21 август вкупно 4.466 граѓани извршиле увид во податоците во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК. Најголем број граѓани увид извршиле во Битола - 428, следат Струмица - 420, Карпош ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Досегашната и идната меѓуинституционална соработка беше тема на денешната средба меѓу членови на Државната изборна комисија и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски.Како што соопшти ДИК станало збор за деталите околу методолошко-информатичката обработка на избирачкиот список, контролата при печатењето на изводите и посебните изводи на избирачкиот список и внесот и преносот на податоци на денот на гласањето.Од ДИК наведуваат дека претставниците на двете институции изразија задоволство од досегашната соработка и постигнаа согласност за натамошните чекори кон нејзино унапредување.
| | веќе видена | слични

Охрид, 22. август 2018 (ИНПРЕС) – Вкупно 235 охриѓани извршиле увид во избирачкиот список во подрачната канцеларија на ДИК во Охрид од 9-ти август заклучно со вчерашниот ден, а по повод претстојниот референдум, закажан за 30-ти септември. Во овој период за двајца граѓани е донесено решение за запишување во избирачкиот список, за еден граѓанин е донесено решение за бришење, а кај еден треба да се извршат промени на одредени податоци. Јавниот увид во Избирачкиот список трае заклучно со утре, 23-ти август на полноќ, до кога можат и да се поднесуваат барања за запишување, промена или бришење на податоци во Избирачкиот список.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 147 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 217 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МОСТ ги повика граѓаните да ги проверат податоците во Избирачкиот список

Од:
До кого (е-маил):
Порака: