Жозе Мануел Баросо

  во

  Дваесет лидери на самит во Вашингтон во 2008 година бараа излез од најтешката криза што го погоди светот од почетокот на 20 век. Една деценија подоцна, земјите ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Правобранителката на Европската унија, Емили О'Рајли денеска ги обвини Европската комисија и нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер дека несоодветно реагирале ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Правобранителката на Европската унија, Емили О’Рајли денеска ги обвини Европската комисија и нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер дека несоодветно реагирале ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Правобранителката на Европската унија, Емили О’Рајли денеска ги обвини Европската комисија и нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер дека несоодветно реагирале ...
  сите 47 | | | веќе видена

  Правобранителката на Европската унија, Емили О’Рајли денеска ги обвини Европската комисија и нејзиниот претседател Жан-Клод Јункер дека несоодветно реагирале ...
  сите 48 | | | веќе видена

  Само речиси декада откако влезе во функција, сефот за семиња во Свалбард (Svalbard Global Seed Vault) мора да „оди“ на реконструкција.Структурата е предвидена да биде безбеден сеф кој би го реставрирал растителниот свет на планетата во случај на катаклизмичка природна катастрофа или друг вид на „крај на светот“ сценарио, но ете, се покажа дека не му оди баш најдобро ни против климатските промени.Отворен е во 2008 година од тогашниот претседател на Европската комисија – Жозе Мануел Баросо и тогашниот премиер на Норвешка – Јенс Столтенберг. Нешто подоцна Time го прогласи за шестата најдобра иновација на светот, а во меѓувреме се прочу по прекарот „Doomsday Vault“ („Сеф за крајот на светот“), а го имаше и како локација во анимираната серија „Futurama“.Содржи 930.000 пакети од разни семиња, сите варијанти на важни растителни култури, пред сé за храна. Има капацитет за уште 3 милиони семиња.Како и да е, климатските промени околу архипелагот Свалбард доведоа до неопходна реконструкција. Имено, во мај 2017-та ...
  | | веќе видена

  Македонските претставници очекуваат во Брисел да успеат да издејствуваат вклучување во стратешкиот документ на ЕУ за проширувањето, кој треба да биде издаден на почетокот на следната година. Дводневната посета на Брисел на македонскиот тим треба да се искористи за да се убеди претседателот на Европската комисија за значењето на Македонија и нејзиното вклучување во стратешкиот документ што го подготвува Брисел за проширувањето и што треба да биде издаден во почетокот на следната година. Симонида Кацарска од Институтот за европски политики потсетува дека претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер пред некое време изјави дека 2025 е значајна година во која Србија и Црна Гора би можеле да станат членки на Унијата. Македонската страна треба да ги убеди дека доколку се креира група за пристапување, во неа треба да се најде и Македонија. „Според мене, многу поважни се политичките пораки кои треба да бидат испратени, како за подготвеноста за решавањето на прашањето за името, така и за директно вклучување ...
  сите 140 | | | веќе видена

  Случајот со неговиот претходник на претседателското место во Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и неговото вработување во американската компанија „Голдман Сакс“, го натера актуелниот челник на извршното тело на Европската унија, Жан-Клод Јункер да изработи нов Кодекс за однесување за членовите на Комисијата.Како што јави дописникот на МИА од Брисел, со изментите норми се поставени нови стандарди за етичките правила во Европа, па со цел поголема транспарентност од почетокот на неговиот мандат и неговиот неодамнешен предлог за продолжување на периодот на „ладење“ на поранешните еврокомесари од 18 месеци, сега Јункер предлага тој период да трае до две години за поранешните членови на Комисијата и три години за поранешен претседател на Еврокомисијата.Предложените измени одат понатаму и со поставување појасни правила и повисоки етички стандарди, како и воведување поголема транспарентност во голем број области. Исто така, Јункер ќе формира и Независна етичка комисија, која ќе го замени сегашниот ад-хок етички ...
  сите 34 | | | веќе видена

  Случајот со неговиот претходник на претседателското место во Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и неговото вработување во американската компанија „Голдман Сакс“, го натера актуелниот челник на извршното тело на Европската унија, Жан-Клод Јункер да изработи нов Кодекс за однесување за членовите на Комисијата. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, со изментите норми се поставени нови стандарди за етичките правила во Европа, па со цел поголема транспарентност од почетокот на неговиот мандат и неговиот неодамнешен предлог за продолжување на периодот на „ладење“ на поранешните еврокомесари од 18 месеци, сега Јункер предлага тој период да трае до две години за поранешните членови на Комисијата и три години за поранешен претседател на Еврокомисијата. Предложените измени одат понатаму и со поставување појасни правила и повисоки етички стандарди, како и воведување поголема транспарентност во голем број области. Исто така, Јункер ќе формира и Независна етичка комисија, која ќе го замени сегашниот ад-хок ...
  сите 38 | | | веќе видена

  Фудбалските ѕвезди на Манчестер јунајтед Давид де Хеа, Андер Ерера и Маркус Рохо вечерва во Скопје добија неколку лекции по знаковен јазик од 19-те деца од училиштето за ученици со оштетен слух „Партение Зографски“. Децата ги поздравија играчите со аплауз – високо кренати раце што треперат (Фото: УЕФА Фондација Фејсбук страна/ принтскрин) Средбата со нивните фудбалски херои беше изненадување за учениците кои утре ќе настапат на свеченото отворање на Супер купот на УЕФА во Скопје, пред натпреварот Реал Мадрид-Манчестер јунајтед, и на знаковен јазик ќе ја испејат „Небо полно ѕвезди“ (Sky Full of Stars) од „Колдплеј“. Децата се избрани од УЕФА Фондацијата, а средбата со де Хеа, Ерера и Рохо беше емитувана на нејзиниот фејсбук профил. Децата ги поздравија играчите со аплауз – високо кренати раце што треперат, и на знаковен јазик им кажаа: Ние сакаме фудбал! Потоа Ерера праша како на знаковен јазик се кажува Манчестер јунајтед, а еден ученик веднаш му покажа, и трите фудбалски ѕвезди неколкупати ги повторија ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Петнаесет средношколци од единственото државно училиште за ученици со оштетен слух „Партение Зографски“ од Скопје, на 8 август ги очекуваат највозбудливите 6 минути во животот. Ќе настапат на свеченото отворање на Супер купот на УЕФА во Скопје, пред натпреварот Реал Мадрид-Манчестер јунајтед, и на знаковен јазик ќе ја испејат „Небо полно ѕвезди“ (Sky Full of Stars) од „Колдплеј“. „Нашата главна идеја беше дека сакаме преку настапот да кажеме и покажеме оти ние сме еднакво вредни како и сите други. Пораката ни е – не нѐ сожалувајте! “, вели професорката Викторија Волак (Фото: Ѓ. Личовски) Средношколците, заедно со уште пет мали деца кои се со оштетен слух и говор или имаат родители или брат и сестра кои се глувонеми, се избрани за настапот од УЕФА Фондацијата, a ќе настапат заедно со хорот Фалсето при Македонската опера и балет (МОБ). Формирана пред две години, УЕФА Фондацијата го користи спортот за да поддржи хуманитарни проекти поврзани со правата на децата во областа на здравството, образованието и ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Фудбалските ѕвезди на Манчестер јунајтед Давид де Хеа, Андер Ерера и Маркус Рохо вечерва во Скопје добија неколку лекции по знаковен јазик од 19-те деца од училиштето за ученици со оштетен слух „Партение Зографски“. Децата ги поздравија играчите со аплауз – високо кренати раце што треперат (Фото: УЕФА Фондација Фејсбук страна/ принтскрин) Средбата со нивните фудбалски херои беше изненадување за учениците кои утре ќе настапат на свеченото отворање на Супер купот на УЕФА во Скопје, пред натпреварот Реал Мадрид-Манчестер јунајтед, и на знаковен јазик ќе ја испејат „Небо полно ѕвезди“ (Sky Full of Stars) од „Колдплеј“. Децата се избрани од УЕФА Фондацијата, а средбата со де Хеа, Ерера и Рохо беше емитувана на нејзиниот фејсбук профил. Децата ги поздравија играчите со аплауз – високо кренати раце што треперат, и на знаковен јазик им кажаа: Ние сакаме фудбал! Потоа Ерера праша како на знаковен јазик се кажува Манчестер јунајтед, а еден ученик веднаш му покажа, и трите фудбалски ѕвезди неколкупати ги повторија ...
  сите 30 | | | веќе видена