Мирсад Јонуз

  во

  Од нигде никаде, сасвим изненада, претседателот на ФФМ, Илчо Георгиевски си поднесе оставка по речиси една декада водење на македонскиот фудбал?!?! Во колумна ...
  | | веќе видена | слични

  По шест години поминати на првата функција во Фудбалската федерација на Македонија, Илчо Ѓорѓиоски заминува од оваа раководна положба. Како што дознаваме пред ...
  сите 33 | | | веќе видена

  Бројни македонски фудбалски легенди и спортски работници, но и личности од општествениот и политичкиот живот од Македонија, се на трибините на стадионот „Младост“ во Струмица со поддршка за македонските репрезентативци на квалификацискиот натпревар против Албанија. Поранешните македонски репрезентативци Митко Стојковски, Тони Мицевски, Ванчо Мицевски, Влатко Гроздановски, Остоја Стјепановиќ, Горан Попов…, легендите на Вардар, Кочо Димитровски и Вујадин Станојковиќ, поранешниот тренер на „црвено-црните“, Зоран Стратев, струмичката фудбалска легенда, Благоја Истатов, поранешните наши селектори Ѓоре Јовановски и Мирсад Јонуз… се на трибините на „Младост“. Во друштво на првиот човек на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски е претседателот на Собранието на Р. Македонија, Талат Џафери, како и директорот на Агенцијат за млади и спорт, Дарко Каевски… IMG_0256 IMG_0242 IMG_0229 IMG_0213 IMG_0209 IMG_0198 IMG_0192 IMG_0182 IMG_0180 IMG_0171 IMG_0146 IMG_0143 IMG_0134 IMG_0126 IMG_9999 IMG_9990 IMG_0105 IMG_0095 IMG_0081 IMG_0070 ...
  сите 4 | | | веќе видена

  До неодамна втор човек во ФФМ, десна рака на Илчо Ѓорѓиоски, денес отворено против политиката во фудбалот и молкот кој нанесува неправди. Серафим Димовски – Цане, кој до пред две години беше спортски работник во ФФМ, со жестоки обвинувања до раководството. Серафим Димовски – Цане отворено зборува за реалната слика зад вратите на Федерерацијата, притоа обвинувајќи го сегашното раководство: „ФФМ е правно здружение на граѓани, а не своина на Илчо Ѓорѓиоски ?!“, вели Димовски. Тој вели дека е спорно неодамнешното Собрание, на кое за претседател е реизбран актуелниот Илчо Ѓорѓиоски. „Делегатите ускратени за една година мандат од регуларните и важечки 4. По неиспратен човек на должност во еден од ОФС, скандалозно е одбиена и кандидатурата на Мирсад Јонуз за претседател на ФФМ. Дека во ФФМ многу работи не штимаат докажува и фактот дека по пристигнувањето на Ѓорѓиоски постојано сами си заминуваат судии, фудбалски работници…“ „Покрај одобрените 300.000 евра за стадионот во Струмица, кој речиси е пред крајот на ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Артим Шаќири го испративме во репрезентативна пензија, а селектор беше Мирсад Јонуз. И покрај поразот, сепак за издвојување е желбата и борбата на нашите репрезентативци кои во прво полувреме водеа против тазе Европскиот првак со 2:0. Пандев на два пати го матираше Пепе Реина, а Пујол го легна на земја за лудница на трибините и коментар на Калински во негов стил.
  сите 67 | | | веќе видена

  Во ложата на стадионот „Младост“ во Струмица бројни лица од фудбалот… Финалето од Купот го следат и легендите на Пелистер, Митко Стојковски и Тони Мицевски. На трибините е идниот тренер на Шкендија, Ќатип Османи, но и поранешниот македонски селектор Мирсад Јонуз, како и бројни фудбалски имиња од источниот регион на Македонија. А, во ложата и претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски кој е во друштво на водечките луѓе на двата клуба. Од едната страна, главниот финансиер на Пелистер, Орце Камчев, а од другата претседателот на Шкендија, Абдулменаф Беџети… Ѓорѓиоски на средина.
  сите 5 | | | веќе видена

  ЕКИПА во Вадуз, Никола Ѓуровски Ќе имате седум години несреќа…Затоа што немате стадиони, затоа што немате ни соблекувални какви што треба на тоа што го нарекувате стадион, затоа што терените ниту од далеку не наликуваат на фудбалски, затоа што фудбалот ви е очаен, а вие мислите дека сте велесила…Како некој да не проколнал. Ама, ете, и седум години поминаа. Последната победа на гости што ја оствари А-репрезентацијата на Македонија во квалификациски натпревар за ЕП или за СП е во далечната 2010 година. На 8.октомври, и тогаш не сме направиле сензација, туку ја победивме Андора со 0-2. Под селекторската палка на Мирсад Јонуз, падна Андора на „Естадио Комунал“, а стрелци на головите беа Илчо Наумоски и Ванче Шиков, кој и сега се уште го носи дресот со националниот грб, и се наоѓа во експедицијата што допатува овде во Вадуз. Покрај него, и Иван Тричковски играше на тој меч, а исто така е дел од селектираните што ги има во селекцијата и сегашниот селектор Игор Ангеловски. „Време е да победиме, нема дилеми. Одамна ...
  сите 98 | | | веќе видена

  Фисник Хисени е нов претседател на ОФС Тетово, по одржаното Изборно собрание на општинскиот сојуз на кое беа избрани и новите раководни структури. На Собранието на кое присуствувале 36 делегати, со тајно гласање е избран Фисник Хисени за прв човек на сојузот. Хисени освоил 20 гласа, а неговиот противкандидат Јасин Фетиши – 16 гласа. За нов потпретседател на ОФС Тетово е избран Јовица Илиевски, а во новиот Управен одбор се избрани Фисник Хисени, Јовица Илиевски, Фестим Адеми, Фатмир Салаи, Сулејман Ибиши, Mујдин Исмаили, Драгољуб Јовановски, Африм Јонузи и Сафет Мифтари. Како што е познато, ОФС Тетово немаше свој претставник на последното Собрание на ФФМ поради тоа што ФФМ не ја призна легитимноста на претходно одржаното Собрание на ОФС од кое како кандидат за претседател на ФФМ беше именуван Мирсад Јонуз.
  сите 2 | | | веќе видена

  Соопштение на фудбалскиот клуб Победа по неаргументираните прозивки на Мирсад Јонуз… „ Почитуван г.Јонуз, со оваа ваша констатација ни го девалвирате целиот наш труд, трудот на управата, трудот на спонзорите и трудот на играчите. Со ваква изјава не демотивирате и правите евентуално нашиот успех или неуспех да не е лично наш. Со ова сега ќе имаме оправдување и во случај да испаднеме, ќе велиме дека некој друг е виновен за тоа. Со оваа изјава ги девалвирате и успесите на сите оние кои освоиле титули во изминатите македонски шампионати, а и Вие сте во нив,нели? -Зарем во првенствата во кои Вие дигавте пехари, знаевте како ќе завршат натпреварите и пред да започнат? -ФК Победа ќе се бори до последно коло да ја оствари својата зацртана цел и се надевам дека никој нема да ни одмага во тој поход, а помош барам само од играчите и Стручниот штаб. Тие ќе бидат јунаци на крајот и никој друг! -Вие сакате да бидете претседател на ФФМ. Доколку успеете во таа намера, дали ние клубовите во Македонија,ќе знаеме на кое место ...
  | | веќе видена

  Македонија | Илчо Ѓорѓиоски едногласно е реизбран за претседател на Фудбалската федерација на Македонија со четиригодишен мандат до 2021 година... Илчо Ѓорѓиоски едногласно со 91 гласа „за“, ниту еден против и воздржан е реизбран за претседател на ФФМ. Тој и во наредните четири години ќе биде на челот на македонскиот фудбал. „Чест но и голема одговорност е д асе биде претседател на ФФМ. Вратата на ФФМ останува отворена за сите. Иднината на фудбалот не е само во рацете на претседателот на ФФМ ниту во федерацијата. Таа е во рацете на сите. Ви благодарам за поддршката и во следните четири години да го водиме македонскиот фудбал, кој има со што да се гордее согласно сработеното изминативе години“ - изјави претседателот Ѓорѓиоски. Генералното собрание го усвои извештајот на УО на ФФМ со кој се поништи изборното собрание на ОФС Тетово а со тоа и кандидатурата на Мирсад Јонуз кој сакаше да биде противкандидат на Илчо Ѓорѓиоски. Собранието го усвои финансискиот извештај и извештајот на независниот ревизор за 2016 ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Фудбалскиот клуб Победа испрати соопштение до јавноста како реакција на изјавите на Мирсад Јонуз на прес – конференцијата одржана во хотелот „Холидеј Ин“, во пресрет на Собранието на ФФМ. Соопштението, потпишано од претседателот Гоце Ингилизов, го пренесуваме во целост. Почитуван г-дин Јонуз, со оваа ваша констатација ни го девалвирате целиот наш труд, трудот на управата, трудот на спонзорите и трудот на играчите. Со ваква изјава не демотивирате и правите евентуално нашиот успех или неуспех да не е лично наш. Со ова сега ќе имаме оправдување и во случај да испаднеме, ќе велиме дека некој друг е виновен за тоа. Со оваа изјава ги девалвирате и успесите на сите оние кои освоиле титули во изминатите македонски шампионати, а и Вие сте во нив, нели? Зарем во првенствата во кои Вие кревавте пехари, знаевте како ќе завршат натпреварите и пред да започнат? ФК Победа ќе се бори до последно коло да ја оствари својата зацртана цел и се надевам дека никој нема да ни одмага во тој поход, а помош барам само од играчите и ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Досегашниот прв човек на Фудбалската федерација на Македонијa, Илчо Ѓорѓиоски едногласно е реизбран на претседателската функција на ФФМ, со нов четиригодишен мандат до 2021 година. На Собранието кое се одржа во хотелот „Александар Палас“ во Скопје Илчо Ѓорѓиоски беше единствен кандидат за нов претседател и со 91 глас, и ниту еден против го доби новиот мандат. – Почитувани делегати и фудбалски работници. Ви благодарам за поддршката и во следните четири години да го водиме македонскиот фудбал, кој има со што да се гордее согласно сработеното изминативе години – истакна Ѓорѓиоски веднаш по изборот за старо-нов претседател. Собранието на ФФМ едногласно го прифати извештајот на УО на ФФМ со кое е потврдено нелегитимно одржаното Собрание на ОФС Тетово, по кое од претходно беше отфрлена кандидатурата на Мирсад Јонуз за нов претседател на ФФМ. Генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски го презентираше извештајот за досегашното исполнување на стратегискиот план за развој на македонскиот фудбал за период од 2016 до ...
  сите 50 | | | веќе видена

  Досегашниот прв човек на Фудбалската федерација на Македонијa, Илчо Ѓорѓиоски едногласно е реизбран на претседателската функција на ФФМ, со нов четиригодишен мандат до 2021 година. На Собранието кое се одржа во хотелот „Александар Палас“ во Скопје Илчо Ѓорѓиоски беше единствен кандидат за нов претседател и со 91 глас, и ниту еден против го доби новиот мандат. – Почитувани делегати и фудбалски работници. Ви благодарам за поддршката и во следните четири години да го водиме македонскиот фудбал, кој има со што да се гордее согласно сработеното изминативе години – истакна Ѓорѓиоски веднаш по изборот за старо-нов претседател. Собранието на ФФМ едногласно го прифати извештајот на УО на ФФМ со кое е потврдено нелегитимно одржаното Собрание на ОФС Тетово, по кое од претходно беше отфрлена кандидатурата на Мирсад Јонуз за нов претседател на ФФМ. Генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски го презентираше извештајот за досегашното исполнување на стратегискиот план за развој на македонскиот фудбал за период од 2016 до ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Илчо Ѓорѓиоски доби уште еден мандат на претседателската позиција во Фудбалската федерација на Македонија. Генералното изборно собрание утрово го изгласа досегашниот предводник на фудбалот со 91 глас, без ниту еден против. „Почитувани делегати и фудбалски работници. Ви благодарам за поддршката и во следните четири години да го водиме македонскиот фудбал, кој има со што да се гордее согласно сработеното изминативе години“, изјави Ѓорѓиоски на собранието. Генералното собрание го усвои извештајот на Управниот одбор на ФФМ, со кој се поништи изборното собрание на ОФС Тетово, а со тоа и кандидатурата на Мирсад Јонуз како конкурент на Илчо Ѓорѓиоски во овие избори. Јонуз е дел од фудбалската опозиција во Македонија, која пред два дена упати апел до ФФМ да не го одржи ова Генерално собрание, обвинувајќи дека е нерегуларно. Тој и иницијативата „Обединети за фудбалот“ ветија дека ќе продолжат во борбата против актуелното раководство на ФФМ, без разлика дали Ѓорѓиоски ќе биде реизбран.
  сите 53 | | | веќе видена

  Илчо Ѓорѓиоски останува претседател на Фудбалската федерација на Македонија и во наредните четири години откако денеска очкеувано беше реизбран на изборното собрание.Илчо Ѓорѓиоски едногласно со 91 гласа „за“, ниту еден против и воздржан е реизбран за претседател на ФФМ. Тој и во наредните четири години ќе биде на челот на македонскиот фудбал.„Чест но и голема одговорност е д асе биде претседател на ФФМ. Вратата на ФФМ останува отворена за сите. Иднината на фудбалот не е само во рацете на претседателот на ФФМ ниту во федерацијата. Таа е во рацете на сите. Ви благодарам за поддршката и во следните четири години да го водиме македонскиот фудбал, кој има со што да се гордее согласно сработеното изминативе години“ - изјави претседателот Ѓорѓиоски.Генералното собрание го усвои извештајот на УО на ФФМ со кој се поништи изборното собрание на ОФС Тетово а со тоа и кандидатурата на Мирсад Јонуз кој сакаше да биде противкандидат на Илчо Ѓорѓиоски.Собранието го усвои финансискиот извештај и извештајот на независниот ...
  сите 56 | | | веќе видена