Груевски

  во

  Самит на претседатели во Охрид во почетокот на мај На 1 , 2 и 3 мај , претседателот на Македонија Бранко Црвенковски ќе биде домаќин во Охрид на 19 претседатели на држави од Централна Европа , што ќе претставува настан од најголемо организациско и политичко значење одржан досега во земјава . Практиката за одржување вакви самити , што претставуваат неформален , неинституционализиран политички форум , потекнува од 1993 година , по иницијатива на тогашниот австриски претседател Томас Клестил , а на првата средба учествувале претседателите на Германија , Унгарија и на Чешка . На мајскиот претседателски форум во Охрид ќе учествуваат 18 претседатели на земјите членки на групата : Австрија , Албанија , Босна и Херцеговина , Бугарија , Хрватска , Чешка , Германија , Унгарија , Молдавија , Црна Гора , Полска , Романија , Србија , Словачка , Словенија , Украина и , секако , Македонија , додека учеството на претседателот на Италија , поради актуелните избори во земјата , се уште не е потврдено . Како специјален гостин ...
  | | веќе видена | слични

  Техничка контрола на Македонија од ЕУ Десетина члена од технички комитет за Западен Балкан на Европската унија денеска и утре ќе ја скенираат состојбата во Македонија за изготвување прелиминарен извештај за земјава во процесот на евроинтегрирањето , во насока на добивањето датум за преговори . Тие ќе се сретнат со поголем број политички чинители во државава и технички тела во земјава поврзани со тој процес . Делегацијата од Советот на ЕУ , која од вчера е пристигната во Скопје , ќе се сретне , меѓу другите , и со претседателот Бранко Црвенковски , премиерот Никола Груевски , вицепремиерката задолжена за европски интеграции Габриела Конеска Трајковска и лидерите на поголемите политички партии , како и со техничките тела што работата на евроинтеграциите . Нивната посета треба да им даде повеќе детали на Европската комисија и на Министерскиот совет на ЕУ за поддршка на нашето приближување кон ЕУ и добивање датум за преговори . ( Т . Г . )
  | | веќе видена | слични

  Владата продолжува со опипување на пулсот околу понатамошните чекори на земјава по ставањето на грчко вето на приемот во НАТО . Сите опции се ставаат на маса . Дали да продолжат преговорите и под кои услови или да се бара патот на правдата и времената спогодба да се оспори пред судот на правдата во Хаг ? На два и полчасовна средба на Премиерот со 15 ина поранешни амбасадори и експерти по меѓународно право Груевски ги сослушал нивите размислувањата и сугестии . Не се однесува тука само на прашањето со името , туку се разбира и на сите процеси коишто се поврзани со нашите евроатлантски , европски интеграции итн . , нашата позиција во меѓународните води и во таа смисла и во таа есенција се дискутираше со експертите од Република Македонија , изјави Ивица Боцевски , портпарол на Владата . Дипломатиите од кариера и меѓународни експерти , по разговорите со Груевски , ги одбегнаа новинарите . Некој нивни ставови А1 ги регистрираше деновиве . Македонија треба да ги прекине тие преговори , крајно време е да се извести ...
  | | веќе видена | слични

  Вратите на Македонија се секогаш отворени за инвеститорите . Дојдете и инвестирајте , им порача премиерот Груевски , на американските и британските компании во Скопје . Корпорацијата Џенерал динамикс заедно со македонската Влада денеска ги собра претставниците на компаниите Хјулит Пакард , 3 М и уште неколку големи фирми да се сретнат со над 45 македонски компании и да пронајдат начин за соработка . Груевски на странците уште еднаш им ги претстави мерките кои ги презела Владата за подобрување на бизнис климата . Тоа се реформи кои ниту едно грчко вето не може да ги оспори или да ги порекне . Тоа се реформи коишто ги правевме со многу напор , труд и посветеност , изјави Никола Груевски , премиер на Република Македонија . Ендрју Ки Разочараноста од букурешкиот самит на НАТО со нас ја сподели и британскиот амбасадор Ендрју Ки . Потенцираше дека иднината на државата е во ЕУ и НАТО . На можните инвеститори им предочи дека Македонија е земја со голем потенцијал . Јас сум убеден сепак дека вистинското место на ...
  | | веќе видена | слични

  На вториот ден од штрајкот на судската администрација најава дека штрајкот ќе се радикализира . Најдоцна од понеделник можно е судската администрација да ги затвори вратите и за итните предмети , предметите во кои е одреден притвор , тестаментите , судењата на странци . Ваквите најави доаѓаат по немањето најава дека преговорите меѓу синдикатот на УПОЗ и Министерството за правда , односно Владата , ќе продолжат за изнаоѓање решение за покачување на платите . Според штрајкувачите , дополнителен револт створило и упатеното писмо до нив од министерот за правда Михајло Маневски , во кое тој налага без исклучок да се работат сите предмети , а дека штрајкот нема да придонесе за подобрување на материјалната положба на судската администрација . Министерот наместо да праќа заканувачки писма и да ги тера претседателите на судови со притисоци врз штрајкувачите да ги тераат да работат , најдобро решение е да седнеме на преговарачка маса за да изнајдеме решение , изјави Пеце Груевски , генерален секретар на синдикатот на ...
  | | веќе видена | слични

  Министерството за труд и социјална политика по повод Меѓународниот ден на Ромите Осми април , вечер во Домот на АРМ , организира Свечена академија . На академијата ќе се обрати претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски , а ќе говорат и заменикот министер за труд и социјална политика Ајдуван Мамудов и пратеникот Шабан Салиу . На свеченоста ќе присуствуваат и претставници на дипломатскиот кор во РМ , на меѓународни организации и од невладиниот сектор . Министерството за труд и социјална политика како координатор на активностите за имплементација на акционите планови на Националната стратегија во рамките на декадата на Ромите , е задолжено за одбележување на Денот на Ромите , Осми април . Согласно Законот за државни празници од минатата година , овој ден се одбележува како државен празник и е неработен ден за припадниците на ромската националност .
  | | веќе видена | слични

  Демократската унија за интеграција ( ДУИ ) се очекува денеска во Собранието да достави официјално барање за распуштање на парламентот . Највисокото партиско раководство на ДУИ иницијативата за распишување предвремени избори ја најави во понеделникот , а лидерот Али Ахмети му ја соопштил и на премиерот Никола Груевски . Ние сметаме дека ова Собрание и оваа Влада немаат капацитет да се справат со сите предизвици што се пред државата , изјави шефот на пратеничката група на ДУИ Рафиз Алити . Одговарајќи на новинарско прашање , Алити рече дека ДУИ не го знае ставот на ВМРО ДПМНЕ и оти треба да се почекаат и ставовите на другите парламентарни партии . Според извори во Владата , Груевски само ја сослушал иницијативата на Ахмети , која беше објавена по средбата на работните групи на ВМРО ДПМНЕ и на ДПА , за шестте барања на партијата на Мендух Тачи . Статусот на оштетените од конфликтот во 2001 година е првото прашање за кое во понеделникот расправале работните групи на коалиционите партнери , при што , одлучиле ...
  | | веќе видена | слични

  ДУИ се огласи со соопштение по средбата на претседателот на партијата Али Ахмети со премиерот Никола Груевски во рамки на консултациите со лидерите на водечките партии за градење стратегија по недобивањето покана за НАТО на самитот во Букурешт . Ахмети оцени дека Македонија поминува низ важен период и во овие моменти треба да се дејствува рационално . Сите овие процеси како решавањето на несогласувањата со Грција , исполнувањето на политичките критериуми и европската агенда бараат ангажирање и функционирање на институциите со полн капацитет . Бидејќи овие работи во Македонија недостасуваат и земајќи ја предвид генералната политичка состојба во Македонија , ДУИ се залага за предвремени избори , стои во соопштението од ДУИ . Премиерот Груевски , како што се додава , оваа иницијатива ја оценил за легитимна и истакнал дека ќе се произнесе по неа откако таа ќе биде разгледана во партиските органи . ( МИА ) Премиерот Никола Груевски вчера на одделни средби ги информира лидерите на СДСМ , ДПА и ДУИ Радмила ...
  | | веќе видена | слични

  Стартуваше Мартовскиот договор Груевски Тачи . Прва средба на комисијата на ВМРО ДПМНЕ и ДПА за жртвите од конфликтот во 2001 та година . Се договорија , решението да се бара не со нов Закон туку во веќе постоечките закони и социјална политика на земјата . Се согласивме дека жртвите на конфликтот не треба да ги делиме ниту по етничка , ниту по верска основа и дека конечно треба што побрзо да го решиме ова прашање , да го ставиме минатото зад нас , за да можеме да гледаме сите во иднината и дека тоа не е прашање кое што е интерес само на ВМРО ДПМНЕ , на ДПА и ДУИ , тулу тоа е прашање на сите политички партии во Република Македонија , изјави Силвана Бонева , ВМРО ДПМНЕ . ВМРО ДПМНЕ и ДПА ги повикаа СДСМ и ДУИ заедно да го затвореле прашањето за припадниците на ОНА . Деновиве и писмено ќе ги поканеле .
  | | веќе видена | слични

  Самораспуштање на Собранието и предвремени избори кои би се одржале во јуни или јули , бара ДУИ . Сите 15 пратеници веќе ја потпишале иницијативата која и формално утре ќе биде доставена во Собранието . Оваа иницијатива , Ахмети денеска детално му ја образложил на премиерот Груевски на средбата во Владата . На тоа , според извори од ДУИ , Груевски коментирал дека тоа е нивно легитимно право . Прашањето за предвремени избори беше покренато од лидерот Али Ахмети , при крајот на средбата . Се разбира Премиерот го сослуша лидерот на ДУИ , Али Ахмети , и му посвети должно внимание на ова негово барање , изјави Ивица Боцевски , портпарол на Владата . Средбата Груевски Ахмети беше последна во серијата одделни што Груевски ги имаше претходно и со лидерот на ДПА Тачи и лидерката на СДСМ Шеќеринска . На овие средби Примерот детално ги информирал за новонастаната ситуација по самитот на НАТО во Букурешт и средбата на Јадранската група со американскиот претседател Буш во Загреб . Извори и од ДПА велат дека Премиерот ...
  | | веќе видена | слични

  Демократската унија за интеграција ( ДУИ ) во вторник до Собранието ќе достави официјално барање за распуштање на парламентот и распишување предвремени избори . Лидерот на опозициската ДУИ Али Ахмети ова му го соопштил на премиерот Никола Груевски на средбата одржана денеска , во рамки на лидерските консултации по самитот на НАТО . Ние сметаме дека ова Собрание и оваа Влада немаат капацитет да се справат со сите предизвици што се пред државата , изјави попладнево шефот на пратеничката група на ДУИ Рафиз Алити . Тој потврди дека Ахмети му ја соопштил иницијативата за распуштање на парламентот на средбата со Груевски . Одговарајќи на новинарско прашање , Алити рече дека ДУИ не го знае ставот на ВМРО ДПМНЕ и оти треба да се почекаат и ставовите на другите парламентарни партии . Извори во Владата тврдат дека премиерот Груевски само ја сослушал иницијативата на Ахмети . Таа доаѓа по денешната средба меѓу работните групи на ВМРО ДПМНЕ и на ДПА , на која е постигнат начелен договор за барањата која партијата на ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот денеска се среќава со партиските лидери Премиерот Никола Груевски денеска одделно ќе се сретне со претседателите на ДПА Мендух Тачи , на СДСМ Радмила Шекеринска и на ДУИ Али Ахмети , на кои ќе ги информира за учеството на македонската делегација на самитот на НАТО во Букурешт и на средбата на Јадранската група во Загреб . Од Владата информираат дека со претседателите на најрелевантните политички партии Груевски ќе се консултира и за натамошниот тек на процесот околу решавањето на спорот со Грција . Раководството на СДСМ синоќа требаше да одржи седница на Извршниот одбор на кој партијата ќе изгради став за преговорите за името . Раководството на ДУИ викендов оцени дека разговорите за решавање на недоразбирањата со Грција треба да продолжат се додека не се изнајде прифатливо решение за двете страни и да продолжат активностите за исполнување на критериумите за членство во НАТО и за почнување на преговорите со ЕУ . Во ДУИ сметаат дека во интерес на земјава , на интегративните процеси и градењето на ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија мора да го искористи сојузништвото со САД , кое во моментов е најсилно , за брз прием во НАТО и решавање на спорот што Грција го има за нашето уставно име , најави претседателот Бранко Црвенковски во Загреб , по средбата со американскиот претседател Џорџ Буш . Грција , пак , како што јавуваат тамошните медиуми , смета на француската дипломатија и вклучување на францускиот претседател Никола Саркози за нов развој во процесот за името . Весникот Та неа , повикувајќи се на високи извори , објавува дека Париз за разлика од Вашингтон располага со искусна и флексибилна дипломатија , но според нив , сепак , многу нешта ќе зависат од позицијата на Скопје . шанса што не се испушта Македонскиот државен врв најавува широки политичко експертски консултации за што поскоро решавање на спорот за името , што Грција го искористи за да го блокира влезот на Македонија во НАТО . Моментот е таков што не треба да го пропуштиме , можеби и никогаш повторно нема да ја имаме таа шанса . Меѓутоа , нема да ја искористиме таа ...
  | | веќе видена | слични

  Судовите денеска , а ако не се најде решение , и во идните денови нема да работат бидејќи судската администрација го продолжува штрајкот за зголемување на платите . Синдикатот на вработените во управата , правосудството и здруженијата на граѓани ги повикува граѓаните што имаат закажано судски рочишта да не доаѓаат во судовите за да се реши проблемот со ниските плати на судските административци , кои во просек изнесуваат меѓу 6 и 10 илјади денари . Штрајкот продолжува оти Владата не го исполнила ветувањето дека ќе го реши нивниот долгогодишен проблем . Пропадна и шансата за изнаоѓање решение на последната средба на Синдикатот на УПОЗ со министерот за правда Михајло Маневски . Ќе штрајкуваат околу 3 . 000 вработени во административните , техничките и помошните служби во судовите и судската полиција . Освен корекција на платите , тие бараат и исплата на надоместоците за храна и превоз , според колективниот договор . Иако , според законот , судовите и за време на штрајк мора да ги работат итните предмети , како ...
  | | веќе видена | слични

  Денеска ќе се сретнат работните групи на ВМРО ДПМНЕ и ДПА кои треба да решат како ќе се реализираат шесте барања на партијата на Мендух Тачи , поради кои тој неодамна најави дека ќе ја напушти владејачката коалиција , тврдат партиски извори . Висок функционер од ДПА тврди дека премиерот Никола Груевски и лидерот на ДПА вчера се сретнале и дека при тоа премиерот детаљно го информирал Тачи за самитот на НАТО во Букурешт и за средбата со претседателот на САД , Џорџ Буш . Од Владата ја потврдија средбата , но не информираа за што било разговарано . Според наши извори , на средбата било договорено да се формираат три работни групи помеѓу ВМРО ДПМНЕ и ДПА што ќе ги решаваат прашањата од мартовскиот договор службената употреба на албанскиот јазик , употребата на албанското знаме и обесштетување на учесниците во конфликтот во 2001 год . Од ДПА информираат дека работните групи ќе се состојат од по тројца партиски члена . Групата на ДПА за употребата на албанскиот јазик ќе ја предводи потпретседатолот на Собранието ...
  | | веќе видена | слични

  Од утре започнува серија поединечни средби со лидерите на големата партиска четворка СДСМ , ДУИ и ДПА Шеќеринска , Ахмети и Тачи . Премиерот Груевски ќе ги информира за учеството на македонската делегација на самитот на НАТО во Букурешт и за средбата на Јадранската група во Загреб . Ќе се гради стратегија по грчкото вето , што е сега најмудро да се направи . Инаку , лидерот на ДПА денеска бил на утринско кафе кај премиерот Груевски . На тет а тет средбата Груевски и Тачи се договориле да не губат време . Уште утре ќе се сретнат работните групи на ВМРО ДПМНЕ и ДПА за јазикот . Паднал договор на наредната владина седница да помине и акциониот план за правичната застапеност на Албанците во државните институции и јавните претпријатија . Да не ги искомплицираме работите на етнички план , затоа што може утре да ни се појави една сондажа , можеби и испорачана , каде Албанците ќе гласаат 97 % за влез во НАТО , изјави на 3 април 2008 ма Мендух Тачи , претседател на ДПА . Тоа би значело дека на Албанците ич не им е ...
  | | веќе видена | слични

  Премиерот Никола Груевски денеска треба да одржи поединечни средби со претседателите на ДПА , Мендух Тачи , на ДУИ , Али Ахмети и на СДСМ , Радмила Шекеринска . На средбите премиерот ќе ги информира претседателите на трите партии за учеството на македонската делегација на Самитот на НАТО во Букурешт и за средбата на Јадранската група во Загреб . Претседателите на партиите ќе разменат мислења и за натамошниот тек на активностите по ветото на Грција . Со денешните средби започнуваат консултациите на македонскиот државен врв за изнаоѓање решение откако Грција поради името го блокираше членството на Македонија во НАТО и се заканува дека истото ќе го стори и со членство во ЕУ . Македонија не се откажува од членството во НАТО , ќе продолжи со реформите и ќе изгради стратегија за решавање на разликите за името , истакнаа претседателот и Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски , по средбата со американскиот претседател Џорџ Буш во Загреб во саботата . Претседателот Буш упати јасна поддршка дека Македонија ќе ...
  | | веќе видена | слични

  Секое споменување на Македонија во Загреб беше прекинувано со аплаузи Од нашиот известувач Димитар Чулев Загреб Македонија само во неколку дена доби толку голема американска јавна поддршка за да почувствува дека зад себе сигурно ја има како пријател најголемата светска сила Америка , но доби и порака македонските лидери да го завршат својот дел од работата и да најдат решение во компромис околу спорот за името . Отворената поддршка за Македонија на Џорџ Буш за време на посетата на Загреб , само два дена по мрачната одлука на НАТО во Букурешт , внесе поведро расположение кај македонските граѓани . По силната поддршка на Буш , сега ние треба да го завршиме својот дел од работата . Лидерски средби на политичките партии , собраниска седница , консултации со интелектуалци и експерти , се дел од активностите на македонскиот државен врв со цел да започне градењето стратегија за дефинитивно решавање на спорот околу името со Грција , кој минатата недела беше причина Македонија да не добие покана за членство во ...
  | | веќе видена | слични

  Никола Груевски вчера беше на работен ручек со Мендух Тачи Гордана Дувњак Премиерот Никола Груевски денес започнува со нова рунда поединечни лидерски средби со првите луѓе на ДПА , Мендух Тачи , ДУИ Али Ахмети и на СДСМ Радмила Шекеринска . На средбите , како што јавија од неговиот Кабинет , премиерот ќе ги информира соговорниците за учеството на македонската делегација на Самитот на НАТО во Букурешт и на средбата на Јадранската група во Загреб . Соговорниците ќе разменат мислења и за натамошниот тек на процесите . Средбите ќе се одржат во Владата на Република Македонија . Спроти новите лидерски средби , вчера премиерот Груевски имал работен ручек со лидерот на ДПА , Мендух Тачи . Како што потврдуваат владини и партиски извори , Груевски својот коалиционен партнер детално го запознал за неодамнешните случувања во Букурешт , но главно разговарале околу реализирањето на неодамнешните барања на ДПА . Како што се дознава , веќе од денес треба да почнат со работа новите работни групи на ВМРО ДПМНЕ и на ДПА , кои ...
  | | веќе видена | слични

  Кога ваква поддршка доаѓа од најголемата светска сила , нема причина за колебање Гордана Дувњак Најголемата држава во светот упати силна порака до Македонија дека и натаму останува нејзин најголем сојузник кој сака да ја види со полноправно членство во НАТО . Последните изјави на претседателот на САД , Џорџ Буш , од Загреб , кои претставуваат дополнително охрабрување за македонското водство поскоро да ја отстрани и последната пречка и да го затвори прашањето со името . Вака ги разбра американските пораки македонската политичка елита , која очекува дека во текот на оваа недела државниот врв ќе се обрати во Собранието за да се изгради заеднички став околу идните чекори што треба да се преземат натаму . Социјалдемократот и експремиер Владо Бучковски пораките од Загреб ги сфаќа како последна опомена за Македонија . Тој смета дека на најдобар начин треба да се искористат преостанатите седум месеци од мандатот на актуелниот претседател на САД , Џорџ Буш , за конечно да се затвори прашањето со името , зашто во ...
  | | веќе видена | слични