Груевски

  во

  На нероден референдум капа му кројат ВМРО-Народна партија бара на идниот референдум да имаат право на изјаснување Македонците од целиот свет, а професорката Каракамишева смета оти нема законска основа за такво нешто Иако референдумот за името засега се подготвува само во партиската лабораторија на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, тоа не е причина да почнат да кројат планови за тоа кој ќе треба да се изјаснува на општонароден референдум. Главното прашање што деновиве се постави е дали и иселениците ќе може да гласаат на референдумот или тој ќе биде само за граѓаните на земјава, како што и предвидува Законот за референдум. Сепак, клучното прашање е - која е законската основа за спроведување референдум на кој граѓаните би се изјаснувале за името. Според сознанијата на „Дневник“, за државната стратегија за името што ја предложи пратеникот Стојан Андов се одржале шест консултации и на сите шест ВМРО-ДПМНЕ го поставила барањето во стратегијата да се вметне можноста за спроведување референдум. Но, како што дознаваме, ниту ...
  | | веќе видена | слични

  Амди Барјам се извини дури три пати По завчерашниот нов скандалозен испад на Бајрам, пратеници, експерти и психијатри го актуализираа прашањето за заострување на критериумите при изборот на пратеници и функционери По најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека е можно Амди Бајрам да биде избркан од коалицијата „За подобра Македонија“ поради навредите и заканите кон новинарите, Бајрам вчера експресно се извини дури трипати. Неговото скандалозно однесување во Собранието вчера го осуди и премиерот Никола Груевски, а пратеници, експерти и психијатри го актуализираа прашањето за заострување на критериумите при изборот на пратениците и функционерите. Пратеникот Бајрам завчера во Собранието ги обвини новинарите дека се мафијаши, платеници на ЦИА, антидржавни елементи и им се закани со робија. Двапати ви се извинувам на сите новинари што дојде до таков проблем помеѓу вас и мене. Ви се извинувам, но Ромите се рамноправни граѓани и треба да соработувате и со мене. Сакавте да ме умртвите. Ви се извинувам што бев дрзок и ве навредив. И ...
  | | веќе видена | слични

  Русија ќе ни го исплати клириншкиот долг? Солоцински: Без оглед на кризата, подготвени сме да го исплатиме овој долг. Парите и' се потребни на Македонија Се' уште се водат преговори за долгот меѓу двете земји Руската Федерација е подготвена да и' го исплати клириншкиот долг на Македонија, без оглед на светската економска криза, изјави вчера рускиот амбасадор во земјава, Владимир Дмитриевич Солоцински. Тој истакна дека преговорите за клириншкиот долг меѓу двете земји се' уште се водат. „Со ова прашање, за кое мислам дека наскоро ќе најдеме решение, се занимаваат министерствата за финансии на Македонија и на Русија. Неодамна зборував и со премиерот Никола Груевски. Тој ја потврди заинтересираноста на Македонија за решавање на овој проблем. Русија, исто така, многу е заинтересирана за решавање на ова прашање, зашто тоа ќе придонесе за развој на нашите економски односи. Без оглед на светската економска криза, ние сме подготвени да го исплатиме овој долг. Парите и' се потребни на Македонија“, рече Солоцински. ...
  | | веќе видена | слични

  СДСМ најавува радикална кадровска обнова на партијата - Вечерва Централниот Одбор на СДСМ донесе сериозна, крупна политичка одлука. Тоа што се случи на 10-тиот Конгрес , односно длабоката и радикална кадровска обнова се пресликува и на Општинските Организации. Имено, вечерва одлучивме дека на одиме на генерален, целосен избор на нови раководства во сите 78 Општински Организации на СДСМ - соопшти портпаролот на СДСМ Емилијан Станковиќ по седницата на ЦО на СДСМ. Според него постапката за избор на нови раководства започнува од денеска и ќе трае најдоцна до првата половина на септември. Централниот Одбор на СДСМ го избра Влатко Серафимов, поранешен пратеник од Кочани за нов организациски секретар и  Зоран Попов, дипломатот во МНР за нов секретар за меѓународна соработка. Потпретседателот Гордан Георгиев, ја добил довербата од членовите на Централниот Одбор да ја врши функцијата Директор на партискиот Центар за анализа и истражување на СДСМ - соопшти Станковиќ. Одговарајќи на новинарско прашање за повикот на ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќе пари за општините дури од следната година. Најрано од 2010-та единиците на локалната самоуправа може да очекуваат поголем приход од централниот буџет – рече Премиерот Груевски по средбата со управниот одбор на ЗЕЛС. Груевски го потврди ставот на Владата дека се размислува за покачување на средствата од данокот на додадена вредност од сегашните три на шест проценти и од персоналниот данок од 3 на 30 отсто. - Тоа ќе биде повеќегодишен период на постепено зголемување на тие приходи. Зависно од тоа како ќе се движат состојбите со економската криза така и ние ќе ги започнеме промените во овој дел – изјави Никола Груевски, Премиер на Владата на р. Македонија. На средбата биле разгледани и можностите да се деблокираат сметките на општините кои со години трупаат долгови. Со државни пари делумно ќе се помагаат пред се општините што не се влезени во втората фаза на децентрализација. - голем напредок ќе направиме со решавање на проблемот со блокирани сметки што години наназад ги имаат општините – вели Коце ...
  | | веќе видена | слични

  Откога вчера неосновано ги навреди и им се закани на новинарите - денеска пратеникот се извини. Не откри што го натерало да се предомисли за неполни 24 часа. Дали станува збор за притисок во владејачката коалиција или Бајрам сам сфатил дека згрешил. - За вчерашниот ден сакам три пати да ви се извинам, но и ние бараме да бидеме рамноправни. Зошто вие мене во Собранието не ме третирате, а јас една година сум тука. Барам еднаква застапеност – вели Бајрам. А вака вчера настапи овој народен пратеник. За Премиерот Груевски ова е недолично однесување. - Немав прилика да видам, но ми кажаа дека имало сериозни навреди и закани кон медиумите. Она што можам да кажам е дека тоа е лошо и не доликува на пратеник и на политичар. Се надевам дека тој што побрзо ќе се извини – вели Премиерот. Неофицијално се дознава дека токму поради овој инцидент на конец висело учеството на партијата на Бајрам во Владата. Осуда за нападите кон новинарите дадоа сите пратеници во Собранието. Недоличното однесување на Бајрам го ...
  | | веќе видена | слични

  Само обединети можеме да го надминеме периодот во кој треба да го решиме наметнатиот проблем за името од страна на Грција, порача Груевски на 19 годишнината од основањето на ВМРО-ДПМНЕ. Предупреди дека во интерес на државните и национални интереси не треба да им се верува на шпекулациите дезинформациите и сценаријата пласирани само за дневно –политички цели, понекогаш мотивирани од приватни потреби. – Ние сме отворени и ќе разговараме. Знаеме и свесни сме дека на нашата генерација политичари ни е оставен огромен товар и одговорност да бара решение за решавање на овој проблем затоа што другите пред нас не успеале да го решат, го оставиле наместо да бидат одговорни, тие се криеле зад проблемот а сега си прават алиби со најразлични политички предлози, кои не носат никакво решение туку само имаат за цел да ги подобрат сопствените мемоари. Истите тие луѓе кои 15 години не успеале да најдат решение денеска ни делат совети критики, вршат јавен притисок во една или во друга насока – изјави Премиерот. Според ...
  | | веќе видена | слични

  Никола Груевски, уште еднаш повика на национално единство по прашањето за името. Во својство на лидер на ВМРО-ДПМНЕ, на прославата на 19-години од формирањето на партијата, Груевски дел од своето обраќање посвети на проблемот со името. Од академијата во  македонската опера и балет на политичките ривали им порача дека името не смее да биде прашање на раздор, туку прашање на обединување. Сепак, не пропушти да ги искритикува своите претходници на државните позиции и да си припише дека му припаднал историскиот товар во финализирањето на овој долгодишен спор. “Ние сме отворени и ќе разговараме. И свесни дека на оваа генерација политичари и е оставен огромен товар и одговорност да бара решение“ изјави Груевски. Груевски во обраќањето, практично, потврди дека, следува период на поинтензивна дипломатска активност за решавање на спорот, која почнува веќе за неколку дена со новата рунда разговори што медијаторот Метју Нимица ќе ги има во Скопје и Атина. Повика на внимателност и целосна посветеност  кон заштита на ...
  | | веќе видена | слични

  Владата нема стратегија во енергетскиот сектор, а таквото неодговорно однесување се заканува да и нанесе големи штети на Македонија, смета партијата Обединети за Македонија. Од таму посочуваат дека секаде околу нас се градат енергетски коридори а овде ништо не мрднува од место. Како пример ја посочуваат Албанија каде Австриската ЕВН за милијарда евра ќе гради три хидроцентрали. Од партијата на Бошкоски прашуваат, зошто Австриските инвеститори успевале во Албанија ама не и во Македонија? Дали прашањето е поврзано со високиот степен на корупција? Кога Владата ќе каже што станува со предвидените инвестиции на ЕВН од 850 милиони евра за ТЕЦ Неготино по што Македонија наместо да увезува би можела да извезува струја? „Ваквото однесување на оваа Влада во сферата на електро енергетскиот сектор, по наше убедување, има само една цел а тоа е Република Македонија да увезува струја по поскапа цена, обично преку една компанија, за потоа поединци од Владата да можат меѓу себе да си поделат високи милионски суми евра на ...
  | | веќе видена | слични

  Отворен повик од премиерот Груевски до лидерите на сите партии за единство околу прашањата од национален и државен интерес. Името не треба да биде прашање за раздор туку на обединување, рече Груевски на свеченоста по повод одбележувањето на 19. годишнината од основањето на ВМРО-ДПМНЕ. Веќе започна и ќе следи период на многу шпекулации, на разни дезинформации и сценарија пласирани од дневно политички цели, а некогаш и мотивирани од лични потреби, рече Груевски ветувајќи посветеност околу решението на овој проблем. „Ние сме свесни дека нам ни падна одговорноста да влеземе во коштец со овој проблем, и да бараме негово решение. Ние сме посветени на тоа и знаеме што значи решението на овој проблем. Ние сме отворени, и ќе разговараме. Ги повикувам сите лидери на политичките партии во Македонија, да се обединиме за државните и национални интереси на Република Македонија“, изјави Никола Груевски. Членството во Европската Унија и НАТО се врвни приоритети. Рече премиерот посочувајќи дека владата прави се што е ...
  | | веќе видена | слични

  Груевски повика на обединување за државните и националните интереси Претседателот на Владата Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ денеска апелираше на внимателност и посветеност на државните и националните интереси во контекст на прашањето за името и претстојното продолжување на разговорите со Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц. Тој ги повика лидерите на политичките партии на обединување за државните и националните интереси.  - Веќе започна и ќе следи период на многу шпекулации, на разни дезинформации и сценарија пласирани само заради дневно-политички цели, а некогаш и мотивирани од приватни потреби. Апелирам за внимателност и посветеност за државните и националните интереси, истакна Груевски на денешната свеченост во МОБ по повод одбележувањето на 19. годишнината од основањето на ВМРО-ДПМНЕ. Ова, потенцира Груевски, не е прашање на индивидуи и личности, туку на државата Република Македонија и на нејзините граѓани. - Прашањето за името не смее да биде прашање на раздор, туку прашање на ...
  | | веќе видена | слични

  Никола Груевски, во функција на лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на владата на Македонија, на денешната свечена седница на Партијата по повод 19 годишнината од нејзиното основање, апелираше на внимателност и посветеност на државните и националните интереси во контекст на прашањето за името и претстојното продолжување на разговорите со Грција со посредство на медијаторот Метју Нимиц. Тој ги повика лидерите на политичките партии на обединување за државните и националните интереси.  - Веќе започна и ќе следи период на многу шпекулации, на разни дезинформации и сценарија пласирани само заради дневно-политички цели, а некогаш и мотивирани од приватни потреби. Апелирам за внимателност и посветеност за државните и националните интереси, истакна Груевски. Ова, потенцира Груевски, не е прашање на индивидуи и личности, туку на државата Република Македонија и на нејзините граѓани. - Прашањето за името не смее да биде прашање на раздор, туку прашање на обединување. Не смееме да дозволиме ова прашање да се наметне како ...
  | | веќе видена | слични

  - За вчерашниот ден сакам два пати да ви се извинам, но и ние бараме да бидеме рамноправни. Зошто вие мене во Собранието не ме третирате, а јас една година сум тука. Барам еднаква застапеност, рече Бајрам. Тој не се изјасни дали ова извинување го прави под притисок на јавноста и премиерот Никола Груевски, кој денеска изјави дека однесувањето на Бајрам не доликува на пратеник и политичар и оти треба што поскоро да им се извини на новинарите. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе ја прекине соработката со партијата на Бајрам Сојуз на Ромите доколку тој не се извини. Дел од новинарите кои вчера известуваа од Собранието и беа цел на испадот на Бајрам и покрај неговото извинување најавуваат тужби за клевета и за закана. - За вчерашниот ден сакам два пати да ви се извинам, но и ние бараме да бидеме рамноправни. Зошто вие мене во Собранието не ме третирате, а јас една година сум тука. Барам еднаква застапеност, рече Бајрам. Тој не се изјасни дали ова извинување го прави ...
  | | веќе видена | слични

  Тој ги повика лидерите на политичките партии на обединување за државните и националните интереси. - Веќе започна и ќе следи период на многу шпекулации, на разни дезинформации и сценарија пласирани само заради дневно-политички цели, а некогаш и мотивирани од приватни потреби. Апелирам за внимателност и посветеност за државните и националните интереси, истакна Груевски на денешната свеченост во МОБ по повод одбележувањето на 19. годишнината од основањето на ВМРО-ДПМНЕ. Ова, потенцира Груевски, не е прашање на индивидуи и личности, туку на државата Република Македонија и на нејзините граѓани. - Прашањето за името не смее да биде прашање на раздор, туку прашање на обединување. Не смееме да дозволиме ова прашање да се наметне како прашање дали ќе ја биде нашата држава или не, како што не смееме да дозволиме да се наметне дебата за тоа дали сакаме интеграција во ЕУ и НАТО, или не. Тоа се дневно политички тези, истакна лидерот на владејачката партија. Тој ги повика сите лидери на политичките партии во ...
  | | веќе видена | слични

  - Немав прилика да видам, но ми кажаа дека имало сериозни навреди и закани кон медиумите. Она што можам да кажам е дека тоа е лошо и не доликува на пратеник и на политичар. Се надевам дека тој што побрзо ќе се извини, рече денеска Груевски. Високи фунционери од партијата наведуваат дека ќе биде доведено во прашање опстојувањето на Амди Бајрам во коалицијата „За подобра Македонија“ доколку тој не им се извини на новинарите. - Немав прилика да видам, но ми кажаа дека имало сериозни навреди и закани кон медиумите. Она што можам да кажам е дека тоа е лошо и не доликува на пратеник и на политичар. Се надевам дека тој што побрзо ќе се извини, рече денеска Груевски. Високи фунционери од партијата наведуваат дека ќе биде доведено во прашање опстојувањето на Амди Бајрам во коалицијата „За подобра Македонија“ доколку тој не им се извини на новинарите.
  | | веќе видена | слични

  „Два пати ви се извинувам на сите новинари. Три пати ви се извинувам“, се обрати Амди Бајрам. Амди Бајрам за заканите и навредите на новинарите доби жолт картон од Груевски и експресно се извини. Премиерот не го видел на медиумите скандалот, но му раскажувале што се случило. „Ми раскажаа дека имало сериозни навреди од страна на пратеникот Амди Бајрам кон медиумите, веројатно и закани. Она што можам да го кажам е дека тоа е лошо, тоа не доликува на пратеник, не доликува на политичар“, вели Никола Груевски, премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ. „Јас се надевам дека тој што побрзо ќе се извини кон сите коишто ги навредил“, додаде Груевски. Партиски функционер на ВМРО-ДПМНЕ вели се доведува во прашање членувањето во коалицијата „За подобра Македонија“, доколку Бајрам не се извини. Се оградуваат од неговите постапки, дури и тврдат дека се противеле и Бајрам да биде дел од коалицијата. Бајрам кој го почести својот коалициски партнер со присуството на партиската прослава, експресно ја голтна ароганцијата и ...
  | | веќе видена | слични

  “Прашањето за името не смее да биде прашање на раздор, туку прашање на обединување. Ние не смееме да дозволиме ова прашање да се наметне како прашање - дали ќе ја биде нашата држава или не“, рече денеска во својот говор  лидерот на ВМРО – ДПМНЕ по повод 19- годишнината од  формирањето на партијата. Груевски воедно ги повика сите лидери на политичките партии да се обединат зад државните и национални интереси на земјата. “Во периодот што следи да демонстрираме сполотеност, а не раздор. Да докажеме дека ова прашање нема да биде прашање кое ќе не разединува, туку ќе не обединува“, рече лидерот на партијата. Во говорот Груевски рече дека врвни приоритети се членство во Европската унија и НАТО. Тој додаде дека голем успех за државата е визната либерализација. Правејќи ретропсектива од основањето на партијата до денес, Груевски истакна дека ВМРО ДПМНЕ е во постојана реформа, во центарот на кредото на партијата е граѓанинот. “Задоволувањето на потребите на граѓанинот е врвниот наш приоритет“, истакна тој. На ...
  | | веќе видена | слични

  Државниот врв се координира И Адеми влезе во преговарачкиот круг Претседателот Ѓорге Иванов вчера ги повика премиерот Никола Груевски, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и вицепремиерот Абдулаким Адеми на координација пред продолжување на преговорите. - Државниот врв е подготвен на претстојната нова рунда разговори максимално да ги вложи своите напори за да направиме чекор напред во дијалогот што го имаме со Грција со посредство на амбасадорот Метју Нимиц - изјави по координацијата министерот Антонио Милошоски. Шефот на македонската дипломатија рече дека се очекува Нимиц на 22 јуни во Женева да има средба со претставниците на двете земји, Зоран Јолевски и Адемантиос Василакис, а за содржината на разговорите потоа македонскиот преговарач ќе го информира државниот врв. Преговарачот Нимиц на шести и осми јуни треба да пристигне во Скопје и во Атина. Според Милошоски, нов квалитет во начинот на однесување кон ова прашање внесува и присуството на денешната средба на вицепремиерот задолжен за ...
  | | веќе видена | слични

  Пропадна обидот на Андов да најде државен компромис За името, сепак, ќе решаваме раскарани Пратеникот Стојан Андов вчера дефинитивно ја повлече државната предлог-стратегија за името затоа што меѓу партиите не постои волја да се изгради единствен став за прашање од национален интерес. Тој вели дека е разочаран од однесувањето на сите политички фактори изминатите денови и тоа што пропадна идејата да се донесе државен документ пред продолжувањето на преговорите. - Ја замрзнувам предлог-стратегијата за името. За такво нешто засега нема атмосфера. Ова е крајно несериозно однесување за вака сериозна тема. Нема да поднесувам нова стратегија ниту, пак, ќе учествувам во расправи за оваа тема “ рече Андов. Андов се одлучи да го повлече документот откако партиите не успеаја да изградат заеднички став за содржината на стратегијата. Најмногу забелешки имаа претставниците на владејачката коалиција и Нова демократија на Имер Селмани. Според експертите, стратегијата беше добра можност Македонија уште повеќе да ја зацврсти ...
  | | веќе видена | слични

  Тезите и фактите не важат за македонските историчари Историјата се растегна од неолит до Груевски Новообјавената „Историја на македонскиот народ“ содржи многу формулации и тези кои се во спротивност со важечките сфаќања на историската наука, а нивната цел е да се докаже континуитетот на македонската нација од антиката до денес, тврдат историчарите. Според нив, невообичаено е и тоа што оваа историја почнува од неолитот, а завршува дури со настани што се случиле минатата година. Во оваа книга, која целосно ја менува историјата за потомците на македонскиот народ, а за која вчера пишуваше „Време“, се истакнува дека денешните Македонци се многу повеќе потомци на античките Македонци отколку на Словените. Според авторите, пак, денешните Македонци се мешавина на античките Македонци и на Словените, при што античкиот етнос останал доминантен во новонастанатата симбиоза на двата народа. Тие во својата книга препорачуваат дека епохата на Александар Трети Македонски треба да се нарекува „александризам“ или „македонизам“ ...
  | | веќе видена | слични