Спортски Свет

Според пишувањата на бразилските медиуми, амбициозниот кинески клуб Гуангжу спремен е да го доведи некогаш најдобриот светски фудбалер Роналдињо. "Во клубот ми рекоа дека се многу заинтересирани за Роналдињо и многу ме изненадија" - кажа бразилскиот тренер на Гуангжу Серџо Фаријас. Според весникот Футебал Интериор, кинескиот клуб е спремен да одвои 20 милиони евра од својата каса за да го доведе бразилецот во своите редови. "Сите знаеме дека Роналдињо е светски играч. Верувам дека ако го доведеме во нашиот клуб ќе се бориме за да го освоиме националното првенство" - изјави тренерот на Гунагжу. Потсетуваме дека Роналдињо е слободен играч, откако го раскина договорот со Фламенго по судски пат.
сите 12 | | | веќе видена

Хрватската тенисерка Мартиќ е елиминирана од Кербер во осминафиналето на вториот гренд слем турнир сезонава, Роланд Гарос. Нешто повеќе од сат и 40 минути беа доволни за Кербер да ја совлада Мартиќ со 6-3, 7-5 во сетови. Мечот лесно можеше да заврши со три сета бијдеќи натпреварот беше тесен и имаше голем број на брејк топки на двете страни. Мора да се признае дека хрватката покажа атрактивен и напаѓачки тенис, што кога тогаш ќе му се исплати. На крајот Мартиќ имаше 48 нефорсирани грешки, а германката само 14. Односот на винр поените беше во корист на хрватката 38-21. После поразот на Мартиќ, Иван Додиг е последниот хрватски тениср кој е сеуште во игра во дубловите.
| | веќе видена

Новак Џоковиќ го доби противникот за четвртфиналето на Ролан Гарос. Ноле ќе го вкрсти рекетот со уште еден домашен тенисер, Жо-Вилфред Цонга, кој после прекинот го совлада Вавринка со 3:2 во сетови. Конечно е завршен и дуелот помеѓу Вавринка и Цонга. Дуелот беше прекинат вчеравечер поради мракот со резултат од 2:2 во сетови и водство на Цонга од 4:2. Денес Цонга рутински ја одработи својата работата освојувајќи го последниот сет со 6:4. Во четвртфиналето Цонга ќе игра против српскиот тенисер Новак, кој со тешки маки го совлада Сепија во осминафиналето. Џоковиќ на турнирот веќе одигра против францускиот тенисер Девилдеа, кој убедливо го совлада во третото коло. Претходниот дуел Џоковиќ и Цонга го одиграа во Рим, каде што Новак славеше победа од 2:0 во сетови.
сите 2 | | | веќе видена

Репрезентативецот на Холандија Арјен Робен смета дека неговиот тим конечно е спремен да го повтори успехот на меѓународната сцена, после паузата која трае од 1988 година. Последната европска титула Холандија ја освои во 1988 година, а Робен смета дека избраниците на Берта ван Марвијка се спремни повторно да го подигнат европскиот пехар. "На прв поглед изгледа дека не сме спремна како пред Светското првенство, но нас ни е јасно дека напредувавме и дека сме спремни да се бориме за Европскиот трофеј." "Во нашиот тим има голем број на играчи кои се на врвот од кариерата и дојде време да ги собереме плодовите од напорната работа во изминатиот период.", истакна Арјен Робен Холандија се наоѓа во Б групата заедно со Данска, Португалија и Германија.
| | веќе видена

Расправиите помеѓу овие две фудбалски легенди се само резултат на големо меѓусебно почитување кое Марадона и Пеле го имаат еден према друг. Доколку Бразилецот ја кажува вистината, Марадона и тој се големи пријатели. Легендарниот репрезентативец на Бразил го негираше тврдењето дека помеѓу него и Диего Марадона постои нетрпеливост, истакнувајќи дека помеѓу нив владеел сјаен однос без обзир на изјавите во медиумите. За Пеле тоа е само одраз на хуморот кој двата го поседуваат и не треба да се доведуваат во прашање нивните пријателски односи. "Диего ме сака. Си префрламе меѓусебно но тоа е само забава. Нашиот однос е сјаен." насмеан констатираше Пеле. Аргентинецот и Бразилецот често си префрлаат во медиумите и Пеле одлучи да ја открие вистината за нивните односи. Ќе видиме дали "El Pibe" после овие тврдења на Пеле повторно ќе изјави дека Бразилецот ги помешал лековите или ќе се сложи со него.
| | веќе видена

После Депортиво од Ла Коруња, настап во Примера вечерва обезбеди и екипата на Селта од Виго. Фудбалерите на Селта вечерва се пласираа во првата лига во Шпанија, во која претходно пласман обезбеди Депортиво. Селта се враќа во Примера после 5 години пауза после натпреварот со Кордоба, кој заврши 0:0. Клубот од Виго на овој начин заврши на втората позиција и автоматски се пласира во прва лига. Исто така следува уште еден натпревар кој ќе одлучи за третиот патник кој првата лига каде што ќе игра Алкорон кој успеа да го исфрли Реал Мадрид од Купот на Кралевите, со Херкулес. Победникот на тој натпревар ќе игра со победникот од другиот бараж натпревар Кордоба-Ваљадолид. Од Примера испаднаа Виљареал, Сантандер и Спортинг Хихон.
сите 7 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација издвојува победа над Турција во директната битка за второто место кое значеше и пласман на Европското Првенство во Холандија во декември оваа година. Избраничките на Гино Стрезовски со 27-24 беа подобри од Турчинките. Победата не беше лесна, но значајна беше помошта од преполната сала "Кале". Целиот натпревар беше неизвесен, честопати и Турчинките беа во предност, дури во средината на второто полувреме успеавме да воспоставиме контрола на резултатот кога одржувавме предност од три гола, која ја сочувавме и до крајот. Во нашите редови најмногу се истакна Николиќ со 10 гола, а Андреева имаше 8 одбрани. Особено значајна во првиот дел за нас беше Елена Ѓоргиевска кога постигна пет од тринаесетте за Македонија. Со оваа победа, си го обезбедивме петтиот настап на големите ракометни завршници во женска конкуренција. Сепак, радоста не може да биде целосна поради фактот што Николиќ која беше една од клучните алки во составот на Стрезовски најави дека е ова нејзин последен настап ...
сите 24 | | | веќе видена

На денот кога Надал го слави својот 26 роденден, неговите главни конкуренти за титулата поминаа голем пат за да дојдат до своите победи. Првиот рекет на светот, србинот Новак Џоковиќ, надополни негатива од 2 сета во дуелот со италијанецот Андреас Сепи и победи после 4 часа и 21 минута играње. На почетокот од мечот се чинеше дека ова ќе биди уште еден "тренинг меч" за Ноле бидејќи имаше предност од 3-0 во гемови но до крајот на сетот освои уште еден гем и го изгуби сетот со 6-4. Изгледа дека студот и ветрот повеќе му одговараа на италијанецот. Во вториот сет беше изедначено и сетот беше решен на тај-брејк во корист на Сепи. Ни во првиот дел од третиот сет Ноле не го пронајде правиот ритам. Сепи два пати надополни еден брејк заостаток, но после резултат од 3-3 Ноле освои 6 последователни гемови. Го освои третиот сет, и во четвртиот поведе со 3-0. Сепи успеа на ја надополни и оваа негатива и стигна до 3-3. Ноле го крена нивото на игра и го освои и четвртиот сет со 7-5. Во петтиот сет на Џоковиќ доволен му беше ...
сите 26 | | | веќе видена

Голманот на шпанската репрезентација ги спореди клубскиот тренер Мурињо со селекторот на репрезентацијата Дел Боске и призна дека имаат различен карактер. Во својата кариера, Касиљас во Реал има работено и со двата тренери, а со Дел Боске работи и во репрезентацијата. "Разликата меѓу Дел Боске и Мурињо е огромна. Дел Боске го знам од својата 12 година, а покасно ја имав таа среќа да бидам со него во репрезентацијата и можам да кажам дека двајцата ги знам многу добро. Дел Боске е многу мирен и сталожен што неможам да кажам исто за Мурињо" - кажа Касиљас и додатно го појасни својот однос со Мурињо. "Научив да ги ценам методите на Мурињо во последниве две години. Односот меѓу капитенот и тренерот мора да биде добар. Медиумите често ги зголемуваат тензиите во клубовите но тоа е неизбежно во клуб како Реал" - заврши Касиљас.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Милан убеден е дека повредите на мускулите се минато и дека постепено се враќа во формата која го красеше претходните сезони. Бразилецот претходната сезона претрпи серија на повреди на бутниот мускул, но на последниот настап за репрезентацијата покажа дека се опоравил со постигнатиот гол на натпреварот со Америка. Пато е убеден дека проблемите со повредите се минато и дека дојде времето да блесне во полн сјај. "Проблемите настанаа поради балансот кој го претрпи мускулот. Сите тие повреди претставуваа пречка да се вратам во форма, бидејки после секој натпревар бев принуден да направам пауза од три натпревари. Лекарите во репрезентацијата за еден месец успеаа да ги санираат повредите и сега сум спремен" изјави Пато. Бразилецот се наоѓа на листата на посакувани играчи на ПСЖ, а во текот на летото би можел да биде дел од репрезентацијата на Бразил која ќе учествува на летните ОИ во Лондон.
| | веќе видена

Шпанскиот мотоциклист Хорхе Лоренцо од Јамаха победник е на Големата награда на Каталонија. Ова е трета победа за Лоренцо оваа година и негова љубилејна 20 победа во кариерата. Со оваа победа ја зголеми разликата на табелата со 20 поени пред актуалниот шампион Кејси Стонер од Хонда. Стонер имаше пол-позиција но одма на стартот падна на петтото место, а од истото на врвот неочекувано дојде Дани Педроса од Хонда. Педроса и Лоренцо водеа голема битка во текот на целата трка, а клучното претекнување на шпанецот се случи 6 круга пред крајот. Лоренцо на крајот славеше со предност од 5 секунди а на третото место се најде Андреа Довициозо од Јамаха Монстер, додека Стонер се најде на четвртата позиција. Ако не ги сметаме откажувањата, за Австралијанецот ова е прва трка после Мисана во 2010 година каде што остана без победничкиот пиедестал. Главен редослед: 1. Хорхе Лоренцо (ШПА) 115 2. Кејси Стонер (АУС) 95 3. Дани Педроса (ШПА) 85 4. Андреа Довициозо (ИТА) 60 5. Кол Крутчлоу (ВБ) 56
сите 5 | | | веќе видена

Еден од најдобрите играчи на светот има високо мислење за нивниот противник во последниот дуел од групата Ц. Чави Хернандез, мозокот на Барселона и Шпанската репрезентација признава дека тие се фаворити во нивната група и на целото ЕП. Тие се актуелни европски и светски прваци и кажа дека имаат голема среќа што мечот со Хрватска е последен. Но Чави не мисли дека мечот со Хрватска ќе биде лесен. Барем така можи да се заклучи од неговите изјави. "Хрватите физички изгледаат како ѕверки. Имаат играчи што стално трчаат како Срна, имаат играчи што знаат да играат како Модриќ, го имаат опасниот Олиќ во нападот. Физички се појаки од нас. Ако сакаме да ги победиме мора да ја задржиме топката што повеќе" - кажа Чави. Можеби каалонецот малку ја прецени силата на Хрватите, но убаво е да се слушнат вакви зборови од еден голем играч.
| | веќе видена

Кевин Дурант во последната четвртина беше незапирлив, и ја одведе својата екипа до изедначување на резултатот во серијата со Са Антонио во западното финале. Громовите славеа против Мамузите во Оклахома со 109-103 и изедначија на 2-2. Сан Антонио успеа да ја надохнади негативата од -12 на полувремето, во последната четвртина стигна до -4, но потоа на сцената стапи Дурант со 16 последователни поени за Оклахома. "Еднаш кога играч од неговиот калибар, ќе влезе во серија, тешко е да се застане. Влезе во свој ритам и беше невозможно да го сопреме, беше прекрасно .." - кажа Џексон, кој беше безуспешен чувар на најдобриот стрелец во НБА лигата 3 години со ред. Покрај Дурант, одлична партија имаше и Серж Ибака кој постигна 26 поени, што е рекорд во неговата кариера со одличен шут од поле (11/11). "Откако стигна во Оклахома, работеше на скок-шутот. Најверојатно напорниот тренинг конечно му се исплати" - кажа Дурант. Уште еден "човек во сенка" имаше одлична партија. Центарот Кендрик перкинс уфрли 15 поени и имаше 9 ...
сите 52 | | | веќе видена

Дејли Меил пишува дека црвените од Манчестер се распрашувале за Лука, и од таборот на Спарси има било кажано дека тој вреди 32 милиони фунти. Овај износ не беше очекуван од Алекс Фергусон, исто како и за другите двајца играчи за кои се интересира Јунајтед, Бејнс и Тиоте за кого клубовите бараат по 20 милиони фунти. Непознат извор од Олд Трафорд тврди дека се пратени понуди за играчите за износот на сумата, но исто така тврди дека Сер Алекс Фергусон нема да плаќа толкави големи износи. Шкотскиот менаџер моментално се одмара во Франција и чека нова промена но и набљудува неколку други играчи. Сеуште се надева на доаѓањето на Кагава од Борусија Дортмунд, но кај јапонецот постои проблем со работната дозвола. Јунајтед и Сити се откажаа од Хазард, бидејќи цената која ја бара клубот од Франција е преголема за нив. Но тоа не важи за Челзи кој најверојатно ќе го плати износот за белгиецот.
сите 10 | | | веќе видена

Во разговор за една израелска телевизија, бившиот тренер на Барселона, Пеп Гвардиола призна дека престанал да ужива во водењето на Барселона. "Да се разбереме, Барселона секогаш ќе биде во моето срце. И ако никогаш не се вратам на тоа место, таа секогаш ќе биде некаде блиску до мене" - изјави Гвардиола и кажа дека незнае што ќе прави во иднина. "Се уморив од водењето на Барселона. Поточно престанав да уживам во водењето на Барселона, како во Примера така и во Лигата на Шампионите. Ако сакате да бидете успешен тренер на Барселона, треба да се припремите за трошење на многу енергија. Во текот на овие години се уморив многу, но не заборавам да напоменам дека и уживав многу."
сите 7 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола оди на годишен одмор, па Челзи и Милан се обидуваат да го придобијат бившиот тренер на Барселона. Пеп Гвардиола најави дека ќе направи едногодишен одмор од фудбалот. Со Барселона освои скоро се што може да се освои, па сега сака да ужива. Челзи и Милан посакуваат да го доведат Гвардиола ова лето, но тоа ќе биде возможно во 2013. Ќе се обидат отсега да го придобијат за наредната сезона тврди Коријере дело Спорт. Останува да видиме кој клуб ќе успее да го убеди каталонскиот тренер. Од наредната сезона нов тренер на Барселона ќе биди неговиот досегашен помошник Тито Виланова.
сите 11 | | | веќе видена

Во финалето од плејоф-от во Срија А се пласираа еќипите на Варезе и Самдорија. Екипата на Варезе успеа да ја елиминира Верона,бодејќи на првиот натпревар дома славеше победа од 2:0, а во реванш натпреварот одигра нерешено,со резултат од 1:1. На прагот кон Серија А се наоѓа и Самдорија.На првиот натпревар прославија победа од 2:1,а како и Варезе, на вториот натпревар доволно им беше реми - исто така со резултат од 1:1. Финалните натпревари ќе се одиграат на 6 и 9 јуни.
| | веќе видена

Светскиот рекордер и олимписки шампион во спринт, Јамајканецот Усаин Болт кажа дека на ОИ ова лето ќе ја забавува и импресионира публиката. \"Долго не сум бил во Лондон, и со нетрпение го очекувам почетокот. Сакам да ја импресионирам публиката\" - изјави Болт. Болт пред четири години на игрите во Пекинг стана шампион на 100, 200 метри и на штафетата 4 пати по 100 метри поставувајќи рекорди во сите дисциплини. На митингот во Рим, јамајканецот покажа дека е во одлична форма со убедливата победа на 100 метри со време од 9,76 , најдобро оваа сеозна. Тоа е трето најдобро време на 100 метри кое Болт го има истрчано во својата кариера. Светскиот рекорд од 2009 е 9,58. Јамајканецот изјави дека очекува подршка од неговие сограѓани кои во голем број живеат во главниот град на Англија и кажа дека тоа ќе му биде дополнителна инспирација за него. \"Знам дека тие имаат големи очекувања од мене и тренирам напорно за да им приредам спектакл. Една од добрите ствари во Лондон е што ќе имам јамајканска кујна, па проблем ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Голманот на Италијанската фудбалска репрезентација, Џанлуиџи Буфон беше обвинуван дека се обложувал на наместените натпревари од најновата афера во Италија. По неколкуте репрезентативци кои се обвинети за местење натпревари, Буфон е најпознатиот играч вмешан во целата оваа афера, со тоа што уплатил на 14 чекови со вкупна вредност од половина милион евра во киоск кој меѓу другото нуди и облжоување на натпревари. Но, голманот на Јувентус негира дека направил нешто погрешно изјавувајќи веднаш по натпреварот со Русија кога поради повреда беше заменет на полувремето од натпреварот. Тој прво се осврна на повредата изјавувајќи дека добил само мал удар и дека се е во ред, а потоа кажа дека не се плаши од ништо бидејќи е чист. Буфон по правило не смее да се обложува на натпревари организирани од федерацијата на Италија и од УЕФА.
| | веќе видена

Возачот на Репсол Хонда Кејси Стонер ја освои пол-позицијата на петтата трка која ќе се вози на Каталуња. Австралијанецот до својата втора најдобра стартна позиција дојде со време од 1:41.295 Со Стонер во првиот ред, во недела во 14 часот, ќе се најди и Лоренцо на Јамаха и Крачлоу на Јамаха Тех 3. Стонер и Лоренцо во текот на квалификациите повеќе пати го преземаа првото место, а во еден момент им се доближи и Андреа Довициозо. Но кога беше најбитно австралијанецот бепе најбрз и ја зазеде најдобрата стартна позиција.
сите 13 | | | веќе видена

next