Спортски Свет

Организаторите на третиот Гренд Слем оваа сезона, во Вимблдон, обајвија дека натпреварувачите оваа сезона ги очекува зголемен награден фонд, а најинтересно е тоа што на оваа одлука најповеќе се израдуваа послабите натпреварувачи, кои ке бидат елиминирани во раната фаза на турнирот. Наградниот фонд е зголемен за 10 проценти во однос на минатата година, соопштија организаторите на Вимблдон. Вкупниот награден фонд сега изнесува 16.1 милиони фунти, а победниците во поединечна конкуренција ги очекува награда од 1.15 милиони. Организаторите истакнаа дека зголемувањето на наградниот фонд првенствено е направено поради слабите натпреварувачи. "Со зголемувањето на наградниот фонд за 1.5 милиони фунти највеќе им помагаме на тенисерите и тенисерките кои најтешко излегуваат на крај со финансиите и највеќе за нив е направено ова зголемување", изјави Филип Брук, првиот човек на ’All England Club’- от. Со овие измени натпреварувачите кои ќе бидат елиминирани во првото коло ќе добијат по 14.500 фунти, што е три илјади ...
| | веќе видена

Најдобриот тенисер Новак Џоковиќ изјави дека ке му биде големо задоволство да го носи српското знаме на Олимписките игри во Лондон оваа година. “Спортското внимание во светот е насочено кон тој настан, особено на церемонијата на отворањето. Ако ја имам таа чест да го носам знамето на мојата земја, ќе бидам задоволен и среќен. Олимпијадата е натпреварување кое има најголема традиција и се работи околу најзначајните моменти во историјата на спортот. Ќе пробам да го донесам медалот заедно со другите успешни спортисти од Србија”, изјави Џоковиќ. Првиот рекет на светот одлучи паузата од тенисот да ја искористи за да ја посети својата земја и да ги наполни батериите за натпреварите кои му претстојат. “Овој преиод го искористив да ја посетам Србија, фамилијата, пријателите и луѓето кои не стигнувам да ги видам. Тоа навистина многу ми значи пред натпреварите кои ми следат. Моментално сум во фазата на кондиционите припреми, а со тениските тренинзи продолжувам во Монте Карло, и таму ќе останам седум дена. Потоа следи ...
| | веќе видена

Во Кроација Осигурање - Загреб, повторно најавуваат штедни мерки и голема рестрикција, а на сите играчи му е кажано дека можат да си заминат. Мануел Штрлек веќе е во плановите на Киелце, додека Јаков Гојун заминува во Атлетико Мадрид. Од следната сезона најверојатно и најголемото име во овај тим Ивано Балич ке ја промени средината. Најголемиот проблем е платата. Загреб веќе не е во можност да ја исплатува платата на Балич. Претседателот на клубот од Загреб, Гобац вели: "На Балиќ наскоро му истекнува договорот. Разговаравме и дадовме понуда. Сега чекаме одговор бидејќи нови преговори нема да има. Не ме интересира неговото минато бидејќи веќе доволно го плативме. Вистина е дека Балиќ досега не чини три милиона евра. Знаеме со колкави средства располагаме и повеќе од тоа не може да добие. Сакам да знам што тој може да ни даде во иднина и колку можеме да се потпреме на него". Најверојатно тој во наредната сезона ќе го облечи дресот на Везпрем. Унгарскиот Напло-оналјн пишува дека Везпрем е заинтересиран за ...
сите 2 | | | веќе видена

Новак Џоковиќ нема да се врати во Србија за да настапи на турнирот на кој традиционално настапува секоја година. Првиот светски тенисер и официјално го откажа учеството на овој турнир оваа сезона. Како главна причина за ова откажување го наведува тешкиот момент кој го погоди целото негово семејство, а тоа како што е добро познато е смртта на неговиот дедо, за кого тој вели дека бил негов најголем фан и со него бил поврзан на многу посебен начин. "Разговарав со моето семејство и одлучив да го откажам учеството на турнирот кој се игра во мојот град. Жал ми е што нема да играм во Белград, но сега се фокусирам да го пребродам овој шок. Тешко е да се сконцентрирам на тенис кога мислам на нешто сосема друго."- изјави Џоковиќ. Џоковиќ на овој турнир настапуваше повеќе од респект кон терените, организаторите и градот од каде што тој ја започна својата успешна кариера. Тој на овој начин докажува дека и покрај големата слава и богатство кои ги стекна тој никогаш не заборави од каде потекнува и сеуште секоја година со ...
| | веќе видена

Од таборот на Ферари оценуваат дека во првата овосезонска трка во Австралија нивниот болид нема да биде доволно конкурентен за првите три места. Техничкиот директор Пет Фрај призна дека проблемите во текот на предсезонскиот тест покажаа дека тимот има уште многу да работи. "Моментално сум разочаран од нашите изданија. Иако генерално сум песимист, овојпат и реално е дека нема да можеме да се пласираме на подиумот во Мелбурн."- изјави Фрај по изјавата на Алонсо за шпанските медиуми дека болидот на Ферари за оваа сезона не е доволно добар. Тимот од Маринело исто така призна дека се впушти во голем ризик околу дизајнот на болидот, а се со цел да им се приближи на Ред Бул, кој беше доминантен во претходните 2 сезони. "Измените кои ги направивме во издувниот систем малку не закочија. Сега се обидуваме тој дел од болидот да го прилагодиме на останатите делови. Имаме доста работа во фабриката, а исто така некои детаљи ќе тестираме и на самата трка во Австралија."- заврши Фрај. Првата трка оваа сезона е закажана за 2 ...
| | веќе видена

Крилниот напаѓач на Арсенал задоволен е со играта која ја покажа оваа сезона, но смета дека реализацијата му била најслаба точка, па во иднина сериозно ќе работи за своето и доброто на тимот. Главното оружје на Волкот е неговата брзина. Сепак, англискиот интернационалец не може да се задоволи со тоа, тој посакува да ги доведе сите аспекти на фудбалската уметност до границата на совршенството така што би бил совршен играч. " Со текот на времето одбранбените играчи сфатија дека мое најјако оружје е брзината па успеаја да развијат тактика со која би ме запреле. Поради тоа морам да работам и на други аспекти за мојата игра да не е еднолична. Знам дека ќе останам запамтен по брзината која ја поседувам, но следен чекор е вежбање на завршницата" изјави Волкот. Волкот се наоѓа во Арсенал од 2006 година. Во текот на 6 години поминати во редовите на Топџиите одигра 148 натпревари и постигна 28 погодоци. Во текот на оваа сезона осум пати ја затреси мрежата, но поголем удел во играта на Арсенал имаше со сјајните ...
| | веќе видена

Фудбалерите на Ренова стигнаа до првиот трофеј во Купот на Македонија. Тимот од Џепчиште го совлада Работнички со 3:1 во Штип во атмосфера која не беше достојна за едно куп-финале, пред околу 500 гледачи. "Гипсарите" први поведоа со голот на Сашко Ристов во 12 минута. Овој беше единствениот гол во првиот дел и со резултат од 1:0 во корист на Ренова се замина на полувреме. Работнички ја врати неизвесноста во мечот и надежта на Романтичарите дека можат да стигнат до третиот трофеј во ова натпреварување со гол во 52 минута на капитенот Борче Маневски. Но, 13 минути подоцна Душан Симоновски повторно ја врати Ренова во водство, за Гафури во финишот на мечот само да ја потврди победата. Со освоениот куп-трофеј, Ренова обезбеди учество во првото квалификациско коло од Лигата на Европа. Инаку за разлика од Ренова која во првиот свој настап во финалето од Купот го освои и првиот трофеј, за Дебармаалци ова е втор пораз во низа во финалињата, и тоа втор пат од тетовски тим беше оставен со два освоени трофеи во ова ...
сите 3 | | | веќе видена

Најдобриот норвешки пливач Александер Дале Оен, актуелен светски првак на 100 метри градно, изненадно почина во 27 година. Претседателот на Норвешкиот пливачки сојуз, Пере Руне Екнес потврди дека во вторникот починал Дале Оен поради застанување на срцето. Пронајден е под туш кабината после тренингот во понеделник, каде се припремал за Олимписките игри во Лондон, каде пто требаше да биди еден од главните доносители на медали за Норвешка. Сите обиди за оживување биле неуспешни. Преносен е во локалната болница каде што докторите само ја потврдиле смртта. Лекарот во норвешката репрезентација, Ола Ронсен, кажал дека Дале Оен на минатите тренинзи изгледал доста свежо и ништо не укажувало на проблеми. Со ланското злато на сватското првенство во Шангај, на 100 метра градно, Норвежанинот во истата дисциплина освои сребро на олимписките игри пред четири години во Пекинг, а имаше и две злата и четири сребра од европските првенства. Минатата година Европската пливачка федерација го прогласи за најдобар европски пливач
сите 2 | | | веќе видена

Не пораснаа апетитите на Рафаел Надал после триумфот над Џоковиќ во Монте Карло. Шпанецот нема желба да му го одземе местото на Србинот на ATP ранг листата. Вториот рекет во светот само посакува да одигра добро на наредните турнири. Рафаел Надал со многу среќа од оправдани причини го совлада отсутниот Новак Џоковиќ и со тоа ја прекина црната серија против српскиот тенисер. Шпанецот нема намера да го заземе првото место на ATP ранг листата на кое се наоѓа Новак Џоковиќ. "Немам цел да бидам број 1, единствено сакам да одиграм добро во Барселона", изјави Рафаел за претстојниот турнир на земја. "Посакувам од ден на ден да бидам се подобар, давам се од себе на секој тренинг и натпревар. Сега почнува еден турнир со посебна важност за мене затоа што се игра во мојата земја. Се надевам дека ќе продолжам со успесите", додаде Надал. За Рафаел е посебно важно тоа што конечно го совлада Џоковиќ."Ми беше многу важно да го победам Новак, но искрено ми беше поважно да го освојам Монте Карло", истакна Рафаел.
сите 3 | | | веќе видена

Ракометарите на КО Загреб го изгубија на возвратниот натпревар од четвртфиналето во ракометната Лига на Шампиони од германски Кил. Хрватите не успеаа да се пласираат на завршниот турнир, бидејќи на гостувањето во Шпаркасе Арената пред 10.500 гледачи го загубија мечот од Кил 33-27 (16-16). Првиот натпревар во Арена заврши нерешено 31-31, па на Хрватите потребна им беше гостинска победа или нерешен резултат со повеќе од 31 гол. Но во тоа не успеаа. Во поголемиот дел од мечот Загреб беше рамноправен, во некои делови и подобар, но сјајната германска екипа во последните 15 минути го сврти резултатот во своја корист и побегна на плусшест (28-22) и потоа мирно го заврши мечот. Најефикасен играч кај Германците беше Филип Јиха со 7 погодоци, а Ким Андерсон со 5, додека Омејер имаше 13 одбрани. Хрватите беа предводени од Штрлек и Хорват со по 6 погодоци а Копљар постина 4. Завршниот турнир ќе се одигра во Келн, за каде освен Кил место изборија Атлетико Мадрид, Фуше Берлин и Копенхаген.
| | веќе видена

Роже Федерер можеби има постигнато рекорд од 16 Гренд Слем титули, но Швајцарскиот тенисер изјави дека златен медал на Олимписките игри е она што тој го посакува оваа година, а не прво место на ранкинзите на најдобрите тенисери во светот. Федерер беше поразен од Томас Бердих во второто коло на Олимпските игри во Атина во 2004 година, а потоа загуби од Џејмс Блејк во четвртфиналето четири години подоцна во Пекинг, но тој сеуште смета дека тоа било неверојатно искуство за него. “Би сакал Олимписко злато, секој го знае тоа” изјави тој. “Имав одлично искуство на сите три Олимписки игри на кои учествував. Но, ова е големо достигнување во тенисот за сите тенисери од мојата генерација. Јас сум навистина среќен што ова ми се случува мене како играч.” “Мислам дека сум во добра форма и ќе бидам во добра позиција кога ќе започне турнирот. Ќе има доста голема и специјална атмосфера таму, и со нетрпение го очекувам тоа и се надевам дека ќе имам добар резултат таму.”
сите 2 | | | веќе видена

Младиот германски возач на Ф1, Себастијан Фетел верува дека е најголем фаворит и оваа сезона може да дојде до третата последователна титула на светски шампион во Ф1 циркусот. 24 годишниот Фетел би напишал сосема нов лист во историјата на овој спорт доколку успее во својата намера. Минатата сезона, младиот возач имаше неверојатни 11 победи и 15 пол позиции. "Секако дека секогаш фаворит е оној кој го освоил претходното првенство. Имавме одлични решенија во последно време и дојдовме до степен, луѓето да почнат да не копираат во секој поглед. Но, не смееме да се опуштиме и мораме да работиме понапорно од порано."- изјави Фетел. Сепак, младиот Германец не верува дека ќе има така совршена сезона како што тоа беше случај лани и смета дека Мекларен и Ферари ќе бидат далеку поконкурентни за титулата оваа година, а како фаворит од сенка очекува да биде повратникот во овој спорт, Кими Раиконен од тимот на Лотус. Ф1 сезоната започнува на 18 март во Мелбурн.
| | веќе видена

Како што се ближи крајот на сезоната, се поизвесно е дека легендарниот Омејер ќе го напушти германски Кил, а како негова замена се шпекулира дека ќе биди српскиот репрезентативец, и голман на македонскиот шампион Металург, Дарко Станиќ. Сјајните одбрани кои Станич ги има во текот на целата сезона во дресот на Металург и српската репрезентација, му го наметнаа статусот "најпосакуван играч" во наредниот трансфер период. Целата работа се закомпликува кога германскиот Гепинген ја крена цената која македонскиот клуб треба да ја плати од 200.000 на 300.000 евра, а Кил ја набљудува целата ситуација, и најверојатно е фаворит за потписот на Станиќ со оглед на реномето на германскиот клуб. Според пишувањата на германските медиуми, Кил планирал да го доведе Станиќ во летото 2013 година, но ситуацијата со Омејер му наложува на Кил да ја исплатат оштетата, која не е проблем за нив, порано од предвиденото на германски Гепнгиен
| | веќе видена

Ракометарките на Македонија доживеаја дебакл на гостувањето во Франција. Денеска бевме поразени со 40-20 од истата онаа репрезентација која во четврткот ја надигравме во Скопје. Нашите ракометарки како да беа импресионирани од неодамнешниот успех, денеска целосно потфрлија во секој план. Затоа и во ниту еден момент не можевме да се понадеваме дека од Клермон можеме да си заминеме со добар резултат. Веќе по крајот на приот дел, домаќинките имаа предност од 7 гола (19-12), а во вториот дел уште повеќе го зголемија темпото и на крајот победија со 40-20, или постигнаа двојно повеќе гола, отколку што примија. После овој пораз се наоѓаме на третата позиција со 4 бода, исто колку и Турција. Прва е Франција со 6 бода, а последна е Литванија со 2 бода. На Македонија и се потребни две победи во следните два натпревари ако сака да биде сигурна дека веќе на идното ЕП ќе се врати на големите натпреварувања.
| | веќе видена

Извозени се квалификациите за првата трка во Формула 1 годинава. Утрешната трка, од првата позиција ќе ја стартува Луис Хамилтон откако беше најбрз на квалификациите со време од 1:24.922. Првиот стартен ред го комплетира неговиот клупски колега Џенсон Батон за целосна доминација на Мекларен на квалификациите. Во вториот стартен ред, трката ќе ја започнат Грожан од Лотус Рено и Михаел Шумахер од Мерцедес АМГ. Светскиот шампион за минатата година, Себастијан Фетел заврши само како шести на квалификациите. Едно место пред него се пласираше другиот возач на Ред Бул, Марк вебер. Денешните квалификации беа ужасно лоши за возачите на Ферари. Алонсо имаше проблеми на квалификациите, еднаш излета од патеката, па ќе стартува како 12ти. Фелипе Маса ја зазеде 16тата позиција. Повратникот во Ф1, Кими Раиконен исто така имаше слабо извозени квалификации, па за него е резервирана 18тата стартна позиција.
сите 2 | | | веќе видена

Витали Кличко одлучи да го прифати барањето ан Дејвид Хеј и да има борба со Британецот. Хеј, кој се повлече од професионалниот бокс во октомври минатата година, неколку пати се обиде да добие борба против Витали Кличко, откако во јули минатата година беше поразен од Владимир Кличко. Поради таа желба за борба против Витали, Хеј се степа со сонародникот Дерек Чисора после мечот на Чисора со Витали. Доколку навистина се одигра овој натпревар, тој би можел да биде и последен за Витали бидејќи Украинецот најави дека не планира уште многу долго време да се задржи на рингот. Сепак, тие двајца би можеле да имаат проблем околу местото на одигрување на борбата. Кличко најчесто неговите мечеви ги игра во Германија, а Хеј е баран од страна на полицијата на оваа земја после тепачката со Чисора. Тој веднаш замина од Германија за Велика Британија после инцидентот со Чисора, а пото и за САД.
сите 2 | | | веќе видена

Европската куќа на фудбалот, УЕФА беше децидна во изнесувањето во јавноста околу бришењето на картоните на Баерн Минхен и Челзи во пресрет на нивниот меѓусебен дуел во финалето на Лигата на Шампионите во Минхен на 19 мај. И покрај жалбите на светскиот фудбалски синдикат, УЕФА јасно порача дека бришење на картоните за играчите на двата тима нема да има. Раул Меирелеш, Бранислав Ивановиќ и Рамиреш од Челзи и Давид Алаба, Холгер Бадштубер и Луис Густаво од Баерн Минхен се играчите кои поради трет жолт картон треба да паузираат 1 натпревар, а тој натпревар е најважниот можеби во нивните кариери, а сигурно најважен за нив сезонава. "УЕФА соопшти дека нема да одговори на повикот за помилување на шестмината кои ќе го пропуштат финалето во ЛШ поради трет жолт картон. Правилото нема да се менува и нема да има исклучоци."- се наведува во соопштението на синдикатот FIFPro.
| | веќе видена

Поради вчерашните инциденти на мечот од серијата на натпревари кој прв до четири во плеј-офот во македонското кошаркарско, Фени Индустри е казнет со играње два натпревари без публика. Само за потсетување, вчера при инцидентите со канта беше повреден тренерот на МЗТ Скопје, Александар Тодоров. Покрај казната од два натпревари без публика, Фени ќе треба да плати уште 40.000 поради истиот овој инцидент. Но, тоа не беа единствените неправилности кои комесарот за натпреварување ги забележал на вчерашниот натпревар. Фени ќе треба да доплати уште 17.000 денари поради слаба организација на натпреварот, фрлањето на меки и тврди предмети, националистичкото и неспортското навивање и зачаденоста во салата по активираните чадни бомби. Сепак, она што е многу поважно за Кавадарчани е фактот дека до крајот на финалната серија нема да можат да бидат бодрени од нивните навивачи.
сите 6 | | | веќе видена

Главниот човек на Ф1, Берни Еклстоун во разговор за еден француски весник потврди дека Ф1 повторно ке се вози во Франција, но сега на патеката Пол Рикард, во близина на Марсеј. "Работата е готова, договорени се финансиските услови со министерот за спорт, Давид Дулиет во мојата канцеларија минатиот вторник. Се разговара уште за некои точки поврзани со парите околу трката. Но за мене нема дилема дека ова се ќе се реши", изјави Еклстоун. Франција немала трка на светското првенство на Ф1 откако стазата Magny Coursu во 2009 беше исфрлена од календарот поради финансиски проблеми. Патеката Пол Рикард треба да ги угости возачите на Ф1 во 2013, 2015, 2017, 2019, 2021 година, а засега не се знае која патека ке ги угости возачите во парните години, поради пропаѓањето на преговорите за соработка со патеката Спа Франкошампс, домаќинот на големата награда на Белгија.
| | веќе видена

МЗТ Скопје е нов шампион во кошаркарското првенство, откако го совлада Фени Индустри, на гостувањето во Кавадарци со 83:71. Ова е прва титула за тимот од Јане Сандански после 20 години чекање, со што се ствари сонот на "металците". Во празната сала Јасмин во Кавадарци, Фени Индустри доминираше само во првиот период кога водеше со 24:17, за потоа со серија од 13:0 МЗТ да го направи клучниот исчекор кон големата победа. Најзаслужен за победата на МЗТ беше Мијајловиќ со 21 поен, Тони Грнчаров даде 15 поени, а Тодор Гечевски го заврши мечот со 14 коша и 5 скока. Кај Фени најрасположен беше Дарко Соколов со 17 поени. Со оваа победа МЗТ стигна до вкупен резултат од 4-1 во меѓусебните дуели со Кавадарчани и успешно ја заокружи со двојна титула сезоната во која се подготвуваше за настапот во Јадранската лига (идната сезона).
сите 6 | | | веќе видена

next