Спортски Свет

Тенисерите на Македонија кои се дел од Дејвис-Куп репрезентацијата на нашата земја, денес лесно остварија победа над Ерменија со 3-0. Овој меч беше дел од групата Ц, во третата евроафриканска зона. Шендрит Деари и Томислав Јотовски беа сигурни во сингл мечевите. Деари беше убедлив против Даниел Проскура со 6:2 и 6:0, а Јотовски имаше мали проблеми со Качатур Качатријан. Јотовски најпрвин го загуби првиот сет со 6:2, за потоа да ги добие следните два со 6-2 и 6-0. Даниел Зеленков и Предраг Русевски го добија натпреварот во двојки против ерменската комбинација Проскура и Качатријан со 6-4, 3-6, 6-2. Следна на распоредот за нас е Црна Гора. Доколку ја победиме Црна Гора ќе се пласираме во полуфиналето, а потоа ќе треба да избориме учество во финалето доколку сакаме да се вратиме во втората евроафриканска зона.
сите 21 | | | веќе видена

Со вториот тренинг на патеката Алберт парк во Мелбурн завршен е првиот ден од новата сезона во Формула 1. После втората тренинг сесија најбрз круг извози поранешниот светски шампион Михаел Шумахер. Седумкратниот шампион имаше одлично време и на првиот тренинг кога имаше трето најдобро време, но беше најбрз после втората сесија. Зад него се најдоа Нико Хулкенберг од Форс Индија и Серхио Перез од Заубер. Минатогодишниот шампион, Себастијан Фетел заврши на десеттата позиција со заостанување од 3,011 секунди. Во вториот тренинг разочараа и возачите на Мекларен, Батон и Хамилтон кои завршија на 15тата и 16тата позиција, и покрај тоа што беа најдобри во првиот тренинг. Утре на програмата е третиот тренинг и квалификациите, а трката ќе се вози во недела во 7 часот наутро по македонско време.
сите 2 | | | веќе видена

Актуелниот шампион во најбрзата класа Мото ГП, Кејси Стонер, беше најбрз втор пат сеознава, за големата награда на Шпанија. Стонер до својата прва победа на Херез стигна со 45:33:897 минути, со скоро секунда предност пред Хорхе Лоренцо. На најниското место на пиедесталот се најде колегата на Стонер, Дани Педроса кој успеа да го задржи третото место покрај нападите на Кала Крачлоу. Втората трка оваа сезона имаше доста возбудувања и голем број престигнувања пред околу 100.000 гледачи на петеката Херез. Покрај лошиот старт, Стонер успеа да стигне во водство после неколку кругови иако Лоренцо се закани на неколку пати Стонер успешно се одбрани и остана во водство до самиот крај. Одлична трка имаше и Крачлоу кој беше на чекор од изненадување, но за тоа му фалеа четири десетинки.
сите 2 | | | веќе видена

Валентино Роси, во Херез уште еднаш ќе се запише во историјата на мото ГП. "Докторот" ќе ја извози својата 200 трка, и ќе биде третиот што успеал за извози 200 трки во историјата на Мото ГП. Првата трка ја извози во далечната 2000 година, во Јужна Африка, а од тогаш освои 7 титули ипобеди 79 пати. Ова му е 13 сезона во најдобрата класа на Мото ГП. Прв пат Роси победи на Донингтон Парк во 2000 година, а последен триумф (засега), му е во Малезија во 2010 година. 33 годишниот Роси е зад Алекс Барош и Лорис Капироси на листата. Еве ја и листата до 10 возачи: 1. Алекс Барош 245 2. Лорис Капиросиi 217 3. Валентино Роси 199* 4. Карлос Чека 194 5. Кени Робертс Џр. 167 6. Сете Жиберно 160 7. Џек Финдли 157 8. Колин Едвардс 153* 9. Ники Хајден152* 10. Ренди Мамола 145
| | веќе видена

Фиорентина го отпушти тренерот, Делио Роси, после физичкиот напад на Адем Љајиќ, соопшти претседателот на клубот Андреа Дела Вале. Незадоволен од измената, Љајиќ саркастично аплаудираше кон тренерот, а тој потполно ја изгуби контролата и тргна физички да се пресмета со фудбалерот. "Разговарав со Делио Роси и тој е спремен да му се извини на Адем, но отказот беше неминовен. Тоа беше нешто што неќев да го направам, но тоа што тој го направи беше недозволиво". Настана општа гужва, а на крајот се резултираше со отказ на Делио Роси. Во моментот кога се случи инцидентот, Фиорентина имаше негатива од 2 гола против Новара, но успеа да ја надополни и мечот заврши нерешено 2-2. Фиорентина оваа сезона се бори за опстанок, а Љајиќ одигра 14 натпревари и постигна 1 гол.
сите 14 | | | веќе видена

Фудбалерите на Ајакс, ја одбранија титулата во Холандското првенство, со победата над Венло во претпоследното коло. Со двата погодоци на Сием Де Јонг, по еден во двете полувремиња, Ајакс ја совлада најлошата екипа на гостински терен, Венло, со 2-0. На Ајакс му беше доволен и бод за да ја одбрани титулата, но победа пред домашните навивачи е далеку послатка. Феенорд во Ротердам со 4-1 беше подобар од Хераклес, со што дојде на чекор до осигурување на местото кое води во квалификациите за ЛШ. Феенорд во последното коло ќе му треба победа против Херенвен, во гости, кој пак се бори за 4 место кое води во ЛЕ. На кикс на Феенорд се надева ПСВ, кој моментално е трет со еден бод помалку. Екипата од Ајндховен убедливо славепе против Ден Хаг со 5-0.
| | веќе видена

Иако Витали Кличко и Дејвид Хеј изјавија дека ќе имаат меѓусебно соочување во рингот, менаџерот на украинскиот боксер соопшти дека нема ништо од најавената борба. Како причина за пропаѓањето на нивниот дуел, од таборот на Кличко го наведуваат лошото однесување на Хеј после мечот на Кличко со Чисора, како и неговите преголеми финансиски барања. Хеј смета дека причината за ваквата одлука на тимот на Кличко се крие во неговите политички амбиции, односно желбата да стане градоначалник на Киев, а не во преголемите финансиски барања. Британецот смета дека Кличко во моментов не може да се дозволи да не изгуби од него, или пак да победи без нок-аут бидејќи тој најави дека ќе го направи тоа што неговиот брат не можеше, да победи со нок-аут.
сите 2 | | | веќе видена

Најсилната кошаркарска лига во светот НБА, ги соопшти резултатите од продавањето на дресови, во нивните официјални продавници. Во последните години, дресовие на Коби Брајант и ЛеБрон Џејмс, беа најпродавани, но тоа се промени. Од 2001 година наваму, овие два дреса беа комбинирано 8 пати најпродаван дрес на годината, Коби осум пати, Џејмс 2 пати. Овај пат, најомилен дрес на фановите е на Дерик Роуз од Чикаго, додека на второто место е играчот на Њу Јорк Џереми Лин, кој прикажува неверојатни игри последниве неколку месеци. Сега Коби е трет, Џејмс четврт, а на петтата позиција е Кармело Ентони од Њу Јорк. Прв пат после 2001 година, најпродавани дресови се на Чикаго Булс, а потоа на Њу Јорк Никс.
| | веќе видена

Тренерот на ВБА, Рој Хоџсон е новиот селектор на англиската фудбалска репрезентација. Хоџсон вчера имаше состанок со претставници од англиската федерација, а денес и официјално е назначен за селектор. Англиските медиуми пишуваат дека Хоџсон потпишал 4 годишен договор, а дека репрезентацијата ќе ја води на Европското првенство во Полска и Украина. Пред тоа, ќе ВБА ќе го води уште два мечеви. Прва проверка за своите играчи, ќе ја има против Норвешка, а потоа пријателски дуел со Белгија. Ова е четврта репрезентација која ја водел Хоџсон. Пред Англија, ги водел Швајцарија, Финска и УАЕ. Водел дури 18 клубови како Интер, Блекбурн, Грасхоперс, Копенхаген, Ливерпул, Фулам..
сите 7 | | | веќе видена

Грег Попович е прогласен за тренер на годината во НБА лигата по одличните резултати во регуларниот дел од сезоната со неговиот тим Сан Антонио. Тој оствари дури 50 победи и убедливо Сан Антонио како првопласиран влезе во плејофот во Западната конференција. Попович истото признание го доби и во 2003 година кога со истиот тим ја освои втората од четирите НБА титули за него. Оваа сезона тимот од Тексас ја започна со скор 12-9, а потоа до крајот загуби само на седум средби. Попович победи на изборот со 77 гласови пред Том Тибодо од Чикаго, Франк Вогел од Индијана и Лајонел Холинс од Мемфис. Тренерите на Бостон и Денвер, Док Риверс односно Џорџ Карл добија по еден глас.
| | веќе видена

Најголемите фаворити за освојување на овогодинешниот Куп на Македонија, екипите на Вардар и Металург избегнаа да играат меѓусебе. Во полуфиналните дуели, Вардар ке ги одмери силите со битолски Пелистер, додека шампионот Металург го пречекува Куманово. Полуфиналните и финалниот натпревар, ќе се одиграат во Скопје од 18 до 20 мај во спортскиот центар Борис Трајковски. Во рамките од ракометниот Куп на Македонија во женска конкуренција, Металург во полуфиналето ќе се сретне со Гевгелија, додека втората полуфинална двојка ја сочинуваат Вардар – Жито Прилеп. Завршниот турнир во женска конкуренција ќе се одржи на 11 и 12 мај во салата „Автокоманда“ во Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

Рафаел Надал веќе сериозно започна да се враќа во својата препознатлива форма освојувајќи 2 турнири по ред. Прво го совлада Новак Џоковиќ во финалето во Монте Карло, а денеска се закити и со уште еден АТП трофеј, и тоа во Барселона совладувајќи го Давид Ферер во финалето со 2-0 или 7-6, 7-5. Надал започна добро, но и Ферер не беше за потценување, па цел прв сет се играше поен за поен, со по еден брејк на двете страни се до тај брејкот кога Надал беше посмирен и го освои со 7-1. Во вториот сет исто така двата тенисери почнаа жестоко освојувајќи дури 5 брејка, но Надал успеа да дојде до 7-5 и да стигне до седмата титула во Барселона.
сите 3 | | | веќе видена

Ракометните клубови на Металург и Пелистер во еден ист ден ќе одиграат два натпревари. Шампионот на Македонија и битолски Пелистер треба да одиграат два меча во плеј-офот на македонската ракометна лига, односно нивните дуели се закажани за во четвртото и осмото коло, но истите ќе бидат одиграни во ист ден. Овој договор е постигнат помеѓу двата клуба, а согласност дала и Ракометната федерација на Македонија. Натпреварите се закажани за 3 мај. Натпреварот од четвртото коло ќе се игра со почеток во 11 часот, а натпреварот од осмото коло со почеток во 16 часот истиот ден. И двата натпревари ќе се играат во салата "Автокоманда".
сите 2 | | | веќе видена

Иако оваа сезона не е баш најдобра за Барселона, за Меси е најуспешна, кога е во прашање бројот на постигнати голови. Меси моментално има постигнато 65 голови, а легендарниот Милер во сезоната 1972-1973 постигна 67 голови за Баерн Минхен на сите натпревари. Легендарниот бразилски фудбалер Пеле во Сантош во 1958 година постигна 66 голови на 46 натпревари. Кристијано Роналдо исто така е на самиот врв. Во овој момент напаѓачот на Реал Мадрид има постигнато 57 голови во сите натпреварувања. Барселона оваа вечер игра против Малага, па Меси уште сега има можност да го изедначи рекордот на германскиот напаѓач Милер.
сите 14 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија во соработка со неколку фирми кои се јавуваат како спонзори ќе организира бесплатно патување и влезници за одреден број на македонски граѓани кои ќе имаат можност да ја бодрат ракометната селекција во Гетеборг, Шведска. Како што известува нациионалната телевизија МТВ, среќните граѓани ќе бидат одредени преку лотарија, а како ќе можат граѓаните да се пријават ќе биде дополнително соопштено. Првиот меч, Македонија го игра во петок. Противник ни е Унгарија, а натпреварот започнува во 14 часот и 45 минути.
сите 2 | | | веќе видена

Роџер Федерер го освои мастерсот во Индијан Велс откако во финалето го победи Џон Иснер. Федерер помина лесно со Иснер кој во полуфиналето го совлада светскиот рекет број 1, Новак Џоковиќ. До 19тиот мастерс трофеј, Швајцарецот стигна за 82 минути со резултат 7-6 и 6-3 по сетови. Федерер импресионираше со неговата игра во вториот сет кога на свој сервис загуби само еден поен. Од друга страна, иако Иснер не стигна до трофејот, тој направи голем исчекор на АТП листата со тоа што влезе во топ 10.
| | веќе видена

Шест недели по несреќата на Вајт Харт Лејн стадионот на Тотенхем, кога Фабрис Муамба лежеше полумртов на теренот и неговиот живот беше во опасност, токму на натпревар меѓу овие два тима Муамба се врати на Рибок стадионот и низ солзи им се заблагодари на навивачите на Болтон за поддршката која нон-стоп му ја пружеа. Please install Flash Player 10.1
| | веќе видена

next