Спортски Свет

Тимот на Бостон со победата на гости кај Мајами синоќа дојде до резултат кој ги носи на само чекор од големото НБА финале, а исто така предноста е на нивна страна поради домашниот терен во шестиот натпревар од конференциското финале. Рондо, Гарнет, Пирс и другарите имаат можност по една година пауза повторно да разигруваат за нов шампионски прстен. Тимот на Мајами имаше водство од 2-0 по првите 2 натпревари, но Бостон успеа да се врати во игра по двата натпревари на домашен терен, а сега успева и да направи тениски кажано брејк и да го совлада Мајами на гостински терен. Најзаслужен за победата на Селтикси беа најискусните во нивниот тим, Кевин Гарнет уфрлајќи 26 поени и додавајќи на нив 11 скокови и Пол Пирс со 19 поени кој ја погоди и тројката за победа на Бостон. Очекувано во поразениот тим на Мајами најефикасни беа Џејмс со 30 и Вејд со 27 поени, а вредно за одбележување беше и враќањето од повредата на Крис Бош со што фантастичното трио на Мајами повторно е заедно на теренот, но ни тоа не помогна да се ...
сите 49 | | | веќе видена

Пред почетокот на ЕП 2012, репрезентативецот на Германија Бастијан Швајнштајгер е свесен за квалитетот на Шпанија, но додава дека и тие можат да изгубат. Во петок започнува Европското Првенство во Украина и Полска, а според обложувалниците низ светот, актуелниот шампион Шпанија е најголем фаворит за да се закити со злато. Со тоа се согласува и фудбалерот на вториот фаворит на ЕП, Германија, Бастијан Швајнштајгер. "Шпанија е најдобрата екипа. Секогаш делуваат како да имаат играч повеќе на теренот", изјави Швајни. Сепак, фудбалерот на Баерн Минхен тврди дека ни Шпанците не се непобедливи. Германија на ЕП 2012 ќе игра во група Б со Португалија, Данска и Холандија.
сите 5 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо им ја затвори вратата на сите клубови кои имаа намера да го доведат во своите редови со изјавата дека планира до крајот на својата кариера да остани во клубот од Мадрид. Од моментот кога се пресели во Шпанија Кристијано Роналдо се претвори во машина за постигнување на голови и со својата игра му помогна на клубот да си го врати трофејот во Примера после приодот на доминација на Барселона. "Ќе бидам искрен. Можам да ве погледнам во очи и да ви кажам дека кариерата сакам да ја завршам во Реал" изјави Роналдо. Роналдо во текот на наредниот месец ќе се бори заедно со своите соиграчи од репрезентацијата на Европското првенство, каде што Португалија со голем напор ќе се обиде да се пласира во четвртфиналето бидејки се наоѓа во "групата на смртта".
сите 3 | | | веќе видена

После летната пауза, сезоната на Апенините започнува на 26 август, објавено е на официјалната страна од управата на Серија А. Следната сезона на фудбалското првенство во Италија започнува на 26 август, а завршува на 19 мај наредната година, соопшти денес управата на Серија А. Зимската пауза ќе трае од 30 декември до 6 јануари, а исто така ќе постојат уште три паузи со цел да се отстапи простор на меѓународните натпревари тоа се 9 септември, 14 октомври и 24 март. Три кола ќе се одиграат во средината на неделата. Финалето од купот е закажано за 26 мај, а резервниот термин е 1 јуни.
| | веќе видена

Потпретседателот на Милан Галијани јасен, еднаш за секогаш изјави дека Ибрахимович и Силва остануваат на Сан Сиро. После многуте шпекулации во врска со кариерата на Златан Ибрахимович, Галијани уште еднаш повтори дека Ибра останува на Сан Сиро. Исто така потпретседателот на Милан нагласи дека истиот случај е и со Бразилецот Тиаго Силва. "Тоа се измислици. Не одат никаде и не ги продаваме. Ибрахимович и Силва 99,9 проценти остануваат", изјави Галијани. Сепак. остануваат оние 0.01 проценти дека овие двајца ќе го напуштат Сан Сиро, па сигурно светските медиуми ќе ги поврзат со уште некој клуб во текот на трансфер периодот.
сите 10 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Сити и на Италијанската репрезентација, Марио Балотели ќе носи две презимиња на својот дрес на престојното ЕП. Родителите на Марио се од Гана и нивното презиме е Барувах. Балотели е презимето на старателите кои го вдомија Марио во Бреша. На службениот список на пријавени играчи, осамна името Марио Барувах Балотели. италијанецот доколку заигра на некој меч, за прв пат ќе го носи презимето од своите прави родители на неговото најголемо натпреварување досега.
сите 2 | | | веќе видена

Алесио Бисори, почина на 24 годишна возраст. Најден е под воз кој патувал за Болоња. Сведоци тврдат дека го виделе ракометниот репрезентативец на Италија како сам легнува на шините, а во хотелската соба е пронајдено писмо наменето за родителите. Сеуште не е познато што го натерало Бисори на ваков подвиг, а полицијата ја исклучи можноста за несреќа. Бисори се самоуби пред собирот на репрезентацијата која наскоро во Бари ќе игра квалификациски турнир за Европското Првенство.
| | веќе видена

Првиот и третиот рекет во светот, Србинот Новак Џоковиќ и Швајцарецот Роџер федерер денеска со пресврти ги добија своите натпревари од 1/4 финалето на вториот гренд слем годинава, Роланд Гарос. Овие двајца ќе се сретнат во полуфиналето кое е на програмата во петок. Федерер беше подобар од Хуан Мартин Дел Потро со 3-2 откако одличниот Швајцарец се врати од негатива од 2-0 во сетови. Аргентинецот подобро започна, го освои убедливо првиот сет со 3-6, а вториот го доби на тај брејк. Но, Швајцарскиот ветеран успеа психолошки да остане стабилен и третиот сет да го добие со 6-2 по што целиот тек на натпреварот се смени, па Федерер во наредните два сета беше супериорен со 6-0 6-3. Србинот пак наместо по лесно освоениот прв сет со 6-1, да го докрајчи Цонга, сепак си ја закомлицира работата губејќи ги наредните два сета со 7-5 и давајќи му шанса на Французинот да биде на само чекор од полуфинале со Федерер. Но, сепак Џоковиќ уште еднаш ја покажа својата смиреност и успеа да го сврти натпреварот во своја корист ...
сите 43 | | | веќе видена

И официјално, пливачите Марко Блажевски и Симона Маринова се првите македонски спортисти што ќе настапат на Летните олимписки игри во Лондон. Светската пливачка федерација (ФИНА) го известила Македонскиот олимписки комитет дека овие двајца пливачи ќе имаат можност да настапат на ОИ во Лондон, иако ниту Маринова, ниту Блажевски ја имаат исполнето олимписката норма. Блажевски ќе биде дел од трката на 400 метри мешано, а Маринова ќе се појави на стартот во квалификациите на 800 метри слободно. Бројот на македонски олимпијци би може да се зголеми за уште двајца ателтичари, но затоа ќе треба да почекаме. За жал, на оваа Олимпијада останавме без ниту еден претставник во спортовите во кои традиционално имаме учесници, како што се борењето и кајакот. Сепак, македонската делегација може да биде значително побројно доколку кошаркарите успеат да обезбедат олимписка виза на турнирот во Каракас.
сите 4 | | | веќе видена

Младинската фудбалска селекција на Македонија до 21 година загуби со 6:5 на гостувањето во Алборг, во меч во кој имавме негатива од 6:1, за на крајот да бидеме блиску и до реми. Натпреварот започна многу лошо за избраниците на Бобан Бабунски. Лошата игра и несигурноста во одбраната не чинеше три погодоци во нашата мрежа до 25тата минута. А, веднаш потоа Стефан Спировски возврати со гол во мрежата на домаќинот. Но, проблемите на нашата селекција не застанаа тука. До крајот на полувремето примивме уште два гола преку полуконтри. Данците стигнаа до највисоката предност од 6-1 во 55 минута, но оттогаш па се до крајот Македонија беше таа која доминираше. Со головите на Несторовски , Богдановиќ, Таири и Фазли намаливме на 6-5 во 88 минута, но немавме сили за целосно да ја анулираме огромната предност на Данците. Со овој пораз е прекината серијата од 16 натпревари без пораз на У-21 селекцијата на Македонија, а притоа паднавме и на третата позиција во квалификациската група за ЕП и со тоа значително си ги намаливме ...
сите 14 | | | веќе видена

Ракометниот шампион на Македонија, Металург го донесе второто засилување во тимот кој ќе треба идната сезона да го надмине овогодишниот успех. По доведувањето на Тихомир Додер од редовите на ривалот Вардар Про, тимот од Автокоманда го донесе Милан Вучичевиќ. Србинот игра на позицијата десен бек која е доста ослабена по заминувањето на Марковиќ, како резултат на договорот Црногорецот да замине во Гепинген, а Дарко Станиќ да остане во Македонија. Минатата година Вучичевиќ настапуваше во српскиот шампионат и тоа најнапред за Раднички, а потоа и за Колубара. Претходно има настапувано и во Вардар Про, во сезоната 2004-05, а има настапувано и во шпанското и германското првенство. По поминувањето на медицинските прегледи, Вучичевиќ за официјалниот сајт на клубот изјави: "Навистина сум среќен што добив можност да играм во еден толку голем и респектиран клуб. Со управата на Металург многу брзо најдовме заеднички јазик и се надевам дека ќе ги оправдам очекувањата".
сите 11 | | | веќе видена

Миленикот на публиката на Роланд Гарос, Французинот Џо Вилфред Цонга вели дека не стравува од дуелот против моменталниот рекет број еден, Србинот, Новак Џоковиќ. Цонга вели дека во тој дуел влегува растеретено, без притисок, но и со замор бидејќи имаше тежок дуел во 5 сета против Вавринка кого го совлада со 3-2. "Се чувствувам уморно, но истовремено и без притисок се подготвувам за дуелот со Новак. Мислам дека ќе бидам подготвен. Како и да е ќе се борам до последен здив пред домашната публика овде во Париз. Не сакам да ги разочарам. Сум го победил Новак претходно, но кога не беше толку моќен. Последна моја победа над него беше во 2010 во 1/4 финалето на отвореното првенство на Австралија."- изјави Цонга. "Очекувам психолошки полесен меч од оној против Вавринка. Тој се врати од 2-0 негатива и беше невозможно за јас да продолжам, но сепак се вратив и успеав да го добијам тој решавачки 5ти сет. Во мечот со Џоковиќ не сум фаворит и тоа ме растеретува бидејќи секој исход ми одговара. Луѓето не очекуваат моја ...
сите 43 | | | веќе видена

Ражон Рондо, играчот на тимот на Бостон кој синоќа го совлада Мајами со 93-91 и ја израмни серијата во плејофот на 2-2 на полувремето од натпреварот видно револтиран изјави за телевизијата која го пренесуваше натпреварот дека играчите на Мајами се само обични плачковци и дека се жалат на секоја одлука на судијата. "Единствено што прават играчите на Мајами е жалењето на судијата. Тие се најголемите плачковци."- изјави Рондо. По ваквата изјава на играчот на Бостон му се заканува казна, но тој кажа дека што и да се случи нема да се извини за кажаното, бидејќи ја кажувал вистината околу играчите на Мајами. "Се што кажав е чиста вистина и не се каам. Нека ме казнат, но тоа не го менува моето мислење за нив."- заврши Рондо.
| | веќе видена

Од централата на Европската ракометна федерација (ЕХФ) пристигна понуда Македонија да биде домаќин на претстојното женско ЕП, бидејќи попладнево се откажа Холандија. Првичните информации се дека во Ракометната федерација на Македонија не биле премногу заинтересирани за оваа понуда, но дека нема да одговорат бргу, туку дека ќе ги согледаат сите опции. Марјан Начевски, генералниот секретар на РФМ вели: „Ни се обратија нам, но не верувам дека ќе прифатиме. Иако не сакам ништо со сигурност да кажам. Организацијата за ваков настан сепак е работа за која треба да се разговара со повеќе инстанци во државата. Ние еднаш успешно организиравме вакво големо натпреварување, во ЕХФ многу добро го знаат тоа“. Македонија го организираше женското ЕП пред четири години, а нашата селекција тогаш заврши на седмото место. Луѓето од ЕХФ беа задоволни, но имаше забелешки најмногу за салата во Охрид, која не беше ни блиску до пропозициите кои се определени за оргзнизирање на едно ЕП. Сепак, за организација за ваков голем настан ...
сите 28 | | | веќе видена

Фудбалерот на Болтон, Фабрис Муамба изјави дека не се откажал од фудбалот и дека еден ден сака да се врати на фудбалските терени. Муамба пред три месеци колабираше на натпреварот помеѓу Болтон и Тотенхем во 78 минута и неколку часа беше клинички мртов, но за среќа се разбуди и сега успешно се опоравува. "Продолжувам да се опоравувам. Добро напредувам, но за враќање сеуште е рано и морам да се консултирам со лекарите и да барам нивна дозвола. Но сега моментално не брзам никаде. Не тренирам туку уживам во животот патувајќи."- изјави Муамба. Поранешниот младински репрезентативец на Англија уште еденаш се наврати на лошиот момент и уште еднаш го опиша. "Чувствував силна вртоглавица. Одеднаш се почувствував како да не сум во своето тело и паднав. Главата ја удрив од земјата два пати и се онесвестив. Бев мртов, не чувствував ништо, дури ни болка. Тоа се случи во сабота, а јас се разбудив во понеделник."- објасни несреќниот фудбалер. Исто така Муамба изјави дека сеуште немал сила да ја гледа снимката од тој момент. ...
| | веќе видена

Ивица Олиќ, напаѓачот на Хрвтатска, нема да патува за Украина и Полска на ЕП 2012. Неговото место ќе го замени Никола Калиниќ. Никола Канлиниќ се најде на листата репрезентативци на Хрватска за Европското првенство, бидејки Ивица Олиќ се откажа поради повреда, изјави денес селекторот Славен Билиќ. Олиќ го повреди бутниот мускул на пријателскиот натпревар против Норвешка минатиот викенд. Хрватска првиот натпревар ќе го одигра на 10 јуни против Ирска, во групата Ц се наоѓаат уште Шпанија и Италија. Европското првенство ќе се одржи од 8 јуни до 1 јули во Полска и Украина.
сите 3 | | | веќе видена

Претстојното Европско Првенство во ракомет за жени кое требаше да се одигра во Холандија од 4 до 16 декември во годинава, а на кое ќе настапи и нашата селекција, нема да се одигра во горе споменатата земја, откако Холандија се откажа од организацијата. Ова стои во официјалното соопштение на Европската ракометна куќа. Затоа, сега ЕХФ е во потрага на други земји кои би можеле да ја прифатат организацијата на првенството во истиот термин. Од таму наведуваат дека веќе се во преговори со федерации од повеќе различни земји и дека наскоро ќе излезат со името на новиот домаќин. Исто така, откажана е ждрепката која требаше во среда да се одржи во Ротердам, а на која Македонија требаше да ги дознае своите противници од групната фаза.
сите 32 | | | веќе видена

Ракометарите на германскиот Бундеслигаш и европски шампион Кил, славеа и во последното 34 коло. Сезоната која ја завршија без пораз ја крунисаа со победа на Гумерзбах од 39-29. Ако ги земеме сите натпреварувања на Кил ова сезона, беа поразени само 1 во второто коло на Лигата на шампиони од Монпеље. Во последниот меч, Андерсон и Алм постигнаа по 8 голови, а за Гумерзбах Шпрем два, Зрниќ 1. Првите три позиции на табелата во Бундес лигата ги имаат Кил, Фленбург и Фуксе Берлин, додека во втрата лига испаѓаат Бергишер, Хутенберг и Хилдесхајм.
| | веќе видена

Хрватската женска ракометна репрезентација е единствената екипа која со максимален број на поени се пласира не Европското Првенство. Избраничките на Владимир Чањуга со шест победи во исто толку настапи го се пласираа на првото место во групата 6. Хрватките во последниот меч ја надиграа Словачка со 26-20, а победата на Хрватска беше видлива уште на почетокот од мечот. На средина од мечот хрватките поведоа со 13-7, а најблиску што успеаа да стигнат Словакињите беше во 52 минута на 22-19, но до крајот Хрватска успеа да постигне 4 гола а да прими само 1. Жребот за групите на ЕП ќе биде објавен во среда, а натпреварувањето ќе се одржи во Холандија од 4 до 16 декември оваа година.
| | веќе видена

Бранителката на титулата, кинеската тенисерка Ли На испадна во осминафиналето од тенисерката која мораше да игра квалификации за Роланд Гарос. Во прашање е Јарослава Шведова која после 2 сати игра ја совлада Ли На со 3-6, 6-2, 6-0. Шведова е 142 тенисрка на ВТА листата. Ли На го заврши мечот со 41 нефорсирана грешка, дванаесет повеќе од Шведова. Казакстанката искористи седум од 19 брејк топки додека Ли четири од 13 брејк топки. По испаѓањето на првата светска тенисерка Азаренка и американката Вилијамс во првото коло, ова е нов шокантен и изненадувачки резултат во женскиот дел од турнирот.
| | веќе видена

next