Спортски Свет

Лил убедлив против Каен, како и Бордо на гостувањето кај Оксер. Сошо го совлада Нант и сега е надвор од зоната за испаѓање. Интересен крај на сезоната претстои во Француската лига. Голема борба се води за првото место и за пласманот во Европа, но исто така и опстанокот во лигата сеуште не е разрешен. Денес Лил убедливо го совлада Каен со резултат од 3:0 и се приближи кон ПСЖ со 2 бода зад нив. На дното од табелата, најзагрозен е Оксер, кој денес на свој терен е поразен од Бордо со 2:4 и значително ги намали шансите за опстанок. Својата шанса ја искоритси Сошо, кој на свој терен беше подобар од Нант со резултат од 1:0, па во овој момент се наоѓа надвор од зоната за отпаѓање. Останатите три натпревари кои се одиграа во 19 часот завршија без постигнати голови додека на натпреварот во 21 часот Монпеље издвои победа на гостински терен над Рен со 0:2.Франција, Лига 1 - 36 коло Понеделник: Оксер - Бордо 2:4 Траоре 67, Капо 80. - Гуфран 1, 5, Сане 9, Плашил 47. Лил - Каен 3:0 Де Мело 26, 36, Паје 60. ...
сите 7 | | | веќе видена

По вечерашниов пораз на Блекбурн од Виган со 1:0, Блекбурн и дефинитивно нема повеќе шанси и следната сезона да се натпреварува во најсилната англиска фудбалска лига.< Навивачите на Блекбурн сметаат дека за лошите резултати е виновен менаџерот Стив Кин, поточно индиските сопственици на клубот кој постојано покажуваа доверба кон менаџирањето на клубот под раководство на Кин. Револтирани поради испаѓањето од Премиер лигата, навивачите на Блекбурн во знак на протест на теренот испратија кокошка со што сакаа да го искажат нивното незадоволство од сопствениците на клубот кои поседуваат компанија за преработка на пилешко месо. Please install Flash Player 10.1
сите 17 | | | веќе видена

Младиот и талентиран тренер на Интер доби потврда од Масимо Морати дека ќе остане на клупата и наредната година, по одличните игри кои што нераѕурите ги прикажуваат под негово водство. Како и секогаш, пред канцелариите на компанијата Сарас, Морати секој понеделник е пречекан од група на новинари, на кои им одговара на кратките прашања. Но денес, Морати беше оној кој прв започна, најавувајќи им дека Андреа Страмачиони ќе остане тренер на Интер и наредната сезона. „Страмачиони многу веројатно ќе биде на клупата и наредната сезона,“ - призна Морати. „Меѓу другото, сакам да им ја честитам титулата на Јувентус која што е тотално заслужена. Се надевам дека сите разговори и конфликти завршуваат тука.“ Дали може да му се верува на зборовите на Морати, откако во многу наврати претходно излегувало токму спротивното, останува да видиме. Како и да е, денес излегоа многу најави и шпекулации од италијанскиот печат, според кои Интер заедно со Страмачиони веќе ја подготвува трансфер политиката за на лето, а меѓу првите кои ...
сите 3 | | | веќе видена

Според последните информации од Италија, Лавеци е поблиски до Интер од кога било досега. Претседателот на Наполи Де Лаурентисбеше виден пред зградата на Сарас (седиштето на Интер) и најверојатно се срета со претседателот на Интер Морати и разговарале за Езекил Лавеци. Според Спортмедиасет, Лавеци веќе кажал да на Интер за неговиот трансфер во овој клуб. Во овој трансфер ќе биде вклучен Пандев + пари за услугите на Аргентинецот.
сите 2 | | | веќе видена

Жозе Мурињо за малку во 2007 година ќе постанеше селектор на Англија, кога истата под водство на Мекларен не се квалификуваше на европското првенство во 2008 година. Португалецот беше најсериозниот кандидат за селектор, после поразот на Англија од Хрватска (2-3) остана дома да го гледа првенството, а Русија го фати последниот воз и се квалификуваше. "Бев на прагот да потпишам, но добро размислив и реков не. Да бидам тренер на репрезентација не е нешто што сакам да го работам. Тоа не е мој животен стил. Не сакам да играм еден меч и да чекам година дена за едно натпреварување" - кажа португалецот. Мурињо наместо Англија го превзеде Интер и со него ја освои "триплета" (сериа а, куп, лига шампиони) а оваа сезона со Реал ја освои Примера и ја прекина доминацијата на Барселона. "Многу сум среќен што продолжив во Мадрид. Ми требаше овај клуб за мојата кариера да е исполнета" - заклучи Мурињо.
сите 2 | | | веќе видена

После неверојатниот шут, кој многумина го нарекуваат "банана" го потопи Челзи на Стемфорд Бриџ Папис Сисе постана јунак во многу шеги. Двата гола на мечот беа неверојатни, но вториот некој веќе го прогласија за гол на годината, деценијата, а еве ги најинтересните шеги поврзани со тој гол: Нов закон во физиката - "Сисе закон" Не требаше да доаѓа во Лондон, можеше од Фрајбург да шутира. Сисе покажа дека и фудбалерите имаат корист од физиката. Неверојатно, топката замина кон корнер знаменцето а заврши во голот.Сисе од Сенегал, прокриумчари две бомби, ги разнесе на Стемфорд Бриџ и си замина.
| | веќе видена

Дисциплинската комисија на Италија го казни Интер со 20.000 евра поради вреѓање на фудбалерот на Милан Сали Мунтари на расна основа, а росонерите се казнети со 10.000 евра поради транспаренти со навредлива содржина наменета кон Интер. Нероазурите во неделната победа од 4-2, го вреѓаа интернационалецот од Гана, кој од Интер е на позајмица во Милан. Од другата страна навивачите а сега веќе бившиот шампион на Италија пред почетокот на мечот истакнаа транспаренти со навредлива содржина.
| | веќе видена

До крајот на Премиер Лигата има уште само едно коло, а во предност е тимот на Манчестер Сити кој само поради подобрата гол разлика е на само едно коло од голема радост по подолго време. Но, сепак ни едниот ни другиот менаџер не признаваат дека е готово. И Фергусон и Манчини велат дека сеуште не е готово и дека има уште едно коло да се изигра пред да се прогласи новиот шампион на Англија. "Во мојата долга кариера видов секакви неверојатни сиутации. Најважно во моментов е да го добиеме и последниот натпревар од сезонава, а другото останува на КПР кој му гостува на Сити. Имаме надеж, макар и минимална."- изјави популарниот Ферги. На другата страна, менаџерот кој е поблиску до титулата, Манчини и покрај навидум лесниот натпревар со КПР во последното коло е претпазлив и исто како и Фергусон признава дека додека судијата не отсвири крај на двете средби никој нема да биде шампион. "Ако го победиме КПР ќе бидеме шампиони. Но, во овој момент треба да останеме смирени. Мораме доста добро да се подготвиме за наредниот ...
сите 5 | | | веќе видена

Повратникот во Ф1 годинава, поранешниот светски шампион, Кими Раиконен кој вози за тимот на Лотус, влегува со големи амбиции на наредната трка од Ф1 календарот, ГН на Шпанија на патеката Каталуња покрај Барселона. Големо влијание за оваа амбиција на Раиконен е високото второ место на последната трка во Шангај. "Очекувам мојот Лотус да биде многу по компетитивен во Барселона. Одиме на победа, нема да влеземе со резерва во трката. Овој тим покажа квалитет и со добра работа можеме до целта. Ќе видиме што ќе се случи."- рече Раиконен. Големата награда на Шпанија се вози на 13 мај на патеката Каталуња во близина на Барселона. Раиконен моментално се наоѓа на седмата позиција во генералниот пласман со 34 бодови, односно 19 помалце од актуелниот шампион, Себастијан Фетел. Во конструкторската конкуренција Лотус е трет со 57 бодови, а Ред Бул е лидер со 101 бод.
| | веќе видена

Веќе бившиот тренер на Фиорентина Делио Роси објасни зошто ја изгуби контролата и физички го нападна неговиот фудбалер. "Кога поминуваше покрај мене и се спушташе на клупата, ме опцу на српси јазик" - откри италијанскиот тренер. "Во текот на кариерата сум тренирал многу српски фудбалери и многу добро разбрав што ми рече, а рече Је** си матер!". После скандалот во 32 минута, Кога Делио Роси го изваде Лајиќ од игра, Роси доби отказ, а него до крајот на сезоната ќе го заменува Виченцо Гуерини.
сите 4 | | | веќе видена

Се одигра последното коло во германската Бундеслига и решени се сите места на табелата. Херта ќе игра плеј оф за опстанок, Келн оди во втората лига, а Хановер избори место за ЛЕ. Херта на олимпискиот стадион во Берлин, го совлада Хофенхајм до 3-1, Келн на домашен терен е поразен од Баерн. Берлинскиот тим заврши со бод повеќе од Келн и ќе игра со третопласираниот од втората германска лига. Хановер е на седмото место, последно кое води во Европа, а тоа го завери со победата над последниот Хановер од 2-1. Мечот помеѓу Штутгарт и Вердер заврши со победа на домашниот тим од 3-2. Старо новиот германски шампион Борусија Дортмунд, титулата ја прослави со стил, со висока победа од 4-0 против Фрајбург на домашен терен. Екипата на Јирген Клоп со головите на Блажиковски и Левандовски приреди вистински спектакл на Сигнал Идуна Парк стадионот. Баерн го испрати Келн во втората лига со победа од 1-4 на гостински терен. Томас Милер постигна прекрасен погодок во 85 минута со што беше позат крајниот резултат. На својот ...
сите 19 | | | веќе видена

Со бесен израз на лицето, менаџерот на Арсенал Арсен Венгер го напушти стадионот после нерешениот резултат со Норвич (3-3). Тоа е четврти натпревар со ред каде што Арсенал нема забележано победа. Со тоа топџиите си ја закомпликуваа работата за местото во ЛШ. Ако Челзи го освои ЛШ оваа година, Арсенал ќе остани без истата наредната сезона. Арсенал сеуште е на третата позиција, но можат да го престигнат тотенхем и Њукасл со победи во недела. Њукасл го пречекува Манчестер Сити, а додека Тотенхем игра со Астон Вила. натпреварот со Норвич неможеше да започни подобро за Арсенал. Бенајун го отвори мечот во втората минута. Но домаќините водеа само 10 минути, затоа што во 12 минута Холахан го изедначи резултатот на 1-1 после лошата интервенција на голманот Шчешни. Во 27 минута гостите за прв пат стигнаа до водство преку грант Холт од контранапад. Робин ван Перси успеа со два погодоци да го сврти мечот во корист на Арсенал и да го доведи на прагот на победа. Ван Перси е водечки стрелец во лигата со 30 голови и постана ...
| | веќе видена

Ако некоја екипа може да кажи дека ја следи лоша среќа во европските ждребови тоа сигурно е ЦО Загреб. Вукиќ, Шего и Гојун веќе си заминаа, а на излезните врати е и Мануел Штрлек. Тоа што е позитивно во оваа работа е тоа што се менуваат ракометните лиги, се појачуваат оние кои што досега биле слаби. Висла и Киелце веќе донесоа неколку квалитетни играчи а на нивен радар е и Штрлек. И Чупиќ од Бундеслигашот Ловен се сели во Киелце. Наги замина од Барселона, па прв на пик е Марко Копљар. Препородениот Копљар ја игра сеозната на животот, а веќе неколку тренери се изјаснија дека го посакуваат во нивните екипи. Што останува во Загреб? Останува капитенот, детето на Загреб Златко Хорват го продолжи договорот како и Ловро Шпрем. Останува веројатно и кланот Валчиќ. Јосип одигра неколку одлични натпревари оваа сезона, посебно на мечот со Барселона каде имаше 5 погодоци. А можеби најкомплетниот играч во Загреб Тончи Валчиќ оваа година го мачеа многу повреди. Останува и Маринко Мариќ, а иста судбина би требало да биди и ...
| | веќе видена

Во моментите кога завршува сезоната и одлуката околу шампионот е се поблиску, Антонио Конте изјави дека ова е историски момент за неговиот тим. Јувентус во претходното коло направија еден чекор наназад во походот кон Скудетото, сепак Конте мисли дека напорната работа и труд кои неговиот тим ги вложи во текот на целата сезона сепак ќе се исплатат. “Се наоѓаме пред одлучувачкиот момент, стигнавме на чекор до големиот успех, а за тоа се најзаслужни играчите, стручниот штаб и нашите фантастични навивачи.”, изјави конте сеќавајќи се на ситуацијата од пред 10 години кога Јуве го славеше денот на победата. Конте тврди дека нема да дозволи да му се случи на неговиот тим она што им го направи Интер кога на денешен ден го испучтија од рака Скудетото. “Позитивен аспект во оваа ситуација во која се наоѓаме е тоа што ке стекнеме големо искуство и карактер. Ќе стекнеме ментална сила која ќе направи врвен тим.” "Спремни сме да оствариме успех. За победа е потребна храброст, а ние ја имаме.", ијазви Конте.
сите 4 | | | веќе видена

Кратко пред почетокот на финалниот натпревар од ФА купот, капитенот на Ливерпул изјави дека неговиот тим во овој дуел влегува без притисок и дека тоа ќе биде голема предност за Црвените пред денешниот натпревар. Ливерпул и Челзи денес ќе ги одмерат силите во финалето на ФА купот во кое сите доагаат со различно расположение. Зад Црвените постои сезона која треба да се заборави и евентуално осовјување на вториот трофеј во Купот што би била слаба утеха за навивачите од Енфилд. Кога е во прашање Челзи, лондонскиот клуб е под голем притисок. Поразот од Њукасл ѓи одалечи Сините од местото кое води кон Лигата на шампионите кадешто, исто така на 19 мај ги очекува големото финале против Баерн Минхен. Поради тоа, Стивен Џерард смета дека и двата ривала денес имаат подеднакви шанси. “Добро се познаваме, во прашање се два тима со сличен квалитет, Челзи е противник кој во своите редови има искусни фудбалери кои знаат како се освојуваат трофеите.”“Сепак, верувам дека за победникот ќе одлучат ситниците и среќата. И ние ...
| | веќе видена

Поради хроничните проблеми со Ахиловата тетива, Дејан Станковиќ ќе биде опериран. Тажна вест стигна од Милано, Интер вчера објави дека до крајот на сезоната нема да можи да рачуна на еден од најискусните играчи и бивш капитен на Српската репрезентација Дејан Станковиќ. Нашиот фудбалер ја обнови повредата со Ахиловата тетива, која го мачи целата сезона и овај пат ќе мора да биде опериран и нема да можи да настапи на големото дерби со Милан, и во последното коло, каде што Интер ќе проба да стигне до посакуваното трето место. Лекарскиот тим на Интер, во договор со тренерот Страмачиони одлучија да го повлечат србинот од списокот за повикани играчи до крајот на сезоната. Заради тоа, Станковиќ оваа сезона има 24 настапи во дресот на Интер, каде што пристигна во 2004 година. Од транферот од Лацио пред 8 години, Станковиќ за Интер постигна 41 гол на 317 натпревари. Пред тоа во дресот на Лацио постигна 33 гола на 205 натпревари. Кариерата ја започна во Црвена Звезда.Станковиќ беше тема на италијанските медиуми, кои ...
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерот кој од наредната сезона, ќе го носи дресот на Арсенал, кажа дека сака триумфално да замине од Келн и да му помогне на тимот да се спаси од испаѓање. Келн ќе се бори за опстанок преку плеј-оф, а Подолски иако знае дека ќе ја промени средината е максимално концентриран на опстанокот. "Наша главна цел е опстанокот и ќе направиме се за да се исполни таа цел" - на патот до опстанокот стои Баерн Минхен но Подолски не го загрижува тоа. "Мислам дека можеме до победата, имаме шанси да го победиме големиот ривал. Келн заслужува да игра во Бундеслигата, тоа е прекрасен клуб кој засекогаш ќе остане во моето срце" - изјави Подолски. Инаку во сабота се игра последното коло од Бундеслигата, а мечот Келн - Баерн започнува во 15:30 часот.
сите 5 | | | веќе видена

Напаѓачот на Баер Леверкузен, Андре Шурле се наоѓа на листата на Челзи за летниот преоден рок. Клубот од Лондон за доведување на германскиот фудбалер спремен е да плати од 14 до 16 милиони фунти. Ангажирањето на германецот, би требало да биде само еден трансфер во низата, која треба да го подмлади тимот од Стемфорд Бриџ. Засега договор со Челзи има потпишано екс играчот на Вердер Бремен Марко Марин.
| | веќе видена

Блиска средба на тренингот на Севиља имаа Ракитиќ и Родригез. Мадридски дневник "Марка" пишува дека двајцата фудбалери се степале на тренингот, разменувајќи неколку удари со рака. Се играше на мал простор. Ракитиќ нешто му дофрли на Родригез, а овај физички го нападна. После неколку удари ги раздвои италијанскиот соиграч Тиберио Гуаренте со помош на помошниот тренер Виктор Санчез дел Ама. Марка кажува дека бил спречен поголем инцидент. Засега не е познато дали двајцата фудбалери ќе бидат казнети. На тренингот во четвртокот, покрај врнежливото време, имаше околу 50 фанови кои на тренерот Мишел и неговите играчи јасно му изразија незадоволство од досегашната работа и од поразот од градскиот ривал Бетис (2-1).
| | веќе видена

Робен во Минхен стигна од мадридски Реал во 2009 година за 24 милиони евра. Од тогаш настапи 61 пат во Бундеслигата и постигна 39 голови. Во четвртокот од Баерн објавија дека 28 годишниот крилен напаѓач Аријен Робен го продолжи договорот за две дополнителни години. "Многу сме среќни што Аријен го продолжи доворот со нас. Тој е сигурност за успешна иднина на нашиот клуб" - изјави претседателот Карл Ханјц Румениге, а Робен додаде: "ФК Баерн за мене е како фамилија, овде во Минхен се родија две од моите три деца. Овде мојата фамилија се чувствува како дома. Од спортски аспект мислам дека овај потег е исправна одлука. Имаме сјајна екипа и сигурен сум дека не очекуваат големи успеси".
| | веќе видена

next