Спортски Свет

Тимот на Астон Вила денеска соопшти дека за свој нов тренер го именува досегашниот менаџер на Нориџ, Пол Ламберт. Барајќи предизвик во поголем тим, на патот на Ламберт се најде токму Астон Вила која според играчкиот кадар и годинава требаше да се бори за висок пласман, но сепак Алекс Меклиш не успеа да го исполни очекуваното и беше отпуштен. Во својата кариера Ламберт нема водено некој голем тим, туку започна како тренер на Ливингстон по што замина во Викомб, а исто така го водеше и Колчестер. На клупата на Нориџ седеше три сезони. Во својата играчка кариера, Ламберт беше репрезентативец на Англија, а со тимот на Борусија Дортмунд во 1997 година беше Европски шампион.
сите 2 | | | веќе видена

Веста која се појави пред неколку денови, денеска доби и официјална потврда. Шпанскиот куп од наредната година ќе се игра во Пекинг. Пет од седум мечеви од Суперкупот од 2013 година ќе се одиграат на кинеско тло. Договор потпишаја фудбалскиот сојуз на Шпанија и компанијата United Vansen International Sport. Со овај договор фудбалскиот сојуз на Шпанија ќе биде побогат за 39.5 милиони долари со што е за 5 милиони повеќе од добивката на Италијанскиот фудбалски сојуз. Три од последните четири натпревари од италијанскиот супер куп се одигурваа во Пекинг. Имаше можност уште од оваа година мечот да се игра во Пекинг, но поради долгото патување на Реал Мадрид и Барселона, со што би се создале проблеми во веќе направениот календар за натпреварувања за престојната сезона, оваа идеа ќе се оствари од 2013 година.
| | веќе видена

Гојун е новото засилување на екипата од Мадрид. Со доведувањето на Гојун тренерот Душебаев ги затвроти транферите за ова лето. \"Воодупевен сум што потпишав за Атлетико и што ќе работам со Душебаев. Разговарав со другите хрватски играчи што имаат играно овде и слушнав само убави зборови. Имам високи очекувања и ќе дадам се од себе за да напредувам\" - изјави Гојун. Главниот директор на клубот Луис Мигел Лопез додаде: \"Гојун е одбрамбен играч, но очекуваме од него помош и во нападот\". Јаков се враќа во Хрватска каде што ќе му се придружи на репрезентацијата за подготовките за Олимписките игри во Лондон
| | веќе видена

Последниов месец Италијанската фудбалска јавност е згрозена од настаните кои се случуваат на Апенинскиот полуостров. Новите афери за местење на натпревари, новите апсења и вмешаноста на неколку репрезентативци на Италија во целиот овој скандал, ги засенија подготовките на аѕурите за претстојното ЕП. Бонучи, Кришито, а во последниве денови насловните страници ги полни и една од легендите на Италијанскиот фудбал, Џанлуиџи Буфон за кој се претпоставува дека нелегално се обложувал на наместените натпревари што го прави директен учесник во целиот скандал. За таа цел, селекторот на Италија, Чезаре Прандели изјави дека доколку тоа е во корист на државата, тој ќе го повлече тимот од ЕП. \"Ако ни кажат дека во интерес на Италијанскиот фудбал е да не учествуваме на ЕП јас ќе го повлечам тимот од тоа натпреварување. Тоа нема да претставува проблем за мене бидејќи моментално има други работи кои се приоритет во Италија. Доколку Европа не сака да учествуваме на ЕП, нема да учествуваме. Не сакам да учествувам некаде каде ...
| | веќе видена

Тимот на Бостон се врати во игра. Во првиот натпревар на домашен терен од плејоф серијата беше совладан тимот на Мајами со 101-91 со што тимот од Бостон се врати во игра. Најефикасен во тимот на Бостон беше Кевин Гарнет со 24 поени, а веднаш зад него беа Пирс со 23 и Рондо со 21 поен. Во противничкиот табор, во тимот на Мајами најефикасни беа разбирливо, Леброн Џејмс со 34 поени, Вејд со 18 поени и Чалмерс со 14 поени. Мајк Милер од клупата уфрли 11 поени. Наредниот меч е закажан за понеделник наутро. Бостон игра уште еден натпревар дома, кој ако го добие ја сели серијата повторно на Флорида, во Мајами.
сите 42 | | | веќе видена

Шпански Спорт пишува дека ПСЖ ќе понуди неверојатни 150 милиони евра за Вејн Руни, а неговата плата ќе биде 13 милиони евра по сезона. Ако овај трансфер се оствари, ќе се сруши рекордот за најскап трансфер кој моментално е во сопственост на Кристијано Роналдо со преминот во Реал за 94 милиони евра. Потсетуваме дека челниците на ПСЖ се заинтересирани за доведување и на Лука Модриќ и дека нема да се штедат за да го доведат хрватот во своите редови. Според германски Билд, Баерн е подготвен да одвои 30 милиони евра од својата каса за да го доведе напаѓачот на Сити, Един Џеко. \"Секако дека посакуваме играч од класата на Џеко, но не сме под притисок и нема да брзаме\" - изјави спортскиот директор на баварците Кристијан Нерлингер.
сите 6 | | | веќе видена

Изгледа дека на американскиот тенисер му е судено да игра долги мечеви. И оваа година на Роланд Гарос е рекордер во најдолго играње на еден меч. Пред две години Иснер со Махут го одигра најдолгиот меч на сите времиња а петтиот сет заврши 70-68 за Иснер. Иснер на централниот терен Филип Шатрие сакаше да го повори тој меч, но во петтиот сет го загуби мечот од Пол Метју со 18-16. Метју имаше 24 брејк топки, а искористи само 4. Иснер имаше 4 и искористи 2 и најчесто силниот сервис го вадеше од тешките ситуации. Мечот заврши во корист на Метју 6-7, 6-4, 6-4, 3-6, 18-16.
| | веќе видена

Англискиот репрезентативец нема да заигра на престојоното ЕП во Полска и Украина, потврди ФА. Играчот на Челзи на утринскиот тренинг се повреди, а по пристигнатите медицински анализи се потврдија и најцрните мисли. Лампард кој следниот месец ќе наполни 34 години на листата на повикани играчи е заменет со играчот на Ливерпул Џордан Хендерсон. Лампард е вториот играч кој ќе го пропушти првенството поради повреда. Пред него, играчот на Сити, Герет Бери имаше повреда околу стомачните мускули и селекторот на Англија немаше друг избор, освен да го остави надвор од екипата. "Ова е голем удар за нашата репрезентација, докторот кажа дека не е сигурен дали Лампард ќе се врати за било кој меч од групите на ЕП и затоа моравме да го изоставиме. Многу ми е жал за Лампард, беше во одлична форма изминатава сезона и многу се радуваше на Европското Првенство. Тешко е кога поради повреда морате да напуштите едно вакво натпреварување" - кажа Хоџсон
сите 8 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал кој ја брани титулата на вториот Гренд Слем во сезоната, денес забележа нова лесна победа. Со резултат 6-2, 6-2 и 6-0 по сетови, Надал го исфрли Узбекистанецот Денис Истомин и се пласираше во третата рунда натпревари. И четвртиот носител, Енди Мареј се пласираше во третото коло. Мареј го совлада Јарко Ниеминен со 3-1 во сетови (1-6, 6-4, 6-1, 6-2). Британецот играше лошо во првиот сет кој и го загуби, но потоа при резултат од 4-2 за противникот во вториот сет се препороди и успеа да го сврти мечот во своја корист.
сите 3 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити не можеше да најде подобри зборови после шокантниот натпревар на Етихеда каде Граѓаните стигнаа до титулата со двата голови постигнати во продолжението. Јунајтед до 82 минута на Етихеда ја имаше титулата во свои раце. Квинс Парк Ренџерс имаа водство од 1:2 но потоа следуваше завршница која ќе биде долго паметена во фудбалските кругови. Сити со головите на Џеко и Агуеро направиа пресврт и ги совладаа полицајците, но најважно е тоа што ја освоиа титулата после 44 години. Италијанскиот стручњак после крајот на натпреварот беше збунет поради начинот на кој тимот оствари историски успех но можеше да се забележи и задоволството на лицето на Роберто Манчини. "Фудбалот е неверојатна игра. Победата им ја посветувам на нашите навивачи, тие го заслужија ова. Неверојатно е чувството да остварите ваква победа. Никогаш не сум видел ваква завршница. Не заслуживме да изгубиме, имавме многу шанси. Ја заслуживме титулата. Поале 44 години ја освоивме и им ја посветуваме на навивачите. Ова е ...
сите 32 | | | веќе видена

Во центарот на вниманието вечерава во Шпанија беше борбата за опстанок. После се најлошо помина Виљареал, кој со поразот на крајот на натпреварот со мадридскиот Атлетико заврши во втора лига. Премногу картони на натпреварот помеѓу Гетафе и Зарагоза, гостите сепак опстанаа. Убедливата победа на Реал над Мајорка од 4:1 ги остави во сенка драматичните борби за опстанок во првата лига. После Хихон и Сантандер кои порано беа отпишани, се очекуваше уште едниот патник за понискиот ранк. Меѓу кандидатите беа Валекано, Зарагоза и Виљареал, кој во претходното коло беше најдобро пласиран. Според резултатите на крајот, 'жолтата подморница' беше најблиску до опстанок, но сепак дојде до голем пресврт. Валекано го постигна победничкиот гол против Гранада, Зарагоза ја потврди победата над Гранада, во натпреварот во кој имаше три исклучувања за домашниот тим, а едно кај гостите, но конечниот удар на подморницата им го зададе Фалкао кој во 89 минута го постигна победничкиот гол за Атлетико. На Сантјаго Бернабеу, Реал брзо ...
сите 16 | | | веќе видена

Фудбалот е чудесен, тоа го покажаја фудбалерите на Манчестер Сити со два погодоци во дополнителното време, за пресврт на натпреварот со КПР и за освојување на 3 титула во домашното првенство. Иако и Манчестер Јунајтед славеше победа од 0-1 кај Сандерленд, на граѓаните во последното коло му беше потребна победа за да го задржат првото место и со фотофиниш успеаа да ја освојат третата титула. "Ја посакувавме титулата и ја заслуживме. После 44 години чекање, оваа титула ја поклонувам на навивачите, на клубот и на сопственикот на клубот. Кога ќе победите екипа како Манчестер Јунајтд два пати во сезоната, тогаш го залужувате првенството", изјави после мечот со КПР Робаерто Манчини. "Ова е најдобриот момент во мојот живот, морам да бидам искрен. Се молам вакво сценарио како денешното да не се повтори повеќе. Во второто полувреме едноставно не успеавме да ја пробиеме одбраната на КПР, но не престанавме да веруваме и се исплатеше." Изјави капитенот Компани, додека Марио Балотели со изјава против критичарите: "Оваа ...
сите 32 | | | веќе видена

Големината на еден играч не се гледа само на зелените терени, туку и надвор од нив. Еден таков голем играч е легендата на Европскиот и шпанскиот фудбал, Раул Гонзалес кој со донација од 4000 евра го спаси од банкрот клубот Сан Кристобал де лос Анхелес, клуб во кој тој за прв пат се запознал со најважната споредна работа на светот. Поранешниот играч на Реал Мадрид и моментално член на германски Шалке тренираше во Сан Кристобал до својата 13 година, а потоа премина во школата на Атлетико Мадрид, за на крајот да се најде во Реал Мадрид каде ги имаше најубавите години во својата богата кариера. "Ме известија дека парите се испратени и дека се ќе биде брзо решено."- изјави Педро Иниеста, претседателот на Сан Кристобал кој исто така додаде: "Раул е легенда во овој крај, но ние имаме уште една молба до него. Нека дојде овде еден ден, за да можеме сите да го прегрнеме, да поразговараме и да се сети на убавите денови поминати со нас."
сите 3 | | | веќе видена

Денеска на програмата се двете полуфиналиња од завршницата на кошаркарската Евролига. Екипите на Олимпијакос, ЦСКА, Барселона и Панатинаикос ќе се борат за титулата Европски шампион. Двојките се Барселона- Олимпијакос и ЦСКА- Панатинаикос. Барселона и Олимпијакос пред само 2 години играа во финалето на Евролигата, а сега судбината ги спои во полуфиналето со што еден од тимовите ќе треба да се задоволи со пласманот во последните 4 во Европа. Олимпијакос доаѓа на овој турнир како најголем аутсајдер, но тимот на нашиот Антиќ сепак од сенка ќе се обиде да изненади поради фактот што ќе има најмалку притисок да успее. Барселона од другата страна има неверојатен скор во овогодинешната Евролига. Скор од 18 победи и само 1 пораз, што доволно говори какви се шансите на Грците на овој натпревар и кој е фаворит. Сепак ако нешто оди во прилог на тимот на нашиот јужен сосед е неизвесниот настап на Хуан Карлос Наваро кој е еден од клучните играчи на Барса, но најверојатно поради проблеми со стапалото нема да настапи. ...
сите 47 | | | веќе видена

Англискиот весник Sunday Times ја објави листата на најбогати спортисти во светот. На првото место е поранешниот голфер Тајгер Вудс... Вкупната заработка на Вудс е околу 666 милиони евра што е за 34 повеќе од второпласираниот Михаел Шумахер. На третото место се наоѓа веројатно најдобриот кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан со 397 милиони евра. Листа на 20 најбогати спортисти според Sunday Times: 1. Тајгер Вудс (голф) 666 милиони евра 2. Михаел Шумахер (Ф1) 632 3. Мајкл Џордан (кошарка) 397 4. Арнолд Палмер (голф) 285 5. Роџер Федерер (тенис) 242 6. Коби Брајант (кошарка) 229 7. Дале Ернард Џр. (НАСКАР) 229 8. Алекс Родригез (безбол) 229 9. Грег Норман (голф) 215 10. Давид Бекам (фудбал) 198 11. Џек Никлаус (голф) 195 12.Шекил О’Нил (кошарка) 192 13. Греј Плејер (голф) 153 14. Оскар де ла Хоја (бокс) 136 15. Лионел Меси (фудбал) 13016. Кевин Гарнет (кошарка) 127 17. Кристијано Роналдо (фудбал) 126 18. Фернандо Алонсо (Ф1) 124 19. Кими Раиконен (Ф1) 124 20. ЦЦ Сабатиа ...
сите 3 | | | веќе видена

Уште еден голем мотив за фудбалерите на Манчестер Сити во недела да победат во мечот со КПР. Богатите шеици му ветија на секој од играчите по 250.000 фунти ако го освојат домашното првенство. Шеикот Мансур вкупно ќе подели околу 4.5 милиони фунти, што за него и не е некој проблем. Но во соблекувалната на Сити некои од фудбалерите сакаат во последните меч, тренерот Манчини да го изостави проблематичниот Марио Балотели. Добар дел од играчите не разговараат со италијанецот. Кога екипата се подготвува за најбитниот меч оваа сезона Балотели повторно е фатен во проблеми со девојката. Поради тоа дел од играчите не сакаат Балотели да биди во екипата на послендиот меч и да биди изоставен од славењето доколку Сити ја освои Премиер Лигата.
| | веќе видена

Бараелона ова лето ќе прави реконструкција во тимот со цел да се врати на врвот на Шпанија и Европа. После објавувањето дека новиот тренер Виланова ќе има 100 милиони евра на располагање, објавен е и списокот на посакувани играчи. Ќе се бара лев бек, штопер и напаѓач. За лев бек во конкуренција влегуваат Давид Алаба (Баерн), Жорди Алба (Валенсија), Сиквера (Гранада) и Герет Бејл (Тотенхем), за позицијата штопер желбите се Тиаго Силва (Милан), Давид Луиз (Челзи), Јан Вертонген (Ајакс) и Чави Мартинез (Атлетик Билбао),а за позицијата напаѓач Барса фрли око на Фернандо Љоренте (Атлетик Билбао), Адриан (Атлетико Мадрид) и Робин Ван Перси (Арсенал). Тоа е за желбите за пристигнување, а на излезните врати најверојатно се сите освен следниве седум: Виктор Валдес, Пујол, Пике, Бускетс, Чави, Иниеста и Меси. Но за продажбата има и категории како на пр: Фабрегас, Санчез, Алвеш, Педро, Афелај и Кеита можат да заминат само ако стигне некоја луда понуда, а останатите се лесно достапни за другите клубови
сите 7 | | | веќе видена

Милан не губеше време по загубената титула и веднаш започна со реализација на своите трансфер цели за овој летен преоден рок. Играчот за врска на Нанси, Бакаје Траоре потврди дека потпиша договор со вицешампионот на Италија. Алегри со овој трансфер полека, но сигурно започна со реализација на целите за идната сезона. "Среќен сум што можам да кажам дека потпишав договор со Милан. Тоа е нешто неверојатно и морам да признаам дека сум премногу возбуден. Тешко ми е да се замислам како играч на еден од најдобрите тимови во светот."- изјави 27 годишниот репрезентативец на Мали. Свесен за конкуренцијата и запрашан што мисли околу тоа, Траоре изјави: "Се е тоа во ред, сепак станува збор за Милан. Најважно е да сум мотивиран да работам и да напредувам." Траоре беше член на Нанси од 2009 година. Во Француското првенство одиграл 20 натпревари и постигнал 5 гола.
сите 4 | | | веќе видена

Една од ѕвездите на НБА лигата и тимот на Мајами Хит, Двејн Вејд, кој во текот на оваа сезона се мачеше со многу повреди, не е сигурен дали ќе може да настапи за селекцијата на САД на Олимписките игри во Лондон ова лето. Одличниот бек поради проблемите кои ги имаше со коленото и скочниот зглоб отсуствуваше од теренот и не се чувствува подготвен, а ниту во потребната форма за да настапи на еден екстремно тежок турнир како што е кошаркарскиот на Олимпијадата. "Пред да ја донесам конечната одлука повторно ќе видам како се чувствувам. Сепак, во прашање е здравјето и ништо друго. Мислам дека на секој од нас ни е многу важно да бидеме здрави во лето."- изјави Двејн Вејд.
| | веќе видена

Лампард мисли дека годините неможат да му наштетат на Дрогба и дека неговиот соиграч е како машина. Според Френк Лампард, Дрогба мора да остане во Челзи. "Тој е машина, булдужер кој знае да игра фудбал и да постигнува голови кога е најпотребно. Обожавам да бидам со него на теренот", изјави англискиот репрезентативец. "Со него, работите се поедноставни, него годините не му можат ништо, неверојатно е тоа што не ја изгуби брзината", додаде Лампард. "И ако си оди, а се надевам дека нема, тој секогаш ќе остане леѓенда и за навивачите и за нас.", порача наискусниот фудбалер.
| | веќе видена

next