Спортски Свет

Актуелните прваци во НБА лигата, Далас Маверикс се на прагот од испаѓање после тешкиот домашен пораз од Оклахома со 95-79 во третиот натпревар во четвртфиналната серија на Западот. Кевин Дурант од вкупните 31 поен, во првото полувреме имаше 21, а шутираше 11-15. Вестбрук имаше 20 поени, Ибака 10 поени, 11 скокови и 4 блокади. Агресивната одбрана на Оклахома резултираше со вкупно 11 украдени топки и блокади, а резервите од клупата Харден и Фишер двата имаа по 10 поени. Далас имаше 34% шут од игра. Новицки беше најефикасен кај Маверикс со 17 поени, а зад него беа Кид со 12 и Тери со 11. Четвртиот натпревар е повторно во АА Центарот во Далас. Ниедна екипа во историјата не стигнала негатива од 3-0 во плеј-офот. Доколку ја загуби и наредната утакмица, Далас ќе биде првиот актуелен шампион после Мајами кој испаднал во првата рунда од плејофот. Мајами исто како Оклахома со полна пареа оди кон полуфиналето. Во третиот натпревар во Медисон Сквер Гарден го совлада Њу Јорк со 87-70 и поведе со 3-0. ЛеБрон од вкупно ...
сите 18 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини призна дека посакува да го види во своите редови, најдобриот фудбалер на Тотенхем , Герет Бејл. Минатата недела Бејл јавно призна дека ќе размисли за замунивање од Тотенхем, доколку не изборат место во ЛШ. А интерес за играчот има од многу екипи. "Герет Бејл е инзвонреден играч, но не верувам дека ќе напушти екипа каква што е Тотенхем" - изјави Манчини. Со водечките луѓе во клубот, италијанецот веќе разговарал за неговата листа на играчи, но разговорите се ставени на чекање, за да се види каков ќе биде крајот на сезоната која Сити го делат две победи за да постане шампион во Англија. "Разговаравме за неколку играчи, но сега мора да се фокусираме на следните два меча" - изјави Манчини. Сити наводно се спремни во трансферот за Бејл да вклучат и некои играчи, а станува збор за Емануел Адебајор, кој моментално игра во Спарси како позајмен играч. Во редовите на Сити Бејл би заработувал три пати повеќе отколку во Тотенхем, а за петгодишниот договор граѓаните би платиле ...
| | веќе видена

Наградата за најдобар фудбалер во април, минатиот петок му беше доделена на Јелавиќ. На три натпревари постигна 6 голови минатиот месец, вклучувајќи го и спектакуларниот погодок со глава против Манчестер Јунајтед. "Многу сум задоволен со оваа награда. Сите во Евертон беа прекрасни со мене од моето пристигнување овде, и бев во состојба да ги наградам нашите навивачи за фантастичната подршка." "Секогаш е убаво да примаш награди. Ова покажува колку добро ни оди во моментот, играме неверојатен фудбал и створуваме голем број на шанси, што за еден напаѓач е најбитно" - изјави Јелавиќ. Наградата за тренер на месецот ја доби шпанецот на клупата на Виган Роберто Мартинез. Најталентираниот менаџер во премиер лигата, кој има само 38 години, оваа награда ја добива по прв пат. Неговата екипа минатиот месец 3 пати триумфираше против топ 5 екипите Јунајтед, Арсенал и Њукасл. Со овие победи во најтешкиот дел од сезоната освоија поени кои можат да значат опстанок во премиер лигата.
| | веќе видена

Иако на последната трка стигна до победата, бранителот на титулата Себастиан Фетел не е задоволен од својот болид. Со триумфот во Бахреин, Фетел стигна до првата победа оваа сезона, а неговиот тим е на првото место кај конструкторите. Пред новата трка во Шпанија, германецот на тестирањата кажа дека не е задоволен од својот болид. Четири различни победници на четири трки ова сезона, кажува дека потполната доминација на Ред Бул полека исчезнува. "Доминацијата во Ф1 е голем збор. После четири трки имаме една победа, а во останатите бевме доста добри и конкурентни. Не толку да победиме, но не бевме и лоши. Мораме да сме задоволни со постигнатото досега и да посакуваме уште повеќе понатаму. Затоа сме тука да пронајдеме начин да го подобриме болидот." - Заклучи двојниот светски шампион.
| | веќе видена

Британскиот тенисер Енди Мареј го откажа настапот на АТП мастерсот 1000 кој во недела треба да почни во Мадрид, поради плавата подлога. Кога е во прашање новата подлога во Мадрид, Здружението на тенисерите (АТП), е нападнато од шпанскиот тенисер Рафаел Надал. Шпанецот незадоволен од квалитетот на подлогата после првиот тренинг изјави дека е премногу мека а кажа дека му сметаат и огласните паноа. "Ги сваќам идеите и маркетинг проектите кои ги прават организаторите, но не ми е јасно како АТП како организација која треба да ги штити тенисерите може да дозволи да се игра под вакви услови. Па Мадрид е еден од најголемите турнири во светот. Навистина не сваќам зошто се дозволуваат вакви експериментирања", кажа Надал.
| | веќе видена

Фелипе Маса, кој никако да се врати во препознатливата форма по несреќата пред 2 сезони е честа мета на медиумите кои го критикуваат за неговата слаба форма, но сепак тој е оптимист и верува дека во наредните трки работите ќе тргнат на подобро за него и неговиот тим, Ферари. "Мораме да направиме чекор напред и тоа им е јасно на сите во тимот. Јас сум сигурен дека работата и трудот кој го вложивме ќе се исплати. Имам доверба во себе и во својот болид пред трката во Барселона."- оптимистички изјавува Маса. Бразилецот е доста критикуван најчесто од италијанските медиуми кои дури веќе и го заменија со Серхио Перез во црвениот болид на Ферари. "Фернандо експериментираше со некои нови делови, а јас само се обидував да извозам што повеќе километри и да бидам што посигурен. Патеката во Барселона доста одговара на нашиот болид и се радувам на подобрите резултати."
| | веќе видена

Иако веќе не е селектор на репрезентацијата на Англија, сепак италијанскиот стратег не сака да замине од островот. Тој изјави дека пред да се пензионира сака да води тим од Премиер Лигата, односно кажа дека сака уште еден предизвик пред да стави и официјално крај на својата богата тренерска кариера. "Англиската лига би бил многу интересен предизвик за мене бидејќи за време на мојот селекторски мандат запознав многу играчи од тимовите во Премиер Лигата. Сакам да предводам било кој тим кој има шанси да освои нешто. Не ме интересираат парите, туку само тим кој ќе игра во ЛШ и кој е способен да освојува трофеи."- изјави Капело. Капело исто така коментираше и за новиот селектор на Англија, Рој Хоџсон и го поздрави потегот на ФА за неговиот ангажман. "Со Рој се познавам уште од времето кога работев во Италија, а со тек на време станувавме поблиски. Искусен е и мислам дека е идеален човек за селектор на Англија. Му посакувам се најдобро на ЕП во Украина и Полска ова лето."- заврши Италијанецот.
сите 3 | | | веќе видена

Еден од најдобрите фудбалери на Борусија Дортмунд, а воедно и еден од најталентираните светски фудбалери, Шинџи Кагава изјави дека својата одлука за заминувањето од Борусија Дортмунд ќе ја донесе по финалето на Купот на Германија бидејќи сега е фокусиран токму на тој натпревар и на ништо друго. "Сеуште не сум одлучил ништо. Ќе разговарам со својот менаџер дури по финалето."- изјави Кагава за германските медиуми. Јапонецот оваа сезона постигна 13 голови во Бундеслигата, а со својот тим две години со ред ја освојува титулата шампиони на Германија. Во Дортмунд тој е од 2010 година, а дојде од тимот на Серезо Осака за сума од 350 илјади евра. После две одлични сезони во Германија, за Кагава се заинтересираа големите европски гиганти, пред се тимови од Англија. Финалето од Купот на Германија се игра на 12 мај, а ќе се сретнат Борусија Дортмунд и Баерн Минхен.
сите 7 | | | веќе видена

Селекторот на Македонската кошаркарска репрезентација, Марјан Лазовски, во текот на вчерашниот ден ги објави имињата на кошаркарите кои се наоѓаат на поширокиот список за предолимпискиот турнир кој ќе се игра во Венецуела. На него се наоѓаат 28 кошаркари, од кои на крајот треба да останат само 12. На списокот се најдоа сите кошаркари кои беа дел од репрезентацијата која го освои историското четврто место во Литванија. На поширокиот список на селекторот Марјан Лазовски се најдоа: Владо Илиевски Лестер Бо Меккејлеб Војдан Стојановски Дамјан Стојановски Перо Антиќ Тодор Гечевски Ѓорѓи Чековски Предраг Самарџиски Кирил Николовски Дарко Соколов Димитар Мираковски Александар Костоски Ивица Димчевски Марко Симоновски Горјан Марковски Стојан Ѓуроски Бојан Трајковски Бојан Крстевски Јане Петровски Диме Тасовски Никола Караколев Огнен Стојановски Ристе Стефанов Тод Зафировски Џеремаја Мејси Маркиз Грин Дариус Вашингтон Кенеди Винстон "Ова е поширок список на кошаркари кои ќе ги имаме во предвид за стартот на ...
| | веќе видена

Од вечерва, од 23 часот ќе можете да аплицирате за да бидите дел од Фалангата која ќе ја бодри македонската репрезентација во Гетеборг, Шведска на предолимпискиот квалификациски турнир. Вкупно 500 навивачи ќе заминат спонзорирани од Владата и од приватни фирми, од кои 400 ќе бидат одредени со лотарија, а 100 навивачи ќе бидат од навивачките групи. Доколку сакате да ја бодрите нашата селекција, тогаш можете да аплицирате на овој линк. Апликациите можете да започнете да ги испраќате од 23 часот вечерва, се до утре до 18 часот. Среќните добитници ќе бидат соопштени утревечер во 20 часот во емисија на МТВ. Доколку бидете од среќните кои ќе заминат за Шведска, тогаш ќе добиете. - Бесплатна карта за организиран автобуски превоз на релација Скопје - Гетеборг. Автобусите тргнуваат од автобуската станица во Скопје во среда на 4 април 2012 година рано наутро. Навивачите кои ќе бидат избрани, треба да бидат присутни на автобуската станица најдоцна до 7:00 часот во среда на 4 април 2012 година од каде организирано ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

На минута и 20 секунди до крајот, при еден доскок, најдобриот играч на Чикаго Дерик Роуз го повреди левото колено и со болна гримаса беше изваден од теренот. Булси беа подобри од Филаделфија, додека Мајами беше пресилен за Њу Јорк. Во моментите кога победникот беше решен, Роуз при еден влез проба да најде некој од своите соиграчи, при што криво доскокнаи со силен извик падна на пааркетот држејќи се за левото колено. Медицинската екипа одма стигна на теренот и Роуз го пренесоа во соблекувалната. Инаку, домашната екпиа уште од самиот почеток го контролираше текот на наптреварот, на чело со Роуз кој повторно играше како МВП. Натпреварот го заврши со еден скок и една асистенција помалку од трипл-дабл учинок. Хамилтон имаше 19 поени, Денг 17, Ноа 12 поени и 13 скокови. Кај гостите Бранд постигна 19, а Холидеј 16 поени. Големата тројка од Мајами, многу авторитативно го отвори овогодинешниот плеј оф. Во пеколот кој го снајде Њу Јорк, најдобри беа Џејмс со 32 и Вејд со 19 поени. со тоа што ЛеБрон не играше во ...
| | веќе видена

Во финалето на АТП турнирот во Барселона, ќе играат домашните претставници Рафаел Надал против Давид Ферер. Надал во полуфиналето го победи Вердаско со 6-0 6-4, додека Ферер местото во финалето го избори преку Раониќ во 2 сета 7-6 7-6. Ферер своето 4 финале, го избори во меч каде што немаше одземање на сервиси, иако имаше 10 брејк топки во првиот сет. Раониќ пропушти 4 а Ферер 6 брејк топки. Единствената прилика за брејк во вториот сет ја имаше Раониќ во 11 гејм, но не ја искористи, па сетот беше решен на тај брејк на корист на Ферер. Иако Раониќ "испали" 15 асови, Ферер му парираше со освојување на 75% поени после прв сервис. Рафа беше подобар од Вердаско, со доминанна игра, посебно во првиот сет, каде што експресно го освои со 6-0. Во тој момент Вердаско имаше мизерни 25% освоени поени после прв сервис. Во вториот сет, Вердаско тој сегмент значително го поправи на 65%, и резултат на тоа беа тесните борби во сите гемови. Надал искористи една од четири брејк топки, и го освои вториот сет со 6-4 и ја оствари ...
сите 3 | | | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио Спарс и Лос Анџелес Лејкерс забележаа убедливи победи во првите средби од плеј-офот во Западната конференција. Лејкерс го надиграа Денвер со 103-88, а Мамузите беа подобри од Јута со 106-91. Денот го одбележа центарот на Езерџиите Ендру Бајнам кој имаше трипл-дабл учинок, 10 поени - 13 скокови - 10 блокади. Брајант уфрли 31 поен, 5 скокови и 4 асистенции. Екипата на Мајк Браун имаше многу расположени момци, освен Брајант и Бајнам, Гасол имаше 13 поени со 8 скокови и асистенции, Рамом Сешнс 14 поени, Ибенкс 12, Хил 10 поени и скокови. Кај Денвер најдобар беше Галинари со 19 поени, Андре Милер 12 поени и 7 асистенции, Бруер 11 поени, а Харингтон и Фаријед по 10. Покрај нешто лошата игра на Брајант, Лејкерси веќе во првиот дел имаа двоцифрена предност која Нагетси до крајот не мечот не успеаа да ја загрозат.Најзаслужен за триумфот на Спарс, беше Тони Паркер со 28 поени, Тим Данкан 17 поени и 11 скокови, Џексон 14 поени, Диао 9, Џинобли 7 поени.Најефикасен кај Јута беше Пол Милсап со ...
сите 32 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург вечерва славеа убедливо над градскиот ривал Вардар Про. Победата од 26:17 претставува еден вид на одмазда на тимот од Автокоманда кон Вардарци поради поразот и одземената титула во СЕХА лигата. Натпреварот во Автокоманда започна доста изедначено на теренот, а тензично на трибините. Во неколку наврати мечот мораше да биде прекинат поради инцидентите кои се случуваа на трибините. За среќа, организаторот брзо се справуваше со истите па мечот можеше да продолжи. После првиот дел гостите од "Кале" имаа водство од 11-10, но како да беше тоа се што тие имаа да покажат на овој меч. Металург одигра одлично второ полувреме, пред се во одбраната. Вардар постигна само шест гола во вториот дел. Избраниците на Лино Червар направија серија од 6-0 со која резултатски се одлепија.Одличните одбрани на Дарко Станиќ во вториот дел, фластерот над Додер, како и безидејноста во нападот на "Црвено-црните" беа причината за Вардар скоро уште отсега да си ги уништи шансите за да му ја одземе титулата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Фени Индустри стигна до првата победа над МЗТ Скопје во финалната серија и намали на 2-1 во плеј-офот. Покрај победата на домашниот тим, овој меч го одбележа и сериозниот инцидент во кој настрада гостинскиот тренер Александар Тодоров. После само 5 минути игра, навивачите на Фени со пластична канта го погодија во грбот Тодоров. Поради инцидентот следуваше пауза од 50тина минути. Специјалците од МВР испразнија неколку редови од трибината во делот кој се наоѓаше над клупата на МЗТ, а докторскиот тим на гостите успеа да ја санира повредата на Тодоров. Кошаркарите на МЗТ како да беа под импресии од немилиот настан им дозволија во продолжението од првата четвртина која Фени ја доби со 27-14, домашните кошаркари успеаја да ја создадат предноста која на крајот се чини им ја обезбеди победата. Фени ги доби и останатите три четвртини во мечот, но со минимална предност која се движеше од 1 па се до 3 поени.МЗТ не успеваше да им парира на избраниците на Емил Рајковиќ, па затоа и заслужени го загуби мечот.Кај ...
сите 6 | | | веќе видена

МЗТ Скопје се наоѓа на чекор од историски успех за клубот - освојување на првата титула во домашното кошаркарско првенство. Металците денеска беа убедливи и им се реваншираа на Кавадарчани за поразот од пред три дена во салата Јасмин. МЗТ беше подобар противник уште од стартот. Го презеде водството и не го испушти се до крајот на мечот. За разлика од првата четвртина која им припадна на домаќините со 22:14, Фени беше подобар во вториот период со 16:10, односно се приближи на само 2 негатива. Веќе во вториот дел, МЗТ ја покажа сета негова сила. Со громогласната поддршка од навивачите во салата "Јане Сандански", МЗТ ја доби третата четвртина со плус 10 поени, а во последниот период зголеми за додатни 13 поени и конечни 84:59. Најдобар кај МЗТ беше Тодор Гечевски со 21 поен и 4 скока, а одличен натпревар имаше и другиот репрезентативен центар во редовите на МЗТ, Ѓорги Чековски со дабл-дабл учинок, или 12 поени и 12 скока.Кај Фени, Душан Кнежевиќ и Дарко Соколов беа единствени кои реализираа двоцифрен број поени ...
сите 6 | | | веќе видена

Актуелните прваци во НБА лигата, Далас Маверикс прокоцкаја големо водство во првиот меч од првиот круг во плеј-офот против тимот на Оклахома. Далас имаше предност во поголемиот дел од мечот, но во последниоте 2 и пол минути одбраната комплетно попушти и му дозволи на Оклахома да постигне дури 12 поени. Трагичар на мечот беше Дирк Новицки, кој иако постигна 25 поени, изгуби две топки во последните три напади, и направи фаул над Ибака, каде што шпанецот поентираше два+еден. Две минути и 30 секунди пред крајот Маверикс имаше предност од 94-87. Но Оклахома со серија од 7-0 стигна до изедначување и поведе со споменатиот кош на Ибака. Маверикс во наредниот напад, го презедоа водството на 9 секунди пред крајот благодарение на двете слободни на Новицки, но на сцена стапи Дурант. После краткиот тајм-аут, Дурант ја зеде топката во свои раце, го избегна дотогаш совршениот во одбрана Шон Мерион, и од позиција на слободни фрлања погоди тежок шут преку двајца играчи на Маверикс. Топката неколку пати се одби од обрачот за ...
сите 27 | | | веќе видена

Првото изненадување во ракометната Лига на Шампиони, се случи во дуелот меѓу Барселона и Копенхаген каде што бранителот на трофејот не успеа да го порази моќниот Копенхаген. Солидна предност од првиот дуел од 6 голови, донесоа данците во Барселона (29-23) и предводени од искусните Олафур Стефансон и шест години помладиот Гудјон Валур Сигурдсон ги издржаја шпанските напади во преполната Благурана. Првото полувреме заврши нерешено 17-17 со што данците завршија добар дел од работата. Во вториот дел каталонците имаа предност од 3 и 4 голови, но се се одлучи кога 4 минути пред крајот Стефансон постигна гол за 34-31, и поради повеќе голови на гости на Копенхаген, на Барселона му беше потребна победа од 7 разлика. Иако домашните успеаа да го застанат најдобриот стрелец на данците Микел Хансен, кој постигна "само" 3 погодоци, Барса ја уништија исланѓаните Стефансон со 7 и Сигурдсон со 8 погодоци. Најдобар кај шпанците беше Рутенка со 9, од кои 5 од линијата за 7 метри, а Наџ и Ентрериос имаа по 6. Во другиот ...
| | веќе видена

Реал Мадрид го освои 32 трофеј во најдобрата лига во Шпанија, со што сеуште е најтрофеен клуб во Примера. Фудбалерите на Реал, на најдобар можен начин го потврдија првото место, со победа на второто најтешко гостување, на Сан Мамеш, против финалистот на ЛЕ Атлетик Билбао. Фудбалерите на Мурињо славеа победа со 3-0 со што ја прекинаја доминацијата на Барселона. Реал можеше да поведи дури во 12 минута, кога поради игра со рака на Чави Мартинез, судијата досуди пенал за Реал, но Роналдо можеби со желба да направи шоу на Сан Мамеш, биеше непрецизно, односно Ираизоз го одбрани ударот. Но не требаше многу да се чека за Реал да постигне гол. После 4 минути од пеналот, со прекрасен погодок Игуаин го отвори резултатот. За 2-0 реализатор беше Месут Озил. Голот беше постигнат преку маестрална контра. Конечните 0-3 ги постави Кристијано Роналдо, во 50 минута, после доброто нафрлување од корнер на Чаби Алонсо. Резултатот до крајот не се менуваше, иако Роналдо имаше 2-3 шанси тоа да го промени и да го стигне рекордот на ...
сите 7 | | | веќе видена

Тениската елита во двете конкуренции е на мета на Антидопинг контрола. Медиската експонираност е дел од нивната работа и тие во главно не се бунат. Меѓутоа кога, антидопинг контролата е во прашање, е тогаш имаат многу да кажат. Во саботата околу 8:30 наутро инспекторите пристигнале на Мајорка во куќата светскиот тенисер број 2 за да го посетат Рафаел Надал, и сакаа да направат тест. Оваа посета доаѓа како резултат на тврдењата на француските медиуми дека Шпанецот користи недозволиви супстанци затоа може да издржи голем напор. “Замислете, анти-допинг конт Среќен сум што се добро заврши”, наполата ми дојде во 8 и 30 часот наутро. После се што се случуваше оваа недела, ова е очекувано", напиша Надал на својот Твитер профил. Претходно оваа недела, француската Канал+ телевизија емитуваше прилог во кој се велеше дека шпанските спосртисти имаат успех како резултат на користење на допинг, вклучувајќи го тука Алберто Контадор кому неодамна му беше одземена титулата од Тур Д`Франс, но Рафаел Надал беше главна ѕвезда ...
| | веќе видена

next