Mak Portal

Доаѓањето на ДВД форматот е најавен во септември 1995 година, а негова прва службена спецификација е претставена една година подоцна. Првите двд плеери на јапонскиот пазар се појавени во 1996 година, а во САД во продажба се влезени во март 1997 година. ДВД уредите на почетокот биле многу скапи и достигнувале цена од над 500 долари, а пролетта во 1999 година нивната цена за прв пат паднала под 300 долари, таа година брзо паднала продажбата на VHS касети,но денес ДВД дисковите се убедливо попродавани од VHS касетите-во некои држави продажбата на ДВД дискови достигнува и над 95% за разлика од ниско капацитивните VHS касети. ДВД дисковите и плеерите денеска можат да се купат во сите поголеми продавници, а нивните цени почнаа да паѓаат до, па дури и под цените на VHS уредите. DVD дисковите беа огромен непредок во 2000-та година кога се појавија првите примероци од ова дотогаш непознато парче за сместување на податоци. Како одминуваше времето потребата од што поголем оптички медиум, полека го исфрлаше дотогаш ...
| | веќе видена

Ако на Фејсбук ви пристигне барање за пријателство од личност која веќе ви е пријател, внимавајте, зошто најверојатно станува збор за нова Интернет измама. На најпопуларната социјална мрежа се шири нова измама, со помош на која интернет „крадците“ можат да ги украдат вашите лозинки, да го хакираат вашиот компјутер и да ви го помешаат животот на многу начини. Имено, ако на Фејсбук ви пристигне барање за пријателство од личност која веќе ви е пријател, внимавајте, зошто лесно можете да станете цел на интернет крадците. Доколку станува збор за измама, профилот на личноста која ви пратила барање ќе изгледа речиси идентично како и профилот на вашиот „вистински пријател“, со сите слики и пријатели кои тука требаат да бидат. Со прифаќање на ова пријателство ја воведувате новата личност во својот круг што може да резултира со кражба на налогот или некоја друга измама. Вака измамниците би можеле да ви го инсталираат вирусот Кејген и да ви ја украдат лозинката на другите налози кои ги имате во компјутерот, а може и ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија во неговиот досегашен мандат не бил од скромните, судејки по сумите кои државата ги плаќала за опрема, хартија за принтање, антивирусен софтвер итн..
сите 31 | | | веќе видена

Минатиот четврток во студентскиот дом Гоце Делчев во Скопје за малку била избегната поголема трагедија, откако лифтот кој што служи за пренос на студентите во домот се откачил, и лифтот со студентот заглавен внатре почнал од 8-миот кат да паѓа. За среќа, се заглавил на првите катови на некои ланци, што студентот е спасен во последен миг. Еве што напишаа студенти од СД Гоце Делчев за оваа случка: “Здраво, една информација во врска со студентскиот дом Гоце Делцев: Во четвртокот во Б блок се откачи лифтот и падна од 8 спрат заедно со студент внатре во него. Значи лифтот пага по слободен пат и од 8 спрат до приземје паѓа за неколку секунди, за срека го задржуваат некои ланци и застанува на приземје. Од одразот студентот удира со главата во плафонот на лифтот и поминува со помали повреди. Стресот кој го доживува за време на падот неможе да се опише. Тој човек нема да влезе во лифт додека е жив. Исто така лифтот се наога во истиот блок каде пред 2 години исто така се откачи вториот лифт кој до ден денеска стои на ...
сите 4 | | | веќе видена

Социјалната мрежа Facebook, денеска го прославува 10-от роденден и по тој повод приреди мало изненадување за секој корисник. Имено, од Facebook создадоа персонализирано видео за секој корисник во кој се прикажани фотографии, статуси и настани. Секое видео содржи податоци за тоа кои ваши фотографии и статуси добиле најмногу допаѓања, потоа кога сте станале дел од Facebook, фотографиите што сте ги споделиле, како и настаните. Секако ве интересира како изгледа вашето видео. За да го дознаете тоа, клик тука .
сите 14 | | | веќе видена

Драган Павловиќ- Латас бара милион денари оштета од Саше Политико и од фирмата Популарни Медии која го поседува Мактел, затоа што смета дека му е нарушен угледот на почитуван и реномиран новинар во јавноста. Причината за тужбата е објавувањето на видеото на кое глас на кој се чини дека е Латас зборува со навреди против премиерот Никола Груевски. Саше Политико во својата колумна посветена на Латас, за оваа тужба пишува: “Штотуку ја добив тужбата за клевета од Латас. Од мене бара 1 000 000 денари оштета за наводни клевети и навреди. Тоа во наши пари се 16.260 евра! Ја волку пари нема да заработам во наредните 10 години! Јас нема да се предадам лесно. Ќе ја побарам вашата поддршка драги читатели, а и ќе стојам на плоштад во сред Скопје со моето бебе и сопруга и со кутија ќе просам од сите вас 100 денари, или колку можете да помогнете, толку. И нема да ми биде срам, тоа ќе го правам со крената глава затоа што знам дека да беше ова нормална земја, Латас ќе просеше а јас ќе возев џип и ќе имав стан, а не обратно ...
сите 2 | | | веќе видена

Како и повеќепати досега, Македонската (не)писменост и непознавање на основните поими или историски имиња, го достирнаа врвот во квизот “Среќни Коцки” кој што се емитува на Канал5 Телевизија, заедно со Драган Вучиќ. Еве што точно се случи во квизот, по што Вучиќ за малку ке се задавеше од смеење: Битно едно е точно. Вучиќ успеа да ја “возбуди” гледачката од Струмица до Максимум !
сите 3 | | | веќе видена

Светот е шокиран. Речиси целиот свој недвижен имот, главно куќи и станови, и нешто земја, големиот Нелсон Мандела им ги остава на браќата Павловиќ, односно на новинарот д-р Латас и на неговиот брат бизнисмен. Имотот се проценува на ококу три милиони евра, нешто што Павловиќи го лапаат на неколку општински тендери. Сепак, новопечените наследници велат дека повеќе од парите им значи гестот на неодамна починатиот поранешен јужноафрикански претседател и борец против апартхејтот во оваа земја. Денес кога опозицијата спроведува своевиден апартхејт насочен против нас неколкуте провладините новинари, гестот што го направил Мандела го сфаќаме како поддршка да истраеме во овие тешки времиња и од овие хајки против нас да излеземе посилни, побогати и понафатирани. Опозициските медиуми намерно забораваат да известат и дека освен недвижниот имот што ете ни е доделен мене и на брат ми, Мандела остава и значителна сума од своите заштеди за независната провладина асоцијација на новинари МАН, пари кои ќе ги намениме за ...
| | веќе видена

Со оглас на три страници во индискиот дневен печат, „Сахара Индија Паривар“, групацијата на индискиот бизнисмен Субрата Рој, најавува дека во бизнисот во Македонија во следните пет години ќе инвестира вкупно 2,7 милијарди евра. Како што пренесува „Дневник“, најголемиот дел од парите, односно 1,6 милијарда евра, ќе ги вложи во млечниот бизнис, а останатите во хотелски комплекс. Со огласот „Сахара груп“ всушност бара кандидати за високи позиции во нејзините бизниси во Индија и во странство. Во огласот групацијата најавува дека во текот на 2014 година ќе треба да се пополнат 56.000 работни места во Индија и во неколку странски земји каде што има сопствен бизнис, за што ќе вложи речиси 3,8 милијарди евра. Огласот, според „Хинду“, се однесува на работни места во бизнисот со млеко и со добиток, луксузни недвижности, фабрика за храна, одржување на домаќинството, образование и крстосувања. „Јавната објава на „Сахара груп“ медиумите во Индија ја толкуваат како изненадувачка бидејќи доаѓа во период кога компанијата ...
сите 8 | | | веќе видена

Голем дел од луѓето денеска поседуваат и користат смартфони, но некои од нив прават глупави грешки во користењето. Со оглед на бројот на лични податоци што се чуваат во смартфоните, подобро е да бидете внимателни во користењето и чувањето на телефонот. Еве неколку глупави грешки што ги применуваат корисниците на смартфоните: 1. Смартфонот не е заштитен со лозинка Според некои податоци, дури 62 проценти од корисниците не го заштитуваат својот уред со лозинка, иако на тој начин имаат 33 проценти поголеми шанси да бидат жртви на кражба на идентитет. 2. Автоматско логирање на апликациите за финансии и е-банкарство Голем дел од корисниците не се одлогираат од ваквите апликации, а околу 32 проценти ја имаат активирано опцијата за автоматско логирање. 3. Снимање, чување и праќање разголени фотографии Петтина од тинејџерите што користат смартфони пратиле фотографии на кои се целосно или делумно разголени на некои од своите пријатели, а добар дел од тие фотографии потоа биле препратени на некој друг корисник. 4. ...
сите 4 | | | веќе видена

Типокујна беше првата изложба со која се славеше „бесмртната“ македонска кирилица, вметната во дигитална средина со која владее англискиот јазик. Во соработка со единствениот македонски професионален типограф Ласко Џуровски и Архитектонскиот факултеот, во работилницата учествуваа осумнаесет дизајнери и креативци кои направија 12 нови македонски фонтови. Прекрасните фонтови конечно се достапни за бесплатно симнување од сајтот на Creative Exchange . „Компјутерите не ја убиваат македонската кирилица, тие само придонесуваат таа уште повеќе да се развива, се разбира со помош на сите нас. Кирилицата е бесмртна, секогаш имало и ќе има некој што се грижи за неа, а таа, верувајте ја возвраќа таа љубов“, вели г. Џуровски.
| | веќе видена

Некои луѓе се неодговорни спрема своите автомобили. Прават грешки при одржувањето на автомобилот, кои можат подоцна скапо да ги чинат. Иако тоа можеби го прават ненамерно, на крајот нивниот паричник е оној што го извлекува подебелиот крај. Овие грешки се прилично чести, а онаа парична манифестација на коригирање на истите, најпрво се одразува врз потрошувачката на гориво на вашето возило, а подоцна и врз вкупниот број на километри кои ќе ги поминете со возилото, пред неминовно да ве остави некаде на патот. Одиме со ред. 10. Внимавате само на нивото на маслото во моторот Немојте да не сфатите погрешно, редовната контрола на нивото на моторното масло е прва и основна работа. Но, немојте да си дозволите подигнувањето на “шипката” да биде единствена контрола на течностите во вашиот автомобил. Тој има и други течности – антифриз, глицерин за сопирачките и масло во менувачот. Иако можете од време на време да поминете да не ги проверите/замените, не искушувајте ја вашата среќа повеќе од тоа. 9. Возите со гуми кои ...
| | веќе видена

Советот на Свети Николе донесе одлука на неоженетите мажи над 40 години кои ќе одлучат да стапат во брак да им додели по 30.000 денари. Градоначалникот на Свети Николе, Зоран Тасев вели дека одлуката треба да стапи во сила од 1 февруари. Во селата низ Светиниколско имаме околу 600 ергени, од кои во неколку села има по 15 или 20, вели Тасев. Тој додава дека на овој начин ќе ги мотивираат мажите над 40 години кои се уште немаат склучено брак да си најдат невеста, а се очекува и да се зголеми наталитетот во општината. Тасев се надева дека оваа поддршка од општината ќе ги мотивира неоженетите над 40 години да стапат во брак.
сите 7 | | | веќе видена

Батериите кои што можат да се полнат се атрактивен избор на повеќето луѓе , како во Македонија така и во светот. Предноста на овие батерии се повеќекратни и тоа: можат да се полнат поголем број пати имаат поголем капацитет траат многу подолго во споредба со алкалните батерии На пазарите во нашата земја можеме да најдеме повеќе видови на батерии што можат да се полнат. Некои имаат ознаки Ni-CD некои пак Ni-MH и не ставаат во дилема кои се подобри, односно какви да купиме. Ние подготвивме едно кратко ривју за тоа, од каков материјал се изработени, предности и мани на едните и другите. Епа да започнеме со Ni-CD. Никел – кадмиум (NI-Cd , NiCd, или Ni -Cad ) батериитe постојат повеќе од 100 години. Првите никел-кадмиумски батерии биле измислени во 1089-та година. Овие батерии за краток рок стануваат многу популарни и употребувани, па така примена нашле и кај непрекинатото напојување кај компјутерите. Како и да е никел-кадмиумските батерии имаат и некои недостатоци. Како на пример,споредени со новите типови на ...
| | веќе видена | слични

Големо знаење и вештина се применува при камуфлажа на новите модели пред да излезат на пазарот. Слично како што папараците ги демнеат познатите ѕвезди од шоу бизносот, така и „карпараците“ ги демнеат новите модели на автомобили кои се појавуваат во јавноста, пред да бидат пласирани на пазарот, а конкуренцијата, онлајн автомагазините и печатените списанија од оваа област исплаќаат за вакви материјали енормни суми. За да се заштитат од љубопитните очи на видео уредите кои вредно работат, во сите развојни оделенија на поголемите автомобилски брендови постојат цели тимови на луѓе, кои се бават оваа проблематика. Новиот модел мора целосно или делумно да се камуфлира со различни фолии, дополнителни елементи или намерно да се имитира друг автомобил, па дури тогаш да излезе на улично тестирање.
| | веќе видена | слични

Турскиот портал Askham.com.tr направил листа на најубави жени во Турција, помеѓу кои се најде и актуелната членка на жирито на Х Фактор Адриа Емина Јаховиќ. Освен Емина, на листата на најубави турски актерки кои изминатите години станаа популарни и на нашите простори, се најдоа и Џансу Дере и Нур Фетахоглу . Еве кои убавици се најдоа на оваа листа. Емина Јаховиќ Сандал – Српска пејачка на јавноста во Турција и стана позната кога се омажи за тамошната музичка ѕвезда Мустафа Сандал. Со популарниот пејач Емина има два сина – Јаман и Јавуз. Јаховиќ во Турција снимила неколку песни и на турски јазик, како и неколку реклами. Глумеше и во турската серија „Поле на лалињата“. Моментално е актуелна како член на жирито на музичкото шоу „Х Фактор“ . Ивана Смиљковиќ Серт – Ивана е српско – турска дизајнерка која е родена пред 34 години во Зајечар. Во 1999 година беше прогласена за Мис на Белград, а на времето беше и натпреварувачака за избор на мис на Југославија. Пред 12 години се пресели во Истанбул, каде го ...
| | веќе видена | слични

Посредниците гарантираат дека за провизија од 1000 евра за само една недела можат ги оженат ергените кои со години се мачат да најдат невеста. Невестите од Албанија стануваат се популарни во селата низ нашата земја каде што ергените мака мачеа да ги убедат Македонките да се омажат за нив. Па така, додека Македонките бегаат во градовите за да живеат посовремен живот барајќи прилика да се омажат за некој, бизнисот со албанските невести цвета. Последната новина ни доаѓа од популарната друштвена мрежа Фејсбук, на којашто се отвораат многу профили за брачно посредување. Ако имате озбилни намери да се жените и да стапите во брак, а времето поминува многу бргу, ние гарантираме дека веднаш ќе го решиме проблемот и ќе ви пронајдеме сопруга најкасно во рок од една недела, посредуваме со гаранција 100 отсто успешност, девојките се над 18 години и со целосно одобрување на нивните родители”, стои во описот на еден ваков профил. Заинтересиран ерген, кој контактирал со профил за брачно посредување на Фејсбук, раскажува ...
| | веќе видена | слични

Од вечерва започнува ноќната скијачка сезона на Попова Шапка, информираат ЕЛЕМ ТУРС ДООЕЛ Скопје и ски-центарот “Попова Шапка”. На ски-лифтовите Поток 1 и Поток 2 (или Тетекс), вечерва во 19 часот ќе бидат вклучени светилките и официјално ќе започне ноќното скијање. Вечерва користењето на ски-лифтовите ќе биде бесплатно. Од наредните денови ќе важат вообичаените цени, односно 900 денари за целодневен односно 600 денари за полудневен билет и 400 денари за ноќно скијање.
| | веќе видена | слични

Доколку им веруваме на аналитичарите, Apple ќе промовира 4,8 инчен екран за новиот iPhone 6. Да погледнеме како би изгледало тоа… Двете концепт видеа ни прикажуваат како 4,8 инчниот екран би се вклопил во тенко алуминиумско тело, а посебен фокус е посветен и на новата 8 мегапикселна камера со OIS технологија (Optical Image Stabilization). Дечките кој го имаат постирано видеото тврдат дека куќиштето на iPhone 6 и останатите делови се снимени во фабриката на Apple во Кина. Секако, не можеме да им веруваме потполно, иако сите шпекулации одат во иста насока.
| | веќе видена | слични

next