Mak Portal

Македонија на 23 ти мора да гласа за Кајмакоски за да се оствари предвидувањето заедно со Србија да го избереме Даниел Кајмакоски за првиот македонец победник на ова регионално шоу! Според извори многу блиски до Продукцијата на 23 ти на концертот на кој ќе се избере победникот покрај петте финалисти ќе се вратат и Илма, Алекса, Харис, Фифи и Маринела и 4ЈУ кои рамноправно ќе учествуваат во крајниот избор. Инаку сите 12 финалисти на крајот од шоуто ќе отпејат заедничка песна напишана специјално за нив. Најмногу мака Продукцијата има со Илма која во склад со своите години е плачка и љутка така да не се знае до последен момент дали ќе се појави или не?! Низ медиумите во Србија нашиот Даниел наголемо се промовира како победник се разбира удел во победата има и неговиот ментор стариот лисец Жељко Јоксимовиќ кој во Даниел гледа огромен потенцијал за голема звезда и начин за заработка на сите оние кои ќе соработуваат со него!
сите 26 | | | веќе видена

Добра вест! „Гугл“ штотуку објави дека „Џи-мејл“ ќе биде шифриран. Поточно, секоја електронска порака која ќе ја испратите или примите ќе биде пратена преку шифрирана врска без разлика на уредот или мрежата кои ги користите. Дури и јавниот безжичен интернет нема да претставува проблем. „Џи-мејл“ нудеа ХТТПС-шифрирање уште од почетокот, но тоа е стандардно од 2010 година. Меѓутоа, сега не е само опција, ами ќе се користи за секого, секогаш и секаде. Покрај шифрирањето на електронските пораки помеѓу „Џи-мејл“ и компјутерот, пораките ќе се шифрираат и во процесот на патување помеѓу центрите за податоци на „Гугл“. Дефинитивно, отсега може да се чувствувате побезбедно. Сепак, хакерите сè уште се тука. Шифрирањето може да Ве заштити од одреден вид напади, но тоа не е изговор да престанате да внимавате со користењето на интернетот и, поточно, електронската пошта.
| | веќе видена

Четворица битолчани се тешко повредени откако чекајќи автобус на постојка во Битола во нив директно удрил автомобил. Сообраќајната несреќа која се случи утрово околу 6 часот на автобуската постојка кај Ат пазар кога возач на цитроен движејќи се на десната коловозна лента одненадеж свртел на лево од коловозот и преку тротоарот на хауба собрал четворица лица потоа директно се забил во излогот на една седвичара. Несреќата на својот мобилен ја снимил очевидец вработен во ЈП Комунаец кој во истиот момент ја метел улицата. На снимката се гледа како средовечен маж лежи во локна со крв. Жена е свитка на тротоарот барајќи помош, а еден од настраданите се уште лежи на хаубата од цитроениот. Останатите што чекале автобус панично се обидуваат да им помогнат. „Метев и слушнав кола како вози силно. Директно утри во луѓето кои стоеја на постојката. Беа тројца мажи и една жена“, вели очевидецот Северџан Бајрамов. Од битолската болница потврдија дека тројца од повредните се задржани на лекување само еден е пратен дома. ...
сите 27 | | | веќе видена

Паркот на ветерни електрани „Богданци“ влегува во својата финална фаза од изградбата. На терен веќе се подигнати и целосно комплетирани сите 16 ветерници, а во моментов течат активностите за поврзување на ветерниот парк со електропреносната мрежа на МЕПСО. Поради приклучување на паркот на ветерни електрани Богданци во дистрибутивната мрежа утрово од 5 до 7 часот без електрична енергија беа населените места во општините Гевгелија, Валандово, Дојран и Богданци. Работата е веќе завршена и во четирите општини има нормално снабдување со електрична енергија. Следува период за тестирање на перформансите на комплетната техничка опрема по што капацитетот ќе влезе во редовно производство. Целосно веќе е завршена изведбатата на потребната инфаструктура и придружни објекти за ветропаркот, изградена е патната инфраструктура, приклучени се далеководот, командната зграда и 20/110 киловолтната трафостаница. Останува да се реализира асфалтирањето на пристапниот пат и активностите за хортикултурно уредување на просторот ...
сите 33 | | | веќе видена

Оваа фотографија ни ја испратија студенти од државниот студентски дом „Стив Наумов“ во Скопје, кои тврдат дека е снимена вчера во мензата на студентскиот дом. Проблемите со квалитетот на храната и хигиената во овој дом повеќе години по ред се цел на санитарната инспекција, но по дифолт никогаш ништо не било пронајдено, освен во чинијата на овој студент.
| | веќе видена

Иако сите возачи би требало да знаат да се паркираат паралелно, бидејќи тоа е еден од условите за добивање возачка дозвола, реалноста, а и YouTube ни покажуваат дека тоа не е баш така. Екипата од CNet направи едноставно видео во кое покажува како едноставно да се паркирате паралелно. Од видеото се гледа дека паралелното паркирање не е воопшто тешка работа, само е потребно доволно простор и придржување до некои основни правила. За подобро да го разберете видеото, имајте предвид дека една стапка (foot) е околу 0,3 метри.
сите 4 | | | веќе видена

Колку често консумирате храна која содржи вештачки состојки и адитиви? Ако производи како што се различните видови на салами и други месни обработки често се наоѓаат на вашата трпеза, треба да размислите што внесувате во својот организам. Според она што го пренесува lifehack, обработената храна ве прави подебели, предизвикува болести и практично ви го намалува животниот век. Подолу можете да прочитате зошто треба да намалите со количеството обработена храна што ја консумирате. 70% од калориите доаѓаат од обработена храна Седум од десет работи што една просечна личност ги консумира содржат додатоци. До вакви податоци дошла новинарката Мелани Ворнер која ја издаде книгата Pandora’s Lunchbox: How Processed Food Took Over the American Meal. Секако, овие податоци се однесуваат на САД, но веројатно ни остатокот од развиениот свет не е далеку од овој процент. Создава зависност Има причина поради кои не можете да се заситите од обработената храна. Оваа храна е така направена да ве направи зависни од неа. ...
сите 2 | | | веќе видена

Според пишувањата на euobserver.com повикувајќи се на извештај на служба на американското Министерство за трговија, 8 членки на Европската унија имаат барем по еден пиратски сајт хостиран на нивен јазик. Како што пишува euobserver, Шведска (Baixedetudo.net, ThePiratebay.se) , Полска (DarkWarez.pl ), Велика Британија (Mp3Skull.com, PutLocker.com) , Чешка (RapidShare.com) , Шпанија (Seriesyonkis.com) , Холандија (Uploaded.net) , Франција (Wawa – Mania.ec) и Бугарија (Zamunda.net) се десет од 23-те најпопуларни страницата со пиратска содржина се регистрирани во земји членки на ЕУ . На сите нас најголем впечаток ни остави сајтот бугарскиот торент тракер Zamunda.net, кој како што стои во извештајот сајтот неодамна се разделил на две Zamunda.net и Zamunda.se кои се хостирани во Швајцарија додека оригиналната „Замунда” сега е со име Zelka.org и е хостиран во Холандија . Останатите сајтови од листата се хостирани во земји како Антигва и Барбуда, Канада, Кина, Виетнам. Инаку пред некое време, Zamunda.NET беше ...
| | веќе видена

Донг Нгујен, девелоперот која ја создаде мегапопуларната игра „Flappy Bird“ за медиумите изјавил дека размислува за враќање на играта на App Store поради големиот број на корисници кои бараат истата да се врати назад. Имено, Нгујен заработувал по 55.000 долари дневно со играта но се соочувал со голем притисок, „Nintendo“ подготвувале тужба против него, му биле испраќани заканувачки писма, не можел да јаде и дури размислувал за самоубиство по што одлучил да ја избрише играта. Тој одби голем број на понуди за продажба на играта па не може точно да се каже кои се мотивите за повторно прикачување на Flappy Bird, но многумина претпоставуваат дека главна причина е големата сума на пари кој тој ја заработуваше од самиот старт на оваа заразна игра.
сите 2 | | | веќе видена

Ветеранот во Собранието, пратеникот кој е член на сите парламентарни од осамостојувањето на Република Македонија, му кажува „збогум“ на Законодавниот дом. Во тек се преговори за кроење на парламентарните листи кај опозицијата, а лидерот на НСДП обзнани дека нема да се најде на листите за пратеник. „Мојата приказна со Собранието заврши на 24 декември 2012 година, кога беше погазена демократијата и достоинството на пратениците. Оттогаш не се ни појавувам на седниците“, вели Петковски во изјава за Утрински весник. Петковски беше потпретседател на Македонското собрание во првиот парламентарен состав, пратеник во трите претходни парламентарни состави, а од 6 март 1996 до третите парламентарни избори во 1998 година и претседател на Собранието. На претседателските избори 1999 година беше кандидат за претседател на РМ, предложен од СДСМ. По низата гласања и прегласувања, битката ја загуби од Борис Трајковски. Пред изборите во 2006 ја формираше НСДП, која го направи парламентарното мнозинство со ВМРО-ДПМНЕ. Враќакќи ...
сите 5 | | | веќе видена

Република Македонија конечно доби свој кириличен домен .мкд со која што ке се претставува во меѓународниот интернет простор. Доменот е одобрен по претходна анкета спроведена од Марнет, а после тоа и одобрен од ( ICANN). Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски денеска оцени дека со кириличниот домен ќе се отвори нов простор за промоција на Република Македонија. Ќе се креираат повеќе македонски содржини на кирилично писмо, фактор што го следат многу глобални институции за развој на информатичкото општество.  Ќе може да се регистрираат веб-страници на кирилично писмо. Ќе се регистрираат домени со наши карактеристични букви од нашата азбука како што се: љ, њ, ѓ, ж, џ, ч, ш, како на пример Ченто.мкд, Чаир.мкд, Љубаниште.мкд, Жабени.мкд и други. Со воспоставувањето на националниот кириличен домен во интернет-просторот направивме уште еден чекор во зацврстувањето на нашиот јазик и писмо што претставува само продолжување на големите дела на Македонците низ минатото, рече на ...
сите 27 | | | веќе видена

Добро познатиот исцелител Иван, денеска пред неколку часа на својот Фејсбук профил објави дека тој со своите исцелителски моќи, и со помош на бог успеал да го смени правецот на движењето на метеорот кој што наводно за 2 дена треба да се судри со планетата земја. Еве што точно објави Иван на својот профил: Да се надеваме дека предвидувањата на Иван ке се исполнат, и метеорот сепак ке го промени својот досегашен правец и ке се избегне судирот со планетата земја.
сите 7 | | | веќе видена

Користењето на Скајп од сега ќе можете и директно во интернет пребарувачот благодарение на новиот плуг-ин кој го извади Мајкрософт. Овој плуг-ин е достапен за Гугл Хром, Мозила и Интернет Експлорер 8 и многу едноставносе инсталира. Како би го користеле Скајп на овој начин, потребно е да отидете на сајтот www.outlook.com да направите налог доколку немате до сега направено и да се логирате. Кога ќе го направите тоа одете на иконата за пораки каде се наоѓаат на горниот десен агол и кликните на неа. Ќе ви се отвори ново јазиче. Под Add people to chat кликнете на Skype Contacts. Ќе ви се отвори нов прозор каде ќе ви понуди да инсталирате плугинот. Кликнете на Get Started а потоа I agree – continue. Автоматски ќе се уклучи за симнување на плугинот кој е цели 5.1 мегабајти. Симнете го и инсталирајте го. Кога инсталацијата ќе заврши, ќе ви се понуди опција да изберете дали имате user за Скајп или дали сакате да направите нов, изберете една од тие две опции и можете да почнете со “скајпување”. Еве и видео од овој ...
| | веќе видена

Во наредните неколку недели на сите корисници на социјалната мрежа „Фејсбук“ ќе им биде активиран новиот „Фејсбук“ дизајн. Дизајнот вклучува зголемување на фотографиите, нови икони, помалку содржина од левата страна на екранот, нови фонтови…исто така се укинуваат и ”All Friends”, “Groups” и “Photos”, се зголемува полето за пребарување, а се намалува бројот на прикажани активности. Исто така, на страницата ќе се појавуваат и видео-реклами. Па, наредните недели очекувајте го новиот дизајн на вашиот профил.
сите 8 | | | веќе видена

Од јануари следната година, кога стартува третата и последна фаза од либерализацијата на пазарот на електрична енергија, граѓаните ќе добијат можност повторно да имаат дневна евтина тарифа за струја, пишува весникот „Дневник“. Oд следната година либерализацијата започнува да важи и за граѓаните, кои ќе добијат можност самите да изберат од која фирма ќе се снабдуваат со електрична енергија. Во трка за потрошувачи, фирмите се подготвени да понудат поволни услови, а еден од нив е и враќање на дневната евтина тарифа, вели за весникот Кочо Анѓушев сопственик на „Енерџи деливери солушнс“ (ЕДС), една од фирмите која ќе снабдува на пазарот.
сите 8 | | | веќе видена

Стево Пендаровски и официјално е избран за кандидат на СДСМ за претседател на Република Македонија. Пендаровски доби поддршка од сите 588 присутни делегати на 16. Конгрес што се одржа во Скопје. Доколку ја добие довербата од граѓаните, Пендаровски рече дека ќе биде човек што ќе се грижи и ќе ги почитува интересите на сите граѓани. Тој пред присутните делегати и гости на Конгресот, што се одржа во Скопје под мотото „Македонија заслужува претседтел“, истакна дека како еден од најблиските соработници на поранешните претседатели Борис Трајковски и Бранко Црвенковски е подготвен за одговорноста што ја носи функцијата шеф на државата. „Со Ваша, но и со поддршка на голем број граѓани на Македонија ќе треба најпрво да ја кренеме државата на нозе, а во некои делови да ја градиме и од почеток“, рече Пендаровски. Претставувајќи го сопствениот концепт посочи дека неговата цел е да биде претседател, кој ќе биде чувар на Уставот, заштитник на граѓаните и обединувач на нацијата. „Нема да имам дилеми кога ќе треба да се ...
сите 39 | | | веќе видена

Македонските возачи и воопшто сите учесници во сообраќајот малку се запознаети со одредбите и придобивките што им ги нуди Европскиот извештај што го добиваат при склучувањето на полисата за осигурување на нивните возила во осигурителните компании. Над 55% од случените сообраќајни несреќи се со материјална штета, а последната година е зголемен бројот на несреќите како резултат на рапидно зголемениот број на увезени возила во земјава, изјави на денешната трибина во Прилеп Дејан Цветаноски самостоен инспектор за превенција при сообраќајни работи: - Полициските службеници од терен информираат дека граѓаните малку се запознати со Европскиот извештај. Онаму каде е случена собраќајна несреќа со помала материјална штета возачите се должни веднаш да ги тргнат возилата од коловозот и да почнат со пополнување на Европскиот извештај. Тој не важи во случаи кога е настаната незгода со голема материјална штета, каде има повредени лица, каде едно од возилата не е регистрирано или е со странски регистерски таблички, еден од ...
сите 2 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 84. седница по скратена постапка ги донесе измените и дополнувањата на Законот за постапување со бесправно изградени објекти и измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Образложувајќи го Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, заменик-министерот за транспорт и врски Џелал Бајрами потенцира дека Владата предлага рокот за поднесување геодетски елаборати да се пролонгира наместо јуни 2014 до крајот на 2015 година. Друга значајна измена, подвлече, е што се пролонгира и рокот за граѓаните кои своите тераси ги претвориле во станбени објекти или простории за домување, а немаат поднесено барање за нивно легализирање, тоа да можат да го направат до крајот на 2015 година. Измените се прават имајќи предвид дека добар број граѓани кои имаат поднесено барање за легализирање дивоградби не можеле да поднесат геодетски елаборати согласно Законот до јуни оваа година. Предвидено е до јуни ...
сите 17 | | | веќе видена

Адвокатот Маној Шарма фрли црно мастило во лицето на Субрата Рој кога тој беше донесен пред индискиот Врховен суд, а насобраните луѓа му викале дека е крадец, објави весникот Хиндустан тајмс. Субрата во петокот беше уапсен од тамошната полиција по наредба на индиските истражни власти за измама. Рој изјавил дека ја пропуштил првата расправа во Врховниот суд бидејќи неговата 92-годишна мајка била болна. И додека Субрата мака мачи со индиските судови и граѓани, ние се уште ги чекаме големите инвестиции кои милијардерот ги најави во Македонија. А богами чекаат и премиерот Никола Груевски и министерот за финансии Зоран Ставрески, кои се главни промотори на бизнисменот кој заврши во притвор во Индија.
сите 25 | | | веќе видена

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска ќе биде отворена петтата меѓународна работилница „РобоМак 2014”, на која годинава ќе учествуваат околу 70 домашни и 30-ина странски студенти од повеќе од 20 европски држави. „РобоМак 2014” на учесниците ќе им помогне да ги продлабочат и дооформат знаењата стекнати преку формалното образование. Ќе трае до 9 март, а ден пред затворањето, во Дом на АРМ ќе се одржи финале на кое тимовите-учесници ќе се натпреваруваат со своите креации. Се работи за интернационален настан посветен на развој на програмирањето и роботиката, на кој студентите ќе програмираат во мешани тимови и ќе се обидат да ги искористат постоечките роботи на најефикасен и креативен начин. РобоМак е меѓународен проект кој веќе 5-ти пат успешно се организира во Македонија и привлекува голема заинтересираност кај студентите од техничките науки, соопшти ФЕИТ. „РобоМак 2014″ е организиран од здружен организациски одбор, од студентските организации ЕЕСТЕК ЛК Скопје, ИЕЕЕ ...
сите 10 | | | веќе видена

next