Mak Portal

Министерот Ставрвски ја искористи можноста во линковското поврзување на вестите на Сител во 16:00 часот да му го честита именденот на Валентин Николоски. Еве како сето тоа изгледаше:
сите 2 | | | веќе видена

Stella и нејзините пријатели се всушност „група на храбри личности кои ја делат љубовта кон забавата, авантурата и креативноста“, стои во соопштението за медиумите кое го објави компанијата. Тизерот за новото продолжение во форма на слика, беше објавен неколку часа порано, сè со цел да се привлече поголемо внимание. Финската компанија вели дека новото продолжение ќе се одвива во поинаков свет, кој досега не е виден. Angry Birds Stella претставува игра за инспирација и мотивирање на добрите човечки вредности во комбинација со огромно количество на забава. Во соопштението стои дека новото продолжение ќе може да се игра на поголем број на мобилни уреди, а истото се очекува официјално да биде лансирано оваа есен.
| | веќе видена

Оперативниот систем на „Microsoft“ – „Windows 8“ се продава многу послабо од неговиот претходник „Windows 7“, објави маркетинг директорот на „Microsoft“, Тами Релер. Таа на технолошката конференција во Сиетел соопшти дека „осмицата“ за 15 месеци од своето претставување е продадена во 200 милиони примероци, додека „седмицата“ во првата година беше продадена во 240 милиони примероци, а вкупно во повеќе од 450 милиони. Станува збор за првите објавени бројки за продажбата на „Windows“ во последните шест месеци. Реалативно слабата продажба на „Windows 8“, како и на новата верзија „Windows 8.1“, се објаснува со двегодишниот тренд во падот на продажбата на персонални компјутери, додека во исто време, расте продажбата на паметни телефони и таблети. Аналитичарите предвидуваат дека глобалната продажба на таблети следната година за прв пат ќе ја надмине продажбата на персонални компјутери.
| | веќе видена

Социјалната мрежа Фејсбук воведе нови опции за одредување на родот на корисникот. Освен машки и женски род, корисниците ќе може да одберат и трета опција „кастм“ во рамките на која има околу 50 дополнителни опции. Корисниците може да се дефинираат како трансродови, интерсексуални, родофлуидни и многу други. - Кога ќе дојдете на Фејсбук да се поврзете со луѓе и организации, ние сакаме да се чувствувате добро и да бидете тоа што сте, вистинските вие, се наведува во соопштението на „Фејсбук“. Опцијата моментално е активна во САД, додека корисниците во останатите земји може да ја одберат „custom“ и сами да допишат опција.
сите 2 | | | веќе видена

Rakuten , јапонска компанија која го поседува е-читачот Kobo и Play.com, ја купи популарната апликација за комуникација преку интернет, Viber , за неверојатни 900 милиони долари. Rakuten вели дека тие го купуваат Viber за да станат „број 1 компанија за интернет услуги во светот“, пишува Wall Street Journal . Viber, израелски стартапи со седиште во Кипар, има 300 милиони корисници ширум светот, и иако продолжува да расте благодарение на бесплатните текстуални пораки и гласовни повици, сепак до сега немаше бизнис план со кој ќе ја монетизираат публиката. Јапонците се чини се презадоволни од зделката бидејќи директорот на Rakuten, Хироши Микитани, вели дека никогаш сами не би успеале да развијат ваков сервис. Според него, Viber има „огромен потенцијал како гејминг платформа“ што го наговести планот дека апликацијата наскоро ќе претстави и игри; а има и потенцијал да се искористи апликацијата за комуникација со онлајн продавниците. Со Viber, јапонската компанија ќе добие пристап до стотина милиони кориници кои ...
| | веќе видена

И во недела пензионерите ќе можат бесплатно да ги користат услугите за јавен превоз што ги нуди ЈСП – овој предлог треба да се разгледува на следната седница на Советот на Град Скопје. Доколку одлуката помине, пензионерите ќе можат бесплатно да се возат во автобусите на ЈСП четири дена неделно – вторник, петок, сабота и недела. Поволноста можат да ја користат сите повозрасни лица – жени над 62 години и мажи над 64 години со покажување лична карта на службените лица во автобусот. Промената се очекува да се одрази на буџетот на јавното претпријатие, кое уште еднаш ги крати приливите на средства со тоа што се намалува продажбата на картите за превоз. Одлуката се носи пред избори, но според најавите ќе почне да се применува по завршувањето на изборите за претседател на државата.
сите 4 | | | веќе видена

Сигурни сме дека не постои човек кој ниту еднаш нема слушнато, или пак гледано една емисија од најинтересниот тв-квиз кој моментално се емитува во Македонија – квизот “Среќни коцки“ на Драган Вучиќ. Секојдневно се случуваат секакви гафови, смешни изјави и ситуации кои, покрај награден квиз, на оваа емисија и даваат и забавен карактер. Се доделуваат многу награди (кои често гледачите сами ги одбираат), а целта на секого од пријавените е да го освои патувањето на Закинтос за 10 дена, а на кое се тргнува уште истиот ден од јавувањето. Во една таква прилика, гледачите на квизот решиле да го снимаат јавувањето на една гледачка која упорно тврди дека има 22 години, иако според гласот звучи како да има 62. Во продолжение погледнете ја смешната ситуација:
сите 2 | | | веќе видена

Комбинатот Жито Вардар иако беше со седиште во Велес, имаше фарми и погони ширум целата држава. Компанијата управуваше со фабрика за сточна храна, пекара, мелница, ресторант и пица бар со што сите заедно преставуваше ланец од 24 малопродажни продавници. Исто така поседуваше и транспортен центар со 26 автомобили и сервис за истите. Производствениот асортиман беше составен од различен тип на бели пецива, тестенини и торти. Жито Вардар АД Велес поседуваше седум подружници и тоа: Жито Малес АД Берово, Мак Месо АД Штип, Винеам АД Виница, Црвени Брегови АД Неготино, Живинокомерц АД Штип, Жи-Ва АД Штип и Зрнотрејд ДООЕЛ. Дека проблемите се дојдени до незавидна ситуација се виде пред неколку дена кога ЕВН им ја исклучи струјата во погоните. Тогаш во таа прилика портпаролот Атанас Ковачевски изјави дека ЕВН на неколку пати, поради сложеноста на производството на фирмата, направила договор со раководството на Жито Вардар”, долгот да го плати на неколку рати. Меѓутоа, откако велешката компанија не го испочитувала ...
| | веќе видена

Огромен теренец стар седум години чини колку нов „Голф“, бизнисменски лимузини се достапни за сите. Што се случи? Високите еколошки давачки при регистрирањето во земјите во ЕУ направија колите да се евтини, но поседувањето скапо. Нерегулираните пазари како нашиот плаќаат уште поскапо. Во последните неколку години се случи досега невидена девалвација на користените автомобили на целиот европски пазар. Десет години стари лимузини од престижни марки чинат три до четири илјади евра, големи теренци се нудат најмногу за двојно повеќе. Mercedes ML 270 CDI од 2004 година, со 350.000 километри и комплетна опременост, во двор на германски трговец со користени автомобили е достапен за 5.850 евра, односно 4.900 евра без ДДВ. Нетаксирана лимузина од класата Е со „четири очи“, во моделска изведба E 320 CDI со 197 КС, со прва регистрација во 2004 година и оригинални 200.000 километри, со повраток на „мервертштоер“ чини едвај повеќе од 3.000 евра. Ова мора да е најголемата автомобилска револуција во историјата. Колку повеќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Кривопаланчани се побогати со уште еден грандиозен објект, а тоа е мостот над Куков Дол. После кривата кула во Пиза, ова е најкриво изградениот објект, кој е буквално крив и нефункционален. Во кривопаланечко многу топоними имаат префикс „Крива“, па така ги имаме Криви Камен, Криво Крушче, Крива Река, а од денес го имаме и Криви Мост поставен над Куков Дол. Ова здание ќе стои, ќе служи и ќе сведочи за искривената политика на градоначалникот, за искривените мотиви да се добие евтин политички поен и глас плус на изборите, и ќе служи за се друго, освен за онаа вистинската намена, изјави денеска Мартин Додевски, член на Извршен Одбор на СДСМ. Јавно прашуваме кој ќе ја сноси штетата за срушената и неизградена потпорна стена на две соседни домаќинства? Кој ќе сноси одговорност за потрупаните пристапни скали и гаража на еден објект? Кој ќе ја сноси одговорноста ако утре настане пороен дожд и дел од објектите бидат потопени под вода?Кривопаланчани се согласни во едно – мостот е тотално промашување. Единственото ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако пред некој ден, авторот на мегапопуларната игра Flappy Bird ја отстрани истата со оправдување дека популарноста на играта му пречела во неговиот секојдневен живот, голем дел од андроид корисниците останаа разочарани, бидејки не успеале да ја пробаат играта која што преку ноќ стана најпревземаната игра од Google Play и iStore. Воедно играта му носеше на авторот и огромна заработувачка од рекламите кои што беа интегрирани во самата игра, и сумите често достигнуваа до 50.000 долари на ден. Flappy Bird во најзината последна верзија 1.3 можете да ја превземете од следниов линк . По превземањето, распакувајте ја архивата и копирајте го фајлот на SD картичката во вашиот мобилен телефон. Потоа едноставно инсталирајте, но претходно осигурајте дека “Install from unknown sources” е активно.
сите 8 | | | веќе видена

Новините се воведуваат пред се заради поточно утврдување на знаењеа и вештините на кандидатот за возачка дозвола, односно неговата подготвеност самостојно и безбедно да управува со моторно возило, а согласно практиките во земјите од ЕУ. Со денешното започнување на примената на новиот Правилник за спроведување на возачкиот испит, односно неговиот практичен дел којшто ги опфаќа полагањето на полигонско возење и т.н. градско возење, заедно со измените што веќе се имплементирани во делот на теоретскиот испит всушност ја заокружуваме реформата во сферата на полагањето за возачка дозвола а со едниствена цел да се зголеми знаењето, вештините и безбедноста во управувањето со возилата на кандидатите за добивање возачка дозвола, истакна министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска при посетата на Испитниот центар за полагање на возачки испити во Велес, а токму по повод стартот имплементацијата измените во Правилникот за практично полагање на возачкиот испит коишто од денес стапуваат на сила. На прво место е ...
сите 2 | | | веќе видена

LG Mobile го подготвува својот прв осум-јадрен процесор кој ќе и помогне на компанијата самостојно да одлучува за хардверските компоненти во идните премиум модели. Сега конечно овој осум-јадрен процесор е тестиран на сајтот за перформанси AnTuTu. Во медиумите се споменува името LG Odin за новиот осум-јадрен процесор кој ќе се базира на big.LITTLE архитектура што значи комбинација на перформансите на два пара на четири јадра кои имаат различна примена. Според добиените резултати на непознатиот уред кој бил тестиран на AnTuTu може да се потврди ова тврдење бидејќи тие се многу слични со резултатите на осум-јадрениот Exynos процесор на Samsung. Најверојатно првиот смартфон кој ќе работи на процесорот LG Odin ќе биде LG G3 планиран како новиот премиум модел на LG Mobile.
| | веќе видена

Сега ќе може да ги гледате патарините и граничните премини во живо преку Интернет . Идејата за видео стримовите на новиот сајт на Јавното претпријатие за државни патишта е дека возачите ќе можат да се информираат за тековната густина на сообраќајот, и соодветно да си го испланираат патувањето. Но, овие стримови за жал не работат на мобилните платформи iOS и Android, па тоа што имате преглед од дома додека сте одалечени 30-тина минути или неколку часа од патарините или граничните премини не е баш практично решение. Земајќи во обзир дека на патиштата има и бесплатни Wi-Fi зони и 3G покриеност, можеби е подобро да се направи мобилна апликација. Сепак овие камери се поставени за поголема транспарентнoст во работењето и преглед на состојбата на патиштата, и, како што вели Jавното претпријате за патиша, се дел од модернизирање на наплатните рампи со изолирање на ловековиот фактор. „Очекуваме некаде во април, мај, да имаме склучено договор со компанија која ќе направи целосна модернизација на патарините на ...
сите 3 | | | веќе видена

Жител на Делчево фалсификувал пари и тоа банкноти во евра, па потоа пробал место во Делчево да ги пушти во оптек во менувачница во Кочани… Се работи за 26-годишното момче од Делчево со иницијали Ш.М. кој наводно набавил фалсификувани банкноти од по 100 евра. Банкнотите наводно не ги фалсификувал тој туку ги набавил од засега непознато лице , а потоа 26 годишниот делчевчанец истите ги заменил во една менувачница во Кочани. Како што наведуваат од полициската станица во Кочани против 26 годишното момче од Делчево ќе биде поднесена соодветна кривична пријава за сторено кривично дело “фалсификување пари”.
| | веќе видена

Честопати се случува кога ке одиме да купуваме некој апарат од бела техника, продавачот да ни каже дека апаратот има гаранција од 5 години. ОК сето тоа изгледа одлично за нас, како купувач бидејки ни дава гаранција дека производот доколку откаже во тие 5 години, колку што е гарантниот рок ке ни биде поправен бесплатно од продавачот. На пример Горење на своите производи дава 5 годишна гаранција, и тоа е работата што многу луѓе паѓаат на овој маркетиншки трик. Се разбира дека имате 5 години гаранција, но прашањето е на кои делови, односно на што имате толкава гаранција? Ние пребаравме, и успеавме да најдеме извадок од гаранција во која точно се наведени кои делови припаѓаат на таа 5-годишна гаранција. Еве што се влегува во гаранцијата: металното куќиште барабан црева електронска единица (програматор) А еве што не потпаѓа под гаранција: дефект поради неправилно приклучување на апаратот во струја оштетување на грејач , поради неправилно користење на омекнувачи за водата оштетување поради тресење, или неправилна ...
| | веќе видена

При контрола на СВР Тетово биле казнети возачите на 16 возила кои имале затемнети стакла. Со контролата биле опфатени вкупно 42 возила, од кои 16 имале вградени, неатестирани фолии на стаклата. Покрај ова, во акцијата е утврдено дека 3 лица управувале без возачка дозвола, 2 биле паркирани во зона на крстосница, 1 возило било со истечена регистрација, а 1 возач непочитувал наредба на полициски службеник. На прекршителите им биле изготвени 23 платни налози, додека тројца возачи (без дозволи) биле исклучени од сообраќај. Глобата за паркирање во зона на семафори изнесува 250 евра, а за непочитување наредба 300 евра во денарска противвредност.
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за информатичко општество, Иво Ивановски, изразува чест кон турските продукции, но смета дека доволно било 500 години под турско ропство, време е наместо турските телевизски серии да се стимулираат македонски серии. „Наскоро ќе започнеме со јавна дебата за новиот Закон за медиуми кој предвидува нови регулативи. Со нив на жал на понежниот пол, дел од тие емисии коишто се сега кога да вклучиш канал, било тоа да е Ифет, Езел, Илјада и една ноќ, Величествениот, Кога лисјата паѓаат, Имотот на дамата или ред други ќе бидат намалени. Ќе се бара 30 проценти од емитувањето во клучните часови од 8 наутро до 20 часот навечер да биде македонско производство, 40 проценти во 2014 година, дури 50 проценти во 2015 година. Со тоа ќе се стимулира македонската продукција“- изјавил Ивановски.
сите 4 | | | веќе видена

Како и секој втор понеделник, така и денес Регулаторната Комисија за Енергетика на Македонија ги објави новите цени на горивата. Согласно нивната методологија за пресметка на цените, малопродажните цени се покачуваат во просек за 0.24 проценти. Тоа значи дека цените на горивата остануваат исти – ЕУРОСУПЕР-95 ќе се продава по цена од 78.00 денари за литар, ЕУРОСУПЕР-98 ќе се продава по цена од 79.50 денари за литар, додека цената на ЕУРОДИЗЕЛ ќе биде 69.00 денари за еден литар. Како што напоменавме, цените стапуваат на сила вечерва на полноќ, а ќе важат следните две седмици.
сите 23 | | | веќе видена

next