Mak Portal

Само еден денар за минута ќе чини фиксното „ало“ во меѓуградскиот сообракај изјави директорот на АЕК. Од први март поефтинуваат повиците од фиксен кон мобилен телефон , од 10 на седум денари, соопшти Агенцијата за електронски комуникации (АЕК). Само еден денар за минута ќе чини фиксното „ало“ во меѓуградскиот сообракај. Граѓаните сеуште најмногу поплаки упатуваат за високите сметки од телекомуникациските оператори и нивните наградни игри од кои што во АЕК се пристигнати голем број на поплаки од незадоволните граѓани. Повеќе ќе нема национални и локални повици. Се брише границата меѓу повици во еден град или повици од еден кон друг град, како што беше пракса порано. Сега сите стануваат национални односно локални повици со цена од еден денар. Јавувањето од фиксен телефон на МТ кон мобилен наместо досегашните 9,99 денари од 1 денари ќе изнесува 6,99 денари.“ – вели Владимир Ристевски од АЕК. „Ако не работат според законот, ќе се соочат со високи казни“ предупредува извршниот директор на АЕК, Робер ...
сите 10 | | | веќе видена

Дел запишани во Избирачкиот список треба да се избришат, бидејќи се починати и тоа уште пред неколку години, реагираат граѓани во првите денови откако почна увидот во списокот за претстојните претседателски избори. Луѓето се зачудени како може да се случува нивните родители и роднини да се на списокот и зошто ниту една од државните служби каде што се води оваа евиденција на починати, не ги избришала. Од Државната изборна комисија ги повикуваат семејствата да поднесат претставка до нив и да побараат починатите роднини да се избришат од списокот на гласачи. Избирачкиот список во електронска форма викендов е објавен на интернет-страницата на ДИК и таму со внесување матичен број, на секој треба да му е овозможено да се провери како е евидентиран и каде треба да гласа. „Министерката за внатрешни работи како и другите државни органи кажуваат дека Избирачкиот список е прочистен. Тогаш како на него сѐ уште стои името на мојата мајка, која е почината во 2011 година“, реагира скопјанецот Кирил Ефремов. Од Државната ...
сите 30 | | | веќе видена

Компанијата „Мајкрософт“ објави дека расте популарноста на оперативниот систем „Виндоус 8“ меѓу корисниците. Мајкрософт стигна до бројката од 200 милиони продадени лиценци за Виндоус 8 оперативниот систем. Виндоус 8 до бројката од 200 проадедени лиценци стигна за околу 15 месеци, што е значително послабо во споредба со Виндоус 7, кој во првата година од продажбата стигна до 240 милиони продадени лиценци. Сепак, во овие пресметки Мајкрософт не ги брои Виндоус РТ верзиите.
| | веќе видена

Интернет прелистувачите честопати се мета на хакериски напади бидејќи истите содржат определени багови кои хакерите ги користат да влезат во вашиот компјутер и да направат штета, посебно доколку користите стара верзија пребарувачи. Неодмана од „Microsoft“ признаа дека на Internet Explorer 9 и 10 имаат безбедносни пропусти и дека дел од корисниците на нивниот интернет прелистувач биле цел на хакерски напади преку т.н. “hijack” методот со кој хакерите пристапали преку т.н. безбедносни дупки во прелистувачот. Но од компанијата охрабруваат дека последната верзија е постабилна и дека речиси е невозможно да се најде пропусти во истата. Многумина од вас не користат Internet Explorer, односно си преферирате Mozzila или пак Google Chrome но запоставувајќи го Internet Explorer-от како интегриран прелистувач при што не го апдејтирате редовно станувате лесна мета на хакерските напади баш преку Internet Explorer-от иако не го употребувате.
| | веќе видена

Очигледно некој вработен во ЈП “Македонија Пат” слабо го познава англискиот јазик, бидејки дозволил на табла на излезот од Македонија да пишува “Goodbaye” наместо “Goodbye”. После сликава, сериозно размислуваме дали владината програма “Образованието е сила, образованието е моќ ” има смисла воопшто. !
сите 2 | | | веќе видена

Компанијата која што поставува копчиња за споделување на социјалните мрежи Shareaholic вели дека половина од реферал линковите кои што коирсниците ги споделуваат на социјлната мрежа доаѓаат од мобилни уред. Претходниот месец тие излегоа со изјава дека дури посетите на Фејсбук преку мобилни уреди пораснал за 197%, односно имале околу 200.000 посети. Мобилните уред во овој момент сочинуваат 51% од вкупниот сообраќај до социјалната мрежа, користејќи го Shareaholic виџетот. Како и да е Фејсбук сеуште брои околу 16% од вкупниот трафик што претставува навистина висок процент на реферал линкови кои што водат до Фејсбук.
| | веќе видена

Микрокомпјутерот со големина на кредитна картичка Raspberry Pi, беше еден од најпродаваните компјутери во 2012 година, кога и започнува неговото производство. Првично измислен за образовни намени на студентите на Компјутерски Науки, овој уред беше продаден 2.000.000 пати и набргу стана уред кој што едноставно морате да го имате ако сте tech фанатик. Распакување и првични импресии Raspberry Pi е компјутер со кого досега се имате сретнато некаде. Тој е навистина мал, нема кутија, нема вентилатори, нема хард диск, приклучок за напојување. При купувањето сигурно сте очекувале дека овој уред ке дојде во поголемо пакување, но после земањето во раце се ви станува јасно. Тој е компјутер, кој што соединува матична плоча, процесор , меморија и графичка карта во еден уред. Овој уред е напојуван од нискобуџетен Single Core ARM процесор, оверклокуван на 700 MHZ. Мониторот може да се поврзе преку HDMI портата или преку RCA конекторот, додека глувчето и тастатурата се поврзуваат преку 2-те вградени USB порти. Од ...
| | веќе видена

Гугл и Епл им овозможија на корисниците лоцирање и заклучување на изгубениот паметен телефон, односно бришење на сите податоци од него, но тие опции морате порано да ги активирате на самиот телефон. Голем број на луѓе веќе не можат да си го замислат животот без паметен телефон кој на многумина им е главна алатка за комуникација и прегледување на содржини од интернет. Исто така, на смартфон уредите се наоѓаат и многу непроценливи податоци кои никако не би сакале некој да ги пронајде – од приватни пораки и работни мејлови, па се’ до податоци за банковни апликации и сметки. Поради овие причини губењето на паметен телефон е вистински кошмар за неговите сопственици, но сега постои решение со кое би можел да се реши проблемот и да се пронајде телефонот, односно да се заклучи или да се избрише неговата содржина од далечина. Но, и во случајот на Андроид и на Ајфон, потребно е да се делува превентивно и овие опции да се активираат на самиот телефон, пред да го загубите. Исто така, корисно е да се активира опцијата на ...
| | веќе видена

Nokiа го претстави својот нов смартфон под името Lumia Icon, koj првично ќе биде достапен на пазарот на САД, а до крајот на месецот и во Европа. Lumia Icon доаѓа со екран од пет инчи и full HD резолуција. Работи на процесор Snapdragon 800 со 2,2 гигахерци и два гигабајти работна меморија. Вградената меморија изнесува 32 гигабајти. Камерата на задниот дел има резолуција од 20 мегапиксели, а батеријата капацитет од 2.420 мили Ампер часа.Моделот има четири микрофони, можност за бежично полнење и екран што може да се користи со ракавици.
сите 3 | | | веќе видена

Flappy Bird е игра која што стана хит на iOS и Android и стана уште попозната откако нејзиниот програмер ја повлече од продавниците за апликации објаснувајќи дека вниманието и популарноста што ја има добиено се премногу за него. Не интернет можеа да се најдат информации според кои што вистинската причина за повлекувањето на играта е поради барање од страна на Nintendo поради стилот и графиката на истата кои што потсетуваат на старите познати игри. По повлекувањето на Flappy Bird масовно почнаа да се појавуваат копии од оваа игра од разни програмери. Тие исто така станаа популарни и барани, па сега се дел од најпопуларните игри во Play Store и App Store. Поради бројот на игри со исто или слично име и тематика, Apple и Google почнале да ги одбиваат новите игри кои што го содржат името Flappy во нивното име. Објаснувањето што го даваат е дека играта се обидува да асоцира на друга игра, па со тоа ги прекршува правилата на продавниците за апликации. Се разбира програмерите на одбиените игри не се задоволни, ...
сите 3 | | | веќе видена

На Antuntu интернет сајтот за тестирање на перформансите се појави нов смартфон на HTC кој од првичните резултати ќе припаѓа на ниската класа со што се надеваме и дека ќе биде понуден по многу ниска цена. Се работи за моделот HTC D516W кој ќе има екран со резолуција од 540 x 960 пиксели со големина која се уште не е позната но, се очекува да биде околу 4.5 инчи. Понатаму ќе работи на Qualcomm Snapdragon 200 процесор со брзина од 1.2 GHz, со 768 MB и 2 GB меморија. HTC D516W ќе има главна камера од 5 мегапиксели и ќе работи на оперативниот систем Android 4.3 Jelly Bean. Според овие спецификации може да се заклучи дека HTC D516W е нов смартфон од серијата Desire кој ќе биде најавен на Светскиот мобилен конгрес во Барселона за десетина дена.
сите 4 | | | веќе видена

Во текот на неделава почнува монтирањето на 50 снимачи и 15 камери во автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Целта на набавката и монтажата на системот за видеонадзор и снимање е да се зголеми безбедноста во автобусите. За нивната набавка ЈСП склучи договор со фирмата „Кенткарт“ од Турција вреден околу 45.200 евра. Тие на МВР ќе им бидат од помош во случај ако се повторат инцидентите, односно тепачките меѓу средношколците во возилата.
сите 2 | | | веќе видена

На новите корисници на интернет прелистувачот Firefox можеби наскоро ќе се појават реклами. Тоа ќе бидат спонзорирани содржини, што ќе го пополнат просторот во кој корисникот може ги смести често посетените страници или омилените страници. Во овој момент новите корисници обично може да видат девет празни места, и Mozilla се одлучи да го искористи овој простор за да стават реклами. Како дел од програмата Directory Tiles , Mozilla автоматски ќе ја пополнува содржината на овие девет места, но сеуште не е особено јасно дали со користење на прелистувачот рекламите на корисникот ќе се отстранат целосно или делумно ќе останат интегрирани. Firefox е далеку од најпопуларните интернет пребарувачи во светот, но со сигурност е меѓу популарните. Ако се во потрага за финансиски средства за проектот, Mozilla ќе треба да обиде да го направи тоа на што помалку инвазивен начин.
| | веќе видена

Андроид уредите се се почести во нашето секојдневие, и во голема мера ги заменуваат персоналните компјутери при извршувањето на секојдневните задачи. Еден од поголемите проблеми со кој што се соочуваа корисниците на Андроид уредите, беше пренесувањето на мобилниот интернет на вашиот лаптоп или персонален компјутер, посебно на постарите верзии на Андроид. Еве 4 начини со кои што ке можете да го споделите вашиот мобилен интернет, со вашиот компјутер. Tether за Android Со помош на оваа апликација, ке можете да го споделите вашиот мобилен интернет со вашиот лаптоп или персонален компјутер, на лесен и едноставен начин. Едноставно превземете ја апликацијата од официјалната страна, инсталирајте ја апликацијата, потоа одете во следнава патека: Setting > Applications > Development и означете го USB Debugging како активно. Потоа едноставно сурфајте ! Користејќи USB tethering од вашиот Андроид уред Поврзете го вашиот мобилен телефон со USB кабелот. Од мениот изберете Settings Од новото мени одете на More и ...
сите 3 | | | веќе видена

Несекогаш кога се пренесуваат вестите на нашите портали, во трката кој да зграби поголемо парче од медиумскиот простор, не се внимава што ке се напише. Редакцијата на МакПортал, направи една мини колекција на најголемите “фејл” моменти.
| | веќе видена

Денеска на веб сајтот на ТВ Сител можевме да прочитаме една несекојдневна вест , тоа дека Венецуелскиот опозициски лидер ги повикал граѓаните на Венецуела да излезат на протести. Очигледно некој погрешно разбрал, и незнае дека Венецуела и Венеција се два различни поими.
| | веќе видена

Синоќешното труење на учениците и професорите од гостиварското средно училиште ја вознемири јавноста, а меѓу првите кој пристигна да ги посети беше и премиерот Никола Груевски за да се информира подетално за овој случај. Ама за нечива не(среќа) фотоапаратот на новинската агенција МИА, успеа да долови интересен кадар кај нашиот премиер. Еве за што станува збор: Се разбира ова не му се случува првпат на нашиот премиер, ова досега му се има случено повеќе пати. На средбата со српскиот претседател Борис Тадиќ Во собранието на Р.М
| | веќе видена

Водителот на популарното шоу”Јади Бурек” на социјалната мрежа Фејсбук се исмејува на Пензионерката Паце Милонас од Прилеп која што беше избрана за Мис Пензионерка на Македонија. Еве што напиша Јанко на својот фејсбук профил: Објава by Janko Ilkovski .
| | веќе видена

Лила Филиповска, познатата водителка на квизот “Се или нешто” кој што се емитува на ТВ Сител, излезе со интересен статус на социјалната мрежа Фејсбук. Интересно е што еден досетлив пријател на Лила, се реши да и излезе во пресрет, и да и понуди колбаси за во гравот. Еве како изгледаше тоа:
сите 2 | | | веќе видена

Агенцијата за катастар на недвижности денеска го пушти во употреба новиот ГИС портал, преку кој ќе ги објавува и споделува просторните информации со кои располага. Целта на порталот, според вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешески и директорот на Агенцијата Славче Трпески, е на сите заинтересирани субјекти, пред се на граѓаните на Република Македонија, да им се овозможи лесен пристап и преглед на сите информации со кои расоплага катастарот. - Во овој ГИС систем на едно место се споени сите геопросторни информации од дигиталните катастарски планови, авионски снимки и топографски карти, кои се бесплатно достапни на институциите и граѓаните на Република Македонија. Порталот ќе придонесе за поголема ефикасност на институциите кои ги користат податоците од катастарот, а воедно ќе ја зголеми и транспарентноста на јавните услуги кои Агенцијата ги нуди, рече Пешевски на денешната промоција. Порталот, додаде тој, нуди достапност до геолокациите на сите професионални корисници на Агенцијата, односно ...
| | веќе видена

next