Mak Portal

Пред неколку часа, на социјалната мрежа Фејсбук одредена група насловена како “8-ми Септември” се организираат оваа сабота на 1-ви март да протестираат пред Собрането на Р.М, поради како што велат тие во нивното соопштение сиромаштијата и бедата во која што се наоѓа македонскиот народ. Еве што напишаа тие на Фејсбук: На 01.03.2014, сабота, дојди со нас! Во 5 до 12 се собираме пред Собрание на Република Македонија, па следува: 12.00 – 13.00 МАРШ против сиромаштија од Собрание, преку Влада, до Сквер Јадран 13.00 – 17.00 КОНЦЕРТ за достоинствен живот, на Сквер Јадран Настапуваат: Распеани Скопјани, Соња Исмаил, Бени и Нон Стоп МППС и 8-ми Септември се залагаат за минимален достоинствен приход за секој граѓанин и нов закон за социјална заштита. 5 до 12 … сите ние да направиме нешто за себе 5 до 12 … да кренеме глас против сиромаштијата 5 до 12 … да им помогнеме на идните генерации 5 до 12 … за достоинствен живот Марширај против сиромаштија, биди гласен на концертот за достоинствен живот, повикај ги и твоите ...
сите 4 | | | веќе видена

Експертот за вештачка интелигенција во компанијата „Гугл“, Реј Курцвајл предвидува дека до 2029 година компјутерите ќе бидат попаметни од луѓето. Пртприемачот и футуролог веќе предвиде дека во следните 15 години компјутерите ќе бидат се поинтелигентни и ќе можат да разбираат што зборуваме, да учат од искуствата, да се шегуваат, да раскажуваат приказни, па дури и да флертуваат. Курцвајл (66) се смета за еден од водечките светски експерти за вештачка интелигенција, а меѓу технолозите е популаризирана неговата идеја „сингуларитет“ – момент во иднината кога луѓето и машините ќе бидат една целина. „Гугл“ го вработи Курцвајл во 2012 година со цел да работи на следниот проект на компанијата – пребарувач кој користи вештачка интелигенција и не познава подобро од самите себе. Неговите предвидувања се само дел од претходните најави дека „Гугл“ создава најголема лабораторија на вештачка интелигенција во светот. Компанијата купила неколку компании кои се занимаваат со „подучување“ на машини и производство на роботи, ...
сите 2 | | | веќе видена

„Mozilla“ претстави прототип на смартфон во вредност од 25 долари, кој е наменет за земјите во развој, соопштува „БиБиСи“. Компанијата, која е позната по прелистувачот „Firefox“, развива телефон со кинеската компанија „Spreadtrum“. Иако и да не е со параметри како на скапите телефони, овој паметен телефон ќе може да користи апликации и мобилен интернет. Идните телефони на „Mozilla“, кои претставуваат транзиција помеѓу смартфоните и обичните телефони, имаат голема таргет група. Овој вид телефони е многу популарен во земјите во развој како транзиција помеѓу обичните телефони, со кои може да се прават само повици и да се праќаат пораки, и смартфоните. Евтините паметни телефони најверојатно ќе им се допаднат и на потрошувачите во развиените земји, особено на оние кои ги исплаќаат скапи уреди како мобилните телефони на „Apple“ или „Samsung Galaxy“. Телефонот го има оперативниот систем на „Mozilla“. Освен смартфонот за 25 долари, компанијата ќе претстави и неколку високотехнолошки уреди на марките „Нuawei“ и „ZTE“.
сите 7 | | | веќе видена

Новите модели на Нокиа Nokia X, X+, и XL се првите телефони произведени од страна на финскиот производител Нокиа, кои што ке го дочекаат своето претставување пре широката публика. Новите смартфони кои беа претставени на Mobile World Congress 2014 технички ке работат на оперативниот систем Андроид, но со помош на X платформата на Нокиа , самото “android” искуство ке биде на поразлично ниво од тоа што сме го навикнале досега. Нокиа го креираше својот хибриден систем X кој што всушност е комбинација од повеќе платформи за мобилни телефони. Nokia X го користи Андроид како основен оперативен систем, со цел да можат да се активираат андроид апликации беа никакви проблеми, а воедно ке задржи елементи од нивниот оперативен систем (Nokia Asha), како и елеметни од Windows Phone OS. Истотака интересно за оваа серија на телефони, е тоа што Нокиа нема да го користи маркетот на Google (Google Play), туку веќе си отвори своја продавница за Андроид апликации. Nokia X и X+ се практично идентични , со исклучок на Nokia + ...
сите 6 | | | веќе видена

Вечерва, околу 19.30 часот фрлена била експлозивна направа пред просториите на општинската организација на СДСМ Карпош, на улица Варшавска, соопштија од партијата. Експлозијата се случила додека се одржувал состанок на подмладокот на СДСМ во општина Карпош. Во канцеларијата на СДСМ се наоѓале 30-тина млади, но и дел од највисокото раководство на партијата. Повредени за среќа нема. Од шрапнелите коишто летале на сите страни искршени се стаклата на просторијата. Оштетени се неколку и возила на членови на СДММ, присутни на состанокот. Од МВР неофицијално излегоа со прес за можните мотиви за фрлањето на бомбата пред седуштетето на СДСМ во Карпош. На пресот, портпаролот на МВР излезе со факти дека непосредно пред да биде активирана рачната бомба, лице на возраст од 26 години инспирирано од песната на Едо Мајка – Бомба ја активирало експлозивната направа пред штабот, при што нема повредени, но е причинета значителна материјална штета.
сите 45 | | | веќе видена

WhatsApp неодамна премина во сопственост на Facebook по направената мега зделка вредна 19 милијарди долари но, корисниците не се воодушевени од овој потег и размислуваат да се префрлат на друга апликација која ќе биде побезбедна во страв од следење на комуникацијата. Најголеми проблеми за WhatsApp има во Германија, каде корисниците по веста за купувањето од страна на Facebook масовно се префрлаат на новата апликација Threema која ја гарантира приватноста на испратените пораки бидејќи компанијата нема пристап до нивната содржина која поминува низ нивните сервери.
сите 13 | | | веќе видена

Технички, ова претставува видео трејлер за настанот Unpacked 5 кој ќе се одржи утре на MWC 2014 во Барселона. Сепак, на настанот се очекува да биде промовиран и Galaxy S5, па да погледнеме за што станува збор… Фокусот овде е на забавата во вашиот живот и колку мобилните уреди на Samsung може да ви помогнат во тоа. Самиот податок што бројот 5 е главната тема на настанот и видеото јасно ни укажува дека ова е „тизер“ за Samsung Galaxy S5.
сите 30 | | | веќе видена

Постојат неколку начини за да го појачате квалитетот на сигналот. Еве неколку совети, кои ке ви помогнат најоптимално да ги искористите предностите од вашиот бежичен рутер. Кога станува збор за безжичниот интернет, постојат две важни работи – максималната оддалеченост од рутерот и брзината. Постојат неколку начини за да го појачате квалитетот на сигналот и да го подобрите квалитето на мрежата. Централно место Рутерите кои стигнуваат со потпиашниот договор често се меѓу евтините поради што не треба да го криете туку да му пронајдете централно место. Еден е малку Поставувањето на втор рутер како АП или рипитер е едноставно кај новите модели, додека кај старите е потребна дополнително подесување. Најсигурно е да се користи уред од истата компанија. Променете канал Рутерите најчесто се фабрички подесени на канал шест и доколку во ваша близина има полно мрежи најдобро би било едноставно да го промените каналот и да ја сиклучите можноста од мешање на сигналот. Антени Постојат посебни антени кои можат да се насочат ...
| | веќе видена

Систем што може да „намириса“ лаги на Твитер, Фејсбук и сличните социјални мрежи. За околу година и пол, твитерџиите што лажат во твитовите ќе бидат откривани во јавноста за ширење дезинформации. Европски истражувачи тврдат дека развиваат систем што може да „намириса“ лаги на Твитер, Фејсбук и сличните социјални мрежи. Целта на проектот Pheme е да ги спречи лажните гласини да се прошират, а истражувачите тврдат дека тоа може да се изведе преку анализирање на потеклото на твитовите/постовите, проценка на искреноста и давање на резултатите во истиот миг на останатите корисници. Иницијативата е поддржана од Европската Унија. Идејата се родила по големиот број на лажни информации кои бргу се прошириле низ онлајн сферата за време на немирите во Лондон во 2011-та година. Сепак, истово не важи за фотки направени во Фотошоп, бидејќи сликите нема да се анализираат бидејќи е претешко. Pheme ќе биде подготвен за тестирање за околу година и пол, а први што ќе го пробаат се новинарите. Лажните твитови ќе бидат ...
сите 3 | | | веќе видена

Популарниот руски адитив за негување на моторите со внатрешно согорување, Универзален Модификатор, добива нова подобрена верзија, наречена Плус, која дополнително придонесува за намаленото абење на моторот и негова заштита. Како работи? Универзален Модификатор Плус e уред кој има исклучително висока отпорност на абење, повисока дури и од таа на металните делови од моторот (бензински или дизелски). Бидејќи тој се врзува за металните делови, ги заштитува од абење и со тоа го продолжува нивниот век на траење. Со овој уред, моторите ќе можат да поминат и до два пати повеќе километри! Други придобивки се и намалената потрошувачка од 7 до 9%, изедначувањето на компресијата во сите цилиндари, зголемување на целосната сила на моторот, олеснето и помирно работење на моторот и спречување на сувиот старт. Се ова се придобивки од намаленото абење на контактните метални делови. Универзалниот модификатор Плус работи и на многу високи и на многу ниски температури до -40 Целзиусови степени, заштитувајќи го моторот и во ...
| | веќе видена

Познатата новинарка, авторката на гледаната емисија КОД Снежана Лупевска вечерва прави свадба. Избраник на нејзиното срце е бизнисмен од Турција, Созен Ерџан. Двојката се запознала пред извесно време на семинар во Белград, каде Лупевска присуствувала како новинар – истражувач, а тој како член на Турската стопанска комора. Љубовта растела од ден на ден и парот одлучи да стапи во брак. Ерџан ке се пресели во Македонија и двојката ке живее во Скопје.
сите 23 | | | веќе видена

До сега, слични концепти на пневматици можевме да видиме само во филмовите на Џемс Бонд: Првата зимска гума на светот е направена во далечната 1934 година, за да се совлада лутата нордиска зима. Како што е познато зимските пневматици, во услови на снег и ниски температури овозможуваат посигурно управување со возилото, но и тие не се семоќни кога на коловозот има мраз или поледица. Заради ова, во скандинавските земји се користат гуми со клинци, кои се пак, во повеќето други земји забранети, бидејќи го оштетуваат коловозот. Финската компанија Nokian го пронајде решението за овој проблем и претстави пневматик, кој ја комбинира класичната зимска гума, со гума со шилци. Кога се нормални условите на патот, новата револуционерна гума се однесува како и секој друг стандарден зимски пневматик. При појава на мраз на коловозот, доволно е да се притисне копче на инструмент таблата во возилото и гумата ќе се „наоружа“ со клинци. Телото на клинецот е неподвижно, се придвижува само тврдата метална чивија во средината. Овој ...
| | веќе видена

Пред неколку дена, на македонскиот веб простор беше лансирана нова веб апликација - Termin.mk . Termin.mk е иновативна интернет алатка за брза и ефикасна проверка и резервација на слободни термини во спортско-рекреативните центри, игротека или пак ресторанот во кој сакате да ја закажете вашата свадбена веселба. Целта на оваа веб апликација е на корисниците да им заштеди време и со неколку кликнувања да им овозможи да дојдат до информацијата за слободни термини, а истовремено и да направат резервација или барање. Фактот што доаѓањето до посакуваниот термин за свадба, спорт и рекреација, или пак термин за прослава во посакуваната игротека е реален проблем во Македонија, беше предизвик за тимот на Termin.mk да овозможи нешто ново на пазарот, што низ квалитетна, сигурна и брза услуга ќе ги задоволи апетитите и на најпрефинетите. Наместо досегашниот начин кој бараше многу време, бесконечни јавувања или пак уште потешкиот, одење од едно до друго место, сега со едноставни неколку кликнувања на корисниците ќе им ...
сите 2 | | | веќе видена

Стив Форбс, сопственикот и издавач на американското најпознато списание за економија „Форбс“, оценува дека Македонија е 6-та држава по монетарна слобода, на 16-то по заштитата на инвестициите и 46-та по трговската слобода, јавува дописникот на МРТ од Вашингтон. Македонија е рангирана на 36-то место од 100 најдобри земји во светот за бизнис. Стив Форбс, сопственикот и издавач на американското најпознато списание за економија „Форбс“, оценува дека Македонија е 6-та држава по монетарна слобода, на 16-то по заштитата на инвестициите и 46-та по трговската слобода. Форбс забележува и зголемување на иновациите во Македонија, што е добар сигнал дека државата економски се развива. Сепак според влијателниот Стив Форбс, светот и во 2014-та не е целосно излезен од економската криза предизвикана од нестабилните валути. Според Форбс, време е светот да се врати на стариот капиталистички концепт за гаранција на валутите со злато. „Можете да имате монети ако сакате, но со стандардот со злато значи дека имате мерка за ...
| | веќе видена

Кривична пријава си заработи 28 годишнатта скопјанка Е.Е. која фалсификувала документи за да може да си земе број од Т-Мобиле. Скопјанката била невработена, но бидејќи знаела дека за да склучи претплатнички договор со Т-Мобиле и е потребна ’Потврда за работен однос“, решила дда поднесе лажна потврда дека работи во „Мини Ефтинија“, заверена со штембил од наведеното претпријатие на 04.01. 2013 година. Од страна на Т-Мобиле Македонија АД Скопје до СВР-Скопје – ЕЕКК доставена е кривична пријава со прилог документација со која се потврдува дека Е.Е. на 05.01. 2013 година во продажен салон на Т-Мобиле поднела две Барања за склучување на договор за засновање на претплатнички однос за пристап и користење на јавните комуникациски услуги. Истиот ден, барањата и биле одобрени, склучени и тоа два стандардни претплатнички договори и два анекси кон истите за користење на поволности од понуда 24 со кои и било овозможено непречено користење на услугите на мобилната телефонија преку мобилната телефонија на два телефонски ...
сите 6 | | | веќе видена

Facebook потроши неверојатни 19 милијарди долари за купување на WhatsApp најпопуларната апликација за допишување и финансиските експерти од Wall Street сметаат дека сумата е превисока бидејќи ваква вредност на поединечен производ имаат само компаниите кои се занимаваат со откривање на лекови за ракот. Во нивната анализа стои дека инвестицијата од 19 милијарди долари е поголемо вложување во базата на корисници на WhatsApp отколку во сопствената база на Facebook па за да се добие поврат на средствата може да се очекува поскапување на услугите кои сега чинаат 99 центи годишно за користење на бесплатните пораки. WhatsApp има потенцијал да достигне 1 милијарда корисници и Facebook се надева дека на овој начин ќе обезбеди големо влијание во мобилната сфера, откако се бележи голем тренд на заминување на младите корисници од социјалната мрежа. Дека потрошените пари се вистинско лудило експертите посочуваат дека со таа сума Facebook можел да купи десетина компании, како што неодамна Viber беше продаден на јапонскиот ...
сите 6 | | | веќе видена

Откако сите медиуми го свртеа вниманието кон Иван Исцелител, и тој по цели денови имаше интервјуа за наши, но и за светски познати медиуми, тој најде време за да даде поддршка за српскиот рок пејач Иван Босиљич, кој што на 8-ми Март, по повод денот на жената, ке има свој концерт насловен како “Љубовта е само збор”. Бидејки нашиот Иван е познат до добрите и пред се хумани дела, тој прифати заедно со Влатко Плевнеш, посилната половина од “Силви Бенд” да му дадат поддршка на Босиљич за неговиот настап. Иван се обрати и на социјалната мрежа Фејсбук, при што побара од сите заинтересирани кои што сакаат да присуствуваат на концертот на Босиљич да побрзаат и да си купат карти.
| | веќе видена

Група британски научници создадоа компјутерска програма којашто помага да се подобри видот за 30 отсто, пишува BBC. Лицата коишто учествувале во истражувањето можеле значително да ја подобрат острината на својот вид и да го читаат текстот на растојание коешто порано било преголемо за нив. Програмата трае два месеца, период во кој пациентот четири дена во седмицата минува по 25 минути на екранот од компјутерот. Покомплексните задачи со текот на времето се состојат во тоа да се погледната во примероци и цртежи кои се појавуваат во фигури или предмети коишто се повторуваат. „Како резултат на тоа, мозокот почнува да работи поактивно, обезбедувајќи зголемено оптоварување врз мускулите на очното јаболко. Ние всушност го тренираме мозокот, што предизвикува зголемување на физичката форма на окото, вели еден од креаторите на новата технологија, Аарон Зејц.
сите 3 | | | веќе видена

Мегапопуларниот Иван Исцелител, познат по своите надри лекарски способности, уште еднаш докажа дека поседува надбожји квалитети, така што гласот за неговите чудотворни способности стигна и до увото на Холивуд. Пред некој ден, Иван на својот фејсбук профил се пофали дека кога бил мал, во Холивуд се снимале филмови за него, и неговите надри способности. Еве што напиша Иван : Иван Исцелител ни изјави дека неверојатна била големата заинтересирано од режисерите од Холивуд за снимање на нов филм со Иван, при што напомена дека и Sony наводно бил заинтересиран да инвестира во филмот со Иван Исцелител.
сите 3 | | | веќе видена

Најдобра понуда, сигурно снабдување, прецизно планирање, поддршка и партнерство се главните адути на новата компанија „ЕВН Снабдување“. Во своето портфолио на услуги, освен експертиза ќе понуди и услуги кои на компаниите ќе им обезбедат најдобри решенија според нивните потреби и специфики. Компанијата располага и со стручен тим, менаџери за клучни корисници, кои преку директен контакт со компаниите овозможуваат навремена и стручна услуга, што на компаниите ќе им овозможи стабилен развој на нивните бизниси. „За промените на пазарот се подготвувавме подолг период и веќе добро ги познаваме компаниите и нивните потреби. Ќе понудиме беспрекорна поддршка и сервис. Нашата понуда е и ќе остане транспарентна, бидејќи тоа е еден од клучните фактори за успех на слободниот пазар. Имаме знаење и ресурси и нудиме фер цена за енергијата, а дополнителните надоместоци за користење на дистрибутивната и преносната мрежа остануваат и натаму регулирани и нив ќе ги одредува Регулаторната комисија за енергетика.“ изјави Нико ...
сите 9 | | | веќе видена

next