Mak Portal

Извадоци од книгата „Јосип Броз-Тито и распадот на Југославија“ на Стојан Андов (1) Деновиве излезе од печат новата книга од македонскиот политичар, писател и публицист Стојан Андов, насловена „Јосип Броз-Тито и распадот на Југославија“. На над четиристотини страници, авторот разгледува и разјаснува многубројни политички прашања и судбински настани врзани со подемот и падот на поранешната југословенска федерација, на кои и самиот е непосреден сведок. Со согласност на авторот, „Утрински весник“ во неколку продолженија ќе објави делови од книгата која е сведоштво за политичките збиднувања во југословенската федерација Последен пат бев во близина на Тито во пролетта 1978 година. Тој тогаш имаше 86 години, страдаше од дијабетес, а и покрај забраната од лекарите редовно пиеше виски од марката „чивас“, разреден со сок од лимон Последен пат бев во близина на Тито во пролетта 1978 година. Тоа беше возвратна посета на лидерот на Либија, Моамер Гадафи на Југославија. Овој пат разговорите се одржаа на Бриони. Еден ден ...
сите 3 | | | веќе видена

Користењето на интернет преку мобилни телефони и таблети се почесто го заменуваат нашиот статичен компјутер или лаптоп. Новите истражувања во САД покажуваат дека користењето на интернет преку смарт уредите го надминало користењето на интернет преку компјутери па така мобилните во јануари годинава имале 55% удел од вкупната интернет потрошувачка во Америка – шишува Дејли Маил. Имено, според статистиките, 48% од вкупниот сообраќај на интернет е користен преку мобилен телефон додека на компјутерите им припаѓаат 45%.
сите 2 | | | веќе видена

Компанијата „OnePlus“ уште минатата година вети дека ќе произведе „совршен паметен телефон“ по неверојатно ниска цена. Директорот на компанијата Пит Лау на мрежата Гугл + потврди дека новиот апарат ќе чини помалку од 500 долари и не станува збор за цена од „499 долари“. Ветувањето е фантастично, ако се земе предвид дека компанијата најави користење на најдобрите компоненти и технички карактеристики познати од „палетата“ за 2014 година, во секој сегмент. Тоа значи дека треба да се очекуваат врвни перформанси, но и соодветно квалитетен екран и камери на апаратот. За софтверот би требало да се погрижи Андроид во CyanogenMod издание, што не претставува лош почеток на приказната. Засега е познато само дека се достигнати конечните технички карактеристики, а прототипот се наоѓа во фаза на тестирање.
сите 2 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Д.С.(22) од село Старо Нагоричане кумановско, за сторено кривично дело „фалсификување пари“. Имено, пријавениот пуштил три фалсификувани банкноти од по 100 денари во продавницата за бели пецива во Куманово.
| | веќе видена

Слаб земјотрес со интензитет од 3,6 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван синоќа во Македонија. Епицентарот на земјотресот бил на околу 60 километри североисточно од Скопје, на територијата на соседна Србија, но го регистрирала и Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Според досегашните макросеизмички податоци, потресот во 20 часот и 17 минути бил почувствуван во североисточниот дел од територијата на Република Македонија и тоа во Куманово и Скопје со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, соопштија од Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.
| | веќе видена

Американскиот гигант Гугл подготвува телефон што корисниците ќе можат сами да го состават по сопствен избори и ќе чини само 50 долари. Телефонот е дел од проектот Ара и вклучува модуларен телефон, односно можност корисниците сами да го составуваат како лего коцки. Бидејќи се уште станува збор за прототип, телефонот засега ќе има поддршка за ви-фи мрежа, но не и за мобилен интернет. Кога ќе се појави телефонот на пазарот, корисниците ќе можат да бираат компоненти што им одговараат и така „сами“ да си конфигуриаат телефон. Телфонот се очекува да се најде во продажба следната година со почетна цена од 50 долари.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски за в среда ја закажа 87-та седница со единствена точка на дневниот ред, предлог-одлуката за распуштање на Собранието. Иницијативата за распуштање во саботата ја поднесе Демократската унија за интеграција (ДУИ) откако не беше исполнето нивното барање за консензуален кандидат за претседател на Република Македонија. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ја прифати фрлената ракавица од колаицискиот партнер за одржување предвремени парламентарни избори на 27 април, односно на вториот круг од претседателските избори. Лидерот на партијата и премиер Никола Груевски, ставот на ВМРО-ДПМНЕ, го соопшти на Конвенцијата за избор на кандидат за претседател. Опозициските СДСМ и НСДП исто така ја прифатија иницијативата на ДУИ. Според Уставот, Собранието се распушта ако за тоа се изјаснат мнозинството од вкупниот број пратеници. Од СДСМ, пак, вчера побараа Владата веднаш да предложи измени на Изборниот законик кој не предвидува решенија за совпаѓање на парламентарните со вториот круг ...
сите 39 | | | веќе видена

На Play маркетот на Google можете да најдете стотици игри како замена за Flappy Bird, но навистина ретко која од нив е игрива и интересна колку вистинската… Денеска на Play Store можеме да ја симнеме Dummy Bird, една од најдобрите замени за Flappy Bird. Играта е испрограмирана од Македонецот Христијан Илиески. Игривоста е на високо ниво, интересна е и заразна колку и оргиналната. Истата можете да ја превземете од линкот и е бесплатна. Речиси сите други замени за Flappy Bird имаат лоша и неоптимизирана графика, лоша физика, што не е случај и со Dummy Bird. Физиката е верна на оргиналот, а во графиката има некои минимални измени.
| | веќе видена

Пред промоцијата на Samsung Galaxy S5 кружеа повеќе шпекулации дека смартфонот ќе се продава по нешто пониска цена од вообичаеното и дека ќе биде поставена на околу 400 до 500 долари без склучен договор, но најновите информации од продавачите во Европа целосно ги демантираат овие тврдења. Samsung Galaxy S5 е веќе достапен за првите купувачи во неколку европски земји како Шпанија, Германија, Италија и Велика Британија каде просечната цена се движи околу 650 долари со можност за нарачка и резервација преку интернет. Смартфонот официјално влегува во продажба на 11 април. Највисоката цена на Samsung Galaxy S5 во овој момент изнесува 729 евра на шпанската верзија на онлајн продавницата на Amazon, што значи дека надежите за евтин премиум смартфон од Samsung паднаа во вода. Купувачите во Македонија ќе можат да го купат Samsung Galaxy S5 во речиси истиот период од мобилните оператори.
сите 13 | | | веќе видена

Судот му одреди казна од 500 илјади денари или половина од сумата што ги бараше Јанкуловска за нанесена штета на угледот и душевна болка по неколкуте прес-конференции во кои Шилегов неосновано наведуваше дека таа располагала со станови што не се соодветно пријавени во анкетниот лист. Јанкуловска не се појави во судницата, а по изрекувањето на пресудата Шилегов изјави дека пресудата е очекувана бидејќи владејачката партија не дозволувала да се објавуваат вистинити информации за нив. Адвокатот на Јанкуловска, Димитар Дангов, и покрај двојно пониската сума во пресудата, е задоволен од неа и смета дека судот правилно утврдил одговорност кај Шилегов.
сите 20 | | | веќе видена

Македонската академска истражувачка мрежа МАРНЕТ пред неколку дена објави дека конечно почнува дологонајавуваната либерализација на .мк доменот со што во голема мера се олеснува регистрирањето на .мк домен. Либерализацијата не .мк домените ке биде спроведено преку 8-те овластени регистрари на домените, и тоа: Ултра Нет, Тим Корпорејшн, Виртувио, МК Хост, Некст – М, Марцом Регистри, Веј Глобал ИТЦ и Процес Ин . За почетокот сите 30.000 регистрирани домени ке бидат пренесени кај регистраторите, но всушност регистрирањето на новите .мк домени ке започне на 3-ти март. Ова значи дека наместо во Марнет, корисниците и хостинг компаниите продолжувањето на регистрациите ке треба да го вршат кај регистрантот од кој што е закупен и регистриран доменот. Секој сопственик на домен закупен преку регистрантите ке биде достапен јавно на веб страната на Марнет, како и досега. Иако Марнет најави дека нема да ги менува цените за закуп на домен од 610 денари, сепак хостинг компаниите ке можат на своја рака да си ги менуваат ...
| | веќе видена

Пред очите на вработените во ЗОО се одвивало страшна бруталност на една женка мајмун, која го убивала своето новороденче, а вработените си кажувале еротски вицеви. Ова е скандалозно и зборува дека смртните случаи во Зоолошката градина не се само резултат на природни причини, туку и негрижата на вработените очегледно има свој удел. Интегрално ви го пренеусваме писмото и фотографиите: Дека смртта на жирафата не беше случајност туку едноставно судбина која ги чека повеќето жители на Скопје ЗОО докажува денешната случка на која бев очевидец јас личо, и за среќа пошто е работен ден само уште 30 тина родители со своите дечиња. Се беше добро и нашата обиколка на зоолошката градина беше сосема во рамките на очекуваното, дури 10 тината вработени кои собрани кај кафезот на лемурите гласно се расфрлаа со еротски досетки не успеава да ми гоо намалат расположението, се до моментот кога дојдовме до кафезот кај мајмуните. Тука можевме да бидеме сведоци како една женка, иако тазе породена мајка, поради тоа што го изгубила ...
сите 5 | | | веќе видена

Еве каде се наоѓа бубрегот во учебник за шесто одделение по Природни Науки. После ова, и нема потреба да ни биде чудно зошто нашите деца се толку “писмени”. Превземено од off.net.mk
сите 2 | | | веќе видена

Првиот Mustang GT 2015 е продаден за рекордни 300.000 долари. Иако официјалното претставување пред широката народна маса за овој “мускулест” ѕвер на четири тркала е закажан за 17-ти април годинава, нетрпеливите купувачи, сепак сакаа да го имаат овој ѕвер порано од другите. Цената во претпродажба е доста повисока па затоа првиот Mustang GT 2015 беше платен 300.000 долари.
| | веќе видена

Преку официјални фотографии, на само неколку дена пред официјалното претставување на автомобилскиот саем во Женева, Opel покажа како ќе изгледа Astra OPC Extreme. Најмоќната Astra до сега ќе има дволитарски турбо мотор со четири цилиндри кој преку шестостепениот рачен менувач ќе испорачува преку 300 КС. Astra OPC Extreme ќе има 19-инчни ултралесни фелни, Brembo кочници со 370-милиметарски предни дискови. Внатрешноста е надополнета со сигурносен кафез, а за сметка на ова задната клупа ја нема. На возачот и совозачот на располагање им се спортските Recaro седишта и Schroth сигурносните појаси со шест точки на врзување. Перформансите уште не се објавени, но нема сомнеж дека Astra OPC Extreme ќе биде значително побрза и постартна од стандардната OPC варијанта која забрзува од 0 до 100 км/ч за 5,9 секунди и развива 250 км/ч.
| | веќе видена

Иако до истекот на рокот за собирање на потребните 10.000 потписи има уште 3 дена, денеска Генерал Стојанче Ангелов преку социјалната мрежа Фејсбук, апелираше до своите поддржувачи, активисти, но и сите заинтересирани граѓани што сакаат да го дадат својот потпис за кандидатурата на Ангелов да побрзаат и да го дадат својот потпис на утврдените места. Објава by Стојанче Ангелов .
сите 3 | | | веќе видена

Откако пред неколку месеци уредникот и водител на Дневникот на ТВ Сител, Драган Павловиќ – Латас изненади со “колоритна” кравата која што набргу стана хит на социјалните мрежи, денеска повторно го повтори тогашното сценарио, и “заблеска” со новата кравата со дизајн од срциња и уште неколку симболи. Иако, пре неколку месеци, Латас сепак објасни од каде му е краватата, сепак за денешната кравата сеуште немаме сознанија од кај ја набавил. Секако ова не е првпат уредникот на Сител да има вакви испади со кравати, кои што привекоа огромно внимание во јавноста. Еве еден дел од неговите изданија:
| | веќе видена

Професорката Ванковска излезе максимално несериозна политичарка. Откако вчеја ја збуни цела јавност со јавната искажана спремност да се откаже од трката за претседател: Таа денеска дамантираше дека се повелкува од трката за претседател, и воедно ги нападна опозициските портали, кои што ја пренесоа веста за наводното нејзино повлекување од кандидатурата за претседател. Еве што напиша таа на социјалната мрежа Фејсбук: Објава by Biljana Vankovska . Таа потоа го избриша статусот на фб кој го пренесоа неколку портали и почна да ги навредува порталите и новинарите затоа што не и се јавиле за потврда на информацијата?! Како и да е , собирањето на потписите за професорката Ванковска сеуште се во тек, нешто што и самата таа го напиша на Фејсбук Објава by Biljana Vankovska .
сите 6 | | | веќе видена

Фејсбук конечно одлучи да го згасне својот меил, кој иако е промовиран пред три години, никогаш не заживеа. Корисниците веќе добиваат известување дека меиловите ќе им ги прати на нивната @facebook.com адреса наскоро ќе бидат проследени на нивната примарна адреса, која ја оставиле на својот профил. Фејсбук признава дека од услугата се откажува затоа што повеќето не го користеле, а се чини и дека преземањето на WhatsApp позитивно влијаеше на оваа одлука. Услугата на фејсбук меил е претставена во октомври 2010 година, со цел на едно место да се интегрираат меиловите и пораките на Фејсбук. Две години подоцна Фејсбук сите меилови на корисниците ги замени со @facebook.com адреса, освен ако корисниците не го одбраа спротивното.
сите 8 | | | веќе видена

next