Mak Portal

Во Македонија во утринските часови ќе има појава на слаба магла, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност и ветровито. Ќе дува засилен јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува засилен југозападен ветер. Ветерот ќе достигне брзина и до 30км/ч. Утринските температури ќе се движат од -2°C до 5°C, а дневните температури ќе се движат од 9°C до 16°C. Во Скопје во утринските часови ќе има појава на слава магла, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со локална облачност и ветровито. Утринската температура од 2°C, а дневната температура ќе достигне до 13°C. Во вторник во утринските часови ќе има појава на слаба магла, а во текот на денот ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди. Ќе дува засилен јужен и југоисточен ветер со брзина до 30км/ч, а во западните предели ќе дува засилен југозападен ветер со брзина и до 35км/ч. Утринските температури од 0°C до 6°C, а дневните температури ќе се движат од 10°C до 17°C.
сите 73 | | | веќе видена

Малверзациите со старите струјомери се детска игра за оние што малку повеќе се разбираат од електрика. Премостувајќи ги фазите упатените во бизнисот крадат струја. Шпоретите, ладилниците, бојлерите и клима-уредите работат, а броилото или не мери потрошена електрична енергија или тоа го прави со намален интензитет. Со новите софистицирани, дигитални броила, феноменот на кражба на струја се очекуваше да биде минато. Но состојбите на теренот и неколкуте случаи регистрирани неодамна покажуваат дека сé уште се живи манипулаторите, кои на секој начин се обидуваат да им најдат мерка и да ги пробијат и новите саати. Од ЕВН потврдуваат дека се регистрирани случаи на манипулација со новите броила и апелираат до граѓаните да не наседнуваат на трикови, бидејќи станувало збор за измама што ја сервираат поединци или групи што за одредена сума пари се нудат да ги „дотераат“ броилата за да регистрираат помала потрошувачка на електрична енергија. Манипулациите порано или подоцна се откриваат, а казните се високи. Апелираме ...
сите 27 | | | веќе видена

Кога на почетокот на 2013 се појави Vine им овозможи на корисниците на паметни телефони да ја покажат својата креативност во видеата долги шест секунди и со тоа ја стартуваа ерата на кратките смартфон видеа. Шест месеци подоцна во играта се вклучи и популарниот сервис за објавување фотографии, Instagram кој им овозможи снимање видеа да корисниците. Но, дилемата е кој сервис е подобар за користење. About.com направи споредба на двата сервиси во кој ги анализира нивните предности, мани и клучни разлики. Должина и изглед на видеото Vine освои многу корисници со времетраењето на видеата од дури шест секунди. Едноставно ја вклучувате апликацијата, снимате и со некој интересен коментар го шернувате видеото. Од друга страна, Instagram прво беше сервис за објавување фотографии, но сега на него може да се објавуваат видеа до 15 секунди. Должината е доволна и за професионалците, бидејќи неодамна на Instagram беше објавен и трејлерот за претстојниот филм за Стив Џобс. Но, која е клучната разлика покрај должината на ...
| | веќе видена

Истражувачите од Универзитетот во Масачусетс лансираа базна, торент, интернет страница, која овозможува споделување на документи и бази на податоци. AcademicTorrents ги обезбедува истражувачите со сигурни и децентрализирани платформи, за споделување на својата работа со светот. Во моментов, интернет страницата индексира повеќе од 1,5 петабајти на податоци. Еден од клучните столбови на академското истражување е споделувањето. Допуштајќи другите истражувачи да знаат што работите, идеите се критикуваат, подобруваат и прошируваат. Но, академците не секогаш се расположени за споделување на својата работа. AcademicTorrents е нова, торент-интернет база, за и од академци кои се надеваат дека ќе го променот тој статус. Интернет базата беше лансирана од Јосиф Коен и Хенри Ло – докторанти кои работат на Универзитетот во Масачусетс, Бостон. „Споделувањето на податоци е тешко. Електронската пошта има ограничувања со големината, а поставувањето на сервери бара премногу работа. Дизајниравме дистрибутивен систем за ...
| | веќе видена

Откако пропаднаа последните обиди да се врати профитабилноста, Sony најавија продажба на бизнисот со компјутери (познат под брендот VAIO) и преминување на бизнис со телевизори. Ова ќе резултира со укинување на околу 5.000 работни места до крајот на годината. Новиот сопственик на бизнисот со компјутери ќе биде JIP (Japan Industrial Partners) групацијата. Продажбата се очекува да биде завршена до крајот на март, веднаш по претставувањето на последната VAIO серија од страна на Sony. Japan Industrial Partners најави дека ќе продолжат да го користат VAIO брендот, но преку своја новоформирана компанија. Сепак продажбите ќе бидат ограничени само на домашниот пазар. Финансиските детали околу тоа колку чинела продажбата не се познати.
сите 5 | | | веќе видена

Креаторот на играта која за кратко време направи бум во игрите за паметни телефони Dong Nguyen , преку твит на социјалната мрежа Твитер дека за 22 часа ке ја повлече својата игра од Андроид маркетот и од iOS продавницата. Тој во својот твит нагласува дека ја повелкува играта поради огоромната слава која што ја стекнал со оваа игра за многу кратко време, сепак е премногу за него. Тој во своите твитови на социјалната мрежа истотака истакнува дека не ја продава играта, и правото за повлекување си го задржува за себеси. Играта постои од 2013-та година, но станува многу популарна по објавувањето рецензија на популарниот сајт BuzzFeed со што и почнува славата на самата игра. Сепак останува нејасно дали авторот на играта навистина ке ја повлече играта од интернет, или пак сака да види колку навистина неговата игра е клучна за неговиот успех.
сите 9 | | | веќе видена

По вчерашниот неуспешен обид да се изманипулира Македонската јавност, со лажна вест објавена на сервисот iReport на CNN, денеска истотака некој се пошегува со одговорниот уредник во Сител Телевизија, Драган Павловиќ- Латас. Еве како се пошегуваа со Латас за неговата вратовраска:
сите 3 | | | веќе видена

Сигурно досега сте имале потреба да испратите некому некој документ,слика или пак видео кое што е преголемо за да се прати преку мејл? Тогаш значи дека е време да се ориентирате кон зачувањето на податоците во таканаречен “облак” каде што вашите податоци ке бидат сочувани на сигурно. Ова се 5-те најдобри, и најкористени cloud решенија, кои се бесплатни за корисниците: Dropbox како сервис за складирање на податоци е еден од најкористените и најдоверливите клауд решенија на 21-виот век. Dropbox како фирма започна со работа во 2007 година, основан од Drew Houston и Arash Ferdowsi како Y комбинатор стартап компанија. Dropbox како апликација е достапна на сите мобилни платформи и тоа Microsoft Windows , Mac OS X , Linux , Android , iOS , BlackBerry OS а како неофицијален порт постои и за Symbian , Windows Phone , и MeeGo . Капацитетот на слободното место за складирање на вашите податоци се движи од 3 ГБ, но со малку работа, можете да достигнете до 5 ГБ простор за складирање на вашите податоци. ...
сите 7 | | | веќе видена

Сигурно барем еднаш сте се нашле во ситуација да не сакате личноста со која разговарате да види дека ја имате прочитано пораката која ви е пратена заради одредена причина. Доколку сакате личноста со која разговарате да не добива известување дека ја имате прочитано нејзината порака, еве 4 решенија за тоа: FB Unseen е екстензија за Chrome која ја блокира адресата преку која Facebook детектира дали пораката е прочитана или не. Напомена: Доколку ја инсталирате екстензијата можно е сите ваши пораки да бидат означени како непрочитани, а пораките ќе останат непрочитани се додека не им одговорите или не ги означите како прочитани. Исто така, има и реклами, но истите може да бидат блокирани доколку користите AdBlock Plus. Unseenly е Facebook апликација која го користи Graph API-то на Facebook за да пристапи до вашите пораки и да ја отстрани Seen пораката. Оваа решение е добро доколку не сакате да користите додатоци на вашите прелистувачи или пристапувате од повеќе уреди. AdBlock Plus е екстензија која најчесто се ...
сите 3 | | | веќе видена

За време на посетата на нејзиниот роден град Сочи во Русија , амбасадорот на брендот Porsche, Марија Шарапова го претстави нејзиното видување на исклучително спортскиот автомобили во луксузниот сегмент – Porsche Panamera GTS „од Марија Шарапова” Оваа уникатна Panamera е одличен пример за трансформацијата на серискиот модел со дополнителни ексклузивни опции кои навистина го прават уникатно ремек-дело. Panamera GTS „од Марија Шарапова” прикажува еден многу личен поглед на дизајнот, посебен крој и ексклузивност – атрибути кои ја красат меѓународната тениска ѕвезда. “Креирањето и конфигурирањето на Porsche Panamera беше многу возбудлив потфат. Тоа ми ја отвора вратата кон еден сосема нов сензибилитет во дизајнот и ми дозволи да ја искажам мојата лична естетика. Јас не сум само врвен спортист, туку и дизајнер – со години дизајнирав колекции на луксузни додатоци, облека, дури и бонбони “, изјави Шарапова и додаде: „Никогаш не помислив дека на таа листа ќе додадам и автомобил – особено не Porsche. Toa e генијален ...
сите 3 | | | веќе видена

Flappy Bird е една од оние едноставни да не речеме глупави игри но, толку се заразни што речиси сите ја имаат инсталирано на својот смартфон. Интересен е фактот што нејзиниот креатор Донг Енгајен ја изработил за само три дена и воопшто не се надевал дека ќе стане огромен светски хит. Инаку се работи за игра во стилот на Супер Марио при што со скокање и брзо трчање потребно е да се стигне до крајот жив.Доколку сте заинтересирани зошто сите збеснаа по Flappy Bird може да ја најдете за Android во Play Store и за iOs во App Store .
сите 10 | | | веќе видена

Градоначалникот на Лозово нуди 20 000 денари за 98 ергени од Лозово над 40 години и 8 девојки над 35 години, ако стапат во брак. Механџиски нуди и вработување! Советниците и градоначалникот на општина Лозово едногласно донеле одлука со која на сите ергени и немажени девојки од општината ќе им се доделат по 20 илјади денари доколку стапат во брак.Одлуката се однесува на ергените над 40 години и на девојките над 35 години, се со цел да се мотивираат и да стапат во брак.Како што информираше на денешната прес-конференција Орце Цветковски градоначалникот на општина Лозово, во општината живеат 2.858 жители во 11 населени места, а има 98 ергени над 40 години и 8 девојки над 35 години. Мислам дека на овој начин ќе ги мотивираме сите оние кои немаат склучено брак да стапат во брачна заедница и со тоа да го зголемиме наталитетот во општината кој е во опаѓање, потенцираше Цветковски. Тој информира дека одлуката ја поддржал и бизнисменот, Благој Механџиски кој се заложил да им понуди можност за вработување соодветно ...
сите 6 | | | веќе видена

Цел еден град голем колку Делчево е иселен од источниот дел на државата во последните петнаесетина години, пишува Утрински . Над 15.000 главно млади луѓе, во кои секоја власт се колне дека се нашата иднина, се иселиле од Источна Македонија низ светот. Сите фатиле магла од родните огништа откако дома не успеале да го реализираат животниот сон, ниту, пак, да си обезбедат барем трошка човечка среќа и грам достоинствен живот. Искрената исповед на градоначалниците на Кочани и на Виница низ интервјуата за нашиот весник јасно го лоцира проблемот. Виничкиот градоначалник Емил Дончев рече дека од оваа општина досега се иселиле близу 4.000 млади луѓе, кои, во најголем дел, си нашле работа во Италија, земја во чиј град Канели, благодарение на доселените виничани, повеќе се слуша македонскиот отколку италијанскиот јазик. Таа бројка е еднаква на бројот на вработените во оваа општина. Преку лето во Виница можат да се сретнат повеќе автомобили со италијански регистарски таблички отколку со македонски. Кочанскиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Ова е рекацијата на градоначалникот на општина Ранковце, по повод отварањето на новата технолошко-индустриска слободна зона во општината.. Почитувани сограѓани ! По повод вчерашната приватна забава на владеачката политичка партија сакам да Ве известам дека моето отсуство не значи дека нам, на општина Ранковце не ни е потребна Технолошко Индустриската Развојна Зона – Ранковце , туку дека во предизборието е „нон-сенс“ да фрлаш лопати за да купуваш евтини политички поени, а од друга страна се договараш за „Изборен кодекс“ и забрана на злоупотреба на Буџетски средства во себепромоција. За ова говори присуството на партиски градоначалници на една соседна општина и на бивши градоначалници кои во својот 8 годишен мандат нанесоа непроценливи штети за развојот на општината. На такви забави не учествувамe. Мандатот на актуелната власт во општина Ранковце е добиен на реална основа, без залажување на граѓаните на општина Ранковце и градење „потемкинови села“. Граѓаните довербата ни ја дадоа за домаќински да работиме во ...
| | веќе видена

Латас сам си признава во интервјуто кај Јанко Илкоски, дека некогаш толку многу пари му доаѓаат што не знае што да им прави. Во емисијата тие разговараат нешто за плати и еве Латас што изјавува: И навистина, Сител годишно зема 10 милиони евра од владата и плус сигурно барем уште толку од спонзори. Од сето тоа Латас зема процент и плус дебела плата. Плус има свои фирми со кои учествува и сигурно и добива тендери и работи и други бизниси а и неговата снаа зема милионски тендери за осветлување. Да не зборуваме за тоа каде работат неговата сопруга и децата. Сето тоа дава такви приливи во неговото семејство што веруваме дека навистина Латас не знае што да им прави на тие пари. За сите нас е тешко да замислиме за колку пари станува збор, но да се обидеме да добиеме некој смисол на сето тоа. Тој самиот има признаено дека зема околу 4000е плата месечно. Еве да останеме само на тие пари, да заборавиме дека зема плус пари од други извори. Тоа значи дека тој зема 240 000 денари месечно. Доколку на оваа сума ги ...
| | веќе видена

На многу едноставен начин во само неколку чекори можете да видите дали некој ви чепкал по профилот на Фејсбук. Откако ќе стиснете на edit, потоа преминете на security, каде ќе го добиете менито во кое ќе изберете settings. Во следниот прозор кликнете на Security па потоа на Edit кај Active Sessions, како што е означено на фотографијата. Тогаш ќе ја добиете истата локација и уред со кој сте логирани на својот профил. Тука се информациите како оперативен систем и периодот кога сте биле логирани. Доколку приметите некакво сомнително логирање од уреди за кои не сте сигурни, можете веднаш да ги прекинете со еден клик на End Activity, но веднаш потоа можете да ја промените шифрата и да го решите проблемот.
сите 2 | | | веќе видена

На својот 10-ти роденден, социјалната мрежа Фесјбук повторно беше на мета на напади од познатата Syrian Electronic Army (SEA), кои што на социјалната мрежа Твитер преку твит се “пофалија” дека успеале да го хакираат и влезат во администраторскиот панел во регистарот на Фејсбук MarkMonitor. Хакерската група успеала да ги смени контакт адресата и мејлот, прикажан ипреку слика што ја објавиле самите тие: Хакерите истотака успеале и да ги променат nameserver-ите но промените не се видливи бидејки за да се променат истите потребно е одредено време за истите да пропагираат. Фејсбук се огради од нападот, и негираше дека мејловите и контактите се променети. SEA во твит напишала дека токму Фејсбук одлучиле да го нападнат бидејки Фејсбук во последно време многу често ги бришел сириските страници и профили, чии што содржеле содржини спротивни на правилата на Фејсбук,или пак содржеле повици за револуција во Сирија по повод Американската операција за уништување на фамозното хемиско оружје кои што Сирија наводно го ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Општина Крива Паланка денеска почнаа градежни работи за изградба плоштад со партерно и холтикултурно уредување пред општинската административно деловна зграда и на фекална канализација со пречистителна станица во село Мождивњак. На поставувањето на кемен темелниците присуствуваа Тони Димовски, директор на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на Република Македонија и градоначалникот на Крива Паланка Арсенчо Алексовски. Според идејното решение, новиот плоштад треба да се вика „Војвода Карпош“, а на неговиот простор ќе се постави и биста на познатиот револуционер од македонската историја. Овој проект е во вредност од 17.869.920 денари. Во Мождивњак, пак, ќе се гради фекална канализација со пречистителна станица во должина од 5.662 метри, разводна мрежа со ревизиски шахти и пречистителна станица во вредност од 15.458.000 денари.
сите 33 | | | веќе видена

Кои се сопственици, од каде се финасираат, како функционираат информативните интернет портали. Овие одговори веќе можат да се најдат на интернет страната mediapedia.mk претставена како самостојно истражување на тројца новинари и еден програмер. „Медиа педиа“ ја истражуваше сопственоста на интернет-медиумите. Големата слика илустрира две состојби – медиумите што имаат објавено сопственичка структура и импресуми, имаат критичен тон во однос на работата на институциите и се во сопственост на новинари кои ги загубија работните места со затворањето медиуми, кое во континуитет ѝ се случуваше на Македонија во последните 3 години. Другата состојба покажува загрижувачки трендови – масовно отворање информативни портали без објавени импресуми и без транспарентна сопственичка структура, која води или до кабинетите на државните функционери и фирмите на бизнис-моќниците или дури и до државите познати како даночни раеви – Белизе и Кипар. Правејќи ја „Медиа педиа“ си поставивме едно едноставно прашање – зошто медиумот чија ...
сите 2 | | | веќе видена

Со цел намалување на масата и постигнување на законската обврска за емисијата на CO2 во Европа, Mercedes се одлучи на едно не многу популарно решение, а тоа е намалување на резервоарот на само 41 литар, исто како кај градските автомобили!… Имено, кога се мерат издувните гасови и потрошувачката кај едно возило, резервоарот се полни со 90% гориво, што значи дека само со намалување на неговиот капацитет, Mercedes скратил 12 kg на масата на возилото и со тоа успева да ја намали емисијата на CO2. Но, 12 kg? За автомобил кој ќе биде наменет пред се за патување на отворен пат? Од прозиводителот ветуваат дека автономијата ќе биде иста како кај претходникот, бидејќи е намалена потрошувачката кај новите мотори, но тешко е да се верува дека ќе успее да надокнади цели 25 литри при полн резервоар! Навистина, можеби помалиот резервоар придонесува за намалена потрошувачка и емисија на штетни гасови, но тука страда токму сопственикот, кој ќе мора пречесто да застанува на бензинските пумпи доколку се одлучи на патување на ...
сите 5 | | | веќе видена

next