Макфакс

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ја повика Владата да го објави и образложи текстот на договорот за добрососедство со Бугарија пред ...
сите 347 | | | веќе видена

Европската Унија денеска донесе одлука за продолжување на поморската операција „Софија“ чија цел е спречување на шверцот на мигранти во Средоземјето, а која е ...
сите 8 | | | веќе видена

Не сум загрижен за усвојувањето на новата легислатива, проблемот секогаш бил во имплементацијата, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар на прашањето за ...
сите 16 | | | веќе видена

На денешната седница на Советот за социјална сигурност беа разгледани предлог-проекти за подобрување и унапредување на социјалната сигурност и животниот ...
сите 54 | | | веќе видена

Единицата за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против две лица – П.П. (49) и Г.П. (47) поради постоење основи на сомнение дека сториле ...
сите 8 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, денеска во Тирана имаше средба со неговиот албански колега Дитмир Бушати. Притоа на средбата е ...
сите 206 | | | веќе видена

Народното движење за Македонија го повикува премиерот Зоран Заев да ја преиначи одлуката на Владата со која за 2 Август во Крушево, на најголемиот македонски ...
сите 71 | | | веќе видена

На денешната седница на советот на општина Дебрца, советничката група на СДСМ предложи советот на општината едногласно да донесе Декларација за реафирмирање ...
сите 24 | | | веќе видена

Министерството за култура денеска донесе решение за разрешување на Роберт Вељановски од функцијата директор на Националната установа Драмски театар – Скопје. ...
сите 40 | | | веќе видена

51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 пасош, и тоа како мерки на ...
сите 248 | | | веќе видена

Американската компанија „Боинг“ процени дека на светската авијација ќе ѝ бидат неопходни 637.000 нови пилоти во текот на следните 20 години за да може да се ...
сите 5 | | | веќе видена

Врховниот суд ја извести јавноста дека започнала седницата на петчлениот совет кој одлучува по жалбите против решенијата за определување на притвор донесени од ...
сите 222 | | | веќе видена

next