Работодавачите бараат професионалци наместо етнички субвенционирани вработувања

Политиката да се тргне од бизнисот, а партиските кадри од администацијата. Место да има само за професионални и стручни лица, а не партиски војници или ...
| | веќе видена | слични

До сега не е познато субвенционирање од страна на државата на вработувања во приватниот сектор по етничка основа, а мотив да биде правичната застапеност, како ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Првиот вицепремиер во Владата Артан Груби денеска изјави дека се формира работна група која ќе ги систематизира вработените по Рамковен договор, кои не се ...
| | веќе видена | слични

Првиот вицепремиер Артан Груби со спротивен став од премиерот Зоран Заев, според кој најавените државни субвенции за вработувања во приватни фирми по етнички ...
| | веќе видена | слични

Во однос на предлогот за етничко субвенционирање на вработување во приватни компании, одговарајќи на новинарско прашање вицепремиерот Груби рече дека нема ...
| | веќе видена | слични

Првиот вицепремиерт Артан Груби го демантира премиерот Зоран Заев дека субвенционирање вработување по етничка основа е противуставно. Груби вели дека уставно ...
| | веќе видена | слични
6 копии

рвиот вицепремиер во Владата Артан Груби денеска изрази надеж дека дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преиспита одлуката да не гласа за уредите за вонредната состојба на ...
| | веќе видена | слични

Работодавачите во приватните фирми неколку години наназад добиваат субвенции од државата доколку вработат граѓани од таргетирани ранливи категории од етничките ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, не чувствува одговорност за да поднесеФилипче по тој повод рече дека од почетокот на кризата работат професионално.„Не ...
сите 560 | | | веќе видена

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во Штип и ...
сите 280 | | | веќе видена

Откако инспекторите го преспаа цело лето, сега ќе ги засилувале контролите во угостителските објекти. Од пазарниот инспекторат сега велат дека оние ресторани ...
сите 477 | | | веќе видена

Колони возила со македонски и знамиња на ЕУ од Скопје до Штип. Граѓаните го преполнија автопатот „Гоце Делчев“ се до Ново Село каде беше крајната дестинација. ...
сите 150 | | | веќе видена

По тој повод делегација на Општина Чашка, предводена од градоначалникот Горан Стојановски, претставници на Советот на Општината, заедно со министерката за ...
сите 111 | | | веќе видена

Македонската држава и македонскиот народ живеат во секојдневие во кое се соочени со огромна здравствена и економска криза, што е излезена од контрола, но и со ...
сите 195 | | | веќе видена

Максим Ацевски, главниот државен ревизор, во интервју за „360 Степени“ синоќа рече дека ДЗИ нема надлежност да го испита работењето на Националната агенција за ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работодавачите бараат професионалци наместо етнички субвенционирани вработувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: