Бугарски историчар: Бугарија може да остане сама во спорот со Северна Македонија


Бугарија може да остане сама во спорот со Северна Македонија, смета Кирил Илиев, историчар од Институтот за балкански студии при Бугарската академија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Присвојувањето на сесловенските просветители од страна на Бугарија е пропаганден дим за спас на власта на Борисов. Бугарскиот историчар Стефан Дечев смета дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новите бугарските изјави дека македонскиот јазик е отворено прашање кое треба да се реши, изјави дека тоа се коментари со ...
| | веќе видена | слични

Бугарија еднострано ги присвои светите браќа Кирил и Методиј. Политичката, а не научната одлука на бугарскиот парламент со којa од сесловенски Кирил и Методиј ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонско друштво „Илинден“-Тирана соопшти дека најостро ја осудува и ја смета за провокација во континуитет, в черашната одлука на Парламент на Бугарија за ...
| | веќе видена | слични

Стефан Дечев, експерт за современа бугарска историја и историографија, во долга анализа за Радио Слободна Европа на бугарски јазик со контрастав на официјална ...
| | веќе видена | слични

Бугарија го присвои 24-ти мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј. Отсега официјална Софија ќе го слави како Ден на бугарската писменост, со ...
| | веќе видена | слични

Друштвото смета дека тоа, како што наведува, е провокација, не само кон Македонија туку и кон останатие држави со население со словенски корени". Во реакцијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стапуваат на сила новите мерки за заштита од Ковид-19. Без маска нема излегување ниту на отворено, а групирањето по 22 часот ќе се казнува. Граѓаните со ...
сите 462 | | | веќе видена

За да се намали смртноста на болните од Ковид – 19 кои доцна доаѓаат во болница, токсикологот Нико Беќаровски смета дека треба да се набават пулсоксиметри за ...
сите 425 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Струга Мирче Аџиоски денеска се сретна со Игор Дурловски. Тој преку статус на Фејсбук објави дека продолжуваат братски да се ...
сите 102 | | | веќе видена

Љупчо Николовски, вицепремиерот за борба против корупција, рече дека спојувањето и намалувањето на државните институции ќе започне следната година и дека во ...
сите 225 | | | веќе видена

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук пишува дека доколку Македонија не ги признае реалностите, датумот за нејзината средба со ЕУ ќе биде одложен и ...
сите 284 | | | веќе видена

За Владата на Заев, Франција и Германија кои превземаа поинтензивни мерки и протоколи за превенција од #COVID заразата прават грешка и се ретроградни, затоа ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарски историчар: Бугарија може да остане сама во спорот со Северна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: