КОВИД КРИЗАТА ИМ ГИ ЗЕДЕ РАБОТНИТЕ МЕСТА НА 12.580 ГРАЃАНИ - бројот на пријавени го билда младинската гаранција, новите услови за социјална помош, повратниците од странство...

Од близу 40 илјади новорегистрирани невработени лица во периодот од февруари заклучно со август годинава, 12.580 граѓани се останати без работа поради ковид ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жените полесно ја губат работата во кризни времиња бидејќи работат на несигурни и пониско платени работни места. Жените почесто работат на понесигурни работни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Паѓа бројот на работници во индустријата, се топи и индустриското производство. Статистиката објави дека од јануари до август производството е намалено за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според најновиот барометар на Секурс Популер (Народна помош), општите мерки на изолација предизвикаа експлозија на бројот на лицата кои бараа помош за храна ...
| | веќе видена | слични

Се обидуваат ли угостителите да надоместат за загубите кои ги претрпеа за време на неработењето поради заштитните мерки за спречување на коронавирусот. ...
| | веќе видена | слични

Јавноста сѐ уште ги „преслушува“ мерките што Владата ги претстави како нова помош до крајот на годината. Со оглед на масовноста и опфатот, граѓаните се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Агенцијата за вработување за само за шест месеци за време на Ковид-19 кризата регистрирала околу 40 илјади нови невработени во државата. Заклучно со август, во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата скрои пакет по терк на бизнисот. Газдите задоволни што голем дел од нивните барања се вградени во новиот сет мерки. Ковид кризата серозно им ја наруши ...
| | веќе видена | слични

Синдикатот е задоволен од мерката од четвртиот сет кој вчера го објави Владата, а таа е субвенции за платите за работниците во компаниите кои се погодени од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со голема поворка поранешниот пратеник Амди Бајрам беше испратен до вечното почивалиште на гробиштата во Бутел. Поворката со возила тргна од семејната куќа на ...
сите 249 | | | веќе видена

Есенскиот бран на ковид не е снег во мај па да се изненади Филипче - нема вакцини за грип, нема проширени болнички капацитети, ниту план и стратегија, вели ...
сите 309 | | | веќе видена

Како општествено одговорни компании, целосно свесни за сериозноста и ризиците од зголемувањето на бројот на новозаразени од „Ковид-19“, тргнувајќи од ...
сите 318 | | | веќе видена

Во Штип на следните градоначалнички избори се брани Македонија, тоа не се обични избори и затоа ги повикувам штипјани да излезат и заедно во првите редови да ...
сите 319 | | | веќе видена

„Имам можност вечерва да говорам во пресрет на можеби најголемиот македонски национален празник – основањето на ВМРО. Практично, организацијата ВМРО, или уште ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОВИД КРИЗАТА ИМ ГИ ЗЕДЕ РАБОТНИТЕ МЕСТА НА 12.580 ГРАЃАНИ - бројот на пријавени го билда младинската гаранција, новите услови за социјална помош, повратниците од странство...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: