За 24 часа во Шведска починаа 18 лица од коронавирус

4 копии

Додека сите очи се вперени кон САД, Италија и Шпанија, ситуацијата со корона вирусот полека ескалира и во Германија, земја за која се чинеше дека ја држи ...
| | веќе видена | слични

Цела Европа е угасена и стишана. Свети и бучи само Шведска (ок, таа не бучи и онака). Таму решија да ги остават отворени училиштата, угостителските објекти, ...
| | веќе видена | слични

Во време на пандемија на коронавирус, во Шведска, премиерот Стефан Лафвен и Агенцијата за јавно здравје на Шведска го задржаа агресивното законодавство . ...
| | веќе видена | слични

Шведска пред 10 дена го промени начинот на пристап кон тестовите за коронавирусот, што значи дека повеќето грааѓани со симптоми повеќе нема да бидат тестирани. ...
| | веќе видена | слични

Шведска избра поинаков пристап во справувањето со коронавирусот – отворени се училиштата, рестораните и баровите. Овој контраст на практиката применета во ...
| | веќе видена | слични

За разлика од повеќето земји од ЕУ – вклучително и нејзините нордиски соседи Данска, Норвешка и Финска – Шведска не воведе построги наредби за ограничувања на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека во Куманово интензивно се работело, земени се материјали, и рано е да се каже ...
сите 583 | | | веќе видена

На свечена церемонија со кревање на знамето на Северна Македонија, вчера во седиштето на НАТО во Брисел се означи официјалното пристапувањето на земјава во ...
сите 235 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 31. март 2020 (Inpress) – Заврши увидот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат во охридската Општа болница при што се детектирани ...
сите 159 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва одговори дека поранешната директорка на Кожната клиника е пуштена на домашно лекување од Клиниката за инфективни ...
сите 143 | | | веќе видена

Благодетите од НАТО членството и од почетокот на пристапните преговори со ЕУ граѓаните ги гледаат и во борбата против корона вирусот. Се гледа од каде ни доаѓа ...
сите 506 | | | веќе видена

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 32-ра седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување ...
сите 230 | | | веќе видена

Донесени се важни одлуки, државата ги спасува работните места на граѓаните. Драго ми е што денеска Владата на Македонија прифати и усвои голем дел од ...
сите 273 | | | веќе видена

Здравствени власти ги зајакнуваат капацитетите на Инфективната клиника, каде веќе дел од расположливите кревети се пополнети. Со помош на Армијата се ...
сите 142 | | | веќе видена

Повеќето граѓани на Србија, или барем оние кои се мобилни корисници, вечерва добија драматични СМС-пораки за состојбата со епидемијата на коронавирус во таа ...
сите 832 | | | веќе видена

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ...
сите 347 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За 24 часа во Шведска починаа 18 лица од коронавирус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: