Народна банка евидентира раст на депозитите и кредитите во ноември


Вкупните депозити во ноември бележат раст од 0,3 отсто, а вкупните кредити оствариле раст од еден отсто, покажува извештајот на Народната банка за монетарните ...
| | веќе видена | слични

Македониците лани во странство со картичка потрошиле близу 250 милиони евра. Според податоците на Народната банка граѓаните со своите картички најмногу ги ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По забавувањето на економската активност во 2017 година, од минатата година се забележува постепено забрзување на македонската економија. За оваа година, од ...
| | веќе видена | слични

Вкупниот број на остварени трансакции со домашни платежни картички на уредите лоцирани во странство лани изнесувал 6,7 милиони трансакции што е годишен раст од ...
| | веќе видена | слични

Своите кредитни картички Македонците најмногу ги „празнеле“ во Унгарија, покажуваат податоците на Народна банка на Македонија. Унгарија е држава каде најмногу ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според Јованка Јолевска – Попоска, генералната директорка на “Про-кредит банка” малите и средните претпријатија не го почувствуваа предвидениот економски раст ...
| | веќе видена | слични

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во интервјуто емитувано вечерва во емисијата „Што не е јасно?“ на Алфа ТВ, изјави дека по ...
| | веќе видена | слични

Банкарскиот систем во третиот квартал годинава ја задржа стабилноста. Депозитите одбележаа солиден раст, но и кредитите одобрени на домаќинствата продолжија да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Народната банка започнува со објавување нови статистички податоци од доменот на картичното работење коишто се поврзани со трансакциите во странство со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Македонија се вакцинирани 150.000 граѓани со прва доза од вакцината против корона вирусот и уште 30.000 граѓани кои се ревакцинирани, информираше денеска ...
сите 455 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека барањата на Независната угостителска комора ќе бидат разгледани на состанокот на Комисијата за ...
сите 250 | | | веќе видена

Скопје се надева дека Европската унија ќе изврши притисок врз Бугарија во врска со пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ, но тоа нема да се случи, смета ...
сите 532 | | | веќе видена

Израелската војска рано утрово соопшти дека нејзините сили извршиле најсилни удари врз Појасот Газа од почетокот на конфликтот со екстремистите на таа ...
сите 306 | | | веќе видена

Индискиот премиер Нарендра Моди ги предупреди своите сонародници да преземат дополнителни мерки на претпазливост бидејќи разорната епидемија на коронавирусот ...
сите 347 | | | веќе видена

Во ковид центрите во болниците низ земјава во изминатите 24 часа е пријавено дека се лекуваат вкупно 344 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, со ...
сите 335 | | | веќе видена

Укинување на ограничувањето на работното време и на одлуката за забрана со работа во внатрешните делови на угостителските објекти или во најмала рака дозвола ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Народна банка евидентира раст на депозитите и кредитите во ноември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: