Ѓорѓиев: Само за периодот под окупација Македонија и Бугарија имале „заедничка“ историја

5 копии

Имаме различно толкување на терминот „заедничка историја“ кој е содржан во Договорот за добрососедство. Најдиректно кажано колегите од Бугарија со тоа сакаат ...
| | веќе видена | слични

„Ставот на БАН за непризнавање на македонскиот јазик и неговиот третман како 'писмено-регионална норма на бугарскиот јазик' е само логичен континуитет на ...
| | веќе видена | слични

Едно од решенијата за надминување на разликите во мешовитата македонско бугарска комисија за историја може да биде и да не се бараат решенија за одредени ...
| | веќе видена | слични

Имаме различно толкување на терминот „заедничка историја“ кој е содржан во Договорот за добрососедство, изјави професор д-р Ванчо Ѓорѓиев , член на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 238 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел кажа дека Северна Македонија и Албанија припаѓаат во иста група кога е во прашање почетокот на пристапни преговори со ЕУ и ...
сите 286 | | | веќе видена

Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ...
сите 319 | | | веќе видена

Норвешка оствари уште една победа на Европското ракометно првенство, а триумфот над Шведска (23:20) значи и приближување до пласманот во полуфиналето на ...
сите 236 | | | веќе видена

Нашата хероина од филмот „Медена земја“ - Атиџе Муратова, која досега живееше во селото Бекирлија каде што е снимен и документарниот филм, сега ќе живее во ...
сите 152 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 174 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорѓиев: Само за периодот под окупација Македонија и Бугарија имале „заедничка“ историја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: