Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ


Европскиот парламент е во процес на размислување за реформи во повеќе области на процесот на одлучување на ЕУ, како на пример во делот на правото на вето, на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Доколку сакаме да зборуваме сериозно за проширувањето на ЕУ, треба да го прифатиме францускиот нон-пејпер како една позиција, но сиргуно нема да биде прифатен ...
| | веќе видена | слични

Според него добро е тоа што крајната цел на францускиот документ е полноправно членство на земјава во Европската Унија, а носечката идеја вели дека е да се ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Во францускиот нон-пејпер има идеи што се добри и има идеи што нема да бидат лесно спроведливи. Важно е што крајот на процесот е полноправно членство, изјави ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи имаше средба со директорот на Директоратот за проширување и соседска политика на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула, е избран за известувач за самитот ЕУ-Западен Балкан кој ќе се одржи во мај во Загреб. Тој ќе има задача да формулира ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот кандидат за претседател на Европската комисија и еден од највлијателните политичари во ЕУ, Манфред Вебер, побара од Брисел уште на самитот во ...
| | веќе видена | слични

Неизвесна е судбината на францускиот предлог за нова методологија за прием на нови членки на ЕУ откако новата претседателка на Комисијата Урсула фон дер Лајен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не верувам дека во торбата „Луј Витон“ од Орце Камчев имало „џи-пи-ес“ уред, вели обвинителката Вилма Рускоска задолжена за случајот „Рекет“ откако вчера нови ...
сите 612 | | | веќе видена

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера изјави дека Законот за употреба на јазиците бил испратен на мислење во Венецијанската комисија само заради намалување на ...
сите 121 | | | веќе видена

Полицијата во Нов Зеланд соопшти денеска дека уште две лица починале од повреди здобиени во ерупцијата на вулканот на Белиот остров оваа недела, со што бројот ...
сите 103 | | | веќе видена

За помалку од два дена премиерот Зоран Заев доживеа неверојатна авантура на две спротивставени ситуации по приемот во Бакингамската плата кај нејзиното ...
сите 123 | | | веќе видена

Соработката на полициите на Република Македонија и Република Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, изјави ...
сите 72 | | | веќе видена

Во пресрет на претстојните предвремени избори партиите влегоа во уште еден клинч. Овој пат тема финансирањето на претходната претседателска изборна кампања. ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сасоли: Блокадата на Скопје и Тирана покажува дека се потребни реформи во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: