Народна банка: Раст на економијата, но поумерен во споредба со првото тримесечје

9 копии

Натамошен раст на економијата, но веројатно поумерен во споредба со првото тримесечје, се прогнозите на Народната банка за вториот квартал од 2019 година. ...
| | веќе видена | слични

Американскиот хипотекарен долг го собори рекордот во 2008 година кога започна финансиската криза, соопштува Банката на федералните резерви во Њујорк. Според ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Откупот и продажбата на земјоделски производи во вториот квартал годинава се зголемени за 5,7 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На 13 август 2019 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на која беа разгледани клучните показатели ...
| | веќе видена | слични

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 4,7 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од ...
| | веќе видена | слични

Остварената просечна годишна стапка на инфлација за првите седум месеци од годинава изнесува 1,2 отсто, при очекувања за стапка на инфлацијата од 1,5 проценти ...
| | веќе видена | слични

Народната банка ги објави резултатите од анкетата за кредитната активност на претпријатијата и домаќинствата за вториот квартал од 2019 година. Кредити на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нити ќе ме исплашите, уште помалку ќе ме спречите да ја говорам вистината, кога сум чист и целосно одговорен пред целата јавност. Затоа сум секој ден пред ...
сите 264 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 290 | | | веќе видена

Вчера во во 20,00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во населбата Гоце Делчев, бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу скопјаните ...
сите 325 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 144 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена

Вчерашното дерби во Премиер лигата меѓу Манчестер сити и Тотенхем, кое заврши со 2-2 , не ги задоволи навивачите ниту на двете екипи. Целта беше да се освојат ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Народна банка: Раст на економијата, но поумерен во споредба со првото тримесечје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: