Романскиот претседател апелирa молдавските политичари да ја почитуваат демократијата

Романскиот претседател Клаус Јоханис силно апелираше на сите политички сили во Молдавија да се придржуваат до демократските начела и владеењето на правото, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата премиерка на Молдавија, Маја Санду, вети дека ќе се бори против корупцијата во земјата и рече дека ќе работи кон тоа земјата да ги затопли своите односи ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на до неодамна владејачката Демократска партија на Молдавија (ПДМ), Владимир Плахотњук ја напуштил земјата, откако новата молдавска премиерка Маја ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Политичари и соработници на Демократската партија на Молдавија која ја предводеше владата која во петокот претходно објави дека минува во опозиција и дека ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Молдавскиот претседател Игор Додон, разрешен од Уставниот суд, ја поништи одлуката за распуштање на Парламентот. Додон им изјави на новинарите дека потпишал ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романскиот претседател апелирa молдавските политичари да ја почитуваат демократијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: