Ливерпул по старо, црвено деби за Жервињо

"Црвените" дома ремизираа со Сандерленд (1:1), додека Арсенал, без Фабрегас и Насри, одигра без голови во Њукасл Саботните шест натпревари од 1. коло во новата сезона од англиската Премиер лига дефинитивно ќе бидат запаметени по мини-киксовите на Арсенал и Ливерпул. Предноста на домашниот терен, сепак, не се покажа доволна за фудбалерите на Ливерпул кои на крајот мораа да се задоволат со еден бод против секогаш незгодниот Сандерленд. - Новите фудбалери беа малку повеќе нервозни. Не е мала работа да дебитираш за Ливерпул на "Енфилд". Јас сум задоволен од тоа што го прикажаа. Судијата може згреши околу пеналот над Суарез. Ричардсон мораше да добие црвен картон. Намерно го фаулираше Суарез, кој имаше ситуација еден на еден со голманот, изјави менаџерот на Ливерпул, Кени Далглиш. На Арсенал ќе му биде тешко без Фабрегас и Насри, што се покажа и на гостувањето на "Сент Џејмс Парк" каде одигра без голови со Њукасл. Поради обид за физичка пресметка со контроверзниот фудбалер на Њукасл, Џое Бартон, летната ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА), денеска на својот официјален сајт објави дека фудбалерот на Арсенал, Жервињо е казнет со три меча забрана за настап, поради добиениот црвен картон кој го заработи во саботата на отварањето на Премиер лигата. Жервињо е суспендиран поради како што е наведено, насилничко однесување на мечот против Њукасл. Фудбалерот од Брегот на Слоновата коска на споменатиот меч го удри Џои Бартон по прекин во второто полувреме на мечот на "Сент Џејмс Парк". Жервињо кој ова лето пристигна од тимот на Лил ќе ги пропушти дуелите со Ливерпул, Манчестер Јунајтед, како и дуелот на 10-ти септември против Свонси.
| | веќе видена | слични

Англиската фудбалска федерација поведе дисциплинска постапка против Њукасл и Арсенал поради конфликтот на нивните играчи во текот на натпреарот од првото коло од премиерлигата кој се одигра во саботата. Новото засилување на Арсенал напаѓачот Жервињо во 75 минута доби црвен картон откако го удри контроверзниот играч од средниот ред на ЊуКасл Џои Бартон. Бартон насилно се обидел да го подигне Жервињо од теренот, убеден дека одглумил прекршок. Жервињо му возвратил со удар по што бил исклучен, а Бартон заработи само жолт картон. На мета на ФА е и Алекс Сонг кој во еден момент го нагазил Бартон, а судијата не го видел тоа, но камерите јасно го забележале тоа. (Крај)
| | веќе видена | слични

Играчот на Њукасл беше дел од немил настана на дуелот со Арсенал во саботата по кој Жервињо заработи црвен картон, а веројатна суспензија го очекува Александер Сонг. Проблематичниот Џои Бартон би можел повторно да се најде во незгодна ситуација по своето однесување на дуелот со Арсенал и по него. Барајќи оправдување за своето однесување, но и веројатно за да се обиде да избегне казна од ФА, Бартон на една од радио-станиците на BBC напрво се извини, но потоа се обиде да истакне дека тој не е виновикот. „Ј а повлекувам мојата изјава кога Жервињо го нареков измамник, но во таа ситуација тој сакаше да изглуми пенал на што за наша среќа, судијата не наседна “ - рече Бартон. Тој се судри со Жервињо кога напаѓачот падна во шеснаесетникот, а играчот на Њукасл се обиде да го дигне на нозе повлекувајќи го за дресот. За тоа Бартон доби удар по главата по кој тој театрално падна на земја. Жервињо доби црвен картон, а „глумецот“ Бартон беше цел на бројни критики. „ Морам да преземам одговорност за своите постапки и знам ...
| | веќе видена | слични

Бледото издание на Арсенал во ремито без голови против Њукасл го одбележа исклучувањето на Жервињо во неговото деби за топчиите, додека новиот премиерлигаш КПР беше поразен дома со 0-4 од Болтон Жервињо (црвен дрес) доби црвен картон за дуелот со Џои Бартон Обновениот тим на Ливерпул ремизира 1-1 против Сандерленд на „Енфилд роуд“ за разочарувачки почеток во новата сезона од англиската фудбалска Премиер-лига. Менаџерот на домашниот тим Кени Далглиш потроши блиску 60 милиони евра на засилувања, но, според воведниот меч, му претстои уште многу работа за да го врати тимот во врвот на табелата. Уругвајскиот напаѓач Луис Суарез во 7. минута пропушти да му донесе водство на Ливерпул, кога неговиот удар од белата точка заврши високо над голот на Симон Мињоле, што беше прв неискористен пенал во воведното коло во Премиер-лигата по осум години пауза. Пет минути подоцна Уругваецот сепак успеа да му донесе водство на Ливерпул откако со глава го совлада Мињоле, по слободниот удар изведен од едно од трите летни ...
| | веќе видена | слични

Разочарувачки старт на Арсенал и Ливерпул Арсенал и Ливерпул разочарувачки ја почнаа новата сезона во Премиерлигата, одигрувајќи нерешено кај Њукасл, односно против Сандерленд во 1. коло. Напаѓачот на Брегот на Слоновата Коска Жервињо имаше неславно деби за Арсенал, откако доби црвен картон во 76. минута, а мечот заврши без голови. Жервињо му удри шлаканица на Џои Бартон, по кавга меѓу двајцата, по што судијата го испрати во соблекувалната. - Жервињо не заслужи црвен картон. Сигурен сум дека судијата не го виде инцидентот, и затоа ме интересира на која основа го исклучи Жервињо - изјави тренерот на Арсенал Арсен Венгер. Ливерпул го отвори резултатот преку Луис Суарес во 12. минута, откако Уругваецот претходно промаши пенал, но Сандерленд се избори за бод благодарение на погодокот на Себастијан Ларсон (57'). ОСТАНАТИ РЕЗУЛТАТИ: Виган-Норвич 1:1, Блекбурн-Вулверхемптон 1:2, КПР-Болтон 0:4.
| | веќе видена | слични

Иако, многумина во првото коло очекуваа најмногу токму од дуелот на Сент Џејсм Парк меѓу Њукасл и Арсенал во приспивниот меч без голови не видовме нешто што долго ќе се памети. Единствено може црвениот картон на Жервињо во неговиот прв натпревар за Арсенал. И двата тима останаа без шанси, а за жал, единствениот момент вреден за посебно истакнување е прилично жестокиот судир меѓу играчите, по кој подебелиот крај го извлече споменатиот Жервињо. Токму тој со своето глумење пенал во 75 минута го иницираше инцидентот. Џое Бартон ги загуби нервите (нормално за него), грубо го крена репрезентативецот на Брегот Слонова Коска, а потоа падна како покосен откако овој му врати со удар во глава. Жервињо доби црвен, а Бартон само жолт. „Не го разбирам црвениот картон. Сто отсто сум сигурен дека судијата не виде што се случи. Ако добро видеше ќе ги избркаше и двајцата, или, пак, никого. Зошто Бартон се затрча и го крена така жестоко од земјата. Ова што се случи е несериозно“, изјави нервозниот Венгер по мечот. ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ АНГЛИСКО ПРВЕНСТВО „Црвените“ пред секој почеток на Премиерлигата важат за фаворити за титулата која ја немаат освоено 20 години, а сезонава ја почнаа со неочекувано реми и на пат се да ги репризираат изминатите неколку години Ливерпул продолжува по старо и во новиот шампионат на Премиерлигата, откако во првото коло ремизираа 1-1 на свој терен против Блекбурн. Тимот кој пред секое првенство важи за еден од фаворитите за титулата, веќе 20 години мечтае за трофејот. „Црвените“ во изминативе неколку години уште во првиот дел од сезоната ги губеа шансите дека може да стигнат до 19. титула, а ако денот се познава по утрото, Ливерпул и сезонава тешко дека може да се надева на шампионскиот пехар. - Имаме неколку нови играчи кои го одиграа првиот меч пред нашите навивачи и беа малку нервозни. Не е мала работа да дебитираш на „Енфилд Роуд“. Сандерленд играше многу добро и го заслужи бодот што го освои - рече тренерот на Ливерпул, Кени Далглиш. И Арсенал со само еден бод го почна првенството, откако одигра без ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу барањето на претседателот Стево Пендаровски за политичка одговорност, вицепремиерката смета дека Владата не е единствена што има политичка одговорност ...
сите 246 | | | веќе видена

Шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева , чиј глас се слуша во објавените разговори во случајот „Рекет“ е повикана на сослушување во скопското обвинителство. ...
сите 240 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 137 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, на својот Фејсбук профил сподели статус за актуелната состојба во Македонија.– Ни правда, ни мир, само ...
сите 335 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена

Признанието на премиерот Заев дека има докази поврзани со Катица Јанева која за него се однесува идиотски го запали црвеното светло кај дел од странските ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ливерпул по старо, црвено деби за Жервињо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: