Honor и пред официјалната премиера собра бројни награди за View 20


Honor View 20 официјалната премиера ќе ја има на 22. јануари во Париз. Иако се уште не доживеа официјална премиера, новиот флегшип уред на Honor веќе ги воодушеви медиумите и инфлуенсерите. Па така, на неодамна одржаниот саем на потрошувачка електроника CES 2019 доби серија признанија за најдобар уред. Од подбрендот на Huawei истакнуваат дека наградата “Best of CES 2019” им ја доделиле IT медиумите како Android Central, Android Headlines, Gadget Match, Gear Diary, GeekSpin, но и угледните Mashable, T3, Tech Advisorиi Tech Radar. Trusted Reviews за View 20 напиша дека “тоа е прв голем флегшип на годината, кој содржи вид на спецификации кои од таков уред и ги очекувате”, додека Ubergizmo додаде: “Honor влегува во 2019. глдина со исклучително перспективен премиум телефон кој го донесува првиот на светот комерцијален екран со отвор”. Текстот Honor и пред официјалната премиера собра бројни награди за View 20 е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични

Саемот “CES 2019” кој овие денови се одржува во Лас Вегас, се најде во центарот на вниманието поради еден необичен потег. Имено, пред одржувањето на самиот саем, жирито ги избира најдобрите иновации и ги наградува, а оваа година беше направен необичен потег. Најпрвин од “CES” ја доделија наградата за иновативност на „геџетот“ наречен “Osé” кој што всушност е сексуална играчка, за потоа наградата да биде одземена затоа што уредот е прогласен за „неморален“. За целата ситуација да биде уште понеобична, од CES објаснија дека наградата е повлечена затоа што “Osé” не се вклопува во ниту една категорија која што е изложена на саемот. Сепак, тоа не беше доволно за Лора Хадок, основач на компанијата “Lora DiCarlo” која што стои зад “Osé”. Преку отворено писмо упатено до организаторите на “CES”, Хадок потсети дека на саемот бројни произведувачи на сексуални роботи организирале дури и VR порнографски забави, додека пак на нејзината компанија не ѝ е дозволено да изложи вибратор. Можеби проблемот е во тоа што “Osé” не е ...
| | веќе видена | слични

Компанијата "LG Electronics" скопила 260 екрани за дигитални сигнални дисплеји со светлечки диоди од органски компоненти - OLED, за да пружи излгед на дигиталните окруженија додека посетителите на саемот CES 2019 влегуваат во LG кабината. "LG OLED Falls" има 76 конкавни, 72 конвексни и 112 рамни LG OLED екрани. OLED ѕидот, висок 7,6 метри и широк 19,8 метри, прикажува слики од закривени пустини, водопади, океан и светлечки ефекти. OLED технологијата на LG користи пиксели со осветлувањa кои може да се вклучат и исклучат поединечно, за контрола на светлината и квалитетот на сликата, без посебен извор на светлина. Дисплејот исто така има напредна аудио технолoгија за тоа што компанијата го нарекува импресивно искуство. LG ја демонстрира својата технологија на изложбата "OLED Falss" во Централната сала на конгресниот центар во Лас Вегас на штандот "2019 International CES", пренесува британски "Telegraph".
| | веќе видена | слични

Саемот на потрошувачка електроника CES 2019 беше многу успешен за производителите на мобилни уреди и компјутери. Посебно за кинеската компанија Huawei, која од САД донесе дури девет награди, од кои осум освои само новата верзија на преносниот компјутер MateBook 13 . MateBook 13 има модерно дизајнирано куќиште и ги следи новите трендови, што е јасно видливо на екранот, кој прекрива 88 проценти од површината, со резолуција од 2160 x 1440 пиксели. Односот на страниците е 3:2, а дополнителна функционалност е и екранот осетлив на допир. Во самото срце на преносникот се Intel процесорите од осмата генерација кои гарантираат пријатна работа без запирање, дури и при наајтешките задачи. За уредот се предвидени две ултрабрзи мемориски опции – NVMe PCIe SSD дискови со каапацитет 256 или 512 GB, а придонес за пријатното корисење дава и 8 GB работната меморија. Опцијата со i7 процесор на Intel доаѓа и со Nvidia GeForce MX 150 графичка картичка. Куќиштето со дебелина од само 15 милиметри, Huawei го опреми со два USB-C ...
| | веќе видена | слични

Освен MateBook 13, награден е и таблетот MediaPad M5 lite. Саемот за потрошувачка електроника CES 2019 беше успешен за производителите на мобилни уреди и компјутери, особено за Huawei, кој од САД понесе дури 9 награди. Новата верзија на MateBook 13 лаптопот освои дури осум награди. MateBook 13 има модерно дизајнирано куќиште и ги следи новите трендови, што е јасно видливо на екранот што покрива 88% од површината со резолуција од 2160 x 1440 пиксели. Има екран на допир и под хауба има Intel процесор од осмата генерација и две ултра брзи мемориски опции се предвидени - NVMe PCIe SSD со 256 или 512GB, како и 8GB работна меморија. Huawei MediaPad M5 lite е таблет со 10,1 инчен IPS екран со резолуција од 1920 x 1200 пиксели. Уредот е достапен со 32 или 64GB внатрешна меморија, како и 3 или 4GB работна меморија. Има поддршка за MicroSD мемориска картичка, 8 јадрен HiSilicon Kirin 659 процесор што гарантира флуидност и батерија со капацитет од 7500mAh.
| | веќе видена | слични

Тајванскиот производител на саемот CES во Лас Вегас претстави „необичен“ преносен компјутер кој што може да се каже дека е замена за десктоп гејмерска платформа. Ако споредуваме, тогаш може да се каже дека Mothership најмногу може да се спореди со Microsoft Surface Pro, само што во овој случај, оваа „машина“ е наменета за гејмерите. Asus ROG Mothership е одличен преносен компјутер кој на паметен начин се „трансформира“ и нуди одлично „вентилациско“ решение, при што играчот добива искуство слично на играњето на десктоп компјутер. Со оглед на тоа што е наменет за гејмерите, Mothership доаѓа со 17-инчен Full HD IPS панел, за графиката е задолжена GeForce RTX 2080 графичката карта, а „под хаубата“ е сместен и Intel Core i9-8950HK процесор, до 64 GB RAM меморија како и два SSD дискови. Овој компјутеро може да се користи во два модови. Првиот е стандардниот, гејмерски мод кој што нуди врвни перформанси, а вториот е “Optimus Mode” кој што пред се е наменет за мултитаскинг и апликации. Цената на новиот адут на ...
| | веќе видена | слични

Oppo наскоро би требало да претстави нов паметен телефон кој ќе има камера со десеткратен зум. Сепак, оваа најава треба да се земе со доза на резерва, затоа што дури и Oppo да претстави функционален прототип, тоа не значи дека таа технологија навистина ќе биде вградена во паметен телефон кој ќе пристигне на пазарот наскоро. Неодамна познатиот инсајдер Ice Universe, повикувајќи се на неименуван челник на Oppo, на Твитер објави дека паметниот телефон со десеткратен зум ќе биде претставен или на саемот Consumers Electronic Show или на саемот Mobile World Congres. Со оглед на тоа што на CES во Лас Вегас немавме прилика да го видиме ваквиот телефон на Oppo, сега ќе треба да го почекаме саемот MWC кој ќе се одржува од 25-ти до 28-ми февруари. Наводно, од Oppo веќе денес би требало да го најават овој модел. Инаку, уште од 2017-та година беше најавен петкратен зум кој користи перископ за пренасочување на светлото на леќите, но иако таа технологија беше функционала, досега не се појави на некој конкретен паметен ...
| | веќе видена | слични

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 398 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 107 | | | веќе видена

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки ...
сите 284 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 97 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Honor и пред официјалната премиера собра бројни награди за View 20

Од:
До кого (е-маил):
Порака: