ASUS ZenBook S13 е лаптоп со досега најмалите рамки околу екранот


ASUS го има изгледа еден од најинтересни и најдобро дизајнирани лаптоп компјутери кои се претставени и ќе бидат претставени на овогодинешниот CES 2019 саем во Лас Вегас. Тие се надоврзуваат на трендот на екрани кои имаат што помали рамки, а тоа го постигнува со “позајмување” и измена на еден тренд којшто ја одбележа 2018 кај мобилните телефони. Па така, ASUS ZenBook S13 ги има едни од најмалите рамки, а според компанијата најмалите на пазарот, со вклопување на камерата во “исечок” на горниот дел од екранот, но поставен над него. Со ова, рамката околу екранот е непрекината и многу мала, 2,5 mm, а “исечокот” може да се користи и за полесно отворање на лаптопот. Покрај оваа карактеристика, ASUS ги постигнува малите рамки и со сокривање на долната рамка под тастатурата. На овој начин се добива мала подигнатост за полесно користење на тастатурата, а исто така не се гледа долниот дел од екранот. ZenBook S13 е уред од високата класа, а тоа се гледа и од останатите негови карактеристики. Тој е изработен од ...
| | веќе видена | слични

Razer на годинашниот саем CES 2019 претстави еден уред кој досега не беше дел од нивната понуда – монитор. Досега оваа компанија беше и повеќе од позната по своите периферни уреди (тастатури, глувчиња…) и по своите гејмерски преносници, а сега се одлучија да направат чекор понатаму и под својот бренд на гејмерите да им понудат и еден монитор – Razer Raptor. Се работи за монитор со дијагонала од 27 инчи. Се заснова на IPS елкран со резолуција 2560 х 1440 пиксели и ја поддржува AMD FreeSync технологијата. Благодарение на осветлувањето од 420 нита, успеа да добие и Display400 HDR сертификат. Понатаму, Razer наведува дека нивниот Raptor се одликува со брзина на осветлување на панелот од 144 Hz, брзина на одзив од 4 ms (GtG), контраст од 1.000:1 и 95 процентна поддршка за DCI-P3 спектарот на бои. Како секој втор „вистински“ гејмерски монитор, така и Raptor доаѓа со RGB осветлување (Razer Chroma). Како што можете да видите од приложените фотографии, Razer одлучи да го ограничи RGB само на долниот дел на сталакот, ...
| | веќе видена | слични

Alienware на саемот CES во Лас Вегас претстави гејмерски монитор со 55-инчен OLED Ultra HD панел на компанијата LG со фреквенција на освежување од 120 Hz и варијабилен refresh rate. Лотото на Alienware е осветлено со помош на LED RGB осветлување, а постои и дополнително LED RGB осветлување во облик на хоризонтална линија на мониторот, кое се синхронизира во склад со содржината која моментно се проектира на екранот (тоа може да се измени во поставките). Горната страна на мониторот е многу тенка, додека долната страна е подебела поради вградената електроника. Фреквенцијата на освежување на мониторот е 120 Hz, а содржи и таканаречен варијабилен refresh rate кој помага во отстранување на дефектите како што се “tearing” и “stuttering”. Се истакнува и поддршката за технологиите FreeSync и G-Sync . Тука е и поддршката за HDR и 98-процентната поддршка за DCI-P3 спектарот на бои. Alienware не објави кога, ни по која цена, овој монитор ќе го пласира на пазарот, но тоа секако ќе биде во текот на оваа година, по ...
| | веќе видена | слични

Иако Nvidia немаше за претставување нови графички картички за време на CES 2019 оваа недела, тие сепак го најавија донесувањето на нивните најнови RTX картички на лаптопите. Оваа нова генерација на графички, направена со нова архитектура доаѓа со една голема новина, а тоа е ray tracing технологијата. Оваа технологија, заедно со вештачката интелигенција, треба да овозможат досега невидени нивоа на реалност на сликата. Од друга страна, AMD оваа недела на CES 2019 ја претставија нивната, прва во светот направена со 7nm технологија, Radeon VII графичка картичка . Оваа картичка е досега најдобрата од оваа компанија и со оглед на технологијата, треба да овозможи значително подобри перформанси, а тие ја промовираат и како конкурент на RTX серијата од Nvidia. Со оглед на тоа што се’ уште нема доволно игри кои подржуваат ray tracing, а картичката од AMD уште не е достапна, не може да се направи споредба на двете, а тоа ќе остане за по некој месец. Директорот на Nvidia Џенсен Хуанг сепак уште сега има став и ...
| | веќе видена | слични

AMD, компанијата која одлично се врати на пазарот на процесори и ја донесе потребната конкуренција на Intel, сега се врти и кон пазарот на графички картички. Оваа компанија е присутна на овој пазар веќе одамна, но сепак, кога се работи за најдобрите картички, секогаш прво ни текнува на Nvidia. Тоа посебно е случајот со најновата серија на Nvidia, RTX составена од три графички картички, а истите добија и свои лаптоп верзии за време на CES 2019 оваа недела. Оваа серија од Nvidia овозможува досега невидено ниво на реалност на сликата кај игрите со новата ray tracing технологија помогната со вештачка интелигенција. Исто така на CES 2019 , AMD ја претстави својата нова генерација на графички картички, за првпат на пазарот, направена во 7nm технологија. Наречена Radeon VII, ова е серијата која треба досега најсериозно да понуди конкуренција над Nvidia и тоа конкретно на најновата RTX серија. AMD Radeon VII се направени на втората генерација од познатата AMD Vega архитектура со што треба да се овозможи, според ...
| | веќе видена | слични

Иако ѕвезда на годинашниот CES саем веројатно беше LG телевизорот кој може да се свиткува, јужнокорејската компанија претстави уште неколку интересни производи. Меѓу нив е и LG 49WL95C, ултраширок монитор од 49 инчи (32:9), со Dual QHD резолуција (5120 x 1440p). Мониторот има вградени 10W стерео звучници, поддршка за HDR 10, USB Type-C, а тука е и сталакот кој овозможува менување на висината, навалувањето и свртувањето на мониторот. Оние кои имале прилика да го видат мониторот во живо во текот на саемот CES во Лас Вегас, истакнуваат дека LG 49WL95C пружа исклучително остра слика, живописни бои и дека ќе биде одлична алатка за сите оние на кои мултитаскингот им е важен во работата. Покрај ова, LG за гејмерите ги прикажа и 27-инчните и 37,5-инчните 27GL850G и 38GL950G монитори. Двата пристигнуваат со QHD Nano IPS дисплеи, освежување од 144Hz и се компатибилни со Nvidia G-SYNC технологијата. LG се уште не ја објави цената ниту достапноста на споменатите монитори. Текстот Ултраширокиот LG монитор од 49 инчи е ...
| | веќе видена | слични

Тајванскиот производител на саемот CES во Лас Вегас претстави „необичен“ преносен компјутер кој што може да се каже дека е замена за десктоп гејмерска платформа. Ако споредуваме, тогаш може да се каже дека Mothership најмногу може да се спореди со Microsoft Surface Pro, само што во овој случај, оваа „машина“ е наменета за гејмерите. Asus ROG Mothership е одличен преносен компјутер кој на паметен начин се „трансформира“ и нуди одлично „вентилациско“ решение, при што играчот добива искуство слично на играњето на десктоп компјутер. Со оглед на тоа што е наменет за гејмерите, Mothership доаѓа со 17-инчен Full HD IPS панел, за графиката е задолжена GeForce RTX 2080 графичката карта, а „под хаубата“ е сместен и Intel Core i9-8950HK процесор, до 64 GB RAM меморија како и два SSD дискови. Овој компјутеро може да се користи во два модови. Првиот е стандардниот, гејмерски мод кој што нуди врвни перформанси, а вториот е “Optimus Mode” кој што пред се е наменет за мултитаскинг и апликации. Цената на новиот адут на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

При крајот на август минатата година, Nvidia ја претставија својата нова серија на графички картички направена во нова архитектура. Овие графички ја носат ознаката RTX, наместо GTX и овозможуваа значително подобра и пореална слика кај игрите. Технологијата не е развиена само за гејминг потребите, а првенствено беше претставена за професионалците кои работат со видео професионално, па гејмерите само ги добиваат предностите од развојот. Главната новина, покрај другите технички детали, кај RTX серијата е ray tracing технологијата. Оваа технологија врши следење на светлината на сликата во вистинско време, овозможувајќи скоро реална слика, односно може да се каже дека веќе дојдовме до времето кога игрите не може да се распознаат од филм, на пример. RTX графичките картички се разбира ја искористуваат и вештачката интелигенција, па игрите кои доаѓаат со поддршка на овие картички ќе видите и самите на што ќе личат, скоро неверојатно. Оваа серија Nvidia во рамките на CES 2019 најави дека ја донесува и кај лаптоп ...
| | веќе видена | слични

Кога е во прашање гејмингот, можеби Samsung не е првото име на кое ќе ви текне, меѓутоа тоа не значи дека оваа успешна компанија не се обидува и на овој дел од пазарот. Иако ова не е првиот гејминг лаптоп од компанијата, сепак можеби е меѓу првите кои ќе привлечат поголемо внимание. Samsung Notebook Odyssey е името на овој нов лаптоп, а беше претставен оваа недела во рамките на CES 2019 саемот во Лас Вегас кој уште трае. Главното внимание кое Odyssey го привлекува уште на прв поглед е неговиот дизајн. Тоа е изработен од алуминиум и има помали рамки околу екранот за разлика од претходните модели од Samsung. Екранот е интересно направен да е поврзан со остатокот од лаптопот само во средината, оставајќи впечаток на посебен монитор којшто стои на својата основа. Ова покрај естетска функција, може да се погоди подобро и за ладење на компонентите. Notebook Odyssey доаѓа и со најновата генерација на графички картички од Nvidia кои треба да овозможат многу подобра графика со ray tracing технологијата, како и ...
| | веќе видена | слични

Nvidia не толку одамна ги претстави графичките картички од 2xxx серијата. Компанијата речиси и да не ги најавила верзиите за мобилни компјутери, а веќе се појави првиот компјутер со супер моќната RTX 2080 графичка картичка. Samsung ќе се обиде да ја оживее својата серија на гејминг лаптопи Notebook Odyssey со новата картичка. Судејќи по хардверот станува збор за моќна машина. Компјутерот доаѓа со Intel Core i7 процесор, 16 GB RAM, 256 GB SSD диск и 1 TB хард-диск. Новите графички картички доаѓаат со „ray-tracing“ технологија. Ова го оптоварува и процесорот, па потребен и помоќен обичен процесор. i7-процесорот кој доаѓа во Odyssey e 6-јадрен. Ова е доволно за на 15,6-инчниот FHD екран да испорача „мазна“ работа на 144Hz. Веројатно најголемиот проблем на гејминг лаптопите е тежината, а ова е случај и со Notebook Odyssey. Лаптопот тежи 2,4 кг што не е премногу, но секако не е најлесно преносливиот уред. Лаптопот би требало да биде достапен во САД на почетокот на оваа година. Ако не ве импресионира овој лаптоп ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 346 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ASUS ZenBook S13 е лаптоп со досега најмалите рамки околу екранот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: