Вељановски доби заменици

Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ, Јани Макрадули од СДСМ и Сузана Салиу од ДУИ се тројцата потпретседатели на Собранието. Пратениците вчера ги изгласаа тројцата заменици на Трајко Вељановски. Законодавниот дом за прв пат ќе има две жени за потпретседатели. Од нив едната Албанка. Ако изборот на Јакимовска и Салиу мина без проблеми и со консензус, страстите пораснаа кога се расправаше за изборот на Макрадули. Власта го поддржа единствено затоа што едниот потпретседател, според закон, треба да биде од опозицијата. Мнозинството не се согласува со тоа Макрадули да биде потпретседател на Парламентот. - Ќе го поддржиме овој предлог од единствена причина затоа што тоа е законска обврска, но сметаме дека тоа е лошо решение кое нема да придонесе за подобрување на работата на Собранието и за една конструктивна атмосфера на дијалог меѓу сите политички субјекти, рече Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ. Мнозинството смета дека Макрадули и во минатиот состав партиските интереси ги ставал над оние на Собранието и дека ...
| | веќе видена | слични

Откако најверојатно вечерва, партиските тела на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ ќе ги одобрат имињата на министрите во новата влада, мандатарот Груевски можно е веќе утре да го достави предлог составот на својот кабинет и програмата за работа. Иако рокот за закажување седница за избор на влада е 15 дена, тоа најверојатно ќе се случи на крајот на неделава.
| | веќе видена | слични

Координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева, дозволи нејзините сопартијци да се однесуваат крајно неконструктивно на сметка на другите пратеници и на јавноста, на вчерашната седница на која беа избрани потпретседателите на Собранието. Се доби впечаток дека ВМРО-ДПМНЕ со голема мака ги прифаќа дури и тие предлози на опозицијата што директно се повикуваат на законот. На дискусиите што ги водеа пратениците од владејачката партија против предлогот на опозицијата за потпретседател, Јани Макрадули, буквално не може да им се најде друга функција, освен таа со која се собираат ситни дневно-политички поени. Бонева не почувствува потреба да го заштити интегритетот на својата пратеничка група, дури и тогаш кога пратеникот Александар Николовски само за да ја испоровоцира опозицијата го даде бесмислениот предлог пратениците на СДСМ да се соберат и да предложат друг кандидат кој ќе и биде по волја на власта?! Апсурдно, коментарот на координаторката по говорот на Николовски беше дека “со критиките ...
| | веќе видена | слични

Несфатлива расправа за новите потпретседатели на Собранието Собраниската седница на која беа избрани тројцата потпретседатели на Парламентот која требаше да помине во свечен тон зашто кандидатите претходно ги одобри Комисијата за избори и именувања, пратениците сепак ја искористија за собирање политички поени “на ситно“. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во обид да ја оспори кандидатурата на Јани Макрадули, предложена од СДСМ, отиде дотаму што побара од опозицијата да размисли да ја промени својота одлука, иако според Деловникот таа има суверено право да предложи еден од потпретседателите. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, ги повтори грубите критики за Макрадули веќе искажани од неговите сопартијци на седницата на Комисијата за избори и именувања, и со тоа предизвика жестока реакција од пратениците на СДСМ. “Предлогот Јани Макрадули да биде потпретседател ќе го поддржиме само согласно со Законот за Собрание, но не се согласуваме со ова решение и им предлагам на пратениците на СДСМ да побараат ...
| | веќе видена | слични

Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ, Јани Макрадули од СДСМ и Сузана Салиу од ДУИ се тројцата потпретседатели на Собранието на Република Македонија што вчера беа избрани на третата собраниска седница Со тоа првпат парламентот ќе има две жени-потпретседатели, а Салиу е првата жена Албанка што ќе биде на оваа функција. Во расправата за кандидатурата на Макрадули за потпретседател на Собранието, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се изјасни дека ќе гласа за предлогот само затоа што во согласност со законот еден од потпретседателите треба да биде избран од редовите на опозицијата, но оти не се согласуваат со кадровското решение што го нуди СДСМ. - Ќе го поддржиме овој предлог од единствена причина, затоа што тоа е законска обврска, но сметаме дека тоа е лошо решение, кое нема да придонесе за подобрување на работата на Собранието и за една конструктивна атмосфера на дијалог меѓу сите политички субјекти - изјави Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ. Според СДСМ, Макрадули е добар избор за потпретседател, кој никогаш ги ...
| | веќе видена | слични

Парламент Ракоплескањето и поддршката од страна на опозицијата при вчерашниот избор на Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ за потпретседателка на Собранието само за кратко влеа надеж дека и при изборот на Јани Макрадули од СДСМ се' ќе помине лесно и без критики и коментари. Но, не беше така. Предлогот на опозицијата Макрадули да биде еден од тројцата потпретседатели на парламентот, беше добра прилика за ВМРО-ДПМНЕ да го критикува, и покрај тоа што најави дека ќе го поддржи на гласањето. „Честа“ да го нападне опозицискиот кандидат му припадна на Александар Николовски, кој го искажа ставот на ВМРО-ДПМНЕ дека пратеничката група ќе го поддржи Макрадули за потпретседател единствено поради одредбата во Законот за Собранието, донесен во претходниот парламентарен состав, еден од тројцата потпретседатели да биде по предлог од најголемата опозициска партија. На вчерашната собраниска седница, покрај Макрадули од СДСМ и Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ, за потпретседател беше избрана и Сузана Салиу од ДУИ. На Макрадули и на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа недела го означува влезот на Сонцето во знакот на Лава, и по прилично мрачен период, еве ни малку ведрина и светлина, особено наменети за сите во знакот ...
сите 48 | | | веќе видена

Ја реобјавуваме саботната анализа првично објавена на 3 март 2018 Македонските регулатори сè уште немаат јасна визија за законска рамка за крипто валутите. ...
сите 7 | | | веќе видена

 Астролозите тврдат дека на три ѕвездени претставници, задоволство им причинува да бидат главни во постелата. Чии зборови се секогаш последни? Хороскопот ...
сите 48 | | | веќе видена

Освен како двојка, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон воодушевуваат и како грижливото семејни луѓе и родителите. Тие неодамна добија трет наследник и ја проширија ...
сите 28 | | | веќе видена

Граѓани да го поддржат референдумот. Тој мора да успее зошто Македонија нема друга опција за просперитет и светла иднина. Ваква порака упати вицепремиерот ...
сите 25 | | | веќе видена

Еден од најпознатите парови во светот, Викторија и Дејвид Бекам пред неколку дена стигнаа во Црна Гора, каде што фамилијарно уживаат во летувањето во еден ...
сите 67 | | | веќе видена

Полицијата во камион кај првиот тунел во правец Гевгелија-Скопје завчера открила 44 мигранти. Како што е наведено во полицискиот билтен, завчера во 22:00 часот ...
сите 46 | | | веќе видена

По повод прославата на стогодишнината од Кралските воздухопловни сили, членовите на славната монархија, вчера имаа неколку официјални настани. Меѓу нив ...
сите 35 | | | веќе видена

Францускиот министер за внатрешни работи Герар Коломбо идната недела ќе оди на распит пред пратениците за случајот со обезбедувањето на претседателот Емануел ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вељановски доби заменици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: