Дискаверер: Не одете во Дубровник, посетете го Охрид

3 копии

Меѓународниот туристички портал Дискаверер (The Discoverer) направи листа на пет популарни дестинации кои би требало да се избегнуваат поради метежот и негативниот став кон туристите и препорачува алтернативни дестинации. На негативната страна од списокот се наоѓа Дубровник, и наместо тој хрватски град, на туристите им се препорачува да го посетат Охрид во Македонија, објави порталот Индекс. Посетата на историскиот стар град Дубровник е врв на секој одмор во Хрватска, но мноштвото народ во тесните улички и премини не придонесуваат за квалитетот на тоа искуство, пишува патеписецот на Дискаверер Џулија Хамонд. Пренатрупаноста се влошува и од крузерите, од кои слегуваат голем број патници и го зголемуваат бројот на луѓе во градот на неколку часа. Кога на тоа ќе се додаде дека градот е се попознат по својата улога во смешно популарната серија „Игра на тронови“ – добивате проблем од епски пропорции. Властите беа принудени да дејствуваат со ограничување на бројот на луѓе кои би можеле да прошетаат по бедемите до ...
| | веќе видена | слични

Во последните пет години во Хрватска биле остварени повеќе од пола милион трансакции од недвижнини. Најмногу од нив биле за земјоделско земјиште, додека продажбата на станови е на второ место, иако во овој сектор е направен најголем промет. Вкупната вредност на трансакциите лани достигнала 27,8 милијарди куни,(4,38 милијарди долари) што е за пет милијарди повеќе од пред пет години. Најскапи биле становите во Дубровничко-неретванската жупанија, додека најевтини во Вуковарско-сремската жупанија, пишува Poslovni.hr Највисоки цени на недвижнини имале оние жупании кои излегувале на море.Колку за споредба, по цена за еден квадрат од куќа во Дубровник можат да се купат 18 квадрати во Пожешко-славонска жупанија. Во Загреб најскапи биле становите во центарското подрачје,Чрномерц, Трњ и Максимир. Според спроведените анализи , цените на недвижнините растеле со порастот на туристичките ноќевања. Фото: Pixabay
| | веќе видена | слични

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

За овие хороскопски знаци се тврди дека се досадни и неиновативни во креветот. Без многу фантазија, меување пози… А најлошото од се е што мислат дека се богови ...
сите 159 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дискаверер: Не одете во Дубровник, посетете го Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: