Лавров: Американските санкции против Русија и Турција се незаконски


Американските економски санкции против Турција и Русија се дел од „незаконската политика”, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска од Анкара.„Зајакнување на санкциите го сметаме за незаконски потег, диктирана желба за доминира насекаде – да се диктира политиката, да се одлучува за светската политика без договор”, изјави Лавров на прес-конференција со неговиот турски колега, Мевљут Чавушоглу.Лавров истакна дека САД ги користат санкциите со цел не фер да профитираат во трговијата на светски размери.Ваквите изјави на Лавров доаѓаат откако минатата недела Вашингтон воведе санкции за Москва и Анкара.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Германија предводена од канцеларката Ангела Меркел најави дека ќе бара воведување политички промени од турскиот претседател Реџеп Ердоган во Турција, како замена за можна помош за стабилизирање на турската економија. Ова го најави еден од членовите на германскиот парламентарен комитет за меѓународни односи во интервју за Блумберг, пренесува Фактор.мк. „Имаме заеднички интереси во однос на миграционата политика, но исто така имаме големи разлики”, рекол Јурген Харт од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел. Според него, Германија сака Анкара да ја почитува слободата на медиумите, да ги ослободи Германците уапсени од политички причини и да се воздржи од разгорување на војната во Сирија. Турската валута криза особено се одразува во Германија – најголемиот турски економски партнер и дом на речиси 3,5 милиони турски заедници. Билатералната трговија помеѓу Германија и Турција минатата година изнесувала речиси 37 милијарди евра. Меркел и ЕУ имаат потреба од благосостојба на Турција во ...
| | веќе видена | слични

Германската влада ќе побара политички промени од турскиот претседател Реџеп Ердоган во замена за можна помош за стабилизирање на турската економија. Ова го најави еден од членовите на германскиот парламентарен комитет за меѓународни односи во интервју за Блумберг. "Имаме заеднички интереси во однос на миграционата политика, но исто така имаме големи разлики", рекол Јурген Харт од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел. Според него, Германија сака Анкара да ја почитува слободата на медиумите, да ги ослободи Германците уапсени од политички причини и да се воздржи од разгорување на војната во Сирија. Турската валута криза особено се одразува во Германија - најголемиот турски економски партнер и дом на речиси 3,5 милиони турски заедници. Билатералната трговија помеѓу Германија и Турција минатата година изнесувала речиси 37 милијарди евра. Меркел и ЕУ имаат потреба од благосостојба на Турција во врска со договорот за миграција, каде што земјата го спречува протокот на мигранти во ...
| | веќе видена | слични

Германија е загрижена за економската стабилност на Турција, но недоволно за да понуди финансиска помош. Но германската поддршка може да биде средство за да се спречи Ердоган да ѝ го заврти грбот на ЕУ, смета Седа Сердар. Германската канцеларка Ангела Меркел ја отфрли изјавата на лидерката на Социјалдемократската партија на Германија, Андреа Налес, за можна германска финансиска помош за Турција. Без оглед на тоа, клучно е Турција да остане закотвена за Западот и Германија би можела да игра водечка улога во тоа. Нормализација на односите Турција не може да си дозволи борба на повеќе фронтови. Американските санкции и царини и политичкиот спор со Вашингтон околу затворениот американски пастор ја принудуваат Анкара да култивира подобри односи со Европа. Последните ослободувања на германската државјанка и новинарка Мешале Толу и заштитникот на човековите права Танер Килиџ се сигнали дека Турција е подготвена за нормализација на односите со Германија и со Европската унија. Ова, меѓутоа, се бебешки чекори. Турската ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Германија не ја разгледува можноста за финансиска помош на Турција, како мерка за излез на земјата од валутната криза, соопшти германската влада. „Прашањето за германската помош на Турција моментално не е на агендата на владата“, изјавија нејзините претставници. Од германската влада додаваат дека од Турција ќе зависи дали ќе побара помош од Меѓународниот монетарен фонд, како и дека финансиската поддршка не е во фоксуот на преговорите помеѓу лидерите на двете земји.
| | веќе видена | слични

„Прашањето за германската помош на Турција моментално не е на агендата на владата“, изјавија нејзините претставници. Од германската влада додаваат дека од Турција ќе зависи дали ќе побара помош од меѓународниот монетарен фонд, како и дека финансиската поддршка не е во фокусот на преговорите помеѓу лидерите на двете земји.
| | веќе видена | слични
3 копии

Тоа што германската канцеларка, првпат од руската анексија на Крим во 2014 година, го повика на билатерална средба во Германија, рускиот претседател Владимир Путин би можел да му се заблагодари во голема мерка на американски претседател Доналд Трамп и неговиот курс во надворешната политика. Непропуштањето на Трамп во секоја прилика да ги критикува Германија и ЕУ, заканата кон европските држави дека ќе го повлече американскиот безбедносен чадор во рамките на НАТО, повлекувањето од иранскиот нуклеарен договор, како и казнувањето на ЕУ со давачки за челик и алуминиум, а Турција со царини и санкции, придонесе Меркел и Путин често да комуницираат во четири очи, и покрај спротивставените ставови. Прво, во мај оваа година тие се видоа на билатерална средба во Сочи, а потоа Меркел на крајот на јули во Берлин, речиси тајно, го прими рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, и началникот на Генералштабот на руските вооружени сили Валери Герамисов, предизвикувајќи изненадување во дипломатските кругови и не ...
| | веќе видена | слични

Откако е објавено дека Катар понудил да вложи 15 милијарди долари во турските банки и пазар и така да им помогне да се извлечат од инфлацијата и економската криза, рака на спас на Анакара и понудил и Берлин. Германската канцеларка Ангела Меркел го потсетила турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека има потенцијален сојузник во Европа. Бидејќи Ердоган бара начин да ја заштити турската економија од судирот со претседателот на САД, Доналд Трамп, тој и германската канцеларка разговарале во средата да организираат состанок на министрите за финансии на двете земји. Додека Берлин не нуди никаква финансиска помош, разговорот на двајцата лидери покажува колкав е влогот на двете страни, а уште еднаш Германија ја покажала својата надмоќ како најголема економија во Европа. Германија сака Турција да ја избегне финансиската криза и не може да дозволи таа земја да влезе во хаос, рекол за "Bloomberg" неименуван извор запознаен со размислувањата на Меркел. Во пресвртот кој покажува можност за нормализација на односите ...
| | веќе видена | слични

Турската економска катастрофа може да прерасне во вистинско цунами кое би го потресло светот. Засега македонското стопанство не трпи последици, но тоа брзо би се сменило доколку состојбата ескалира. НБРМ: мала можност за негативни ефекти Мала е можноста за евентуални позначајни негативни преносни ефекти од турската во македонската економија. Ова го заклучува Народната Банка (НБРМ) во анализата за актуелната посветена на состојбата таму.НБРМ смета дека може да почувствуваме индиректни последици – турската да влијае на европската, а европската на македонската економија.„Засега согледувањата на глобалната стручна јавност се дека потресите во турската економија од почетокот на август не би се одразиле значајно врз глобалната економија која општо земено бележи нагорно движење. Истовремено, се оценува дека турската состојба би имала минорни ефекти врз економијата на ЕУ, со оглед на релативно слабата изложеност на европските компании и банки кон турските партнери" заклучува НБРМ. Турција не е голем трговски партнер ...
| | веќе видена | слични

Берлин нуди помош за Анкара која е во криза поради лирата. Германската канцеларка, Ангела Меркел го потсетила турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган дека има потенцијален сојузник во Европа. Ердоган бара начин да ја заштити турската економија од судирот со претседателот на САД, Доналд Трамп. Со германската канцеларка разговарале во средата да организираат состанок на министрите за финансии на двете земји. Германија е најголем економски партнер на Турција, а лани нивната билатерална трговија изнесувала околу 37 милијарди евра. Околу 6.500 компании кои се во целосна или делумна сопственост на Германија работат ширум Турција. Турција е на 16. место меѓу германските извозни пазари, пред Јапонија и многу помалите држави од Европската унија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лавров: Американските санкции против Русија и Турција се незаконски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: