Државна помош за компаниите


Пари од државата за компаниите што инвестирале и отвориле нови работни места во 2017-та, најави вицепремиерот за економски прашања. Почна да функционира програмата за финансиска поддршка на инвестициите. Изготвен е калкулатор, алатка за фирмите да можат да пресметаат колку пари ќе добијат од државата и направат планови за идните активности. Вицепремиерот Анѓушев рече дека постапката е транспарента и едноставна. Фирмите можат да аплицираат од денеска, па сѐ до крајот на месецов. Откако ќе се потпишат договорите, во септември парите ќе им легнат на сметка. Мерките од првиот и вториот столб од планот за економски раст пред бизнисмените ги претстави министерот за економија, Бектеши. Објасни кој е начинот на аплицирање за добивање државна помош. Рече дека со воведувањето на калкулаторот и Законот за финансиска поддршка сите компании ќе имаат увид колку пари ќе добијат од Владата. Истите поволности ќе важат и за компаниите кои ќе инвестираат и ќе отворат нови работни места и во 2018- та. Оваа програма ќе трае пет ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Македонија за една година направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор, порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на неформалниот состанок на министри за енергетика, индустрија и трговија, во организација на Секретаријатот на Енергетската заедница, што денес се одржа во Дурштајн, Австрија. На состанокот, на кој учествуваше и министерот за економија Крешник Бектеши, се разговараше за климатската и енергетската политика на Енергетската задница, како орган на Европската комисија, до 2030 година. Вицепремиерот Анѓушев потсети дека првата активност во странство, откако беше именуван за вицепремиер во Владата, беше минатогодишниот неформален состанок, кога од страна на еврокомесарот Јоханес Хан и директорот на Секретаријатот за енергетска заедница Јанез Копач беа презентирани резултатите во спроведување на реформите во енергетскиот сектор на земјите во регионот, каде што Македонија покажа најслаби резултати. - Една од најважните задачи на Владата на Република Македонија во изминатата ...
| | веќе видена | слични

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев и министерот за економија м-р Крешник Бектеши учествуваа на неформалниот состанок на министри за енергетика, индустрија и трговија, во организација на Секретаријатот на Енергетската заедница, кој денес се одржа во гратчето Дурштајн во Република Австрија. На состанокот беше разговарано за климатската и енергетската политика на Енергетската задница, како орган на Европската Комисија, до 2030 година. Вицепремиерот Анѓушев потсети дека првата активност во странство, откако беше именуван за вицепремиер во Владата, беше минатогодишниот неформален состанок, кога од страна на еврокомесарот Јоханес Хан и директорот на Секретаријатот за енергетска заедница Јанез Копач беа презентирани резултатите во спроведување на реформите во енергетскиот сектор на земјите во регионот, каде што Македонија покажа најслаби резултати. „Една од најважните задачи на Владата на Република Македонија во изминатата година, беше да се откочат реформите во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Виена учествуваше на Министерскиот форум за одржлива енергија, каде министрите одговорни за енергијата од Балканот и земјите-членки на Европската унија, разговараа за начините и акциските планови за зголемување на производството на електрична енергија преку обновливи извори на енергија. Главната цел на состанокот е да се заштити животната средина, во текот на производството на електрична енергија и плановите кои треба да се имплементираат по 2020 година во државите потписнички на Договорот за основање на Европската енергетска заедница, соопшти Министерството за економија. Министерот Бектеши во своето излагање нагласи дека Македонија во изминативе 12 месеци направи реформи во сите енергетски области, почнувајќи од донесувањето на новиот Закон за енергетика, целосно координиран со Европската енергетска заедница, рангирајќи се во најреформаторната земја во рамките на Енергетската заедница. Исто така тој повика на интензивирање на регионалните проекти, со цел да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши се во дводневна посета на Република Австрија, кадешто ќе учествуваат на настани во организација на Секретаријатот на Енергетската заедница. Денес, во Виена, вицепремиерот Анѓушев и министерот Бектеши ќе учествуваат на Форумот за одржливост, кадешто министерот ќе се обрати на панелот за високи гости „Енергетски и климатски политики во Енергетската заедница по 2020 година“, додека утре во градчето Вахау ќе учествуваат на годишниот состанок на министрите за енергетика, индустрија и економија. Тема на овој состанок е енергетската транзиција во земјите потписнички на Договорот за Енергетска заедница.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши учествува на Форумот за одржливост во Виена, на кој како претседавач со Енергетската заедница за 2018 година ќе ги даде завршните забелешки од панел дискусијата за енергија и климатска политика по 2020 во ЕЗ и пленарните сесии посветени на употребата на чиста енергија и регионалните иницијативи за побрза транзиција кон овој вид на енергија. Утре министерот Бектеши ќе учествува на неформалниот Министерски состанок во Вахау, Австрија.
| | веќе видена | слични

Интензивирање на регионалните проекти, со цел да се постигне поголема енергетска стабилност на регионот, побара денеска во својата дискусија, министерот за економија Крешник Бектеши на Министерскиот форум за одржлива енергија што се одржува во Виена, Австрија. На форумот министрите одговорни за енергијата од Балканот и земјите-членки на Европската унија, разговараа за начините и акционите планови за зголемување на производството на електрична енергија преку обновливи извори на енергија. Главната цел на состанокот е да се заштити животната средина, во текот на производството на електрична енергија и плановите кои треба да се имплементираат по 2020 година во државите потписнички на Договорот за основање на Европската енергетска заедница. Во однос на инвеститциите во земјава Бектеши најави инсталација на 200 MWh во земјата. Министерот за економија Крешник Бектеши е претседавач на Претседателството на Енергетската заедница за 2018 година, и во тоа својство ќе присуствува на годишниот состанок на министрите ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за економија Крешник Бектеши, во Виена ќе учествуваат на настани во организација на Секретаријатот на Енергетската заедница.Како што соопштија од Владата, Анѓушев и Бектеши денеска ќе учествуваат на Форумот за одржливост, каде што министерот ќе се обрати на панелот за високи гости „Енергетски и климатски политики во Енергетската заедница по 2020 година“, додека утре во Вахау ќе учествуваат на годишниот состанок на министрите за енергеттика, индустрија и економија. Тема на овој состанок е енергетската транзиција во земјите потписнички на Договорот за Енергетска заедница.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев заедно со министерот за економија Крешник Бектеши денеска ја посетија ТИРЗ кај Тетово. Тие најпрво ја посетија фабриката „Леар“, а потоа се сретнаа и со раководството на ТИРЗ „Тетово“. - Од фабриката „Леар“ најавија зголемување на капацитетите, а со тоа и бројот на вработени што е уште една потврда за добрите политики на Владата за нови инвестиции. Истовремено во развојната зона ќе имаме инвестиција од македонско-холандски капитал во фирмата „Глисфлекс“ што ќе биде инвестиција од седум до осум милиони евра и што ќе овозможи 100 нови вработувања, изјави вицепремиерот Анѓушев. Со раководството на ТИРЗ, додаде, разговаравме за големата заинтересираност за инвестиции во зоната. - Ги повикувам сите компании да ги искористат можностите од Законот за поддршка на инвестициите за оние што инвестирале во 2017 година за поврат на средства, а оние што немаат инвестирано и имаат намера во оваа година да инвестираат да разговараме за мерките за поддршка, рече Анѓушев. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за економија Крешник Бектеши, денеска ја посетија Технолошко-индустриската развојна зона Тетово. За време на посетата тие одржаа средба со менаџментот на компанијата Нормак која ја менаџира зоната во Тетово и ја посетија компанијата Леар Корпорејшн. Вицепремиерот Анѓушев при оваа посета го изрази задоволството за тоа како се одвиваат работите во зоната, а се разговараше и за предизвиците со кои се соочува Нормак како и за и нивно надминување. На средбата беа истакнати и мерките од Планот за економски раст, при што вицепремиерот најави нова инвестиција во зоната, македонско-холандска компанија која според најавите би инвестирала 7 милиони евра и би вработила 100 лица во наредниот период. -Денешната средба и разговорите нè уверија дека ТИРЗ Тетово се повеќе ги исполнува очекувањата и дека управувањето со оваа зона преку формулата на јавно приватно партнерство е многу успешно. Оптимистичка и поттикнувачка е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија Федерика Могерини денеска изјави дека се надева оти на местото шеф на ...
сите 77 | | | веќе видена

Соседот кој повика полиција поради гласна расправија во домот на Борис Џонсон, го брани своето однесување и вели дека секој би требало да го стори истото. ...
сите 101 | | | веќе видена

Големо невреме денеска попладне го зафати главниот град на Србија, Белград, поради што се случил и прекин во снабдувањето со електрична енергија, се уривале ...
сите 92 | | | веќе видена

Да не е трагична економската состојба во државата и на граѓаните, прес конференцијата на Ацевски би била многу комична. Граѓаните се уште не знаат како да ги ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државна помош за компаниите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: