Во наредните денови дождливо и постудено

Поради спуштање на студен воздух од север, ќе има локални врнежи од дожд кои понекаде ќе преминуваат во снег и на некои од пониските места. На планините особено на запад и на исток врнежите ќе бидат од снег. Најмалку врнежи ќе има во централните делови од земјава. Појава на врнежи ќе има и во вторник, но само во крајните западните делови. Поинтензивни врнежи претежно од дожд се очекуваат во среда од средината нa денот и особено во западните делови, каде што врнежите во текот на ноќта ќе бидат од снег. Ќе дува засилен југозападен ветер. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
3 копии

Под влијание на значително постудена воздушна маса која веќе започна да се спушта од северните географски широчини во следните денови ќе услови значително пониски температури на воздухот а особено студено ќе биде наутро кога минималните температури на воздухот насекаде ќе се спуштат под нулата. Времето ќе биде претежно стабилно, суво и без врнежи со исклучок на вторник попладне и навечер кога има услови за слаб локален снег. Денеска ќе дува засилен ветер од северен правец и истиот ќе биде најизразен Долж Повардарието, како и на исток и југоисток, па локално можно е да достигнува брзина и над 80 км на час. Во ваква ситуација, ве советуваме да внимавате каде се движите, а вашите автомобили да ги ставате понастрана од дрвјата. Минималните температури на воздухот во следниот период ќе се спуштаат во интервалот од -10 до -2 степени, додека понекаде истите е можно да се спуштат и под -10 степени, додека на планините и скијачките центри и околу -15 степени. Максималните дневни температури на воздухот ќе се ...
| | веќе видена | слични

Од утре следува период на стабилно време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст. Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од 1 до 8 степени. В четврток, петок и в сабота ќе има услови за појава на магла по одделни котлини.
| | веќе видена | слични

Утре во Македонија се очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура насекаде ќе биде негативна, а максималната дневна ќе достигне до 8 степени. Во Скопје се очекува температура до 6 степени. Во наредните денови ќе продолжи периодот на сончево и стабилно време без врнежи со студени утра и постепен пораст на дневните температури. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични

Во Македонија најмногу снег има во Ѓуриште, каде што снежната покривка изнесува 14 сантиметри. Снежната покрива во Тополчани е 12 сантиметри, во Пожаране 10, Маврово 9, Лазарополе и Берово 5, Крива Паланка 4, додека во Битола и Крушево по 1 сантиметар. Во Скопје, Битола и Штип дуваше ветер со брзина до 55 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Денеска времето ќе биде променливо облачно, а во северните и источните делови од земјата ќе провејува слаб снег. Максималните температури ќе се движат до 6 степени. Во текот на денот се очекува намалување на облачноста и сончево време со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено во Повардарието и во Пелагонија. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно, попладнето сончево и студено со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а температурата ќе се искачи до 4 степени. Во текот на неделата што следува ќе биде стабилно, со ниски утрински температури, кои ќе се движат од -9 до -2 степени, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во северните и источните делови сè уште ќе има провејување на слаб снег. Преку денот облачноста ќе се намали и ќе биде сончево со умерена облачност, извести УХМР. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено по должина на Повардарието и во Пелагонија, каде што на места ќе достигнува брзина и над 70км/ч. Максималната температура ќе се движи од 0 до 6 степени. Во Скопје променливо облачно време, попладне сончево и студено со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 4 степени. Од утре до крајот на неделата ќе биде стабилно со ниски утрински температури, кои ќе бидат во интервал од -9 до -2 степени, а дневните ќе бидат во постепено покачување.
| | веќе видена | слични
9 копии

Во Македонија најмногу снег има во Ѓуриште, каде што снежната покривка изнесува 14 сантиметри, додека најниска температура е измерена во Маврово -6 степени Целзиусови. Во Македонија најмногу снег има во Ѓуриште, каде што снежната покривка изнесува 14 сантиметри, додека најниска температура е измерена во Маврово -6 степени Целзиусови. Снег има и во Тополчани 12 сантиметри, во Пожаране 10, Маврово 9, Лазарополе и Берово 5, Крива Паланка 4, додека во Битола и Крушево по 1 сантиметар. Во Скопје, Битола и Штип дуваше ветер со брзина до 55 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Денеска времето ќе биде променливо облачно, а во северните и источните делови од земјата ќе провејува слаб снег. Во текот на денот се очекува намалување на облачноста и сончево време со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, особено во Повардарието и во Пелагонија. Максималните температури ќе се движат од 0 до 6 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладнето сончево и студено ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во Македонија ќе биде променливо облачно, наместа со врнежи од дожд и снег. Попладне променливо облачно и ветровито со засилен северен ветер особено долж Повардарието и во Пелагонија, на одредени места со брзина од 70 километри на час. Во Македонија ќе биде променливо облачно, наместа со врнежи од дожд и снег. Попладне променливо облачно и ветровито со засилен северен ветер особено долж Повардарието и во Пелагонија, на одредени места со брзина од 70 километри на час. Утринската минималната температура ќе биде минус три степени, а дневната максимална ќе достигне до шестиот степен. Во Скопје слично време со минимална температура од еден степен, а максималната до четири степени. Од вторник следува период на стабилно време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепено покачување.
| | веќе видена | слични

Во Битола еден сантиметар снег утрово до 7 часот, исто толку и во Крушево, 4 Кр. Паланка, 5 Берово, Лазарополе, 9 Маврово, 10 Пожаране, 12 Тополчани, 14 Ѓуриште. Најстудено со -6 беше во Маврово, -5 Крушево, Лазарополе, -4 Ѓуриште, Пожаране, -3 Тополчани, Берово, -2 Кр. Паланка, -1 Прилеп, Претор, 0 Виница, Охрид, Битола, Дебар, Тетово, 1 Штип, 2 Скопје, Д. Капија, Скопје Петровец, Струмица, 4 Гевгелија. Во текот на ноќта беше облачно, во првата половина од ноќта со врнежи од дожд во пониските и снег на повисоките места и на планините. Поради спуштање на постуден воздух, проследен со засилен северен ветер, врнежите преминаа во снег и во пониските места, а поинтензивни беа во западните делови. Во Скопје-З.Рид, Битола и Штип ветерот достигнуваше брзина до 55км/ч. Во раните утрински часови врнежите насекаде престанаа. Претпладне променливо облачно, во северните и источните делови се уште ќе има провејување на слаб снег. Преку денот облачноста ќе се намали и ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува умерен ...
| | веќе видена | слични

Гостиварскиот регион синоќа беше зафатен од снежни врнежи кои формираа минимална снежна покривка. Утрово гостиварци можеа да се израдуваат на белината, но според најавите на метеоролозите нови врнежи не се очекуваат. Дневните температури ќе бидат над нулата, што значи дека нема многу надеж за снежната белина да се задржи подолго време. Оние кои се љубители на зимското уживање со снег, сепак ќе треба да отидат на планина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во наредните денови дождливо и постудено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: