Тивкиот Шпанец со својот симпатичен македонски јазик реди големи и историски успеси- кој е големиот Раул Гонзалез?

Во 2014 година тивко и без никаква помпа на клупата на Вардар пристигна Раул Гонзалез, дури и може да се каже дека многумина беа разочарани од овој потег бидејќи фановите на Вардар на клупата на својот омилен клуб го очекуваа големото тренерско име Талант Душебаев. А се останато е приказна. Уште во првата сезоната на клупата на Вардар Раул за малку не го однесе тимот на завршниот Фајнл Фор турнир во Келн во Лигата на шампионите, на несреќен начин со гол во гости примен во последната секунда од пенал, Вардар испадна од Флензбург. Тој момент донесе солзи кај вардаровите навивачи, но уште од тогаш се гледаше дека Раул Гонзалез знае што прави и знае зошто е донесен во Скопје. Во сезоната кога испадна на несреќен начин од Флензбург, Вардар во осминафиналето го исфрли тогашниот европски првак, Хамбург. Потоа Вардар имаше уште два неуспешни обиди да стигне до најголемиот европски крем во Келн, место каде што според играта секако припаѓаше. По двата неуспешни обиди нема што повеќе за Раул Гонзалез да се зборува, ...
| | веќе видена | слични

Од Вараждин, Марија Ковачева Македонската репрезентација ќе претрпи промена во стручниот штаб на Европското првенство во Хрватска. По завршување на вечерашниот меч со Шпанија, актуелниот асистент на селекторот Раул Гонзалез, Роберто Парондо ќе мора да се врати во Скопје поради побврски со ЖРК Вардар, кој на 27 јануари го започнува настапот во Лигата на шампионите. На местото на Парондо ќе седне Хота Гонзалез, тренерот кој од јуни ќе му биде десна рака на Шпанецот во ПСЖ. Тој се очекува да се приклучи во текот на утрешниот ден. Натпреварот меѓу Македонија и Шпанија се игра со почеток во 20:30 часот.
| | веќе видена | слични

Кој сфатил што претставува насловот не треба да очекува величење во играта на сјајната Македонија под водство на Раул Гонзалес. Да се разбереме, првопласираната селекција во групата 2 во воведниот дел претставува вистинска зрела екипа во која секоја улога е адекватно поделена, секој е на вистинскиот инструмент, а пред нив местото го презема вистинскиот диригент ЕЛ КОМАНДАНТЕ, односно Раул Гонзалес. Тој е вистинскиот лик на приказнава. Ќе додадам уште и дека покрај сериозната работа, сèприсутната извонредна логистичка структура во федерацијата, преставува темел за успесите на Македонија, која добива огромна љубов од нацијата која обожава ракомет. Секако дека сегашната ситуација е до некаде здрава и логична последица на успехот на Вардар во Келн, иако само Стојанче Стоилов е единствениот репрезентативец кој го вееше македонското знаме во Келн. И тука е нашиот главен лик, Командантот, кој даде уште поголем придонес. За тие кои не знаеле, Раул Гонзалес како долгогодишен помошник на Талант Душебаев во славните ...
| | веќе видена | слични

Одлична анализа или колумна е направена од страна на специјализираниот портал за ракомет „Балкан Хендбол“ во која главна приказна е Сењор Раул Гонзалез. Луѓето во Европа со воодушевување ја прифаќаат улогата на Гонзалез во македонската репрезентација, а најсимпатично им е дефинитивно како „Ел Команданте“ го совладал јазикот во земјата каде работи. „Македонија е земја која го сака ракометот, тоа е репрезентација каде секоја улога е адекватно поделека, секој со својот инструмент, а потоа пред сите нив, дојде да го завземе местото главниот, Ел Команданте, односно Раул Гонзалез. Тој е главен лик во приказната“. „ За оние кои незнаат, Раул Гонзалез беше долгогодишен помошник на Талант Душебаев во славните денови во Сиудад Реал, каде беше задолжен за тактиката, како што рече и Арпад Штербик, тоа беше неверојатен тандем, Киргиз ентузијаст а Шпанецот шармантен и смирен “. „ Кон крајот на минатата година бевме во работна посета на РК Вардар во Скопје. Се разбира дека целта беше да се направи интервју со Раул, кој ...
| | веќе видена | слични

По колумната на реномираниот сајт „Ballkan Handball“ за нашиот Столе Стоилов, сега на овој ист сајт следуваше нова овој пат посветена на „Командатот“, односно Раул Гонзалес. На стартот на колумната се истакнува Раул Гонзалес како главен „виновник“ за одличниот настап на македонската репрезентација, но уште се додава и дека за успехот се важни огромната љубов на нашиот народ кон ракометот, како и успехот на Вардар во Келн. Како што се наведува, Стоилов е единствениот македонски репрезентативец во Вардар, но повторно се додава дека тука е Гонзалес. Авторот на колумната, Сретен Рашковиќ како еден најважните факти го истакнува тоа што иако е Шпанец, нашиот командат го познава македонскиот јазик и истиот добро го зборува. Рашковиќ зборува и за тоа каков господин е Гонзалес надвор од паркетот. Имено, Гонзалес на денот на „Фајнал Фор“ во Келн без никаков проблем прифатил интервју и без никакви протоколи. На крајот се истакнува дека не може ниту да замисли каква би била иднината на клупскиот ракомет доколку Раул ...
| | веќе видена | слични

Ренато Вугринец е единствениот ракометар кој го има носено дресот и на двата национални тима. Бекот кој има подолг стаж како репрезентативец на својата земја не знае дали ќе навива на вечерашната пресметка. За „Македонски спорт" беше расположен од Белград да одговори што очекува на отворањето. „Во никој случај не би дал предност на ниту една репрезентација. Македонија доби многу со превземањето на селекторската функција на Раул Гонзалез. Во Македонија владее тотална еуфорија по успехот на Вардар во Лигата на шампионите. Со Гонзалез на клупата сите македонски играчи се помалку или повеќе полни со самодоверба, што е и тоа како важно во пресрет на едно вакво големо натпреварување. Првите натпревари на сите првенства се крајно непредвидливи. Можеби мала предност на Словенија и носи поголемиот фонд на играчи за разлика од Македонија. Тука гледам шанса за Словенија, која иако се мачи со повреди, сепак има подолга клупа и одличен тренер – Веселин Вујовиќ, кој ќе знае максимално да ги мотивира. Како што знаеме сите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 151 | | | веќе видена

 Каков понеделник ви најавува Зодијакот? Дали вашиот хороскопски знак денес ќе го следи среќа? Дали неделата ќе ви тргне „на десна нога?“ Кликнете на вашиот ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тивкиот Шпанец со својот симпатичен македонски јазик реди големи и историски успеси- кој е големиот Раул Гонзалез?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: