Ердоган: Уапсениот вработен во американскиот Конзулат е шпион


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека уапсениот член на персоналот од Конзулатот на САД во Истанбул е шпион. Тој истакна дека Турција има право да преземе чекори при постоење „внатрешна закана" за земјата.Ердоган, на прес-конференција во Белград, го обвини американскиот амбасадор во Турција за уривање на врските меѓу сојузници во НАТО по одлуката за прекин на визните услуги за турски државјани во американските дипломатски мисии во земјата поради апсењето на Метин Топуз, турски државјанин вработен во Конзулатот на САД во Истанбул.- Како овие шпиони да влезат во американскиот конзулат? Ако тие не го навлекле во американскиот конзулат, кој го сторил тоа? - праша турскиот претседател на прес-конференција со својот српски колега Александар Вучиќ.Според Ердоган, „ниту една земја нема да дозволи такви шпиони да претставуваат внатрешна закана“, мислејќи на случајот Топуз, како и за уште еден вработен во конзулатот, кого турските власти сакаат да го сослушаат.Турските власти го обвинија Топуз за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Овие денови донесоа вистинска драма во дипломатските односи помеѓу Соединетите Американски Држави и Турција, двата големи НАТО сојузници. После затворањето на вториот вработен во Турција во еден од своите конзулати, американската дипломатска мисија во Турција соопшти дека ќе престане да ги процесира барањата за немигрантски визи на турските државјани. Во рок од само неколку часа, амбасадата на Турција во Вашингтон на сличен начин соопшти дека и таа ќе престане да ги процесира барањата на американските државјани, па дипломатската криза помеѓу Вашингтон и Анкара драстично се продлабочи. Овие потези на двете страни се само продолжение на веќе започнатите препукувања уште од воениот удар во Турција од пред две години, за кој што владата од Анкара го вперува прстот во Вашингтон, односно во Фетулах Ѓулен кој што живее во Пенсилванија, а кого американските власти одбиваат да го екстрадираат во Турција каде што го чека судски процес. Како што пренесуваат американските медиуми, пристапот на Америка бил да бидат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полска ги поддржувала и денес продолжува да ги поддржува напорите на Турција за влез во ЕУ, рече Дуда на заедничка прес-конференција со Ердоган. Полска ги поддржувала и денес продолжува да ги поддржува напорите на Турција за влез во ЕУ, рече Дуда на заедничка прес-конференција со Ердоган. Изјавата на полскиот претседател доаѓа пред самит на Унијата на кој ќе се разговара за влошувањето на односите меѓу Брисел и Анкара. Ердоган престојува во прва официјална посета во една земја од ЕУ по обидот за државен удар во јули минатата година. Тој ја посети Белгија во мај за средба на НАТО и Хамбург за средба на Г20 во јули, но Полска е првата земја од ЕУ која го покани во посета во рамките на билатералните односи, по прогонот кој Турција го спроведува против осомничени за учество во обидот за пуч. – Ако ЕУ смета дека пристапување на Турција не е можно, треба тоа конечно да ни го каже, истакна Ердоган. Според него, Турција потрошила 30 милијарди долари, за да прифати на своја територија над три милиони мигранти, додека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Полска се надева дека Турција на крајот ќе стане членка на Европската унија, изјави полскиот претседател Анджеј Дуда по денешната средба со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган.- Полска ги поддржувала и денес продолжува да ги поддржува напорите на Турција за влез во ЕУ, рече Дуда на заедничка прес-конференција со Ердоган.Изјавата на полскиот претседател доаѓа пред самит на Унијата на кој ќе се разговара за влошувањето на односите меѓу Брисел и Анкара.Ердоган престојува во прва официјална посета во една земја од ЕУ по обидот за државен удар во јули минатата година. Тој ја посети Белгија во мај за средба на НАТО и Хамбург за средба на Г20 во јули, но Полска е првата земја од ЕУ која го покани во посета во рамките на билатералните односи, по прогонот кој Турција го спроведува против осомничени за учество во обидот за пуч.- Ако ЕУ смета дека пристапување на Турција не е можно, треба тоа конечно да ни го каже, истакна Ердоган.Според него, Турција потрошила 30 милијарди долари, за да прифати на своја ...
| | веќе видена | слични

Неочекуван дипломатски потег на Полска - откако во јули го пречека Доналд Трамп, сега е домаќин на Реџеп Таип Ердоган. Од Брисел стигнуваат критики, и на сметка на домаќините, поради дефицити во правната држава. Посетата на Ердоган е прва официјална посета на членка на ЕУ откако дојде до авторитарно државно преструктуирање на Турција, по неуспешниот обид за пуч во летото 2016 година. Претходно со Европејците турскиот претседател се сретна само на самитот на Г20 во Хамбург. Освен средбата со полскиот претседател Анджеј Дуда, на агендата се отворање на турско-полски економски форум и разговор со премиерката Беата Шидло, како и прием од страна на претседателите на двата парламентарни дома. Со Јарослав Качински, претседател на полската владејачка партија „Право и правда“ и полски моќник во сенка, официјално, не е предвиден состанок. Точната сатница и содржина на посетата до последен момент се држеше во тајност. Историски добри и блиски односи Полска и Турција, кои некогаш споделуваа заедничка граница и длабоко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турските безбедносни сили денеска задржаа 107 наводни членови на организацијата на исламистичкиот проповедник Фетулах Ѓулен - ФЕТО, што Анкара ја обвинува за минатогодишниот неуспешен обид за државен удар во Турција. Турската полиција спровела десетина акции во неколку турски окрузи. Од приведените, 35 се војници, од кои 20 се припадници на турските воздухопловни сили. Тројца наводни членови на ФЕТО се задржани во округот Одрин, при обид да ја преминат границата со Бугарија. Утврдено е, дека повеќето од задржаните ја користеле апликацијата Бајлок, што беше употребувана при подготовките за пучот што се случи на 15 јули 2016 година во Турција.
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот претседател Реџеп Ердоган за време на дводневната посета на Србија бил цел на организиран терористички напад од Косово. Акцијата е спречена благодарејќи на однапред подготвени следења на потенцијалните извршители, како и информациите до кои дошле турската разузнавачка служба МИТ и српската разузнавачка служба БИА. Србија данас пишува дека има и уапсени, приведени лица кои ја минале границата на Косово и влегле во Србија со цел да предизвикаат нереди и извршат атентат врз Ердоган. Имено, Ердоган беше во Србија примен со највисоки почести со јавно оддавање признание како за првостепен економски и стратешки партнер на Србија. По посетата на Белград вториот ден Ердоган и српскиот претседател Александар Вучиќ го посетија Нови Пазар каде во областа на Санџак има припадници на турската етничка заедница и голем број симпатизери на Ердоган и Турција. Според протоколот и безбедносната проценка посетата на Ердоган била обезбедувана од БИА, но и од околу 200 припадници на турското разузнавање и обезбедување. ...
| | веќе видена | слични

Турските власти издадоа налог за апсење за 100 поранешни полицајци и досега се уапсени 63 од нив, јави турската новинска агенција Анадолу. Турската новинска агенција објави дека турските безбедносни сили бараат сомнителни лица во 19 провинции низ целата земја, објави Ројтерс. Апсењето е наредено бидејќи се верува дека поранешните полицајци наводно користеле „Бајлок“, апликација за испраќање шифрирани пораки за кои владата вели дека ја користела мрежата на Фетула Ѓулен, свештеник што живее во егзил во Пенсилванија, а кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за пуч. Од јули 2016 година, кога се случи обидот за државен удар, турските власти уапсија повеќе од 50.000 лица, кои се соочуваат со судење под обвинение за врски со Ѓулен, а 150.000 луѓе беа отпуштени или суспендирани од работните места во војската или во јавниот и приватниот сектор, вели британската агенција.
| | веќе видена | слични
5 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел најави дека односите меѓу Европската унија и Турција ќе бидат една од темите на претстојниот Самит на ЕУ што ќе се одржи на 19 и 20 октомври во Брисел. - Нема веднаш до донесеме формално решение, но би сакала да го слушнам мислењето на моите колеги за ова прашање, изјави синоќа Меркел. Таа наглаи дека сака само да ги слушне ставовите на шефовите на држави или влади на членките на ЕУ во врска со односите со Турција, нагласувајќи дека е значајно да продолжи дијалогот меѓу Брисел и Анкара. Односите меѓу Анкара и ЕУ, а пред се Германија, се влошија во последнава година, по ланскиот обид за државен удар во Турција, кога европските лидери ги обвинија турските власти за масовни чистки во државната администрација, полицијата и армијата и посебно по одлуката на неколку држави од Унијата за забрана за обраќања на турски министри на собири за поддршка на уставните измени во Турција. На ваквите критики и забрани од ЕУ, Турција одговори со навреди кон повеќе европски лидери и со ...
| | веќе видена | слични

Дали раката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган стигнува до германските служби? Според медиумите, доверливи податоци биле натамошно проследувани до турски медиуми блиски на владата во Анкара. Турски баратели на азил покренуваат тешки обвинувања против соработници на германски служби. Постои сомневање дека оттаму се предавани информации на турски медиуми, блиски до власта, со цел да се оцрнуваат засегнатите, известуваат магазинот „Шпигел“ и телевизискиот магазин „Репорт Мајнц“ на телевизијата АРД. Во повеќе наврати во Турција било обелоденето местото на престој на баратели на азил, кратко откако тие се имале пријавено во Сојузната служба за миграција и бегалци, БАМФ, каде со нив биле водени разговори. Турските медиуми овие луѓе ги етикетираат како терористи. Според „Шпигел“, засегнатите претпоставуваат дека податоците натамошно ги пренесувале преведувачите присутни на разговорите. Во два случаи истрага врши и германската полиција. По обидот за пуч во Турција во јули 2016 година, бројни турски државјани ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 240 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 219 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 545 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган: Уапсениот вработен во американскиот Конзулат е шпион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: