Потпишан договорот: Новата инвестиција отвара 1.000 работни места


Нова инвестицијаво Велес и отворање на 1000 работни места. Германски СТС Текстајлс во погоните на поранешната Свилара ќе започне производство на технички и индустриски текстил. Првочно инвестицијата ќе биде четири милиони евра и ќе се вработат 50 лица. Ако се оди според планираното, проекциите се во наредните пет години инвестицијата да се зголеми на 7 милиони евра, а бројот на вработувања да порасне на 1.000. Производите ќе се извезуваат на пазарите во Европа , во Германија, Италија Полска и Франција. Договорот за инвестирање надлежните го потпишаа денеска. Инвестицијата се реализирала за период од една година. Управителот на компанијата вели дека ова е нивна прва инвестиција надвор од Германија. Новата инвестиција, ќе помогне за намалување на невработеноста во градот и околината. СТС Текстајлс е компанија која е прогласена во ТОП 100 иновативни компании во Германија.
| | веќе видена | слични

Инвестицијата од 4 милиони евра, планирано е во наредниве 5 години да достигне до 7 милиони евра, а покрај директните, бројката ќе биде зголемена и со индиректни вработувања. Со почетна инвестиција од 4 милиони евра германската компанија „СТС Текстајлс“ влегува во Македонија. Најпрво ќе отвори 50 работни места, а според проекциите на компанијата бројката на ново вработени ќе се искачи до 1.000 лица. Инвестицијата од 4 милиони евра, планирано е во наредниве 5 години да достигне до 7 милиони евра, а покрај директните, бројката ќе биде зголемена и со индиректни вработувања. Потписници на договорот се министерот за привлекување на странски инвестиции Џери Наумов, како претсавник на Владата, управителот на компанијата Маркус Туч и управителот на компанијата Лутекс, Жаклина Стојановска. Инаку, компанијата Лутекс е конкретно основана за реализација на инвестицијата, која ќе започне со работа за 1-2 недели. -Маркус веќе започна со реновирањето и воспоставувањето на производствените операции во објектот кој што беше ...
| | веќе видена | слични

Велес го враќа приматот индустриски центар. Се зголемува бројот на странски комапнии кои инвестираат во градот. Завчера германски СТС Текстајлс најави дека ќе ги отвори погоните на поранешна Свилара. Велешани сметаат дека на овој начин ќе се намали невработеноста и ќе подигне животниот стандард. СТС Тексталајс предвидува да отвори 1.000 работни места. Планирано е производствените погони да проработат до крајот на месецов. Во отворањето на фабриката, активно е вклучена и локалната самоуправа на велес.. За помалку од една година, СТС Текстајлс е трета странска компанија која инвестира во Велес. Германски Маркард веќе ја отвори својата фабрика, а наскоро се очекува старт и на индиската брџ која ќе работи во поранешна Порцеланка.
| | веќе видена | слични

Во Велес ќе биде реализирана странската инвестиција на STS Textiles, компанија од Германија, која планира да ја обнови и рестартира поранешната Свилара со тоа што ќе вработи 1000 луѓе. – 1000 семејства ќе најдат сигурна егзистенција и место за работа. Ова ќе биде браунфилд инвестиција, односно капацитетите на компанијата ќе бидат сместени во поранешната фабрика Нонча Камишева, или позната како поранешната Свилара во Велес, која како и многу други беше уништена во болната транзиција од која без работа останаа илјадници граѓани. Денес ние успеваме пропаднатите капацитети да ги претвораме во успешна приказна. Свиларата во Велес ќе биде успешна фабрика во која ќе биде сместена германската STS Textiles која ќе извезува производи од индустриски текстил за автомобилската и техничка индустрија во земји како Германија, Полска, Италија и Франција, соопшти Никола Груевски. STS Textiles е компанија која била прогласена Топ 100-те иновативни компании во Германија. За нејзинот привлекување се погрижил владиниот економски ...
| | веќе видена | слични

Расте интересот на странските инвеститори за преземање на пропаднатите македонски капацитети од времето на транзицијата. Некогашните гиганти повторни ќе проработат и работниците ќе се вратат на своите работни места, велат надлежните. Најсвеж пример за ваквата состојба е германската инвестицијата во Велес која за 5 години ќе врати на работа 1000 лица. Германскиот инвеститор ја презема поранешната текстилна фабрика „Нонча Камишева“.Инвестицијата ќе достигне и до 7 милиони евра. И поранешна Порцеланка е една од компаниите на која странските инвеститори им дадоа втора шанса. Дополнително во Велес инвестираше и Маркард, компанија која драстично влијаеше во намалувањето на невработеноста во градот. Според надлежните во последниве 10 години стапката на невработеност само во Велес е намалена за 50%. А странските инвеститори се почесто се решаваат своите бизнис планови да ги реализираат во браунфилд вложувања. Бугарската фирма Минстрој веќе ги презеде рудниците Тораница и Злетово. Според најавите, слични вакви ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги исправа грешките на СДСМ од времето на транзицијата. Ако тогаш се затвораа фабрики и се бркаа работници на улица, сега се рестартираат запуштените капацитети, се привлекуваат странски инвеститори кои реализираат браунфилд вложувања во фабриките кои ставија клуч на врата, работниците се враќаат на работа, пишува ЛидерВладата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ги исправа грешките на СДСМ од времето на транзицијата. Ако тогаш се затвораа фабрики и се бркаа работници на улица, сега се рестартираат запуштените капацитети, се привлекуваат странски инвеститори кои реализираат браунфилд вложувања во фабриките кои ставија клуч на врата, работниците се враќаат на работа, пишува Лидер.Последна во низата примери е германската „СТС Текстајлс", компанија што инвестира во Македонија и отвора нови илјада работни места во Велес.-Веќе почнавме со вработување на лицата кои ќе работат во компанијата и останува нашето ветување дека ќе ги следиме плановите за инвестирање, изјави сопственикот на ...
| | веќе видена | слични

Со почетна инвестиција од 4 милиони евра германската компанија „СТС Текстајлс“ влегува во Македонија. Најпрво ќе отвори 50 работни места, а според проекциите на компанијата бројката на ново вработени ќе се искачи до 1.000 лица. Инвестицијата од 4 милиони евра, планирано е во наредниве 5 години да достигне до 7 милиони евра, а покрај директните, бројката ќе биде зголемена и со индиректни вработувања. Потписници на договорот се министерот за привлекување на странски инвестиции Џери Наумов, како претсавник на Владата, управителот на компанијата Маркус Туч и управителот на компанијата Лутекс, Жаклина Стојановска. Инаку, компанијата Лутекс е конкретно основана за реализација на инвестицијата, која ќе започне со работа за 1-2 недели. -Маркус веќе започна со реновирањето и воспоставувањето на производствените операции во објектот кој што беше дел од поранешната фабрика Нонча Камишева, која што во периодот на транзицијата престана да работи, така што ние сме горди дека на овој начин внесуваме нов живот во овој стар ...
| | веќе видена | слични

Нови 1.000 работни места ќе бидат отворени со инвестицијата на германската компанија „СТС Текстајлс“, која ќе отвори фабрика за производство на технички и индустриски текстил во Велес. Фабриката ќе биде сместена во просториите на поранешната фабрика „Нонча Камишева“, позната како поранешна „Свилара“. За инвестицијата во Македонија, германската „СТС Текстајлс“ ја отвори компанијата „Лутекс Македонија“. Во почетокот ќе бидат вработени 50 лица, а во следните пет години, се планира да бидат ангажирани до 1.000 лица. Првичната инвестиција се проценува на околу 4 милиони евра, а во следните пет години ќе бидат инвестирани до 7 милиони евра. Сопственикот на „СТС Текстајл“ планира да започне со производство во Македонија веќе за една до две недели, а повеќето од производите ќе се извезуваат во Германија, Франција, Италија и во Полска. Германската компанија ја најави намерата за инвестирање во февруари минатата година, сакајќи да инвестира во Демир Хисар, но од објективни причини, подоцна е донесена одлука фабриката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Реномираниот BBC пишува за најавените предвремени парламентарни избори, цитирајќи го Заев дека „Ние сме жртви на историската грешка на ЕУ“. Во написот на ...
сите 883 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 477 | | | веќе видена

По црвеното светло од Брисел, прва лидерска средба кај шефот на државата. Се очекува Пендаровски на маса да го стави предлогот – во иднина да не се прифаќа ...
сите 220 | | | веќе видена

Најцрните страници од македонската историја се напишани токму од ВМРО-ДПМНЕ. Нивното 11 годишно владеење, остави огромни последици и врз државата и врз ...
сите 382 | | | веќе видена

Фросина Ременски, потпретседателката на Собранието на Македонија и една од осомничените во случајот Рекет, за дело за меѓународниот сојуз, имала два телефони ...
сите 226 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потпишан договорот: Новата инвестиција отвара 1.000 работни места

Од:
До кого (е-маил):
Порака: