Седум гола на дербито Арсенал – Ливерпул 3-4


Првиот дерби натпревар од новата сезона во англиската Премиер лига донесе интерен фудбал во кој беа постигнати дури седум голови, а Ливерпул како гостин во Лондон го победи Арсенал со 4:3. Иако домаќините започнаа одлично па преку Тео Волкот (31-минута) поведоа со 1:0, сепак во продолжението Ливерпул беше тимот кој играше далеку подобро. Во финишот на првиот дел Филипе Кутињо израмни на 1:1, а во второто полувреме Ливерпул постигна уште три гола. Адам Ланана во 49-минута му донесе предност на Ливерпул од 2:1. Кутињо со својот втор погодок во 56-минута зголеми на 3:1, а во 63-минута веќе беше 4:1 за Ливерпул по голот кој го постигна Садио Мане. Арсенал не се предаде, па преку Алекс Чемберленд (64-минута) и Калум Чејмберс (75-минута) намали на 4:3. До крајот на мечот „топџиите„ нагаѓаа со сите сили но не успеаја да стигнат до израмнување, па на крајот Ливерпул заслужено се радуваше на победата од 4:3. Попладнево се одигра и средбата Бурнемут - Манчестер Јунајтед која заврши со победа на Манчестер од 3:0. ...
| | веќе видена | слични

Ливерпул вчера го доби големото дерби на „Емирати“ против домаќинот Арсенал со 4:3, во незаборавен натпревар со многу голови. Иако Арсенал прв поведе преку Тео Волкот, кој веднаш по промашениот пенал стрелаше за водство на своите, за подоцна да следи голеадата на Ливерпул. По четвртиот погодок на Мане, Јирген Клоп бурно прослави со неговите играчи, а по натпреварот призна дека тоа не требал да го направи, бидејки на крајот Ливерпул можел и да ја загуби победата. „ Не сакав така да прославам, сега ми е жал поради тоа. Знаев дека тоа не е правилно од моја страна, па потоа жалев поради тоа, бидејки имаше уште 35 минути да се игра “, истакна Клоп. Тој не го криеше своето задоволство од играта на своите поединци, но и самиот е свесен дека во неговата екипа се случуваат моментални падови на концентрацијата, токму како во дуелот со Арсенал, кога за краток период примија два гола.
| | веќе видена | слични

Ливерпул ја отвори новата сезона во Премиер лигата со победа против Арсенал на гости и „црвените“ а на „Емирејтс“ постигнаа четири погодоци. Најрадосен во Лондон беше тренерот на Ливерпул Јирген Клоп, кој не можеше да се контролира при прославувањето на головите на неговиот тим. Првин му паднаа очилата додека го славеше голот на Адам Лалана за 2:1, а потоа му се намести на Садио Мане да му се качи на грб за четвртиот гол. https://twitter.com/LFCMostar/status/764856596472049665 This is just an unbelievable goal from Mane #AFCvLFC pic.twitter.com/SCKkGKKclT — The Exuberator (@theexuberator) August 14, 2016
| | веќе видена | слични

И покрај одличната победа на гости против Арсенал, тренерот на Ливерпул Јирген Клоп си обвини себе си бидејќи неговите играчи се опуштиле. „Да се постигнат четири гола е чудесно, а да се примат три е сосема спротивно“, вели Германецот. „Не почнавме добро во мечот. Од тоа што го зборувавме, остваривме 50%. Имавме висока формација, а не компактна. Тоа значи дека беше многу лесно да играат меѓу линиите и им дававме многу простор. Се чувствуваа се подобро и подобро“, вели Клоп кој го прослави четвртиот гол, ремек-делото на Мане, дозволувајќи му на Сенегалецот да му се качи на грбот како дел од славјето, што според него придонело да дојде до пад на концентрацијата кај неговите фудбалери. „Направив голема грешка. Премногу се радував и тоа беше погрешен сигнал за сите. Имаше уште триесет минути за игра, а дел од играчите како да се исклучија, како да помислија дека натпреварот е завршен. Сепак, вината не ја гледам кај нив, туку кај себе, бидејќи јас сум тој што мора да бара од нив максимално залагање во текот на ...
| | веќе видена | слични

На вчерашното дерби меѓу Арсенал и Ливерпул беа постигнати вкупно 7 голови, од кои 4 завршија во мрежата на Петр Чех. Но, поразот не беше единствената лоша работа која му се случи на чешкиот голман. Веднаш по натпреварот имаше сообраќајна несреќа, во која за среќа помина без повреди. Сведоци на инцидентот велат дека 34-годишниот Чех со автомобилот удрил во столб на паркингот на „Емирејтс“ по што излегол од возилото и се вратил во стадионот, пишува Спортски.мк . Not a good day for Petr Cech. He concedes four goals and he's just smashed his car up in car park at Emirates. #AFC pic.twitter.com/9GHxeZ9Ozw — Joe Prince-Wright (@JPW_NBCSports) August 14, 2016 Инаку, дербито сосема заслужено го добија гостите од Ливерпул, кои имаа дури и водство од 4:1. Домаќините поведоа со 1:0 преку Тео Волкот во 31-минута, а во финишот на првиот дел Филипе Кутињо израмни на 1:1. Во второто полувреме Ливерпул постигна уште три гола. Адам Ланана во 49-минута му донесе предност на Ливерпул од 2:1. Кутињо со својот втор погодок во ...
| | веќе видена | слични

Одличното прво коло од новата сезона во Премиер лигата во неделата во Лондон со дербито за паметење со седум голови го зачинија Арсенал и Ливерпул. Од тие седум голови четири се најдоа во мрежата на домашниот тим, иако токму Арсенал поведе 31 минута игра преку Тио Волкот откако истиот играч само една минута претходно не успеа да реализира пенал. Пресвртот на „црвените“ го најави Кутињо со феноменалниот слободен удар на истекот на првото полувреме за по само четири минути игра во вториот дел Адам Лалана да му донесе 2:1 на својот тим. Предност која прво Кутињо во 56. минута ја зголеми на 3:1 за засилувањето Садио Мане во 63. минута, со одлична соло-акција да му донесе и големи 4:1 на својот нов тим. Неполна минута подоцна Алекс Окслејд-Чембрлен намали на 2:4, а Калум Чејмберс во 75. минута и на 3:4. Сепак, „топџиите“ не успеаја да стигнат барем до реми и со тоа да се спасат од срам пред својата публика веќе на стартот од новата сезона. Фудбал
| | веќе видена | слични

Во дербито од првото коло на англиската Премиер лига, Луверпул со 4-3 со совлада Арсенал на неговиот стадион, во меч кој покрај со голови, изобилуваше и со многу пропуштени шанси и нереализиран удар од белата точка. Арсенал поведе со 1-0 само една минута откако стрелецот Тио Волкот не реализираше пенал. Ливерпул во следните 17 минути постигна четири голови. Стрелци за „редсите“ беа Фелипе Коутињо во првата минута од судиското продолжение на првото полувреме и во 56., пред тоа прецизен беше Адам Лалана во 49., а „четворката“ на гостите во 63 минута ја заокружи Садио Мане. Но на 15 минути пред крајот Ливерпул, на лондонските „топчии“, со головите на Алекс Оклсенде-Чемберлејн во 64 и Калум Чемберс во 75 минута, им овозможи да дојдат до само еден гол заостанување, кој „црвените“ успеаја да го одбрана до последниот свиреж на судијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Седум гола на дербито Арсенал – Ливерпул 3-4

Од:
До кого (е-маил):
Порака: